Lékaři a sestry Dětského kardiocentra v pražské motolské nemocnici si otevřeným dopisem postěžovali na některé rodiče svých pacientů. Ti se dožadují přítomnosti u dítěte na jednotce intenzivní péče, a to třeba i těsně po operaci. Vznikají tak konflikty, kdy asistuje i policie.
Má rodič právo být se svým dítětem v nemocnici nebo ho tam kdykoli navštívit? Smí mu v tom zdravotníci bránit? To je občas příčinou sporů asi v každé nemocnici, ale zdravotníkům v Motole už došla trpělivost. Agresivita některých rodičů podle nich narůstá a incidenty se stále opakují. Vinu na tom podle nich nese i spolek Juno Moneta.
Obvykle se takové situace neobejdou bez vypjatých emocí. Rodiče se snaží návštěvy vyhádat, vyhrocené situace si nahrávají a nezřídka přivolají policejní hlídku, aby si vstup k dětem vynutili. Nic příjemného pro pacienty, ani pro personál.
Agresivní snahy rodičů
Lékařům a sestrám z dětského kardiocentra v Motole už došla trpělivost. Na svém oddělení mají jen dětské pacienty, a tak je přirozené, že se s těmito incidenty setkávají častěji. Napsali proto otevřený dopis řediteli FN Motol.
"V poslední době se setkáváme sice s ojedinělými, ale v individuálních případech poměrně agresivními snahami některých rodičů našich pacientů domoci se, pokud možno, trvalé přítomnosti u svých dětí těsně po operaci srdce na Jednotce intenzivní a resuscitační péče (JIRP) nad rámec stanovený vnitřním řádem pracoviště," uvádějí v otevřeném dopise zdravotníci.
Rodiče volají policii a vynucují si vstup
Tyto nevybíravé snahy rodičů podle lékařů a sester "zaštiťuje a medializuje" spolek Juno Moneta a rodiče o to více trvají na svém. "Vede to až k volání Policie ČR zákonnými zástupci pacienta s cílem vynutit si přístup na JIRP ve večerních hodinách bez ohledu na konkrétní situaci na pracovišti. Rodiči pacienta jsou při rozhovorech s naším personálem a bez jeho vědomí pořizovány nahrávky s pravděpodobným cílem použít tento materiál při případné soudní při," popisují zdravotníci.
"Incidenty se opakují, agresivita ze strany spolku Juno Moneta narůstá. Při posledním matka pacienta volala ve večerních hodinách policii a dožadovala se vstupu na JIRP. Policie žádné pochybení neshledala," potvrdila Našemu zdravotnictví mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Nemocnice podle ní plně stojí stanoviskem Dětského kardiocentra. "Protože na prvním místě musí být vždy bezpečí pacienta," dodala mluvčí FN Motol.
Dítě má právo na rodiče i v nemocnici, ale ne neomezeně
Rodiče dětských pacientů si nárokují návštěvy nebo pobyt u svého dítěte podle metodického doporučení ministra zdravotnictví. Adam Vojtěch ho skutečně vydal 21. dubna (najdete ho ZDE) a má sloužit "k vyjasnění nesrovnalostí" kolem péče o nezletilé pacienty.
V pokynu se výslovně uvádí: "Nezletilý pacient, včetně novorozeného dítěte, má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce." Právě o tento bod se rodiče opírají a dožadují se přístupu k hospitalizovanému dítěti prakticky kdykoli.
Jenže stejné metodické doporučení dává právo nemocnicím určovat do jisté míry pravidla. Uvádí totiž i toto: "Vnitřní řád poskytovatele zdravotních služeb nesmí zasahovat do práv pacienta nad míru, která je nezbytně nutná zejména pro řádný chod poskytovatele a respektování práv ostatních pacientů."
Nemocnice se postavila za své lékaře a sestry
Jinými slovy, zákon sice garantuje dítěti v nemocnici nepřetržitou přítomnost rodiče, ale má své limity. "I toto právo je omezitelné jak ze zákonem vyjmenovaných důvodů (např. že by došlo k narušení poskytování péče jiným osobám), tak i vnitřním řádem poskytovatele zdravotních služeb," rozvádí to dále metodický pokyn ministra. Podmínky pro návštěvy nebo pobyt rodiče u dítěte si tedy stanovuje každá nemocnice či oddělení podle situace a podle potřeb svého provozu.
Nemocnice tak mají právo například nevpustit kýchající nebo kašlající návštěvu k pacientovi, před vstupem vyžadovat měření tělesné teploty nebo nařídit návštěvám používání rukavic, respirátorů nebo ochranných oděvů. To platí hlavně v době šíření nákazy koronavirem.
"Zákonem garantované právo na nepřetržitou přítomnost doprovodu nezletilého pacienta v průběhu jemu poskytovaných zdravotních služeb má svá omezení. Je možné to omezit jen v případech, které uvádí legislativa. V tomto ohledu FN Motol zákon neporušuje. Přítomnost doprovázející osoby musí být v souladu s právními předpisy, například hygienickými, provozními, bezpečnostními a podobně," řekla Našemu zdravotnictví mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.
Rodiče by měli brát ohled i na ostatní nemocné děti
Zdravotníci z dětského kardiocentra se přitom navzdory šíření koronaviru snaží kontakt dětí s rodiči umožnit. Před i po operaci smí na standardním oddělení zůstat jeden z rodičů s dítětem.
Na jednotce intenzivní a resuscitační péče (JIRP) to už možné není, ale přesto se lékaři i sestry snaží umožnit rodičům přístup k nemocnému dítěti nejméně jednou denně. Toto omezení vysvětlují nejen epidemiologickou situací, ale i speciálními potřebami malých pacientů na JIRP.
"Dětští pacienti jsou po operaci srdce v umělém spánku, mají často nestabilní krevní oběh s rizikem různých komplikací a vyžadují řadu rychlých a včasných léčebných zásahů. Přítomnost rodičů slouží hlavně k jejich vlastnímu uklidnění a neměla by negativně ovlivnit náročnou práci zdravotnického personálu," píší v dopise zdravotníci.
Ohledy by rodiče měli brát i na ostatní pacienty, nejen na své nemocné dítě. "Možnost přítomnosti rodiče je ovlivněna také potřebami ostatních pacientů, z nichž někteří mohou být v těžkém stavu nebo se podrobovat různým zákrokům," upozorňují lékaři a sestry.
Zdravotníci: Nemocné dítě je pro nás vždy to nejdůležitější
Konkrétně si zdravotníci stěžují na spolek Juno Moneta, který se podle vlastní prezentace zaměřuje na "informování lidí ohledně jejich práv zejména ve vztahu nemocnice- rodič - dítě". Spolek dokonce poskytuje po telefonu "akutní pomoc" rodičům, kteří se přímo v nemocnici dožadují návštěvy dítěte.
Jenže vyhrocené spory v čekárnách ve výsledku neprospívají nikomu, ani nemocným dětem. "Nemělo by se stát, že řešení těchto požadavků nás stojí více času než péče o pacienty samotné. Nemocné dítě je vždy tím hlavním, o koho se staráme. Výsledky naší péče jsou i v mezinárodním srovnání výborné," dodali lékaři a sestry Dětského kardiocentra FN v Motole.
David Garkisch
Ilustrační foto: Piqsels.com, CC0
Anketa
Kdo je podle vás v právu?
-
Ágnes nemecková Dobrý den, je skvělé, že se zajímáte o práva dětí v nemocnicích. Jen je škoda, že nejste objektivní a byť jmenujete naši organizací (dokonce opakovaně) nedostali jsme právo se v článku k tématu vyjádřit. Situace je totiž trochu složitější. Budeme přesto věřit, že vám jde opravdu o práva dětí a o pravdu. Přeji hezký den a mnoho úspěchů. Ágnes Němečková juno moneta z.s. -
Lenka Rodič může být naopak velkým přínosem. Ruku na srdce. Personálu je málo a na děti opravdu nemají čas. Zdravotnické úkony ano, ale jinak? Co může dítě více uklidnit, než milující náruč maminky? Sedativa? Jinde ve světě je běžné, že se rodinní příslušníci v nemocnici starají o své blízké a ti to berou jako plus. Kdyby se nemocnice snažily zlepšit podmínky pro pobyt rodičů, bylo by to určitě vhodnější než nynější postupy. Věřte, že ani rodičům toto dohadování není příjemné. -
Marta Autore, Davide Garkischi, základem seriózní žurnalistiky je dát prostor k vyjádření všem stranám článkem dotčeným. Nevidím tu nikde vyjádření zástupců spolku Juno Moneta, když už si je berete do úst. Nevidím vyjádření rodičů dotčených dětí. A nevidím ani snahu zjistit příčinu "agresivity" rodičů. Jen ublížené fňukání těch, kteří najednou musejí dělat věci jinak. Zdravotníci, proberte se, Sametová revoluce proběhla před více než 30 lety, nečekejte, že za branou nemocnice si totalitu ubráníte. Raději hledejte způsoby, jak přítomnost rodičů nejen umožnit, ale také využít ku prospěchu všech zúčastněných. Kolik sester brečí, že nemají čas hlídat všechny pacienty na oddělení, že musejí dělat nekvalifikované ošetřovatelské činnosti - proč to prostě nepředat rodičům, kteří se o své děti postarají sami, pečlivě a s láskou, kterou vy těm dětem dát nemůžete? Rodiče, proberte se! Bez ohledu na vyjádření nemocnice, vnitřní řád nemocnice NENÍ právním předpisem a už vůbec nestojí nad zákonem. Vaše děti mají právo na vaši trvalou přítomnost. A vy sami tam uvnitř víte, že i když to děti bez vás přežijí, s vámi by to mohly zvládnout daleko snáze a bez doživotních traumat. Juno Moneta: díky za vaši práci! -
Paros odpověď paní Martě: argument, že rodiče se o děti postarají lépe, než přetížené sestry, nemusí být pokaždé pravda. bylo by zajímavé vyslechnout zdravotníky nebo rodiče s podobnými zkušenostmi. jako rodič sice mohu uklidnit vyděšené dítě, které se probere s bolestmi obklopeno hadičkami (a třeba připoutané, protože si je ve strachu třeba pokusilo vytrhat a utéct), ale na druhou stranu nemusí být přítomnost maminky, tudíž osoby, která obvykle má moc vyplnit jakékoliv přání, moc uklidňující, zvláště, když je maminka vyděšená víc, než dítě, a ono to cítí. ale zase by někdy velmi pomohlo, kdyby dítě od rodiče dostalo rozkaz (je-li jeho výchova založená na rozkazech) být hodné, či příslib něčeho, co dostane, až se uzdraví, a bude tu vysněnou věc mít před očima pokaždé, když bude podstupovat něco nepříjemného. zejména, pokud sestry nevnímá jako přirozenou autoritu. -
Tina Vy kdybyste si konečně sedla na prsty, paní Agnes, a přestala se zúčastňovat každé diskuze o právech rodičů, hned by se všem lépe dýchalo. A ano, mohu říct svůj názor a ne, nemohla jsem mlčet ve stylu "Nelíbí se ti to, nekomentuj." Vy také věčně kecáte do činnosti jiných, tak proč by někdo nemohl do té vaší. Věnujte se raději svým dětem a přestaňte ze sebe veřejně dělat člověka, co ztratil mozek někde mezi početím a porodem. -
Eva černá Madam Tino, děkujeme za veřejné projevení vaší inteligence. Kdybyste se radeji starala o svoje děti a neůčastnila se veřejných diskusí. Zjevně byste udělala lépe, neb váš komentář nikomu nic nepřinesl.
-
-
Milena Tady se může vyjádřit kdokoliv.. vy i já a kdokoliv další. Věci jsou většinou složitější, než je schopen obsáhnout jeden článek. Takže možná by to chtělo něco konkrétnějšího, než jen naznačit cosi o neobjektivnosti. V čem je tedy článek neobjektivní ? -
Lin Třeba to, že si Vás někdo bere do pusy, aniž by Vám poskytl možnost vyjádření? V každé reportáži se dává prostor druhé straně, a její věc, zda se k tomu vyjádří nebo ne... Říká se tomu objektivita. -
Milena No tady je možné to uvést n a pravou míru. Je tu otevřená diskuze. -
Blažena Útočí se tady na zdravotní personál. Ty přece nemůžou zajistit každému malému pacientovi samostatný pokoj,nebo alespoň dostatečně velký prostor s osobní odbornou asistenci a zázemím pro rodiče. Dost, že se snaží poskytnout co nejlepší péči v takových podmínkách, jaké jim poměry u nás poskytnou. Když na výše popisovanou péči zdravotník nemá prostory, nemůže všeho nechat a jít si je vymáhat na zodpovědné místa i kdyby rodiče stokrát volali policii. Proč spolek Juno Moneta netlačí na instituce, které mají kompetence vytvářet pdmínky, které si lidé žádají. Nejvděčnějším objektem je zase jenom zdravotník ve funkci fackovacího panáka. -
Eva černá Blaženo, Blaženo. Proč zdravotníci netlačí na konkrétní instituce, aby jim umožnil co nejlepší péči o pacienty? Z mé zkušenosti třeba proto, že jim je to uplně u zadele. Hlavně ať pacient mlčí a personál může praktikovat medicínu. -
Milena Si tlacte - tlačme - i sami, jde přece o pacienty. -
Nika #Paros: Vy jste to jako dite musela mit neskutecne tezke,je mi Vas lito,ani nevite jak... -
Eva Mileno, jeste uplně mimo? Chápete, že tak zhruba jediné, kde rodiče něco zmůžou, je samotná situace v nemocnici? Jako Zajistit si podmínky k výkonu práce musí zdravotníci sami. -
Milena Nejsem mimo. Kdyby to bylo tak snadné, tak jsou jistě podmínky pro práci jiné a příznivější. Ale když na to většina vedení nemocnic a hlavně zřizovatel dlabe, a to soustavně, tak je to těžko řešitelné Pak nezbývá než odejít do ambulantního sektoru, do zahraničí nebo jít z oboru - pro mnohé. Proto je také nouze o erudovaný personál nemocnic A to by nás jako pacienty zajímat mělo. Chcete, aby vás operoval a ošetřoval lékař, který je v práci přes 30 hodin ??? -
Eva Takže jsme se vladtně schodli, že zákony se dodržovat mají, personál je dodržovat chce, ale nemůže kvůli prostorám. Nechť se tedy vyjádří nemocnice, kdy a jak chtějí tento problém vyřešit.
