Ani jednání lékařských a zdravotnických odborů s ministrem zdravotnictví zatím neodvrátilo hrozbu protestů v celém zdravotnictví. Ministr odmítá slíbené plošné zvýšení platů o deset procent. I sestry proto vyzývají k tlaku zdola dodržováním předpisů a zákoníku práce.
Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s Lékařským odborovým klubem a zdravotnickými odbory nepřineslo žádný pokrok. Ministr se s nimi na slíbeném desetiprocentním růstu platů a mezd ve zdravotnictví nedohodl.
Odbory trvaly na svém, tedy na slibu, který dala nejen předchozí vláda (včetně ANO), ale ještě letos i ministr Vojtěch a premiér Andrej Babiš. Podle této dohody se od příštího roku měly všechny platy ve zdravotnictví zvýšit o deset procent. A to plošně.
Ministr přišel s jedinou nabídkou: růst platů sedm procent, navíc jen u zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. „My nemáme přímý vliv na odměňování v jiných nemocnicích než ministerstvem přímo řízených a některých krajských,“ vysvětloval ministr po jednání novinářům.
Odbory: Zákoník práce se porušuje plošně ve všech nemocnicích
Zdravotnické odbory, tedy lékaři i sestry, ovšem zůstávají na svých pozicích. Dodržováním zákoníku práce (především limitů přesčasů) nejen hrozí, ale i argumentují. „Plošně ve všech českých nemocnicích se porušuje zákoník práce i další předpisy, například o manipulaci s těžkými břemeny,“ upozornila po jednání s ministrem předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.
Podporu protestům, s nimiž jako první začal Lékařský odborový klub (LOK), už dříve vyhlásila vedle odborů také Iniciativa sester. Více jsme o tom psali v článku Sestry podporují lékaře: Dodržujme přesčasy, bojkot musí začít zdola!.
Iniciativa sester, organizace, která vznikla v roce 2016 v západních Čechách a svůj vliv šíří dál, byla hostem i právě proběhlé porady Lékařského odborového klubu. Více o této poradě v článku Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům. Následující body Iniciativa sester přednesla právě na zmiňovaném setkání k protestům:
1. Managementy i politici znají rozsah krize. Účelově se ji však rozhodli dlouhodobě „řešit“ na úkor personálu, lékařského i nelékařského, a pacientů.
2. Na argumenty, fakta, sebevýhrůžnější nebo sebeplačtivější svědectví z terénu managementy ani politici neslyší. To je jasný limit jakéhokoli vyjednávání a přesvědčování.
3. Nezdá se, že by jednání na státní úrovni s vládou situaci řešilo, alespoň ne ze sesterského pohledu. Vláda nám nejspíš nepřidá ani slíbených 10 procent. Ani to by ovšem k řešení krize nestačilo: náš stav je dlouhodobě podfinancovaný a o téměř 10 procent rostou mzdy napříč pracovním trhem.
4. Problém je nejen plošné přidání, ale též rozdílné peníze za stejnou práci ve státních a nestátních nemocnicích a pracovní podmínky.
5. Tím víc bychom si měli hledět přímého tlaku zdola našich nemocnic, zdola našich oddělení. Jakou může mít onen tlak, boj podobu? Pestrou: Odmítat spolupráci s managementy striktně nad úroveň náplní práce. Dodržovat zákoník práce a všechny předpisy. Odmítat jakékoli záplatování, jímž se managementy snaží krizi flikovat. Tam, kde působíme, obdobná „NE“ v praxi aplikujeme.
6. Nadcházející kolektivní vyjednávání v nemocnicích nabídnou pro takový tlak zdola šanci.
7. Nejde však o kampaň na týden dva. Jde nám o trvalé narovnání pracovních podmínek. S následky na provoz by si tentokrát měly poradit managementy.
8. Pro všední provoz nemocnic je spolupráce mezi našimi profesemi, mezi lékaři a sestrami, ošetřovatelkami, sanitáři, klíčová. Nezbytná. Klíčová a nezbytná je též naše spolupráce v úsilí v boji za lepší peníze, pracovní podmínky a péči.
David Garkisch
Foto: Maxpixel.net, CC0
-
ola I když je sester cca 2x více než lékařů ( a mají větší sílu), politici na tuto voličskou skupinku reagovat nebudou. Řeknu to obecně: Krizi musí pocítit občan- volič- pacient. Jinak se nic nezmění. Recepty jak, lze najít v zahraničí. -
Jana Vachová Výsledkem jsou naprosto přetížené, nemotivované sestry. Kdo na to v důsledku doplatí?
-
-
Jaroslava Šepelová Zdravotní sestry si v nemocnicích dělají pohodlíčko, při nočních službách si čtou nebo pijí kafíčko s některými pacienty nemluvě o tom, že si natáhnou nohy a klidně spí, když je pacientovi po operaci špatně od žaludku. Musí počkat až na ranní směnu, aby se mu někdo věnoval. Sálové sestry si s lékaři pro změnu zase pouští nové filmy, aby se neukousaly nudou. Za tohle berou mzdu za celou pracovní dobu ještě s příplatky za přesčasy. Měly by být odměňovány podle výkonů. Jednání s pacienty je mnohdy agresivní nebo alespoň podrážděné, strkají do pacienta, aby ho dostaly na "správné místo" např. u mamografu, dokonce mě jeden "odborný pracovník" u rentgenu "vyfotil" v košily ačkoliv jsem se tázala, jestli se nemám svléknout. Druhý den mě vezli po operaci na rentgen znovu. Klidně bych mohla pokračovat ve výčtu profesionálního přístupu středního odborného personálu k pacientům po operaci.