Hlavička
27/09/2017

Dopis anesteziologa: Nekonečný příběh atestací

Obtížný přístup lékařů k nutnému vzdělávání poškozuje ve výsledku i chod nemocnic. Dokládají to zkušenosti mladého anesteziologa, který popisuje strastiplnou cestu k atestacím.

reklama

reklama

Současný systém specializačního vzdělávání mladým lékařům a lékařkám život rozhodně neulehčuje. Například cesta k získání atestace nezřídka připomíná strastiplnou pouť plnou problémů, stěhování, dojíždění, doprošování se a čekání na „volné okno“ pro nutnou praxi. To vše navíc za cenu snížení platu.


Tak alespoň ve svém dopise redakci popisuje cestu k atestaci mladý anesteziolog, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho jméno zná. Seznamte se s jeho zkušenostmi.


Anesteziolog musí podle vzdělávacího systému z roku 2011 před atestací absolvovat šestiměsíční stáž ve fakultní nemocnici. V důsledku tohoto požadavku půl roku chybí ve své kmenové nemocnici. Pokud se v ten samý čas chystají k atestaci třeba tři anesteziologové z jedné nemocnice, musejí se na stážích postupně vystřídat a konkrétní oddělení tak je 1,5 roku neustále ve stavu minus jeden doktor.

reklama

Atestace? Stěhování nebo dojíždění


Anesteziolog má po dobu stáže pouze základní tabulkový plat bez služeb, protože během této doby nemůže sloužit ve své nemocnici. Kromě toho, že kvůli tomu není tento lékař nijak prospěšný pacientům ve své kmenové nemocnici, má to ještě další háček. Na půl roku musí takový člověk opustit své bydliště (pokud je fakultní nemocnice, ve které je na stáži, daleko), musí si platit další bydlení nebo případně každý den pendlovat desítky kilometrů mezi domovem a místem stáže.


Máte-li navíc tu smůlu, že jste si jako anesteziolog vzal za ženu anestezioložku ze stejné nemocnice, pak vás kvůli tomuto systému čeká klidně roční odloučení. Navíc podmínky vzdělávání uvedené výše vás diskvalifikují i z práce na záchrance. V kontextu toho, že v rámci záchranné zdravotnické služby chybí v ČR dle dostupných informací téměř 400 lékařů, je problém i v tom, že takový člověk pak bohužel chybí i v této oblasti.


Není tedy načase tento systém skutečně zjednodušit a usnadnit mladým lidem ve zdravotnictví vstup do jeho služeb?


Zdravotnictvivolaopomoc.cz

reklama

reklama

reklama

reklama