-
-
ola Přítomnost rodičů hned po operacích, kdy je dítě v umělém spánku, je nežádoucí. Tito rodiče tam chtějí být , aby měli pocit, že bez nich se stav jejich dítěte zlepšovat nemůže. Je to taková opičí láska, která může i uškodit.( infekce). Lékaře a sestry mají za sluhy a chtějí, aby vše bylo egoisticky podle nich. Závisí i na věku dítěte. Je někde v zákoně, že tam být musí? Spousta práv na jedné straně a žádné povinnosti a ohleduplnost k ostatním na straně druhé. A ty práva pacienta stojí nemocnici i peníze. Obecně agresivita pacientů roste. Např. na dveřích ambulance je napsáno neklepat, opakovaně i pěstmi na dveře čekající pacient buší. Když se dveře otevřou, tak na námitku, proč klepe, když je tam jasně napsáno neklepat, tak odpoví, že chtěl/a vědět, jestli tam někdo je, jestli se v ordinaci pracuje …. -
pl kde se to v nich bere ? Kde se bere ten nevděk, to zlo ? Podle mě to je tím že nezažili válku, nezažili skutečné prů -sery typu epidemie polio a mrtvé děti a děti v železných plicích....bohatá doba a bohatá společnost plodí rozežranost, nesoudnost a nestoudnost. Je to smutné. -
Lucie No, vidíte. Jenže v nemocnicích je i dnes běžné, že dítěti raději přivážou ruce k postýlce, aby si nevytthlo kanylu nebo se jinak neporanilo, když je tam samo, má strach a nemůže u něj být rodič. A ruku na srdce, myslíte si, že u něj může být nonstop sestra, která se musí starat o x dalších pacientů? Těžko. Takže vše není tak černobílé a rodiče nejsou ti nejhorší. -
Market Naopak, přítomnost rodičů hned po operaci, kdy se dítě probouzí z narkózy, je zmatené, má bolesti, neví, co se ním děje a kolem něj běhá hromada cizích lidí, je velice žádoucí, to snad napadne každého rozumně uvažujícího člověka. Kdy konečně přestanou zdravotníci brát rodiče za nepřátele a přítěž a začnou s nimi spolupracovat? Je opravdu smutné, že v roce 2020 se rodiče musí domáhat přítomnosti u svého dítěte za asistence Policie místo toho, aby byli bráni jako neoddělitelná jednotka, jak je tomu ve většině vyspělých zemích. -
Eva Nic ve zlém ,ale roste i agresivita zdravotníků ..a napsat že dítě v umělém spánku nepotřebuje rodiče je zcestne ,měla jsem dítě v umělém spánku a reagovalo na mou přítomnost pozitivně a to měl i zapsané v dokumentaci .rodič je při terapii dítěte důležitý a nedílnou součástí ,vystresovaní dítě nebude reagovat dobře na léčbu . -
Jarča To není vůbec pravda, nikdo Vas nemá za sluhy, můj syn pracuje na onkologii dospělé a umožňují přístup osoby blízké kdykoli, protože ví jak je to pro psychiku důležité,dospeli navíc věci chápe. U dítěte je to ještě víc důležitější,boji se, nechápe spoustu věcí. I já dospělá jsem byla vděčná, když se mnou šel syn až k operačnímu sálu,i já se bála, a psychicka podpora pro mě byla uklidňující. Sester je málo, nemaji čas se plně všem detem věnovat, měli by být rádi že tam rodiče jsou. Kdysi nechtěli pustit otce k porodu, nejde to, nejde, nejde. A najednou to funguje, naopak i zdravotníci jsou rádi, rodičky jsou klidnější a mají s nimi min práce. Je to jen o tom, že Vam se nechce přizpůsobit se době, kdyby jste to udělali nemuseli by se rodiče dozadovat a nahrávat Vas ani spolek by tu nemusel být. Je to jak všude, je to o lidech. Tady to děláme tak a Vy nám do toho nebudete kecat, ale jsou to naše děti, my jsme pro Vás klienti. Sluhove nejste, máte za to plat. -
Jana Nová Nežádoucí? To asi necitujete zákon, zákon sám nelimituje přítomnost rodičů u dítěte. Za minulého režimu se předpokládalo, že otec u porodu je nežádoucí, jen omdlí, bude překážet, stejně je tam z donucení, negativně to ovlivní jeho vztah k ženě, když jí uvidí, nebo jen pro pocit, že tam byl...to, že si dovolujete něco takového prezentovat v roce 2020 v demokratické zemi je opravdu přes čáru. -
Lily Ti chytří rodiče by si mohli svoje děti rovnou i sami operovat. -
michal Dobrý deň, myslím, že najjednoduchšie riešenie problému je nechať deti po operácii ležať v zariadení hotelového typu a nech si daný rodič prenajme zdravotníkov (alebo koho uzná za vhodného), ktorí sa budú o dieťa v pooperačnom období starať za úplatu a zároveň bude rodič mať dieťa na hotelovej izbe (ktorú samozrejme platí) len sám pre seba. Je to extrém, ale bude to všetko na rodičoch. -
Mahas @Jana Nova ale, ale, tak oni nejsou muzi, kteri byli svymi partnerkami doslova prinuceni citovym vydiranim byt u porodu a nemaji z toho trauma? https://babinet.cz/clanek-23617-marina-29-na-porodni-sal-jsem-manzela-nemela-nutit-ted-lituji.html https://zena-in.cz/clanek/manzel-u-porodu-to-uz-nikdy-vic-sveruji-se-zklamane-zeny https://www.maminka.cz/clanek/madonin-komplex-aneb-byl-u-porodu-a-ted-odmita-sex https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/madonin-komplex.A141013_211003_deti_haa vy rozhodne nebudete nejostrejsi tuzka v penalu, spise ta nejtupejsi -
Eva Mahas: aaa..... takže nějaká mamka teď lituje a proto to nemáme dělat nikdo ?? Vy nejen že nejste nejostřejší tužka v penále, vy jste uplně blbej. -
Eva Koukám, že madam Ola je zde hodně aktivní. A že z ní dýchá socialistické zdravotnictví. Přesně ví, co je žádoucí pro všechny pacienty a perfektně pozná opičí lásku (ať už to znamená cokoli). Fakt doufám, že vám všichni informovaní rodiče tak znechutí práci, že ji přestanete dělat. Celý národ si oddechne, že madam Ola už nebude moci šikanovat pacienty a jednat protiprávně. -
Eva Teď abych se bála každé zdravotní sestřičky, jejíž jméno se dá zkrátit na Ola. To bych fakt nechtěla, tohle potkat v reálu. Takhle na netu je to sranda, nahlédnout do myšlenek jiných lidí. Ale vemte si, že se vám takovýhle expert stará o nemocné dítě. A ještě vyžaduje, abyste ho nechali samotné. Protože vaše přítomnost je nežádoucí. Tak to je hodně fuj představa. -
Eva Lily: a vy přestaňte dávat auto do autoservisu
-
-
pl Tohle je opravdu zoufalé. Aktivisti, vyhrožující a natáčející si stresované zaměstnance na mobily. Nepokora, nevděk a pocit " já mám nárok na všechno ", vydírání, vláčení internetem a veřejně....kam se vytratila slušnost a bazální vděk. Já mít dítě nedejbože po kardio operaci na JIp tak klečím na kolenou a děkuji nebesům i zdravotníkům za jejich práci a za šanci kterou máme a za moderní péči, bez spoluúčasti, která by i v mnoha vyspělých zemích nebyla dosažitelná, nebo jen za brutální peníze. A zde ? Nevděk, zlo....je to k uzoufání, sorry.....nevím jestli těm aktivistům někdy dojde, ža takhle si akorát vytrucují větší a větší právní alibismus a bariery a méně zdravotníků ochotných pracovat pro jejich děti. Protože zatleskání když je joooo zle nic neřeší......tohle řeší jen odchod pryč. -
Lucie Na nahrávání máte ze zákona právo a je to vaše jediná možnost, jak poté dokázat nějaké pochybení nebo nevhodné chování nějakého zdravotníka. To, že oni tu naříkají, jací jsiu chudáci, je jen hraní na city. -
Monika Chudáci stravování doktoři a sestry. Plakat se mi chce. A to vystresovany dítě vás nezajímá??? Divný, fakt. Jak můžou dělat tak závažný operace, když je vystresuje taková věc, jako je rodič v blízkosti svého dítěte, které je navíc tak moc nemocné -
Marla Odchod pryč, no to by si asi moc nepomohli, protože v zahraničí většinou funguje přítomnost rodiče a ne jen ho nonstop daleko lépe než u nás a dokonce jsou tam k tomu často k lépe vybaveni. Takže jestli zdravotníkům vadí přítomnost rodiče u dítěte odchodem do zahraničí si opravdu moc nepomůžou.. -
Pink Tedy vy jste totální magor! Dítě má právo...libovůle nemocnice...přizpůsobovat své fungování... Víte co? Nechte si svoje dítě laskavě doma, nedávejte ho do nemocnice a vesele si operujte v kuchyni na stole. Můžete při tom zpívat ukolébavku. -
Pink Tak si dítě do nemocnice nedávejte a operujte si ho doma. Bude to pro dítě jistě nejlepší. -
Paros přesně! každý by chtěl mít jistotu, že zdravotník neudělá chybu a nezamete ji pod koberec i s důkazy, ale jestli se jim bez rodičů, kteří by jim dýchali za krk, pracuje lépe, tak buďme rádi, že systém jakž takž funguje. přece se nebudu hádat se sestrou v době, kdy má být u pacientů. -
Zdeňka Mikešová Dobrý den, není všechno tak jednoduché jak píšete a kdybyste měli dítě a mělo jít na operaci a bylo by to dítě velice bojácné, tak byste asi mluvili jinak....máme osobní zkušenost zrovna z Motola a následky po ní dodnes a to i přesto, že dcera měla papíry od lékařů, že je tetanička a má úzkostné projevy a upadá do mdloby ze strachu, tak i přes důvěru k lékařům tam jedna sestra pochybila a vzala jí v noci zvonek na dozvonění se na ni v případě potřeby s tím, že ji nemá otravovat, že nemá na starosti jen ji...dcera chytla záchvat, začaly kolabovat přístroje a v tu chvíly se teprve seběhl personál a potom ji nějak uklidnil a věnoval se jí, podal asi sklidňující léky a léky na spaní a četl jí pohádky než usnula, aby jí dali do klidu, ale ten pocit, že tam leží sama, malá, nahá, plná hadiček, plná děsu a strachu, že umře si nese do teď a je to už šest let a spustilo jí to spoustu jiných úzkostí se kterými se dodnes potýká...tak teď mluvte o tom, jak personál a lékaři dělají vše pro dětské pacienty, už bych nikdy dítě a to nejen po této zkušenosti, měla jsem jich otřesných mnohem více nejen s dětmi, nikdy nenechala dítě samotné v nemocnici. Personálu je málo, jsou přetěžovaní a potom dělají chyby a vše je i o lidech a tato sestra, která to udělala, by vůbec neměla být sestrou na jip v žádné nemocnici a ani pracovat s dětmi a pochybil i lékař, který přislíbil, dle zdravotní dokumentace, večerní léky na sklidnění a na spaní, aby tomuto předešel...neříkám, kdyby měla jen,,obyčejný,, strach, ale její tělo nadměrný strach nezvládalo a upadala do bezvědomí, což měla potvrzené od lékařů a i přesto po operaci srdce ji tomuto kolapsu vystavili!!!! Což je pro mě, jako pro rodiče, nepřípustné!!! A pochybení bylo i na oddělení, kde po změně medikace si sestra nevšimla, že jí znovu dává špatné léky, které jí způsobují zvracení, což jsem jako pečující doprovod si ihned všimla a upozornila na to a bylo vše v pořádku...také musela každou chvíli pít a chodit pravidelně s oporou na toaletu a na to by sestřičky, aby to vše u všech dětí zvládali určitě neměli čas, to dělat opravdu každou chvíli, aby se jí dostala voda pryč co jí zůstala po operaci, takže rodiče velká pomoc pro psychiku dítěte a i pomoc při jiném pečování o dítě....nevšimla jsem si za celou dobu, že by tam byl nějaký rodič na obtíž nebo zavazel doktorům, spíš naopak a chápu rodiče, že mají strach z pochybení doktorů, protože každý se může zmýlit, jak se u nás stalo a chce být oporou svému dítěti v tak pro něho těžké situaci...nebo se vám zdá, že nemá mít strach, že nemá mít právo se v takové situaci bát, že nemá právo mít oporu rodiče, takové pochybení jaké jsme my zažili je nepřípustné! Uzdravili mi dceru co se srdce týče a to moc a moc děkuji, ale poznamenali ji psychicky a to není v pořádku! Až se toto nebude dít v nemocnicích, tak rodiče nebudou vyžadovat přítomnost u svých dětí a potvdila nám to i jejich paní psycholožka, co tam pracuje, pracovala, nevím jak to teď je, že rodič u dítěte je přínosem pro obě strany a že co jsou schopny děti bez rodičů prožívat za stres si nikdo nedovede ani představit, některé se i poškozují ze zoufalství, trhají si vlasy atd....Strach mají i dospělí a děti potřebují cítit bezpečí...kdybych tady měla psát, co jsme v nemocnicích zažili, tak by tady všichni koukali, jestli jr to vůbec možné a nejen s dětmi...např., že na oddělení na dětském jedna sestra na celou noc, která ještě chodila k akutnímu příjmu a nebo k akutní operaci a potom zůstalo celé oddělení bez sestry, kde ji děti v noci hledali, synovy pípali antibiotika a ona hodinu a půl nikde!!!Co kdyby se tam zrovna něco stalo, kdo b -
Eva černá Sory, ale za takové výkony zdravotního personálu nebude nikdo vděčný. Nehrajte si na bohy a začněte se chovat slušně. To už někdo vděčný bude
-
-
Lockinet Předpokládám, že pokud by tam rodiče nechtěně zavlekli nějakou infekci, tak za všechno může nemocnice. Nejvíce se asi rozčilují rodiče, co jinak na děti nemají čas. -
Jana Nová Nemocnice je povina zařídit naplnění práva rodičů na jejich nepřetržitou přítomnost u nezletilého. Zákon mluví zcela jasně. Kdo to do teď nepochopil, ať se sdruží s podobně nechápavými zdravotníky a otevřou si třeba nemocnici s názvem Jako za komoušů, kde lékař a zdravotník má první a poslední slovo a pacient a jeho blízcí musí poklonkovat a držet hubu a krok. Jsou zdravotníci a zdravotnická centra, kde je respekt k právům pacienta naprosto přirozený a funguje. Vymýšlet si, že všichni omdlí, budou zvyšovat riziko a budou neustále překážet o omezovat péči o pacienta je opravdu paradigmatem minulého režimu. -
Alena Ach ano, jen a pouze zdravotníci jsou zcela sterilní, a infekci zavléct nemohou... Právě zdravotníci se pohybují od dítěte k dítěti a od nich hrozí největší riziko. (Vlastní zkušenost na dětské JIP, následně smrt dcery - nesměli jsme se dcery v inkubátoru ani dotknout, ale někdo z personálu si zřejmě špatně umyl a dezinfikoval ruce. Zdravotníkům je to ale z principu odpuštěno, že?). Rodič je v nemocnici, i na JIP, pouze u svého dítěte. To omezení, kdy je personál oprávněn rodiče nevpustit, je právě v případě zjevné nemoci.
-
-
katango Bohužel mentalita většiny národa je kořistnická a nároková, alespoň co se poskytování zdravotní péče týče. A Ágnes, kdybych měla dítě po těžké operaci na JIP a vy jste se tam drala, tak vám dám na budku, že vás doma nepoznají. -
Monika To, že neznáte zákon a je vám jedno, jak toto může vaše dítě poznamenat je vaše věc. Nikdo vás nenutí být pro své dítě podporou, ač to vyplývá i z rodičovských práv a povinností. My někteří to máme jinak. -
Karolina Silacke reci nicemu nepomohou. Ja vam zase garantuji, ze pokud by me osobne, nebo bych toho byla svedkem u nekoho dalsiho, " daval na budku" jen proto, ze jednam v mezich zakona, garantuji vam, ze by vas stejne rychle vyvedla PCR. A ze byste se pekne prohla, az by vas dotycny zazaloval za ublizeni na zdravi a pripadnou nahradu skody. -
Eva Aaa tak takto agresivně se chovají doktoři. Dobré vědět.
