Hlavička
Zprávy -
23/08/2024

Digitalizace zdravotnictví míří do další fáze. Ne vše ale zatím bude na jednom místě

V aplikaci EZ karta lidé nově uvidí vedle očkování aplikovaného od roku 2023 také údaje o hrazeném očkování od roku 2010. V roce 2025 ještě přibydou v e-receptu limity doplatků na léky v lékárnách a další data, která je nyní nutné hledat na dalších webových platformách. Elektronické žádanky na vyšetření a elektronické záznamy pacienta, které budou zdravotnická zařízení sdílet, by měly fungovat od roku 2026. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

reklama

reklama

Samotný zákon č. 325/2021 Sb. o elektronizaci zdravotnictví je účinný od 1. ledna 2022. Ten ale působí spíše jako legislativní rámec pro přípravu. Proto proběhne z technického důvodu jeho novelizace s účinností od 1. ledna 2026. Letos v lednu ministerstvo v návrhu novely zákona o elektronizaci zdravotnictví předpokládalo, že budou e-žádanky a záznam pacienta fungovat od roku 2025. 

„Na ministerstvu jsme to připravovali prakticky tři roky a postupně ty systémy zavádíme," uvedl ministr. Průběžné změny ministerstvo zdravotnictví postupně představuje a část z nich představila ve čtvrtek.

Asi nejvýraznější změnou je pro pacienty již běžící mobilní aplikace EZ karta. Tu v současnosti využívá zhruba dva miliony uživatelů a zobrazuje zatím jen očkování aplikovaná od roku 2023. Zhruba od poloviny září letošního roku tam přibydou záznamy o očkování, která byla hrazena ze zdravotního pojištěn od roku 2010, a to včetně očkování dětí.

reklama

„Je nutné zdůraznit, že součástí přehledu nebude očkování, která si hradil pacient sám. Jsou to například očkování typu cestování do zahraničí,“ doplnila pověřená vrchní ředitelka sekce Informačních a komunikačních technologií Ministerstva zdravotnictví ČR Eliška Urbancová. Pro opravy chybných údajů bude podle ní fungovat linka 1221.

Očkoreport pro neregistrované pacienty

Další novinkou je portál Očkoreport, který poskytuje lékařům jednotnou webovou stránku pro nabídky očkování pro neregistrované pacienty a systém pro správu dat. 

„Po tom, co praktičtí lékaři tuto službu nabízeli během pandemie ve věci covidu-19, nyní ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví rozšířili na řadu dalších onemocnění. Do tohoto projektu se zapojují lékaři ze všech krajů České republiky. Za Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů bych za tuto spolupráci ráda poděkovala,“ uvedla praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Zapojení ze strany praktických lékařů je dobrovolné a v současnosti jich je tam okolo 90 ze všech krajů, ale web se rozběhl podle Bezdíčkové před pár týdny a jsou prázdniny, takže větší přihlašování očekávají až během podzimu.

Limity doplatků si pohlídá SÚKL

Od 1. ledna 2025 také přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Kontrola bude probíhat on-line prostřednictvím systému e-recept. 

„V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. Ze strany Ústavu bude kontrola probíhat online prostřednictvím systému eRecept – při každém výdeji částečně hrazeného předepsaného léku v lékárně, kdy lékárna obdrží informaci o částce zbývající do limitu. I ve chvíli, kdy by doplatek překročil limit v rámci jedné platby, tak pacient zaplatí pouze tu část doplatku, o kterou ten limit překročil,“ uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň.

Limit u dětí a seniorů nad 65 let je 1000 korun, u starších 70 let a zdravotně postižených ve III. stupni invalidity 500 korun a u ostatních dospělých 5000 korun. Při překročení limitu částky vrací pacientovi zdravotní pojišťovna. Pojišťovna počítá takzvaný započitatelný doplatek, tedy částku, která se platí u léku se stejnou účinnou látkou, kde je doplatek nejnižší. Nebude to tak znamenat, že pacient v lékárně nezaplatí nic, částka ale bude nižší.

Další plány k rozšíření

Mezi další nové funkcionality a možnosti propojení lékařů, nemocnic a registrů pacientů, se kterými se počítá, patří třeba doplnění kmenových registrů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel podle zákona o silničním provozu nebo údaje o tom, jestli je pacient držitelem oprávnění k nakládání se zbraněmi nebo municí.

Vznikne také především na žádost zdravotnické záchranné služby tzv. Emergentní zdravotní záznam. Ten bude obsahovat základní a centrálně dostupné údaje o pacientovi. Nyní už obsahuje záznam tří hodnot:

  • Krevní skupina
  • Alergie
  • Léčiva

Podle Válka zároveň bude Česko po novelizaci zákona o elektronizaci zdravotnictví připraveno na takzvaný European Health Data space, tedy evropské nařízení o sdílení zdravotnických dat.

„Elektronizace zdravotnictví je klíčovým krokem k tomu, aby náš zdravotnický systém byl připraven na výzvy 21. století. Díky novým funkcionalitám, jako jsou sdílené zdravotní záznamy nebo elektronická žádanka, budeme schopni poskytovat efektivnější a rychlejší péči. To vše přinese významné benefity nejen zdravotníkům, ale především pacientům,“ doplnil ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví (NCEZ) Petr Foltýn.

Konkrétně e-žádanky by měly podle ministra fungovat od příštího roku. Na konci roku 2025 také vyprší lhůta pro čerpání finanční zdrojů z evropských peněz prostřednictvím Národního plánu obnovy, z kterého je celá digitalizace zdravotnictví připravována. Podle Foltýna se počítá i s tím, že stále bude fungovat žádanka i v papírové formě.

Na dotaz, proč například Očkoreport není již součástí EZ karty ministr odpověděl, že do budoucna se sloučením počítá, ale nyní chtějí i z hlediska bezpečnosti a co nejnižší chybovosti jednotlivé projekty rozdělit.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

reklama

reklama


reklama

reklama