-
-
Johny Takže člověk, který hájí svoje práva je agresivní? Návrat socialismu? -
Monika Jj, to jsou právě furt ty stejný kecy dokola. Hlavně že když se jedná o jinej přestupek, porušení zákona, tak lidi se bouří, když někdo dostane příliš malý trest. Tady se veřejně porušuje zákon, ještě se tím chlubí a cítí se dotčeně, že jsou rodiče, kteří prostě ten zákon znají a veřejnost ještě těmto rodičům nadává. Nepochopitelný, opravdu. Celá kauza už je víc než trapná, furt jen brek na sociálních sítích... na to motol čas má. Kdyby se raději trochu snažili najít řešení, místo tady těchto ofuků furt -
Eva Jaký návrat socialismu. Kdyby tady pořád nebyl socialismus, tak by konečně ze základního pojištění byla poskytována jen základní péče a vše ostatní jen z pořádného připojištění a nebo zaplatit, jak je to v těch zemích, kterými tu všichni argumentují. Tady většina těch řvoucích platí jen minimální zdravotní pojištění a pak ještě křičí o svých právech, když jejich blízkým zadarmo provedou ty nejdražší zdravotní zákroky, čímž čerpají peníze druhých. Já jsem také pro přítomnost blízkých u pacienta, to neplatí zdaleka jen o dětech, ale musí být především chráněno právo všech ostatních pacientů. Kdyby si lidé museli zdravotní péči mimo tu základní platit, tak by tam určitě nebyl takový nával a blízcí by mohli i s pacienty být v plném soukromí a klidně po celou dobu. A ti ostatní by mohli se svými dětmi být také pořád, hezky doma, sice bez operace, ale pořád. Ostatně ani teď je nikdo nenutí, aby je umístili tam, kde se jim nelíbí podmínky, které má to zdravotnické zařízení nastavené. Takže - je žádoucí a v pořádku, když mohou blízcí podpořit svoji přítomností nemocného ve zdravotnickém zařízení, ale musí existovat možnost zabránit vstupu osobám, které vykazují zjevné příznaky nějaké infekční nemoci, aby byli před možnou nákazou chráněni ostatní pacienti. A kdo nechce brát ohled na druhé, ať si na revers vezme svoje dítě domů, nic mu v tom nebrání.
-
-
Monika Už je to trapný, jak Motol furt jen veřejně brečí... neuvěřitelný, že nemocnici s takovou specializací natolik vytočí tak přirozená věc, jako že k dítěti patří rodič. Nechápu, proč děláte takový caviky s tím. Všude ve světě je toto naprosto beznej standard. Doposud mi nikdo nevysvětlil, proč tak moc vadí rodič, kterej tam potichu sedí -
Ája Jsem zdravotník a i tak s vámi souhlasím. Některé věci jsou tu stále min. 50 let pozadu... Samozřejmě, že dítěti v analgosedaci nevyrusujici rodič nijak nevadí, problém je jinde. -
Marla Taky nechápu i u nás na docela málem městě na JIP jsem se synem byla mají nato uzpůsobené pokoje naštěstí nato někdo osvícen při rekonstrukci myslel a jeden box jedno dítě většinou jde na boxu přímo křeslo pohodlné polohovatelné pro rodiče, a být s dítětem hned po příjezdu že sálu žádný problém naopak a ještě jsem si ohlídala když se syn probouzel aby si nevyskubl kanálu nesundal sondy atd někde to jde a někde je z toho národní problém..a pak kde je chyba.. -
Lily Založte petici Rodiče na operační sály s právem posledního stehu ??? -
Eva Lily: petice netřeba. Stačí dodržování současných zákonů. A všichni budou happy. -
Pavel Vážená paní Evo, přítomnost rodiče u dítěte v nemocnici či u jiného blízkého, příbuzného a podobně rozhodně není standard a to ani v těch cizích zemích, které se tu tak řvoucně zmiňují. Je to vždy nadstandard a všude placený. A tak by to mělo být i u nás!
-
-
Lucka To ,ze jsou v Motole nejvetsi spicky neznamena , ze se najednou vytrati vzajemny respekt a spoluprace. Proc to jinde jde - uplne bez problemu a tady ne? Proc personalu vadi nahravani? Vsak podle nich je dle zakona vse v poradku, tak proc se tak certi? Nerozumim tomu a modlim se aby moje deti nepotrebovali pomoc od lekaru a sester z motola . -
katango A proč rodiče neprojeví respekt k personálu? Pokud ho mají tak málo, že se cítí oprávněni personál natáčet, ať si děcko odoperujou sami doma. Zkuste se někde přimotat k požáru a lézt hasičům pod nohy a natáčet si je. -
Monika Jakej nerespekt? To, že rodič chce potichu sedět u svýho vystresovanyho a vážně nemocnyho dítěte se rovná nerespekt vůči personálu? To si děláte srandu, ne? -
Lucka Tak na nataceni mate ze zakona pravo . Pokud budete podavat stiznost za cokoli, budou chtit dukazy a kde vezmete ty dukazy,kdyz nebudete mit nahravku?? Ze zdravotni dokumentace,kterou dokazou zmenit, doplnit nebo umazat? To asi tezko ,zejo. -
Eva Katango: zřejmě proto, že si respekt za takovéhle chováním nezaslouží. -
Pavel Nahrávat někoho rozhodně není zákonné právo. Přečtěte si zákon na ochranu osobních údajů a mezinárodní vyhlášku GDPR. A zároveň si všichni uvědomte, že zdravotníci nejsou úřední osoby jako např. policisté a strážníci MP. A i u nich by se s legalitou natáčení jejich zákroků dalo s úspěchem minimálně polemizovat. Nikdo nesmí jinou osobu natáčet či fotografovat bez jejího vědomí a souhlasu. Stejně tak bez jejího vědomí a souhlasu nesmí nikdo takto pořízené fotografie nebo záznam bez vědomí a souhlasu osoby na něm zachycené nebo vyfocené zveřejnit, či jinak použít! Takže rozhodně bych se také natáčet nenechal. A hlavně to rodiče zneužívají vůči zdravotníků jako způsob šikany a neomaleným, šikanozním způsobem je natáčí. Já si tedy zdravotníkům dovolím doporučit, aby hájili svá práva, trvali na jejich dodržování a nenechali se natáčet, ani filmovat. Je to šikana a pokud se toho i přes jejich souhlas nějaký rodič nebo někdo jiný vůči nim dopustí, tak volat Policii, podat na takovou osobu příslušné trestní oznámení!
-
-
Petra Langová Zvýšená aktivita rodičů, pokud vůbec je, bude dána tím, že platí zákon a nemocnice jej neustále porušují různými záminkami, které vypadají líbivě a logicky pro veřejnost. Je velice zajímavé, že v zahraničí je rodič partnerem a může být automaticky u úvodu do CA. Zákon je zákon, ale nemocnice si zákon ohýbá a dělá si zákony vlastní a pak si stěžuje, že to někdo řeší a snaží se to právo narovnat si tak, jak je psáno v zákoně. Buď se nemocnice začne chovat dle zákona, nebo se musí připravit, že rodiče budou toto právo vymáhat. To je přeci logické. -
katango Jo. A až se vinou rodiče, v převážné většině naprosto neznalého pravidel a provozu, něco někomu stane, tak ti samí včetně vás budou hulákat a žádat pro personál provaz. Jak to tak sleduju, za chvíli tu fakt žádnej zdravotnickej personál nebude. Mít vysoce odpovědnou (včetně odpovědnosti trestně právní), vysoce kvalifikovanou, psychicky i fyzicky náročnou a neúměrně špatně placenou práci a ještě čelit tomuhle honu na zdravotníky??? Odj.bať sa odtial´to! A kecy o poslání si nechte doma, na ty jsme alergičtí. A rozhodně nám netleskejte, nám bude stačit, když se k nám budete chovat slušně. A není natáčení někoho bez povolení toho dotyčného nezákonné? Nevím, právník nejsem. Ale košer mi to tedy nepřipadá ani náhodou. -
Vanda Katango: Natáčet někoho při výkonu jeho povolání je zcela v pořádku. Pokud nahrávku nezveřejníte někde například na sociální síti a použijete ji pouze u případného soudu, tak je to zcela ok. Platí to u všech profesí. -
Nadezda Natacet si osobu pri vykonu povolani za ucelem ochrany svych prav je zcela v souladu se zakonem. Dokonce tak lze cinit bez jejiho svoleni i vedomi. Konkretne jde o par. 88 Noveho obcanskeho zakoniku. -
Milena Každopádně někoho natáčet bez jeho souhlasu je minimálně neslušné. A proč se dámy pořád oháníte soudy? Je cílem zdravé dítě nebo někoho dohnat k soudu? -
Rozárka A protože je zájmem zdravé dítě, je třeba dbát i na jeho psychiku, která je nedílnou součástí zdraví. Traumatizované dítě není zdravé dítě. Pokud na to zdravotníci nemíní brát ohledy, přestože jim to zákon nařizuje, tak nezbývá než si ono porušení zákona nahrát. Znáte snad lepší způsob, když domluva nefunguje? -
Milena Já si jen nedovedu představit, že bych někoho natáčela bez jeho vědomí a souhlasu. Ale každý to má jinak. -
Martin Taky jsem si dlouho myslel, že to je neslušné někoho natáčet bez jeho vědomí, ale po zkušenostech, kdy při pokusu o veřejné nahrávání zdravotníků se s nimi začnete do krve hádat, že odmítají být nahráváni a tak tedy nic nenahráváte a pak primářka křičí na manželku, která rodí placentu, že je totálně nezodpovědná a co si jako představuje mít něco v porodním přání napsané, tak je mi prostě líto, že tu nahrávku nemám, protože takhle ta stížnost bude jenom slovo proti slovu. -
Eva Milenko, až budete porušovat zákon, tak si vás s klidem natočím. A pak to normálně udám. Teda oznámím protizákonné jednání. Protože chci mít před soudem důkaz. A občanský zákoník mi to umožňuje. A s takhle dobrým důkazem pravděpodobně vyhraju. A vy už to nebudete dělat znova. Takže vyhrajou všichni. -
Eva Martine, díky, že to řešíte! -
Eva Katango: vám se na Slovensku nelíbilo? Mohla jste ještě dojít trochu víc na západ, tam by vás naučili správnému chování k pacientům. -
Milena Evičko, trhnete si mohou. Takové lidi do péče nebereme. -
Eva Milenko, vy rozhodujete úplný hovno, koho berete do péče. -
Milen To máte docela pravdu. Jen jsem chtěla, abyste se projevila, jak jste sprostá. A to že tedy jste... -
Eva Tak nedělej ramena, o ničem nerozhoduješ. -
Milena Rozhoduji o mnohem, ale ne o všem. Tak už to v životě chodí.
-
-
Jana Kúdelová Buďme rádi za takovou nemocnici jako je Motol a její specialisti,když člověk vidí kolik dětí dnes přežívá různé srdeční nemoci .Já bych byla ráda za péči o mé dítě,ale tady se veškerá vděčnost vytrácí,všechno je pro některé lidi samozřejmé.Jo a v Africe,Indii a nevím kde ještě může být kupa příbuzných ,tak se přiblížíme zdravotnictvím k nim,společně si zatruchlíme,když dítě zemře,ale hlavně ,že jsme tam byli. -
Monika Co to je furt za řeči o nevděčnosti??? To, že chci být se svým dítětem, kor když mu jde o život je nevděk? Z jakyho důvodu? To snad není možný toto, opravdu -
Rozárka Promiňte, ale když koukáte do zahraničí, proč koukáte na rozvojové země? Těm se chceme přiblížit? Proč si jako vzor nevezmete západ, kde být s dítětem je naprostým standardem. -
Radek Jano, buď vděčná.
-
-
Tereza "Nezletilý pacient, včetně novorozeného dítěte, má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce." A tečka. Mám syna, kterému budou tři roky, je trošku opožděný a je na mně velice fixovaný. Nedokážu si představit, že bych ho tam měla někde nechat a chodit za ním jen "na návštěvu". Z toho by byl akorát frustrovaný. Já nebudu riskovat, že se mi dítě ze stresu začne počůrávat nebo že bude mít vývojovou regresi, že ve mě ztratí důvěru a to vše jen proto, že si někteří doktoři a některé sestry za každou cenu musí pohonit ego, ukázat "svou moc" a neustále rodičům dokazovat, že oni jsou přeci zdravotníci, oni přeci ví, co je pro dítě nejlepší... Vy jste akorát rodiče, tak hovno víte. -
ola hmm a kde jste udělala chybu, že je opožděný? -
Michaela To je dost smutný a trapný komentář Ola... -
ola souhlasím. Ale nepřipadají Vám trapné komentáře zde na účet zdravotníků? Vždyť hlavním cílem je, aby dítko bylo zdravé a ne to ,aby lékaři a sestry byli stresováni neúměrnými požadavky rodičů. Těm rodičům schází pokora a vděčnost. -
Eva černá Ola: taaaak, a paní zdravotní personál se projevila. -
Radek Ola: buď pokorná.
-
-
evelin Stojim za Juno Moneta. A doufam,ze vsichni tihle studeni cumaci,kteri nechavaji svoje deti v nemocnicich samotne,se proberou. Za socialismu taky vsem prislo normalni,ze zena rodi bez partnera,dite se ukazuje tatinkovi za oknem,atd atd. A dnes si tohle umi malokdo predstavit. Vsude na zapade se rodic za dite postavit umi, jen v CR kazdy drzi hubu a krok a Dr je panbuh. FN Motol omezuje prava malych pacientu a jeste jim to prijde normalni. Nikdo tam ty sestry a Dr nedrzi. Jestli se jim to nelibi,ze rodic chce za ditetem,at jdou delat jinou profesi. -
Eva černá Jste skvělá a souhlasím s vámi
-
-
Vanda Proc ve vsech vyspelych zemich plati, ze rodic a dite je jedna jednotka? Proc s tim ma Motol vecny problem? Predstavte si napriklad trilete dite, ktere se vzbudi napojene na kupu hadicek v uplne cizim prostredi obklopene cizimi lidmi a nevi co se deje. Vazne je toto zdravejsi pro jeho srdce nez, kdyz po probuzeni vidi rodice sediciho na zidli vedle nej, ktery ho ujistuje, ze vse v poradku? Neni nahodou psychicka pohoda pacienta nezbytna pro leceni a pro leceni srdecnich problemu obzvlast? Nemeli by spis ti zdravotnici dekovat rodicum, ze jsou oporou a hlidaji deti cely den? Vazne vam prijde lepsi takove male ditko po narocne operaci privazat k posteli a znehybnit ruce, aby si nevytrhlo kanylu misto pritomnosti pecujici osoby, ktera to dela zadarmo misto sester? Rodic dite omyje, nakrmi, ohlida, zabavi a to vse bez stresu a v klidu. Porad vam prijde lepsi vystresovany clovixek sam v cizim prostredi?? -
Lenka Já pevně doufám, že se časem najde společná řeč mezi lékaři a rodiči. Každý musí pochopit, že dítě po operaci, v bolestech či dezorientovane lépe snáší celou situaci s rodiči než bez nich. Myslím, že každý rodič si váží práce lékařů, jen ta nekončí na operačním sále, ale patří k ní i ta "omáčka" okolo... Komunikace s dětským pacientem, ale i vystrašenými a milujicimi rodiči. Péče rodičů o děti v nemocnici často ulehčuje práci personálu. Je důležité najít společnou řeč, kde to v cizině, musí to jít i u nás. Lékaři a sestry mají v ruce moc (moc léčit, ale moc i jinou), mají právo být hrdí na to, co dokáží, ale pýcha je už spíš na škodu. I lékaři jsou jen lidé a mají špatný dny, stalo se již vícekrát, že udělali chyby nebo jednali ne úplně správně (urychlili porod, protože chvatali ke své rodině atd.), ovšem pokud chtějí, aby se na ně prohlíželo jako na lidi, tak musí taky oni na rodiče tak pohlížet. -
Petra Németh Je zajímavé, že v ČR je neuatsle nějaký problem jakkoliv hledat kompromisy. Na západě se snaží hledat cesty a v ČR., mam pocit, že se zastavil čas před 89. Píše se rok 2020, takže bych uvítala dobrou vůli hledat cesty, jak vyjít vstříc rodičům, rodičkam a konečně respektovat právo pacienta (rozuměj klienta) tak, jak je tomu samozřejmostí všude v demokratické společnosti. -
Eva Protože zdravotnictví uvízlo v socialismu. Odvody do zdravotního systému, platby přes státní rozpočet.. prostě dokud se nezmění tohle, bude to stejné
-
-
Jana Černá Sorry jako. Organizace nemocnice se přizpůsobuje právům pacienta. Ne naopak. Běžte si tyhle patolízalské cancy psát jinam. -
Treba Blazena Pisou, jako by ti rodice nad tema postylkama drzeli doktorum ruce a schovavali pristroje, aby jim branili v praci. Bohuzel jsme se z clanku ani nedozvedeli, proc teda zdravy rodic u ditete nemuze byt, priklady, ktere se tam uvadi, jsou jasne, kaslajici nemocny rodic tam nema co delat, ale zbytek? Proc by tam nemohli byt?
-
-
Monika Nezlobte se na mě, ale tento článek mi přijde jako jasný útok na spolek Juno moneta. Je tam několikrát zmíněn jako důvod agrese rodičů... A nikde nevidím vyjádření druhé strany. Moje největší obava je, že se moje dcera zrání, bude muset do nemocnice a já se budu muset dožadovat možnosti a práva být s ní. Pamatuji si, že svého dětství na pobyty v nemocnici a nic příjemného to není... -
Martin Hlavně jim ani nedali možnost se k tomu vyjádřit, takže i z novinářskýho pohledu je to fušeřina.
-
-
Rozárka Nějak jste zapomněli zmínit, že ta policie se volá ne kvůli agresi rodičů, ale kvůli nerespektování práv zdravotníky, jelikož je to jediná možnost, jak může k naplnění práv dojít. A co takhle místo brečení na internetu a očerňování rodičů věnovat tuhle energii hledání způsobu, jak poskytovat péči a přitom dodržovat zákony? Není to nemožné, není to fikce. Směrem na západ je to standard. -
Denisa Pokud vím, tak zdraví zahrnuje kromě zdraví fyzického i zdraví psychické. Vždyť psychická pohoda napomáhá léčení a naopak. Zkuste se vžít do pocitů dítěte, které se vzbudí někde samo s cizími lidmi, všude samá hadička, pláče, volá maminku... A naopak, když se dítě vzbudí a rodiče jsou u něj, drží ho za ruku, vysvětlí mu, že všechno bude v pořádku. Sama jsem jako dítě byla hospitalizována, bylo to v 90 letech a musela jsem tam být sama ačkoliv jsem měla 2 roky. Byla jsem v klecové postýlce, protože jsem chtěla utéct za maminkou. Dodnes z toho mám trauma a psychické problémy - závislost na blízkých osobách, strach být sama v cizím prostředí. Přála bych si, aby co nejméně dětí muselo tohle zažít a nést si pak následky celý život. Čím rodič, který tiše sedí u svého dítěte narušuje chod oddělení? Naopak může být kromě té psychické pohody přínosem i v další péči o dítě. -
katango Panebože, je mi z toho šoufl, ale ne z Motola. Tam mi zachránili život, chovali se ke mně skvěle a při vší hrůze na to ráda vzpomínám. Práce vč eském zdravotnictví mne přivedla až k rozsáhlé mrtvici v 54 letech a nebyla jsem ani tlustá, ani neměla nekorigovaný vysoký tlak či cukrovku...Jen jsem celou dobu práce v českém zdravotnictví byla vystavena nárokům přesahujícím regenerační schopnosti mého organizmu. Už jste sloužili s horečkama, od 7 ráno jeden den do 15.30 druhej den. S pásovým oparem? Už jste přecházeli několik malejch mrtvic, až přišla jedna obrovská? Asi ne. To jen blbí čeští doktoři. A kecy o poslání si odpusťte. -
Rozárka A kvůli Vašim zdravotním problémům si myslíte, že je v pořádku porušovat práva pacientů? Pokud Vaši práci nezvládáte, odejděte. Je to v pořádku, že si ceníte vlastního zdraví více než zdraví pacientů, každý méme své priority, ale v tom případě práce ve zdravotnictví pro Vás není. Uleví se oběma stranám, protože sestru s přístupem ,,péče o vás je nad regenerační síly mého organismu" nebo sestru, která nejde na nemocenskou, když má pásový opar, který je vysoce infekční, opravdu nechce potkat nikdo. -
Kas A vy se chlubite tim, ze jste chodila do prace s vysoce infekcni nemoci osetrovat pacienty? Chcete za to metal? Mimochodem, mluvi se tady o detech, ne o dospelych 50+... ti snad opravdu nepotrebuji, aby u sebe meli v nemocnici rodice. -
Anna Tedka jako čekáte poklonu za to, že chodíte nemocná(y) do práce a ohražujete tym ostatní lidi, to Vám přijde správní přístup? Asi jo. Ještě zatleskat Vám máme. Nemeli by zrovna zdravotníci chodit do práce zdraví, aby náhodou nepoškodili ostatní lidi které ošetřují?Možná by jste se měla zamyslet nad tym, že zákony jsou tady, aby se dodržovali a to patří i pro zdravotníky a nemocnice. Jestli Vám přijde omezování práv a psychicky poškozování děti jako správně, tak by jste svoji praci radši dělat neměla. Co se tyče nahrávání rodiči při výkonu práce není protiprávní, nechápu co ne pro zdravotníky stresující jako. Pokud vykonávají svoji praci tak jak mají nevidím důvod stresu. Kord na oddělení Jirp, kde jsou dle jejich slov náročné případy. Když je rozhodí nahrávání rodiče tak jak ma člověk mít důvěru při operaci a následně péči. Tým nechci shazovat jejich odbornost. Co tak se zamyslet nad tym, že lze najít spolupráci, která vyhovuje obom stranám bez toho, že se porušují práva rodičů a děti. A přestat si honit ego a dělat ze sebe bohy. Respekt je potřeba z obou stran ne pouze z jedné. -
Kateřina A to je zodpovědné chodit do práce nemocný a nakazit ještě dalších X lidí? Asi si pacienti/klienti můžou ke všem svým zdravotním problémům, kvůli kterým jsou hospitalizováni, dovolit chytit něco od nemocného personálu... Ale zdravý zákonný zástupce, který musí za nezletilého pacienta dávat informované souhlasy a pečuje o psychické zdraví svého dítěte, je problém největší. -
Markéta Dobry den. Opravdu jste chodila do prace k pacientum nemocna? To jako myslite vazne? No to snad NE! A jeste se tu verejne priznavate a chcete za to jako poplacat po rameni? To ani neni smutne, to je trestne! -
M. Botková Hm nemocná k pacientům. Dobře děláte ??? Kdybych poslechla tu mladé blbé ucho na porodním tak tu nejsu a ani moje dcera. Takže být doktorem neznamená být bohem. Rodiče u dětí v nemocnici ano. -
Eva Katango: tak tady má zase někdo spasitelský komplex. Práce ve zdravotnictví je práce, ne poslání, ne charita, ne spasení světa. NIKDO O VAŠE OBĚTI NESTOJÍ! S HOREČKAMA JDĚTE DOMÚ! ONO SE TO BEZ VÁS NEZHROUTÍ! NEJSTE NEPOSTRADATELNÁ!!
-
-
Nadezda Smutny a tendencni clanek, ktery se snazi navodit dojem, ze jediny, koho nemocnice nepusti k diteti je nemocny clovek, a ze rodic u ditete je predevsim komplikace. Opak je pravdou. Rodic vedle naprosto nezastupitelne psychicke podpory ditete, ktera je mimochodem dle aktualnich vyzkumu vyznamnym faktorem fyzickeho zotavovani, zajisti i beznou peci o dite, a usetri tak praci personalu. Cim by mel rodic prekazet opravdu nechapu, a to vcetne jednotek jako JIP apod. (kde zdaleka ne vsechny deti spi, a kde obzvlast potrebuji nekoho blizkeho, aby necitily samotu, bolest a strach). Navic clanek zkresluje i pravni situaci. Vnitrni rad nemocnice nemuze byt nad zakonem, a zakon hovori jasne. Dite ma pravo na nepretrzity kontakt s rodicem. Omezeni tohoto prava je mozne jen ze zvlast zavaznych duvodu. Nikoli dle libovule nemocnice, ktera si muze nastavovat pravidla, jak se ji zachce. Naopak je potreba, aby nemocnice zacaly pocitat s tim, ze dite a rodic jsou jednotka, a tomu prizpusobovaly sve fungovani, tak jak je to ve vyspelych zemich. Dekuji spolku Juno Moneta, za jeho praci a sireni pravni osvety. Az budou nemocnice respektovat zakon, nebude dochazet k vyhrocenym situacim. -
Petritas19 Kdyby nemocnice "ctili" zakon, tak jak musi obycejni lide (rozumej rodice), tento clanek by nebyl. Dite samotne v nemocnici nenecham, psychicke ujmy jsou mnohdy na cely zivot. Doktori i sestry jsou jen lide, NE bozi, a rodice zakonnymi zastupci ditete. Jsou dobri doktori a hodne spatni doktori, tak jak ve vsech profesich. Lidskost, laskavost ci empatie u nekterych neexistuji, a to je zaklad uspechu u detskych pacientu. Pokud v nemocnici porusuji pravo, ja jako rodic a zakonny zastupce sveho ditete s klidem, rada a v pravu zavolam policii k protipravnimu jednani ze strany nemocnice a povedu soudni spor. Treba se casem nauci a konecne se obejdeme bez techto zazitych neetickych praktik. At zije Juno Moneta, Liga lidskych prav a ostatni organizace, ktere bojuji za prava rodicu a deti. -
Eva Díky
-
-
Monika Zajímavé číst ty komentáře, které tohle jednání schvalují, řekla bych, že jsou to právě ti kteým se nikdy nedostávalo láskyplné oddané péče rodiny a teď mají potřebu, to znemožnit i ostatním. Ano každý má právo na volbu, jestli své děti chcete nechat vyděšené sami v nemocnici tak prosím, ale nezakazuje to milujícím rodičům, kteří mají svými dětmi opravdové a silné pouto. -
Štěpánka Přesně tak, na druhou stranu je dobře, že se o tom teď tolik mluví, aspoň se dozví více rodičů to, na co mají děti právo a nenechají se oblbnout, nebo vyhodit.
-
-
Magda Tak jinak, když víte jaké jsou podmínky pro hospitalizaci dítěte v této nemocnici, proč si nevyberete jinou u nás , nebo v zahraniční, když se tady stále oháníte tím, jak to tam je dobře zařízené. Nikde zde nevidím, že by jste uváděli kolik vás pobyt v nemocnici s dítětem stál tady a kolik by to bylo v zahraniční, v Německu nebo v Anglie. Práva jednoho dítěte, zrovna vašeho, přece nestojí nad právy druhého, které třeba potřebuje naprostý klid. -
Kateřina A naprostý klid je podle vás co? Polstrovaná a odhlučněná cela, ne? Každý člověk, obzvlášť dítě, potřebuje v takovýchto chvílích podporu, lásku a své nejbližší, to žádný cizí člověk, ať je sebevětší machr v medicíně, nenahradí. Já si pocit klidu v bolestech, s hadičkami všude možně, v neznámém prostředí, mezi spoustou cizích tváří, umím představit pouze s milovanou osobou, která mě drží za ruku a říká mi, že ještě určitě nemůžu umřít a že všechno bude dobrý. To je mi 30 a ještě teď se mi chce brečet, když si vzpomenu, jaké jsem měla loni pocity, když jsem nahá čekala na operaci, byla mi zima, strašně jsem se bála, že možná už nikdy neuvidím manžela a děti, a pak jsem skoro týden ležela v nemocnici. -
Eva Tady paní Magda nechápe, že u nás ta péče stojí stejně. Jen je placená oklikou přes zdravotní odvody (mrkněte někdy do výplatní pásky, co je to za částky). Kéž by měli všichni pacienti zkušenost ze západním zdravotnictvím, už nikdy by si nedali srát na hlavu od českého zdravotního personálu. -
Milena Tak se jděte léčit na západ, někdo vám brání? Když je české zdravotnictví pod vaši úroveň. -
Eva Tak si jděte léčit na východ nebo do rozvojového světa, když se chcete takhle chovat. Zapomínáte, kdo ti celou srandu platí: zdravotní odvody a daně od všech občanů/pacientů. Trochu pokory, paní Mileno. -
Milena Jo tu srandu platime všichni, ale je nutné si uvědomit, že špatně a nedostatečně. -
Eva Ještě tak platit víc za tohle. -
Milena No když se nebude platit víc za tohle, tak lépe nikdy nebude...
-
-
Veronika Capilová A dost , tento vas článek je do nebe volajici! Jdete do ciziny a tak uvidíte co to je respekt k rodičům ! Rodila mi tak sestra , hned po císaři jsme tam vsechni byli , mimco u ni a cela rodina jsme se o sestru staraly, sestřičky i lekar se přišli podivat a malou vysetrili na sestře u prsu . Žádné koupání , zadna separace, nic ! A zde v ČR ? Po mém císaři !? Zmatenost strach kde mam dítě ? Kde sem ? Co semnou je ? Volala jsem na sestry kde mam dítě ! A odpověď ze mam ležet ! Po 4 hod teda ze mi ho donesou ale jen na 5 min ! To jako fakt strach. Co bude kdy ho budu mít žádné odpovědí ! Na večer mi to dala sestra na 5 nim ať si ale na to nezvykam ze nebude lítat tam a zpět ! Noční můra ! Ne to co sem věděla z Anglie! Tak asi tak a další dny to bylo ještě horsi ! Ja podporuji spolek na 1000% za celou dobu po císařů žádné vysvětlení od lékaře ! Žádné úsměvy od personálu nic jen chlad a ze mam čekat . nebojte se znát své práva ! A nebojte se byt u děti ! -
Monika No to je zas článek... a i některé komentáře jsou velmi výživné. To, že jste to zvládli v nemocnici vy nebo vaše děti, neznamená, že to tak vyhovuje všem, tak to ostatním nenuťte. V západních zemích je přítomnost rodičů běžná a měla by být i u nás, je dána zákonem a dítě má na to právo... asi těžko nechám o svém dítěti rozhodovat cizí lidi. Jinak pro rýpavce, opravdu se nehodlám stěhovat do zemí kde to možné je, raději, zůstanu tady a změním situaci tím, že se boudou dodržovat zákony i za cenu nahrávání a přivolání policie. Já si přece taky nemohu vybrat, které zákony budu dodržovat a které né.. tak jakápak nepokora k lékařům? to, že zachraňují životy jim dává možnost si vybírat které zákony budou dodržovat? Jinak ze zkušenosti, lékaři problémy nemívají, problém s přítomnosti rodičů mají hlavně sestry. -
Radoslava Hofmanová Dvě věci. Diskuze není o pobytu v nemocnici ale na JIP. Příště budete ze zákona chtít být na operaci? ... A znám hodně rodičů kteří nejsou schopni ustát injekci dítěte. Jste si jisti, že v případě alarmu z přístrojů je oživovaní pacienta u hroutícího se a překážejícího rodiče to nejlepší? Mám tři děti a největší strach mám že umřou dřív a beze mně. Ale házet zdravotníkům klacky pod nohy nemá smysl. -
Kateřina Pokud dítě necháte samotné, tak se to v určitém procentu případů určitě může stát, že umře samo bez maminky. V ostatních případech si živě vybavím svoje pocity... Maminko, kde jsi? Strašně to bolí, mami. Umřu, mami? Chci tě vidět, chci tě cítit, chci, abys mě držela za ruku. Mami, tys mě tu nechala úplně samotné. Opustila jsi mě, když tě nejvíc potřebuju... A maminka nikde, protože mnohé nemocnice nerespektují právo dítěte na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. -
M. Botková A jipka není v nemocnici? Aha další Ňouma.
-
-
Pavlina Dvořáková Přemýšlím co je špatně. Nejspise to ze zdravotnici stavi vnitřní rad nad zákony. Nevim kdo by se dobrovolne vzdaval jakych koliv svych práva,natoz jedná-li se o děti. Zakin ptoste mluví jasně a když k operaci,uspavani nebo na jip muzou medici,nebo zdravotní klauni,nechapu proc nemocnice brání tomuto zákonným zástupcům dítěte?! Navic kdyz je zo jevh výsadní právo. Podivejte se po nemovnicich v nemecku,rakousku itálii atd,nikoho ani nenapadne vyhazovat rodiče. Nejsme uz v komunismu,i když kdo vi že? Rada byvh cetla taky podled sdruzeni Juno moneta,meli by mít pravo se vyjadrit kdyz uz je tak vehementně jmenujete? -
Eva Možná až budete muset tomu dítěti skoro všechno ze zdravotní péče platit, jako v tom Německu, Rakousku, Itálii a v ostatních západních zemích, tak Vás nikdo nebude posílat domů, ani když budete prskat a kašlat. Takže kéž už bychom nebyli v tom komunismu, jak píšete, a skončí ta stejná práva pro všechny využívaná klidně z peněz druhých. -
Pavlína Dvořáková Vážená paní Evo,ale to mate mezery ,my to preci platime, muj muz odvadi na zdravotnim pojištění rocne 200000 o socialnim a daních ani nemluvím a nemarodil ani nepamatuji. Takze kontretne my mame predplaceno za 25 let velmi dopredu. Takze si neplette pojmy a dojmy .Přeji krasny den -
ola Paní Pavlíno, vy jste příkladem přehnané solidarity v tom našem socialistickém zdravotnictví. Vzpomínám na televizní projev paní, která požadovala od pojišťovny zaplatit lék na rakovinu plic, na který ještě neměla nárok, protože byla léčena jiným, levnějším. Tehdy v TV řekla, proč by měla mít péči jako nějaký bezdomovec, že chce to nejlepší( tedy nejdražší), co na světě je. Přitom určitě její platby na zdravotní daň byly podprůměrné. Naše zdravotnictví je extrémně podfinancované, na jednoho občana jde cca 3x méně peněz než by mělo být. Ale občan-volič-pacient to neví, nebo nechce vědět a chce to nejlepší.To je podobné, jako když v TV hekají hlavně ti obézní, že zdražují potraviny. Svému zdraví by udělali lépe, kdyby jedli méně a taky by ušetřili.... -
Eva Ola: však privatizace nemoc. Ale to by se pánům doktorům nelíbilo, ztratili by moc rozhodovat.
-
-
Katka To je neskutečné. Sama jsem byla svědkem, jak se zachází s dětmi, se kterými je permanentně na pokoji rodič a s dětmi, jejichž rodiče nemají potřebu s jejich vlastními dětmi být, když je potřebují. Tříleté dítě uplakané, přivázané, zakrvácené, pozvracené, pokálené, hladové... Maminka vesele spinkala doma a dítě nevědělo, co provedlo, že ho takhle trestají. Nevědělo, jestli ještě maminku uvidí, když tam nebyla ve chvíli kdy ji tak moc potřebovalo. Zmiňovaný spolek neznám, ale zaplať pánbůh, že něco takového existuje a snaží se chránit ty drobečky. Kdyby někteří měli rozum, nemuseli by si rodiče volat na pomoc policii ČR. A upřímně? Měli by tato práva zavést i pro seniory, protože k seniorům se chovají ještě hůř! -
Jana Nová Naprostý souhlas i s těmi seniory.
-
-
iva Tahle diskuse není o vystresovaných nemocných dětech. Je o vystresovaných a panikařících rodičích, kteří nedokážou zpracovat, že jejich dítě je vážně nemocné a potřebuje specializovanou pomoc, která funguje jinak, než na co jsou normálně zvyklí. Nikdo z lékařů ani sester nemá v úmyslu pacientům něco nedopřát - naopak pomáhat je smyslem jejich práce a sami nejlépe vědí, že přítomnost rozumné blízké osoby nemocného posiluje. Akorát jsou v životě situace, kdy se musíme dočasně přizpůsobit a respektovat názor těch, kteří nesou odpovědnost. To, jak se zdá, někteří 'dospělí' ještě neumějí. Pak jim nezbývá, než své blízké do nemocnice v první řadě vůbec nedávat. -
Štěpánka Odpovědnost za dítě nesou jen rodiče, nikoliv zdr. personál -
iva Štěpánka: Ano, souhlasím s vámi. A když se rozhodnou svěřit nemocné dítě zdravotnickému zařízení, mají respektovat jeho pravidla a případně i omezení. Kdyby vaše věta platila absolutně, pak by na všechno kolem dítěte měli stačit rodiče sami a pomoc lékařů by vůbec neměli potřebovat. Čím to je, že někteří diskutující a priori podezírají nemocnici a zdravotníky ze špatných úmyslů, hlouposti a nedodržování zákonů? Není to náhodou proto, že se podobně sami chovají? Nebo si o sobě myslí, že by specializovaná nemocniční oddělení sami dokázali řídit lépe? Pokud ano, proč tam nepracují? Za to, že nemocnice nejsou vybavené tak, aby mohly vyhovět všem právům pacientů, nenadávejte na doktory, kteří tam pracují. To je výsledek politiky demokraticky zvolených vlád. -
Eva černá Iva: a když se rozhodne někdo provozovat zdravotnické zařízení, má respektovat zákony dané země. Takže pá pá, rodič patří k dítěti i v nemocnici.
-
-
Milena Díky diskuzi. Aspoň jsem více v obraze. Nicméně problém je v tom, že zákon umožňuje to, co je v praxi nemožné. Kdyby každý rodič využíval právo svého dítěte na nepřetržitou přítomnost svého zákonného zástupce a nastěhoval se do nemocnice po celou dobu hospitalizace, tak by se tam asi nedalo pracovat. Takže jedinou cestou je kompromis, aby bylo postaráno o dětičky, aby zdravotníci měli podmínky pro práci a aby rodiče mohli být v klidu.. nevím, co v takových situacích pořeši policie, kromě toho, že takto vyhrocená situace jen všechny naštve a rozhodí... -
Eva Černá Ne, jedinou cestou je respektování zákona a úprava interních směrnic nemocnice. Nechala byste svoje dítě s cizími lidmi? Že se jedná o zdravotníky na odpovědi nic nemění.
-
-
Zuzana Každý z nás by měl dodržovat zákony této země, respektovat, že vnitřní řád žádné instituce nemůže být nad ně a případně jít proti nim. Žijeme v právním státě, pokud má někdo pocit, že jsou nedodržovány zákony této země, má právo volat policii. Zákony platí a jsou vymahatelné, i kdyby maminka, tatínek, pan doktor nebo dokonce pan primář říkali něco jiného. -
Jana Nová Plný souhlas. To, že tento článek vůbec vznikl a byl zveřejněn diskredituje nejen autory, ale i prostor, který jim zveřejnění umožnil. -
ola Paní Zuzano, co se týče zákonů, na které se odvoláváte a jejich dodržování, tak se Vás zeptám, co říkáte 300-350 hodinám měsíčně v práci pro lékaře, sestru? Všichni ví, že se v nemocnicích Zákoník práce nedodržuje a nikdo s tím nic nedělá. Ono vlastně nikdo ani neví jak ten problém řešit. Příčina je - desítky let zhoršující se stav, personální devastace a lhaní politiků. Dala byste se operovat v pondělí ráno, když je chirurg v práci od pátku rána a na sobotu, neděli, pondělí toho moc nenaspal? Nebo( jako podle jedné studie je to totéž), dala byste se operovat někým se 2 promile alkoholu? -
Eva Černá Ola: tak ať se zdravotníci brání! Rodič brání své dítě, nebude bránit zdravotníky. Nechť se zdravotnící brání!! Mimochodem, všichni medici, které znám, svolili k porušování zákoníku práce. Pracují plný úvazek, placení jsou za 0,1 úvazek. Bez atestací slouží sami na oddělení (což je protizákonné). Nechť zdravotníci sami přestanou akceptovat nezákonné praktiky ve zdravotnictví. -
ola Paní Evo, takže když se má zdravotník bránit, tak po překročení zákonem daného počtu odpracovaných hodin za měsíc( což je 416 hodin přesčasů ročně),tak by se klidně v dubnu každého roku zavřít téměř všechny nemocnice. Vám se to lehce řekne, pokud nikoho nemáte v té nemocnici. Napsala jste, jak myslí náš český občan. Rodič tedy bude bránit svoje dítě, ale proč by bránil zdravotníky, kteří léčí jeho dítě. To je tedy gól. Asi by ještě měl mít ten rodič podle zákona mít u sebe revolver, aby přinutil lékaře léčit svoje dítě. Anebo jak je napsáno výše. Zdravotník má být sluha, sebezničující altruista …..To je Vaše myšlení. Jste s prolhanými politiky nastejno. -
Eva Ola: jo. Takže vlastně držet hubu a poslouchat mají vlastně všichni. Rodič mlčí, zdravotní personál mlčí. Zakonzervujeme součaný stav, NIC NENÍ POTŘEBA MĚNIT! MÁME NEJLEPŠÍ ZDRAVOTNICTVÍ NA SVĚTĚ!! (*ironie) Paní Olo, jděte se se svou českou malostí zahrabat.
-
-
Milena To, že má člověk právo volat policii na zdravotníky ještě neznamená, že to něco řeší... -
Eva černá Tak v případě, že rodiči dá policie za pravdu, tak to docela řeší. Probíraný případ z Motola: zdravotníci museli umožnit přístup rodiče k dítěti. To situaci dost vyřešilo. -
ola Jste nějak mimo. Policie nedává nikomu zapravdu. Ta jenom vyšetřuje a pak to dá nebo nedá na soud. Ten dává za pravdu... Nebude lepší, když vůbec nebudete nic komentovat? -
Eva Ale ano, v Motole (nyní propíraný případ) dala policie za pravdu rodičům a zdravotníci museli umožnit přístup k dítěti. -
Eva Madam Ola zřejmě pracuje ve zdravotnictví a nelíbí se jí, že jí najednou kouká někdo pod ruce. Že najednou musí respektovat, alespoň u některých dětí a rodičů, platné zákony. Madam, máte smůlu. Totalita už skončila, doktor už dávno není bůh. Když se vám to nelíbí, vypakujte se i s vašimi manýry do pr***!!
-
-
Lena Většina rodičů nechce nic jiného, než to, na co mají ze zákona právo, totiž zajistit dítěti, aby nebylo odděleno od jeho zákonných zástupců. Pokud to zdravotnický personál psychicky nepobírá, není to problém rodičů ani dětí. -
Milena Já myslím, že to zdravotnický personál pobírá, nebot' to většinou nejsou úplní tupci. Ale to, že rodič dost těžko může být s děckem na JIP 24 hodin denně, to by zas mohl pobrat on. Proto pak existující vnitřní řády nemocnice a oddělení, které to upravují. Na standardní oddělení už je to něčem jiném. -
Monika Jak může Vnitřní řád nemocnice omezovat práva dané zákonem? Je tady snad nějáká hierarchie toho, co je nadřazené a co ne...
-
-
Jana Tak nevím, ale mám pocit, že někteří diskutéři snad nemají zdravý rozum. Podotýkám, že nejsem zdravotník. Jednotka dětské JIP v Motole má 12 lůžek - možno jednoduše zjistit z internetu. V centru operují děti, které by bez operace asi zemřely. Před operací jsou rodiče určitě seznámeni s tím, co se bude po operaci dít a jaká pravidla musí dodržovat. Podle některých tedy asi platí zásada, zachránili jste mi dítě a ted kašlu na pravidla a budete skákat, jak já budu pískat. Opravdu si umíte představit, že na oddělení se vám mezi lůžky potuluje 12 lidí? A to ubekávaní, jak má dítě po probuzení bolesti? Určitě dostává léky, které bolest tlumí. A myslím, že to, že mrňouse uvídíte do přeložení na normální pokoj, kde už s můžete být nepřetržitě, jenom jednou denně, je opravdu zanedbatelné proti tomu, že bude žít nejen pár dní, ale dlouhý život!!!!! Takže fňukny - běžte do ..... -
Ivana Myslím, že jste napsala nejlepší komentář že všech. -
Eva Takže teď budeme všichni za váš “nejlepší komentář” vděčný. Že jste nám vysvětlila, jak to “ve skutečnosti je”. Škoda, že vam uniká podstata. ABY SE KONEČNĚ NEMOCNICE PŘIZPŮSOBILY TOMU, ŽE RODIČ PATŘÍ K DÍTĚTI. Aby až se zádě za xy stovek milionů (z daní) bude rekonstruovat Motol, tak si všichni dají pozor na to, aby to UŽ KONEČNĚ BYLO ZAŘÍZENÉ NA PŘÍTOMNOST RODIČÚ U DĚTÍ.
-
-
Sasanka No nevím. Mám zkušenosti staré více než 14 let z brněnské Dětské nemocnice a ty byly naprosto otřesné. Dceři bylo osm měsíců, byla kojená. Pominu, že na pokoji ležela převážně s romskými miminky, která po příjezdu zrovna nevoněla (argument sester - koupeme až ráno). Byla po laryngitidě, záchvatu takové intenzity, že jí šlo o život. Dle pediatry nesměla plakat, ovšem plakala vždy, když jsem se vzdálila. Přitom jídelna, kde se rodiče mohli najíst, byla na úplně jiném konci areálu. Spousta matek to řešila tak, že na jídlo vůbec nechodily. Když jsem požádala sestru, ať ji na chvíli pochová, že musím na záchod, seřvala mě, že nemá na starosti jen nás - přitom sestry člověk většinou našel na sesterně, jak krafají. Savičku jí do nosu nacpala sestra ak agresivně, až jí vyhrkla z nosíku krev. Pak malá dostala v nemocnici rotavirus, přeložili nás na infekční, kde zněl první příkaz, že nesmím kojit (odmítla jsem). Zkrátka malá se mi z pobytu v nemocnici vzpamatovávala 3 měsíce, kdy za mnou lezla i na záchod a nesměl jí hlídat nikdo jiný, ačkoliv před tím byla úplně v pohodě. -
Jana Nová Soucit. Věřte, že nejste jediná s podobně otřesnými zkušenostmi. Palec nahoru všem rodičům, kteří si prosadí být na blízku svým milovaným dětem ve chvíli, která by jinak mohla patřit k doživotnímu traumatu. Nedávno jsem četla,jak dítě po hospitalizaci rodičům samo říkalo, jak důležité pro něj bylo, když s ním někdo z rodiny ( tuším maminka) byl.
-
-
Anna Müllerová Tak já nevím, ale autor článku jaksi pozapomněl zvýraznit z onoho Metodického pokynu MZ ČR ještě jednu dost důležitou pasáž. Shodou okolností zrovna tu informaci, která dává za pravdu rodičům a zdůrazňuje právo dítěte (a jeho rodičů) nad vnitřním řádem nemocnice. Zde citiji: "...Je tedy možné odmítnout přítomnost zákonného zástupce, pokud například kýchá, smrká nebo kašle. Je plně v kompetenci poskytovatele zdravotních služeb nastavit pravidla tak, že se zákonný zástupce domáhající se přístupu k nezletilému musí podřídit bezpečnostním opatřením, například měření tělesné teploty. Je možné (stejně jako kdykoliv jindy) odmítnout přítomnost zákonného zástupce, pokud je zřejmě podnapilý nebo agresivní. Nelze však paušálně odmítnout přítomnost všech zákonných zástupců. Jak už bylo uvedeno výše, vnitřní předpisy mohou výkon práv upravovat a usměrňovat, nikoliv však zcela vyloučit. Poskytovatel zdravotních služeb by měl stanovit rozumné a transparentní podmínky, za kterých lze umožnit zákonnému zástupci přítomnost u nezletilého. Ty mohou být analogické například hygienickým a bezpečnostním opatřením, která dodržují zdravotničtí pracovníci." Amen! -
Jana Nová Amen.
-
-
Vladimíra Černá rodiče pouze chtějí něco, na co mají ze zákona právo a co je zcela normální a dle studií navíc pomáhá uzdravení dítěte. -
LL Ano, pokud jsou na to patřičné prostory a personál. Pokud ne, tak to bude škodit. Mluvím zejména o jednotkách JIPh a ARO.
-
-
Radoslava Hofmanová Dvě věci. Diskuze není o pobytu v nemocnici ale na JIP. Příště budete ze zákona chtít být na operaci? ... A znám hodně rodičů kteří nejsou schopni ustát injekci dítěte. Jste si jisti, že v případě alarmu z přístrojů je oživovaní pacienta u hroutícího se a překážejícího rodiče to nejlepší? Mám tři děti a největší strach mám že umřou dřív a beze mně. Ale házet zdravotníkům klacky pod nohy nemá smysl. -
Marta Bačovská Jak správně uvádíte, jde o přítomnost rodiče na JIP u dětského pacienta. Otázka na přítomnost u operace je tedy nadbytečná. Pobyt doprovodné osoby na JIP je v některých zařízeních možný a v některých ne, přitom v případě dětských pacientů na něj mají tito zákonný nárok. Neházejte proto klacky pod nohy rodičům, kteří chtějí naplňovat práva svých dětí a mají o ně oprávněné obavy. Hroutící a překážející rodič je vlastně také zranitelný a situací zasažený klient a zdravotnický personál je v roli profesionálního odborníka, takže je tam od toho, aby uměl takové situace řešit. Pochybení a extrémy se vyskytují na obou stranách, ale bylo by vhodnější, kdyby si všichni uvědomili, že nejde o nějaký boj rodiče x zdravotníci, ale jsou všichni na stejné straně. Takže i zdravotnický personál by měl apelovat na vedení zařízení, ale i celého resortu, aby byly vytvářeny podmínky, kde budou naplňována práva pacientů a poskytována péče v souladu s moderními standarty. Je smutné, že nejvíce problematické v této oblasti jsou zpravidla velké fakultní dětské nemocnice, nejen ta v Praze, ale i třeba Dětská nemocnice v Brně, ..., kde nikdo nezpochybňuje pokroky a úspěšnost léčby a zdravotníků, ale tohle tam neskutečně drhne už mnohá desetiletí, bohužel. ;o( -
LL Paní Bačovská. Na názory personálu většinou vedení nemocnic kašlou. Bo nejsou prachy. Nemocnice nepatří personálu, ale občanům. Tak ať si laskavě udělají voliči pořádek. -
Eva černá Prej nemocnice patří lidem :D jste mne pobavil. Tak to když jsem zrovna včera byla ve SVÉ nemocnici za nemocným manželem, tak mne ten MÚJ personál poslal do prdele, že mi žádné info neposkytne.
-
-
Milena Pořád se tu snažím lépe porozumět, protože s touto problematikou nemám zkušenosti. Nicméně si umím představit, že dětska kardiologicka jipka musí mít hodně přísná pravidla, zejména hygienická. Takže se tam moc lidí "potloukat" nemůže. -
LL Je vidět, že i neodborník se selským rozumem dokáže odhalit příčiny. O to lépe to vykresluje ty ostatní. Vyřvávat umí leckdo, ale přijít s řešením a zařídit to. Zařiďte neziskovky, príávnící, občané, prosím zařiďte. -
Eva Pane LL (lenivý lékař?): není náhodou součást vaší práce, jak provozovat lékařskou praxi v souladu s platnou legislativou? -
LL Ne, mojí prací je pečovat o pacienty. Ne zařizovat pacientům, aby měli vše dle svých představ a dle zákonů. Od toho je tady zřizovatel, ten podléhá politickému vedení státu a to volí občané. Tak si to laskavě jděte to vyřvat na politicích a neurážejte zdravotníky. Ty se na to taky můžou vykašlat a budete mít po hehe (však už se tak léta děje). -
Eva Pane LL, vy máte zase pocit, že jste nepostradatelný. Když odejdete ze zdravotnictví, po hehe budete mít především vy. Žádná výplata, žádné koláče. Jak dopadla akce “děkujeme odcházíme” do Německa? Nijak. Protože když došlo na věc, tak vlastně lékaři odejít jen tak nemohli. Neuměli jazyk, z primáře by byl řadový doktor, neuznávala by se veškerá kvalifikace. Jděte za lepším, pokud na to máte. Je ale vaše zodpovědnost postupovat v souladu se zákonem. V případě porušení zákona se na vás vztahují tresty. -
Milena Jste poměrně nepřející a pomstychtivá. Někdo vám musel něco hrozného udělat. Lékaři odcházejí, nevím zda do Německa, ale z nemocnic určitě. Ale už o tom nemluví. -
Eva Mileno, pomstychtivé komentáře v online diskusi? Mluvte radši věcně. Na tyto argumenty nic nemáte, tak plkáte o pomstychtivosti. -
Milena Vy melete cosi o trestech.... -
LL ad a) paní Evo. Vaše komentáře jsou mimo mísu čím dále více. Prakticky celá republika pláče, že nemá dost lékařů a vy popíráte, že neodešli. Se jeďte podívat do rakouských a německých nemocnic na hranicích s ČR. Ředitelé českých nemocnic by radostí metali kozelce, starostové obcí, kde chybí PL, by stavěli slavobrány. Jenom kdyby se vrátili tito lékaři. V ČR pracuje mnoho set lékařů důchodců, bez kterých se rozpadne péče v mnoha regionech. Tudíž vaše nenávistné supliky jen dobře motivují. ad b) já už žádné zákony neporušuji a snad ani nebudu. Nestojí mi to za to, zejména při vědomí, jak nás naši spoluobčané (jako vy) podporují.
-
-
Ing. Veronika Vajnerová Je zajímavé, že jsou nemocnice které přítomnost rodičů podporují a je tam běžně možná a v jiných se jí zuby nehty brání. Jinými slovy někde to jde a někde ne. -
Milena Taky asi záleží na tom, jak to v té nemocnici vypadá. Máme nemocnice, které odpovídají standardu poloviny minulého století, protože jsou zanedbané - podívejte se třeba na Bulovku . Samozřejmě při rekonstrukcích by se mělo hledet i na větší komfort pacientů, návštěv a všeho, co s tím souvisí. Ale to zřejmě nebude jediný důvod. -
LL Myslím, že by bylo pro pacient mít krásné nové nemocnice a oddělení, kde by mohli mít své rodiče, děti a přátele. Pořádat pikniky a jinak se veselit. Ale bez personálu, na který by už nezbyly peníze. Že? Uvědomujete si, že peníze na zdravotnictví nejsou nekonečné. V minulosti se vesele dávalo do budov a přístrojů. Bodejť by ne, pověstný desátek se z toho dal odvést. Ale potvory zaměstnanci ten desátek odvádět nechtěli, tak se na ně kašlalo tak dlouho, až je jich nedostatek. Když už to vypadá, že to národ a politici pochopili, že je třeba dojnou krávu krmit, tak už to chce zase někdo změnit. Proč ne, jen tak dál. -
Eva LL: co to plácáte za voloviny? Jestli se investovali tak moc do budov a vybavení, proč nejsou stavěné ne děti s rodiči? Zase je tu někdo ublíženej, že není placenej jak na západě. Jen se jděte na ten západ podívat (pokud vám na to jazykové schopnosti a odbornost stačí). Třeba se tam naučíte jednat s pacientama, produktivitu a organizaci práce A dodržování zákonů. -
LL Prdlajz. V jakékoliv nemocnici na západě by odbory okamžitě zakázali personálu pracovat v takových podmínkách, jaké panují v ČR. Uznávám, že je chyba českých zdravotníku, že nedokáží být vůči pacientům, politikům i voličům dostatečně tvrdí. Postoj zejména sesterských odborů je: "raději ještě více ohneme záda, než aby trpěli pacienti". LOK se snažil, ale vždy uzavřou dohodu dříve, než mají něco jistého v ruce. Já na těch schůzích byl a proto mne na normální pracovní úvazek do nemocnice jen tak nedostanou. Nemíním si zničit zdraví, či dostat se do lochu. -
Eva Čest vám, že jste se nedal. Neházejte ale na pacienty, že má zdravotní personál mizerné podmínky k práci. Pacienti sotva změní provozní řád nemocnice nebo úvazky. -
Milena Myslím, že pan kolega na vás vůbec nic nehází. Jen se snaží- poněkud neúspěšně - naznačit, že zdravotníci a pacienti jsou na stejné straně - byť to někdy tak nevypadá. Protože mizerné podmínky ve zdravotnictví se jistě týkají zdravotníků, nicméně se nemohou nedotknout v důsledcích i nás jako pacientů - tedy všech. -
Eva Myslím, že se pan LL umí vyjádřit sám a nepotřebuje vás na to. -
Mili To jen, abyste to vy pochopila....On je v pohodě. -
LL Nechci nazývat, že jsme na stejné straně. Občané (pacienti) mají moc ve svých rukou, ani volbami mohou určit jaké zdravotnictví bude. To zdravotnický personál nemůže. Lékařů je 20 000 a sester 80 000, o kdyby měli svou vlastní stranu, tak se do PS ČR nedostanou a nic neovlivní. A už vůbec nemají šanci zvolit někoho v místním zastupitelstvu, krajském, senátora a prezidenta. Prostě nemáme žádný vliv. A protože nemáme moc, nemůžeme mít ani za plánování zdravotnictví odpovědnost. Tu naopak mají občané cestou svých politiků, které zvolili.
-
-
Honza Je zajímavé, ze nikde mezi právy pacienta není ochrana pred cizimi návštěvami. Nejhorsim zazitkem meho otce po operaci byly hodinové navstevy u souseda. Odejit nemohl,a tak musel poslouchat samé tlachání. Pobyt rozumných rodičů s detmi pomuze všem. Neni treba zakon,jen rozum a ohleduplnost. Kdyz se příbuzní ohánějí zákony, meli by i zdravotnici vyzadovat dodrzovani zakonne pracovni doby!!! To by se pak pacienti o sebe museli starat sami! Utoky na zdravotniky je jen uspisite jejich odchod! -
Milena To je fakt, měli bychom v tom všem se také starat o sebe a vyžadovat striktní dodržování zákoníku práce. Proč by měly zákony platit jen pro někoho. A jestli zdravotníci nebudou, tak já osobně nemám žádné obavy. Dámy z Juno Moneta ví evidentně vše nejlépe - alespoň porodnictví a dětskou kardiochirurgii zvládnou levou zadní... -
LL Přesně. Bohužel si lidé, občané, pacienti neuvědomují, že vymáhání si svých práh (často až ad absurdum) ji ve finále škodí. Každý lékař ví, že se výrazně rozmáhá defensivní medicína - výrazně více píšeme a vyšetřujeme, abychom kryli potenciální soudní napadení, ikdyž víme, že to nepomáhá k léčení pacienta. Ano by to neubližovalo, kdyby byl počet zdravotníků dostatečný, není. Tím pádem zbyde méně času. Typicky rozvoj administrativy - prý má ubývat - hahaha. Zrovna dnes přibyla kvůli ochranně osobních údajů. Moje zpráva odstranění nosní mandle v roce 1980 měla 3 řádky, dnes se málem nevjde na dvě A4. -
Eva Milenko, jasně. Prosím, starejte se o dodržování zákoníku práce i u sebe. Třeba pak přestanete být tak hnusná k pacientům. P -
Milena Vy hlavně nevíte, jaká jsem k pacientům. Jen tady plivete jedy. -
Milena A o sebe se staram, sloužit v rozporu se zákoníkem práce jsem odmítla už před několika lety. Nebudu přece dělat ze sebe volá kvůli lidem, jako jste např. Vy. -
Eva A že vám to tak vadí, když pacienti chtějí, aby se dodržoval zákon? Plivete tady jed na rodiče a jejich děti a vůbec nevíte, jací jsou. Aaaaaaa opičí láska aaaaaaaa agrese na personál aaaaaaa volání policie aaaaaaa personál zachraňuje svět a nikdo mu za to nedává metály a vděčnost. Plivte jed jinde. -
Milena Hezká projekce vaší agresivity... -
Eva Tak už diagnostikujeme i projekci online. V tomto článku i diskusi se čertí jedině zdravotníci. Jak zle přestanou porušovat zákon, rodiče budou spokojení s všechno bude v klidu. -
Milena No čertite se hlavně vy. -
LL Jenže pacienti nechápu, že dodržováním jednoho zákona, mohou zdravotníci porušovat druhý. A to v takovém čase, že nestihnou ani předběžné opatření od soudu. Jedině, že by ten soudce stále seděl 24h na tom JIPu (Ideálně na každém) -
Ágnes Němečková Dorby den, ale to není pravda. Pokud se do zákona podíváte zjistíte, že se mýlíte ?. Je samozřejmě Myšleno i na ochranu ostatních pacientů. -
Eva LL: jako pacient především nechápu, proč neexistují žádné jasné procesy pro nápravu jednání zdravotního personálu. Snad každý musí uznat, že chyby se dějí a blbci jsou v každém oboru. Není ale žádný způsob, jak si jako pacient na blbce (doktora nebo sestru) stěžovat a zbavit. Těžko vymluvíte pacientovi, který zažil neetické chování personálu a nedošlo ke zjednání nápravy, že je všechno v pohodě. -
Milena K tomu stačí umět psát a napsat stížnost. Každá nemocnice má systém, jak stížnostní agendu vyřizovat...A také se to kontroluje. -
Eva Dobře každého, kdo si stěžuje. Avšak dělejte to, když v té nemocnici pořád ležíte. -
Milena No pak, babo raď. Máte to těžké. -
LL Kdo si nestěžuje, ten je spokojen. Stěžovat si můžete jistě i v průběhu.Problém je, že si lide neuvědomují jaké budou důsledky těch stížností. A nebudu to komplikovaně vysvětlovat. Nemocnice není hotel, přesto úhrada je nižší než za hotelové služby. Závěr: nemůžeme očekávat, že kvalita služeb bude v nemocnic vyšší než v hotelu (a to i ze strany personálu). Stížnosti povedou ke zvýšení administrativní zátěže (co jiného čekat od vedení nemocnice) a tudíž buď ke zhoršení péče, nebo zhoršení dostupnosti péče (popř. kombinaci), pokud zároveň nedojde ke zdražení služby (což nemocnice sama nemůže udělat). Všechny stížnosti a žaloby pacientů vedou k defenzivní medicíně, nárůstu administrativy (dotazníky, protokoly,...) a rozrůstání školení = nevede k léčení pacienta. Tím nechci říci, že pokrok nemá být. Jen že to něco stojí a stojí a bude to stát dost. Možná tolik, že se lidi raději vykašlou na věci, které jsou jim nepříjemné.
-
-
Tereza Štojdlová Je to vždycky o lidech. Potkáte zdravotníky, kteří s vámi jednají s respektem, podají ruku, představí se, však to nic nestojí, najdou řešení, odcházíte dobře naladění a takovým respekt a potlesk. Ale bohužel potkáte i takové, kteří porušují práva pacientů, ohání se nesmysly, vymýšlí proč to nejde a chovají se na facku. Takový natočit a zveřejnit, protože kazí zdravotnictví pověst a nedělají svou práci dobře. Současná medicína uznala psychosomatiku, ale neumí s tím pracovat. Smutné a nutno o tom dál psát a mluvit, dokud se to nezmění a měňte doktory, dejte jim najevo, že takové jednání není akceptovatelné. Ať si Motol píše, co chce, za agresivitu pacientů si můžou konkrétní zdravotníci sami. A rodiče ani další, nenechte to být, sama jsem pár stížností nepodala a lituji toho. Je potřeba, by se nestalo standardem, že ze sebe zdravotník dělá něco víc a nerespektuje zákony ani práva rodičů. Kdy přesně si to vezme k srdci celé zdravotnictví a ne jen osvícení jednotlivci? -
Mil Dávám tomu tak dalších 30 let. Ve zdravotnictví přetrvává socialismus, neprůhledné financování a zneužívání zdravotníků. Možná až se bude dávat větší důraz na výuku etiky, bude se vyučovat komunikace v medicíně i na zdravkach, až zmizí pštrosí politika ministerstev zdravotnictví i práce a sociálních věcí ve věci nedodržování zákoníku práce ve zdravotnictví, až budou nemocnice i materiálne a stavebně vybaveny, aby to odpovídalo době, ve které žijeme. Ano zdravotnictví má spoustu problémů, které se chronicky neřeší a proto dopadají i na pacienty a jejich rodiny. Ale je potřeba konečně ty problémy pojmenovat a řešit. A k tomu je potřeba vůle a nikoliv se tvářit, že to neexistuje, tak jak to léta zodpovědní politici dělají. Jedná dobrá zpráva z této diskuze je, že zřejmě odborné schopnosti a dovednosti zdravotníků tady nikdo nezpochybnil. Další věcí je to, že to nestačí.... Nevím jestli je cestou volání policie či podávání žalob....cestou je zlepšování podmínek a situace ve zdravotnictví. Bojovat mezi sebou cestou není, i když si to možná mnozí přejí, protože pak mohou nadále situaci ve zdravotnictví bagatelizovat.
-
-
R. Ráda bych reagovala na ty, kterým přijde v pořádku, že je dítě samo a také na komentáře typu, že by ti, co háji práva děti, měli zažít válku apod. Takže válka momentálně není, jsme v 21 století a tím by se měl člověk řídit, ne tím co bylo. Pokud chcete žít za války tak odpojte internet a zahodte mobil. K situaci v nemocnicích. Sama jsem byla operovana v 6 letech. Svůj strach nebudu popisovat, byla jsem sama. Co mi ale doteď zní v uších byl pláč miminek a batolat ležících se mnou na oddělení jip. Ty děti to vnímali, stejně jako já, ne li hůř. Pláč nebyl otázkou minut, táhlo se to. Sestry nemají čas (což chápu) chovat a utesovat miminka, proto mi přijde normální aby toto vykonával rodič. Když už to bylo neunosne tak se jim něco pichlo... Opravdu tohle vy všichni, kteří jste proti tomu chcete, aby se dělo i vasim dětem? -
LL Ne, nikdo nic takového nechce. Můžete se sama dobrovolně vzdát většiny svého platu a nechat si jen minimální mzdu a dobrovolně živořit. Pokud najdednou budou na JIPech všichni rodiče, kteří chtěji, tak to bude ubližovat pacientům na JIPech (nebude tam klid, sem tam někdo zakopne, kvůli protahování sestřiček mezi židlí rodiče a postele dojde k vytržení kanyly, ..... a další drobné nehody). Dokážete si představit jaký šrumec je, když resuscitují pacienta? Máte pocit, že v ten okamžik je čas přesvědčovat rodiče, že teď opravdu musí opustit místnost. Když se dostavovala nová část Dětské nemocnice v Brně, tak se nějak záhadně zmenšily peníze a nedostavělo se patro. A tak dnes praská ve švech. Pro mě za mě ke každému dítěti rodič, ale snížit kapacitu aspoň o 25%. Sice se prodlouží termíny o měsíce, ale to je přeci zdraví prospěšné. -
Eva černá LL (Lidský Lékař? Dobrý pseudonym...): CÍLEM JE, ABY PŘI DALŠÍ REKONSTRUKCI MOTOLA (za stovky milionů z daní) UŽ NIKDO NEZAPOMNĚL NA TO, ŽE K DÍTĚTI PATŘÍ RODIČ! (Jako primář viděl ten návrh rekonstrukce a řekl: “to je přesně ono, děti sem přece chodí uplně samotné, bez rodičů”). -
LL Sorry, ale úplně mimo mísu. Při přestavbě dětské nemocnice v Brně se vedení kliniky vyjadřovalo. Jenže pak to dopadlo nějak jinak. (To bylo před 20-25 lety) Při současné představě baby friendly nemocnice by bylo potřeba dostavět tak 2 patra (což asi nepůjde, je to kulturní památka) a zbytek přestavět. Žádný problémy pro stavební firmy. Pro MZ ČR je problém odlužovat neustále vznikající milardové dluhy prakticky všech fakultních nemocnic. Takže pro ně bude máček sehnat 2 miliardy pro Brno a 3 miliardy pro Prahu, no a cca 5miliard pro Plzeň, Ostravu, Hradec Králové, Liberec, Jihlavu, Ústí nad Labem, Zlín a Olomouc. -
Eva Mimo mísu jste vy. Nemocnice kašlou na svoje finance a řídí je naprosto neschopní lide. Neefektivity na každém kroku (tvl jakto, že nejde nadstandard v Motole zaplatit převodem z účtu a mají na to celé oddělení cca 10lidí? Za co je jako platí? Tolik snad ani nemůžou vybrat na pokrytí nákladů na mzdy..) Neefektivity ve zdravotnictví jsou do očí bijící na každém kroku. Lékaři, kteří píší na klávesnici jeden úder za minutu (proč se nenaučí všemi 10ti, nebo proč to za ne nepíše sestra?!); naprostá neexistence online objednávacího systému (všechny FN jedou na systému bločků, kde prakticky jeden pracovní úvazek na oddělení je jen na objednávání). -
Milena Myslíte, že sestry mají málo práce, aby psaly za lékaře ? Nejvíce limitujícím faktorem nemocnice je nedostatek právě sester a sanitářů. Faktem je, že nárůst administrativy pro zdravotníky - lékaře i sestry - je poměrně zničující. Co je psáno, to je dáno - takže jako obrana proti ev. stížnostem - každá blbost - natož věci podstatné - musí být zaznamenána. Na administrativní síly nejsou peníze, na to mohou nemocnice rovnou zapomenout. Chronická podfinancovanost systému je prostě znát. -
Eva Ano, rozhodně. A pokud ne, tak ať se najme zapisovatelka. Doktor stihne vyšetřit víc pacientů. Produktivita práce a hodnota kvalifikované práce vám asi nic neříká, co? Budeme tu platit přes 6 let náročného a drahého studia, aby pan doktor strávil půlku pracovní doby ťukáním do klávesnice. Tleskánek. -
Milena Tady je lékař cosi mezi podprůměrně placeným zdravotníkem a nadprůměrně placenou písařkou. Že je to mrhání času a erudice lékařů je pravda. Ale já za to fakt nemůžu. -
LL ad a) zdravotnický personál vedení nemocnice nevolí. To dělají občané skrze své volné zástupce ad b) psaní na klávesnici - lékaři v ČR nemají konkurenci, tudíž nemají důvod na sobě pracovat ještě v dalších směrech. Stačí v čem se už tak jako tak musí vzdělávat (a nemluvíém jen o odborných záležitostech) ad c) placení převodem kartou - ptejte se vedení nemocnic a politiků ad d) písařka - musela by být dostatečně znalá v lékařské terminologii. Za ten plat, který by jí nabídli, to žádná nepůjde děla, protože si jinde vydělá více a v lepším prostředí.
-
-
LL Bohužel jsou zde věci, které jdou proti sobě. Za průběh péče odpovídá zdravotnické zařízení a potažmo zdravotnický personál. Rodič sice může být pomocí, ale bohužel není odborně zdatný a je schopen v dobré víře dítěti ublížit. Takže ke každému dítěti rodič a ke každému rodiči dohled. Výrazně zvětšit prostory. Není problém, ať se zavedou nadstandardní JIPy a rodiče jež to požadují si to zaplatí. Varianta b) je další zvýšení zdravotní daně. A to se taky nebude líbit. Tlačení na zdravotníky v této situace je opravdu arogance rodičů, spolků, právníků, aktivistů. Zdravotníci jsou povinni se řídit předpisy nemocnice a nemají čas a znalosti na to mohli posuzovat zda jsou předpisy špatně. Zažalujte nemocnici, vedení nemocnice - to je jejich partner. Evidentně se zapomíná na práva těch ostatních (pacientů, ale i zdravotníků). -
Eva LL: houby jde proti sobě. Personál nemocnic prdí na práva pacientů. Zajímavé je, že v soukromých zařízeních (přestože mají smlouvy s pojišťovnou, tudíž je péče hrazená), se chová zdravotní personál o milion procent lépe + dodržuje zákony. -
Milena No vždyť, nechoďte tam, kde jste nespokojena, máte možnost volby. -
Eva No vždyť. Běžte dělat jinou profesi, když se vám nelíbí, jaké zákony se na vás vztahují. -
Milena Já zákony dodržuji a nevadí mi to. Vy vždycky víte nebo se spíše domníváte, že všechno víte nejlíp. -
Eva V tom případě nechápu, proč vás tak vzrušuje požadavek na dodržování zákonů. -
Milena Dodržování zákonů mne nevzrušuje. Jsem člověk, který dodržuje pravidla. Štve mne jen arogance a drzost některých jedinců. -
Eva Dodržujte pravidla, ale zákony ne. Tak to je hodně komické -
Milena To znamená, že člověk, který dodržuje pravidla, dodržuje logicky zákony... Jste nějak málo chápavá... -
Eva Milenko, ne všechna pravidla jsou v souladu se zákonem. Nemyslí to zjevně vám. -
Milena Jak myslíte.... -
Milena Tak mne napadá. Které konkrétně pravidlo je v nesouladu se zákonem ? -
Eva Například přístup do dokumentace, přítomnost a informovanost osoby blízké nebo zákonného zástupce. -
Milena Když požádáte o nahlížení do dokumentace, tak vám to bude umožněno. Předpokládám, že ve všech zdravotnických zařízeních. Tak co je v rozporu s čím? -
LL Přesně otázka informací má většina nemocnic dost důsledně ošetřena. Pokud někdy zdravotníci porušují toto, tak z dobré vůle (typicky telefonické informace)
-
-
LL Paní Bačovská. Je celkem logické, že to dělá problém právě těmto dětským nemocnicícm. Byly stavěny v době, kdyt taková práva nebyly. Tudíž na to nejsou plánované. A na druhou stranu mají ty nejtěžší pacienty, kterých se ty menší nemocnice rády zřeknou. U těch nejtěžších pacientů se musí hygienické standardy uplatňovat nejpřísnějí, vyžadují největší klid, je největší pravděpodobnost krizí, které je třeba řešit. A ano, to jsou přesně ty důvody, proč tam ty rodiče překážejí. Dejte se svého účtu přebytečných pár miliard na postavení, přestavení + další miliardy na personál a bude po problému. -
Eva LL: JDE O TO, ABY SE PŘI REKONSTRUKCI NEMOCNIC NEZAPOMÍNALO NA TO, ŤE K DÍTĚTI PATĚÍ RODIČ!! Po pár skandálech s průbojnýma rodičema si na to všichni dají pozor!! -
Milena Jen jestli se tady nějaká nemocnice rekonstruovat bude. Víte, jak jsou investičně zanedbané? Že je jen na bazální údržbu a havárie. Protože na to nemocnice peníze nemají. Ty jsou skoro výhradně na léčbu a osobní náklady. A to fakt lékaři nemají ve svých rukách. -
Eva Jojo, takže ta rekonstrukce Motola se vlastně nestala? Nebo teď se bude rekonstruovst porodnice u Apolináře. Tak snad se zamyslí, aby se tam dali dodržovat práva pacientů a výmluva na prostory už nebyla -
Milena Já nevím, jestli byl Motol rekonstruován. Neznám všechny nemocnice. Mluvím obecně, že velká část státních nemocnic nesplňuje to, co bychom měli od nemocnice 21.stoleti očekávat. A že tohle lékaři zásadním způsobem nemohou ovlivnit. Zdravotnictví je chronicky podfinancovane a na lepší časy se neblyska. Tak asi.
-
-
Pacient Navstevy mohou byt jen tam,kde je pacient sam na pokoji,jinak je to neomalenost. Mluvi se tu o etice, ta platí jen pro zdravotniky? -
Eva Eticky patří dítě k rodiči. Dokud to nebudou rodiče vyžadovat, k žádným úpravám nemocnic, aby mohl být rodič u dítěte bez problémů, nedojde. TAKŽE TO MUSÍME NEJDŘÍV VYŽADOVAT. Jinak tu budeme všichni přešlapovat a říkat, že s tím nejde nic dělat. A nic nebude. A radši nic neříkat.
-
-
MUDr. Dan Tleskám primitivům ve zdejší diskusi, pro které je důležitější za každou cenu mít pravdu (přestože jejich vzdělání skončilo dodělanou ZŠ), než nechat jejich dítě přežít. Doufám, že nemocnice dojdou díky takovýmto hlupákům na úroveň USA, kde prostě podepíšete podmínky nemocnice a budete je dodržovat a nebo vaše dítě nechají zemřít. Chci vidět, která ze zdejších fašistických mamynek by si tohle riskla. Krávy. -
Patiēns Máte to nacvičené??? S příslušným výrazem... Dělali jsme maximum... Ujišťuji vás, že klidně spal/a, nic ho/ji nebolelo... -
Eva černá Tak, pane anonymní lékař. Jelikož máte nad sebou zákony naší země (nikoli USA), tak je váš komentář uplně zbytečný. Dodržujte zákony ČR a držte pysky. Až se doktoři budou v ČR chovat tak slušně, jako v USA, tak český pacient možná začne věřit. Nechť čeští MUDráci přestanou pronášet takové hnojové výroky, jako vy. “Když budete hodný pacient, ne žádná mamynka, tak vám budeme léčit dítě. Jinak jděte jinam.” Styďte se. -
Eva Ještě, pane sofistikovaný doktore. Proč neošetřujete jen ty s maturitou? Nebo rovnou s VŠ diplomem. Nejlépe z nějaké lepší školy. Možná jenom jiné doktory, protože ti si to zaslouží nejvíc. Nejsou tak primitivní, aby chtěli být se svými dětmi. -
Milena To jste tak zakomplexovaná nebo co ? -
Eva Umíte diagnostikovat komplexy přes internet? To je super, doufám, že zdravotní systém patřičně využívá vašeho talentu a diagnostikujete třeba přes chat s pacienty. -
Milena Máte pravdu, komplexy diagnostikovat umím -
Třeba Eva Hlavně online, z anonymních textů na internetu. Že by nový obor? -
Milena Myslíte, že se z komentářů na internetu nedá poznat, že je někdo psychopat? -
Eva Máte pravdu. A já jsem to teď poznala u VÁS! Jste podle komentářů normální psychopat! -
Milena Na to jste moc hloupá. -
Eva Zase ty osobní útoky, Milenko. Když vám dojdou argumenty, stačí mlčet. -
Milena Tak mlčte...a pořád tady nemanipulujte... a nenapadejte ostatní... a hlavně nebuďte drzá. -
Eva To je ale DRZOST argumentovat a být nespokojená. Že já se opovažuji oponovat autoritě. -
Milena Argumetovat a být nespokojená samozřejmě můžete, ale být při tom drzá už nutně nemusíte...
-
-
Terezie Honsova Byla jsem se svym synem 3,5 roku 3x hospitalizovana, 2x Motol, 1 Liberec. 10 dni neurologie - skvele vybavene i pro rodice, rodice soucasti procesu, zastanou spoustu prace, ktery by musel resit personal. Rodic mel rozkladaci postel/ kreslo kde spal. Detska jip na noc/ nikdo nemel problem, abych tam byla, ale sedite na nepohodlne zidlicce. Myslim ze uz tim, ze tam rodic je, usetri mnoho casu sestre, ktera nemusi chodit kvuli spadlemu skripci z prstu. Liberec tam je to mene standartni, ale i tam to slo na jip na zidli nebo si jit odpocinout na pokoj pro rodice. Netvrdim, ze na pooperacnim kardiu to neni vetsi riziko, vetsi mnozstvi lidi a zdravi rodice by melo byt samozrejmosti, ale verim ze pobyt s detmi je opravdu cesta snizeni traumat u malych deti. Ja takove z detstvi z nemocnice mam a myslim, ze zbytecne. Kazdopadne clanek je jednostrsnny, nedal moznost vyjadreni dalsim stranam. -
ola No spíše 2-5 let. Viz zde článek od prof. Duška z ÚZISu. Koronavirus tu dobu do krachu zkrátil. Jinak, kdo mluví o etice, měl by si něco přečíst i o syndromu vyhoření. A taky, jak by se měli příbuzní eticky chovat. Neodvolávat se jenom na zákony, práva, nároky… Ale i na to, za jakých podmínek zdravotníci pracují. Být 72 hodin v práci neznamená i potencionální riziko, že zdravotník pochybí a ublíží? Jsou státy, kde lidi bojují za pracovní podmínky zdravotníků, protože si uvědomují, že je to pro jejich dobro. Co u nás? -
Eva Černá Ola: TAK AŤ NEPRACUJÍ 72 HODIN. Uvidíte, jak se začnou hýbat ledy na zvyšování platů, když to přestanou zdravotníci akceptovat. -
Milena Správně, ať nepracují tolik hodin v kuse. Vždyť i noční vrátný jde po noční domů a dá se předpokládat, že se nevěnoval nějak náročné činnosti. Nevím, zda by se pohnuly ledy, ale každopádně by se řada oddělení nebo i celá zdravotnická zařízení musela zavřít pro nedostatek personálu. To, že zdravotnictví funguje na úkor zdravotníků je největší nešvar. A to, že léta letouci není jakákoliv vůle toto řešit. Asi to bude muset jednou celé padnout a pak nám některé problémy budou připadat méně závažné. Až nebude možné natáčet zdravotníky, protože nebude koho a kde. -
Eva A kdo zdravotníky vede? Nejsou to sami zdravotníci? -
LL Proč zdravotníci nedodržují zákonné limirty přesčasových prací? a) neměli by na provoz své rodiny b) rozpadl by se systém péče o chronické pacienty ( anásledně by umřeli). Prostě není dost personálu
-
-
Chirurg penzista U nas si všichni myslí ,že buzeraci zdravotníků neceho dosáhnou! Je to přesně naopak. Vše je bohuzel otazka peněz. Když budou zdravotnici mit dobré platy,bude jich dost,pak může být každý, kdo se nechová dobře propuštěn, ale co muzete vycitat ustvanym vyhorelym chudakum? Je spis zázrak, že tak odpovědnou praci ,jako je pece o deti na JIP vubec nekdo dělá ! Mam vnucku starou 3 měsíce, byla přijatá na dětské klinice Na Vinohradech, jen kanylace zily a jeji udržení je strašně těžká. Stezovaci mi meli slyšet pacienty lecene v cizině, treba v Anglii ! Tito lidé si dokazou zdravotníků vážit, tady si vsichni myslí, že mají na vsechno narok a hlavně zadarmo! Boží mlyny melou. -
Eva Seniore, když si zdravotník neváží pacienta, jak si může pacient vážit zdravotníka? -
Eva Ještě jedna poznámka, pane důchodce. Tenhle systém jste nám tu nechal vy. Takže si nestěžuje, že nyní funguje špatně. -
LL Má to jeden háčky na dvě strany. Malá háček pro zdravotníky. Bez pacientů půjdou zdravotníci dělat jinou (a možná ne hůře placenou práci) Velký háček pro pacienty. Bez zdravotníků mnoho z jich umře, velká část bude invalidní (tudíž méně peněz a méně kvalitní život), nebude mít děti, .... Nejsme v rovném postavení, zejména za situace, že je zdravotníků nedostatek. Tudíž dupání si pacientů na zdravotníky, je v současné době pro pacienty kontraproduktivní. Opět to jen naštve zdravotníky, což některé odradí od pokračování v jejich zaměstnání a půjdou jinam. Kolega zcela jistě za současný systém nemůže. Opakuji se, za současný systém mohou občané skrze své politiky.
-
-
Lucie Dvakrát byla dcera hospitalizována, dvakrát jsem byla automaticky s ní, jakmile se měly podávat léky, nabírat krev, vyšetřovat, automaticky vše se mnou, vůbec nikdo mě nevyhazoval. Proč? Protože v přítomnosti rodiny je dítě klidnější, je větší šance, že se léčba ujne a pacient může dříve domů. Ne, nejednalo se o Motol, ale všude by měli mít pacienti zajištěna stejná práva, obzvlášť když se jedná o děti. Proč to někde jde a jinde ne? Nehledě na to, že jedině zákonný zástupce může udělovat informovaný souhlas k jakémukoli zdravotnickému úkonu. Takže jsem ráda, že je zde spolek, který pomáhá pacientům potlačit svévoli některých nemocnic a zastat jejich práva. Děkuji, Petro a Agnes, že jste tu pro nás -
LL Protože ne všude je na to prostor a personál. Bohužel ne všichni rodiče jsou rozumní, ale personál má odpovědnost za všechny. A protože lidem do hlavy nevidíme, musíme kontrolovat všechny. Tudíž přítomnost rodičů v nemocnicích neušetří žádný personál, ale zlepší komfort dítěte. Ale samozřejmě musí být více prostoru, záchodů, sprch, uklizeček, prádla, .... Nebo snížit kapacitu oddělení a prodloužit čekací doby. Nemohu pochopit, že lidi nechápou, že buď to bude stát víc peněz (a útočí na politiky), nebo budou souhlasit s horší dostupností péče. Nebo se rozhodnou zachovat stav (ale o tom není tato diskuze)
-
-
Petra 1) kdyby zdravotníci dodržovali zákony, nemají rodiče důvod být agresivní 2) vnitřní řád nemocnice není nadřazený právním předpisům 3) pokud se v článku zmiňujete o někom, je slušnost dát mu prostor se k věci vyjádřit 4) jelikož dítě není schopno poskytovat informované souhlasy s postupem zdravotníků, je přítomnost rodiče nezbytná. rodič ma za své dítě zodpovědnost. lékař může doporučovat, ale rodič rozhoduje. proč mají lékaři neustále pocit, že oprávnění rozhodovat a nést zodpovědnost mají oni? poskytnu potřebné informace, pacienta poučím, příp.doporucim a konec. 5) že na to nemocnice není zvyklá, uzpůsobená...ze nemá místo, musí se brát ohled na ostatní pacienty atdatdatd - to nejsou relevantní argumenty. toto není problém pacienta a jeho zákonného zástupce. to je problém nemocnice, která by měla být schopná organizačně zabezpečit, aby mohly být uplatňovány práva VŠECH pacientů. 6) dokud budou ve zdravotnictví pracovat neschopni jedinci s necitlivým chováním (za všechny hrůzné případy třeba případ Adama z Pardubic), nemůže se rodičům nikdo divit, ze nechtějí svěřit své dítě cizí osobě nebo instituci 7) totalita je pryč. pacient je klient -
Eva černá Je to tak. -
Milena Pacient v nemocnici je pacient, nikoliv klient. -
Eva No, a právě že je klient. To je to vaše totalitní myšlení: já lékař/ zdravotník vím, co je pro pacienta nejlepší a vnutím mu to. I kdyby nechtěl. -
Milena Klient jste v kadeřnictví nebo v bance nebo když si půjdete nechat udělat nová prsa nebo vyhladit vrásky. A všechno si budete hradit že svého. V nemocnici s rozbitou hlavou budeme pacientem. Vzhledem k tomu, že to je trpící člověk, nevidím na tom nic špatného. Jenom je dobré neplést si pojmy. Pak se můžeme minout s očekáváním. -
Eva Asi si pletete, za co dostává nemocnice peníze. Za výkon, od pojišťovny pacienta - tedy klienta. Takže když mi bude účes platit máma, tak už nejsem klient ale pacient? Co to je za ujetou logiku? -
Milena Když vám to bude platit máma, budete klient. Nebo vaše kadeřnice vystudovala medicínu? -
Eva A jaký je jako rozdíl? Platím za službu. Zdravotnickou. Proč podle vás nejsem klient? -
LL A jsme u jádra pudla. Protože v okamžiku urgentních a akutních problémů za život dítěte nenese odpovědnost rodič, ale lékař. Podle čeho by také ten rodič měl rozhodovat (po hodinovém rychlokurzu od lékaře? hodit si kostkou?)
-
-
Milena Lékaři si nikdy nemysleli, že jsou bozi...proč taky....to jen stupidní interpretace.. ani nevím koho... když už neví, čím argumentovat. -
MUDr Petr Pár jich znám. A někteří si to o sobě myslí. -
Milena Někteří možná, ale nelze to zevšeobecnit. Většina lékařů je dost normální - alespoň z mé zkušenosti. -
Kamil Proč se v nemocnicích vlastně neptají na spokojenost pacientů. Ať teda víme jestli vůbec a kdo je spokojeny nebo nespokojený. -
Milena U nás bývá akce kvalita očima pacienta, která se vyhodnocuje. Ale není to běžná součást, je to jednou za rok - asi měsíc dostávají pacienti k vyplnění dotazník, který to mapuje. -
Kamil A vyvozuje se z toho něco? Proč jednou za měsíc? Třeba bonusy doktorů by mohly být podle toho -
Milena Vedení to vyhodnocuje. Ale je to jednou za rok na měsíc. Bonusy pro doktory stejně nejsou, takže nic. Nula od nuly pojde, tak jak to je ve zdravotnictví zvykem. -
Kamil Takže na nic -
Milena No úplně na nic to není, ale stejně se to nevztahuje na konkrétní lidi, ale na oddělení. Takže určitým vodítkem, jak si nemocnice na tom stojí ohledně spokojenosti pacientů, to je. Nakonec dalším vodítkem je agenda stížností, které se také věnuje pozornost. -
Kamil Na konkrétní lidi by to mělo největší váhu. Mnohdy všechno dobrý jen několik jedinců to zkazí
-
-
Milena Doufám, že tato diskuze se pomalu uzavírá... Každopádně je bohatá i dost zajímavá. Já jsem každopádně pro to, aby rodiče v co největší míře mohli být se svými dětmi v těžkých chvílích nemoci. Ale partnerem k vyjednávání lepších podmínek je buď ředitel nemocnice nebo zřizovatel , t.j. myslím v případě Motola ministerstvo zdravotnictví. Nemusí být hromosvodem nespokojenosti a frustrace sestra či službu konající lékař, vyhrožování natáčením a žalobami je kontraproduktivní - i když samozřejmě možné. Nedovedu si představit, že dopoledne vám lékař operaci zachrání děcko a večer na něj zavoláte policii. Provozní řády oddělení vypracovávají většinou vrchní sestry s vedoucími lékaři či primáři, ale platnost konečné verze vždy stvrzuje ředitel - a také hygienická stanice. -
Eva Natáčením se nevyhrožuje. Natáčení je fakt, který je umožněn při zajišťování důkazů (dle občanského zákoníku, paragraf 88). Lékař i další zdravotnický personál vykonává svou profesi. Vzdělání měl hrazen z veřejných zdrojů (studium je v ČR na všech úrovních hrazeno z veřejných prostředků). Za výkon své práce je placen (buď skrze Zdravotní pojišťovny a zdravotní odvody nebo ze státního rozpočtu z daní). Nejedná se o charitu ani poslání. Ani tato profese neosvobozuje od dodržování zákonů. Takže ano, pokud mi v nemocnici zachráni osobu blízkou a pak budou jednat v rozporu se zákonem: budu to řešit. Pokud to vyeskaluje k zavolání policie, budiž. (A jak víme, v Motole dala policie za pravdu rodiči a personál musel umožnit přístup k dítěti.) Nemocnice/ jejich provozovatel by měl zvážit, že jim provozní řád bude schvalovat i právní oddělení. (Které nemocnice tak jako tak mají.) Právní oddělení by mohlo odchytit body, které jsou v provozu v rozporu se zákony. Je pochopitelné, že odborník v medicíně nemusí znát zákony. Pochopitelné už není, že to v nemocnici nikdo neodchytne a vesele se jedná protiprávně. Z toho jsou pak ty spory. Dobrý provozní řád v souladu se zákony předjede sporům. -
LL Natáčení. To bude jen do té doby, než někdo prohraje soud v rámci GDPR a bude platit odškodnění (v tomto případě zdravotnickému personálu). Zajímalo by zda si ti občané vedou dokumentaci o tom, co nahrávají a ev. informovali pro ochranu osobních údajů, protože záznamy zcela jistě nejsou se souhlasem těch osob, jistě nechválila nemocnice (nemocnice není veřejný prostor). Kdo posoudil, že nejsou zaznamenány třetí osoby? Jak byla provedena zkartace? Ale vůbec nejsměšnější. Většina lidí nahrává jako video pomocí telefonu. Téměř nikdo nemá vypnutou synchronizaci s googlem. Tudíž tyto důvěrné nahrávky byly postoupeny třetí straně. A to nemluvím o zabezpečení mobilů a googlu účtů a následných únicích dat. Vždy dodržujete zákony? Jste jistá? Možná se nemusí vyplatit kolem sebe tolik kopat.
-
-
Dáša Nová Podle ankety to vypadá, že jsou lidi spíš na straně rodičů (nyní 64%). Asi by to chtělo začít s tím problémem něco dělat. -
Milena Nic proti tomu, ale tady to nikdo nevyřeší. Vedení nemocnice, zřizovatel - tedy konkrétně u Motola zřejmě ministerstvo zdravotnictví. Nevyřeší to ani ta sestra nebo lékař, které podusíte nebo nahrajete nebo snad pozenete k soudu. Chci tím jen konstatovat, že bojem s řadovými zdravotníky se pouze vyčerpávaji obě strany, ale dovedu si představit, že to někomu může vyhovovat. Třeba těm za stav zdravotnictví zodpovědným. -
Dáša Nová Tak ono totiž zdravotníci za zlepšení podmínek moc nebojují -
LL Jak zdravotníci nebojují. Jako, že mají jít stávkovat (když podle zákona nemohou). Mají podat výpovědi? To by byli přeci zlí (aspoň to tak občané říkají) Mají chtít více peněz do zdravotnictví? (To přeci říkají, ale zdravotnictví je černá díra) Co už by měli dělat jiného. Zdravotníci bojují za to, aby se to aspoň nezhoršovalo. Protože, sorry, dochází ke zhoršování dostupnosti. Tudíž komfort pacientů je až na druhém místě, na prvním je jejich život a zdraví.
-
-
Milena Co vy o tom víte... -
Eva Zjevně víc, než vy. -
Milena No nejvíc toho víte vy, v této diskuzi nemáte v něčem konkurenci....Nebudu už psát v čem, neboť to evidentně nemá smysl.... -
Eva Jasně, víte všechno nejlíp, ale radši to neřeknete. Vy jste ale misteriózní a všeznalá. (*ironie) Vlastně víte kulový, ale budete se tvářit všeznale. -
Milena Netuším, jak poznáte, co já vím, natož jak se tvářím,
-
-
Lékař penzista Ještě pro pani Evu. 1. Pacienti si nemusi vazit zdravotníků ,ale jejich práce, bez které se neobejdou,to je snad kazdemu jasné. 2. Diky takovym ,jako jsme byli my to jeste trochu funguje. Až vsichni starci skončíme, jsem zvedav, kdo se bude o vas starat. Statistika o veku lékařů je neúprosná. 3.Zajedte se podivat jinam,jak tam státní zdravotnictvi funguje, a budete tady za péči vděčná. -
LL Máte pravdu. Paní Eva je typický diskuzní troll, kterého pěkně krmíme.
-