Hlavička
Kauzy -
10/12/2024

Hrozí zánik desítek lékáren v menších obcích. Na vině je nový bonifikační systém, varuje Česká lékárnická komora

Jen tři segmenty zdravotní péče ze 14 uzavřely dohodu v dohodovacím řízení pro rok 2025 se zdravotními pojišťovnami. Mezi nimi jsou například lékárníci. Jak se ale zdá, ani oni nakonec nebudou moc spokojení. Ačkoliv se dle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) kritéria a pravidla pro přiznání bonifikace lékárenské péče v nedostupných oblastech pro rok 2025 nezměnila, počet oblastí způsobilých pro přiznání bonifikace zásadně klesl. Konkrétně z 204 vybraných pro rok 2024 na 126 pro rok 2025.

reklama

reklama

„Situace je vážná. Už nyní je totiž jisté, že některé lékárny bez finančních příspěvků, které jim kompenzují nižší odměnu za poskytnutou péči, zaniknou. To bude mít vážné důsledky pro pacienty, kterým se může významně snížit dostupnost péče. Lékárnu volí nejčastěji jako první zdravotnické zařízení při menších zdravotních obtížích a její uzavření by pro ně znamenalo ztrátu dostupnosti celého spektra péče poskytované farmaceuty v místech, kde jiná lékárna není,“ řekl Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

Na nový bonifikační systém doplatí podle komory především lékárny ve venkovských oblastech. Jejich úloha je přitom v menších obcích ještě viditelnější. Lékárny nezajišťují pouze výdej léčivých přípravků na recept, ale také bez něj, současně lékárníci poskytují pacientům široké a vysoce kvalifikované odborné poradenství. Při menších zdravotních obtížích je lékárna navíc nejčastěji prvním místem kontaktu pacienta se zdravotnickým zařízením, které ho následně nasměruje v oblasti samoléčby či k návštěvě lékaře.

Již nyní několik jedinečných lékáren vyjádřilo obavy o svoji existenci. Jednou z nich je i provozovatelka lékárny v Českém Dubu a odloučeného pracoviště v podobě výdejny léků v Osečné. „V případě, že bychom bonifikaci na výdejnu v Osečné neobdrželi, budu nucena výdejnu uzavřít. Občané Osečné a spádových obcí jsou zvyklí využívat naše služby a bude to pro ně znamenat cestování za jejich léky do jiných míst. Kvalita života v Osečné se tím jistě sníží. Především v případě akutních potíží není pro nikoho příjemné jezdit za svým lékem do jiných měst,“ uvedla Mgr. Hana Bernardová.

reklama

Případné problémy a hrozící ukončení provozu potvrzuje i další z farmaceutů. „Ačkoliv Dolní Dobrouč, kde provozuji výdejnu léků, vypadla z bonifikovaných oblastí, podal jsem u VZP žádost o příspěvek. Pokud však nebude kladně vyřízena, budu nucen zkrátit provozní dobu výdejny, což bohužel nemusí odpovídat ordinačním hodinám dětského ani praktického lékaře. Toto opatření nejvíce postihne důchodce a maminky s dětmi, kteří tvoří většinu mých pacientů. Často nejsou mobilní a bude pro ně problém dostat se do nejbližší otevřené lékárny,“ sdílel obavy PharmDr. Josef Marek z výdejny U Kosmy a Damiána v Dolní Dobrouči.

Co se změnilo?

Proč vlastně počet bonifikací klesl na 126 oblastí, tedy o 40 %? Všech sedm zdravotních pojišťoven rozděluje ze speciálního fondu mezi lékárny 48 milionů korun. Měsíčně to tak v současnosti vychází na zhruba 30 tisíc korun na jednu lékárnu. Bonifikaci letos obdrželo 117 lékáren. Podle odhadu komory by ale byla potřeba zhruba 150 až 200 milionů korun. Lékáren, které jsou v obci jediné, je podle Krebse asi 500, všechny na bonifikaci nedosáhnou ani v současnosti. Celkově je v ČR asi 2700 lékáren.

„Celková částka, kterou rozdělují lékárnám zdravotní pojišťovny, zůstává neměnná. Nemění se ani kritéria pro čerpání bonusů," sdělila na dotaz ČTK mluvčí největší zdravotní pojišťovny, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová. Letos podpořená lékárna dostane z fondu zhruba 400 tisíc korun za rok, příští rok se díky nižšímu počtu žádostí rozdělí částka mezi 77 lékáren, pro každou 620 tisíc korun.

Bonifikaci, kterou pojišťovny zavedly v roce 2019, může dostat lékárna, která je jediná v obci s praktickým lékařem, je dál než deset minut od jiné lékárny, má otevřeno aspoň 25 hodin týdně a pojišťovnám fakturuje méně než šest milionů korun za rok. Snížení počtu bonifikovaných lékáren je podle Krebse důsledek nového výpočtu doby dojezdu do nejbližší lékárny.

„Pokles počtu oblastí, kde je možné bonifikaci čerpat, je způsoben aktualizací softwaru, kterým se dostupnost vyhodnocuje. Jedná se o oficiální software GIS, který je standardně využíván k analýze dat mnoha oborů," vysvětlila mluvčí VZP. Podle pojišťovny si o bonus nepožádala téměř polovina lékáren, které spadají do aktuálně bonifikovaných oblastí. „Pokud by tak učinily, bonus mohlo v roce 2025 čerpat dokonce více lékáren než letos," dodala pro ČTK.

Právě ale asi ve vyhodnocení dojezdové vzdálenosti je zakopaný pes. „Dojezdový čas z teoretických map bohužel nezohledňuje, jak dlouhou a složitou cestu má pacient reálně ze svého domova nebo od ordinace lékaře k nejbližší lékárně, zejména pokud je odkázán na hromadnou dopravu," řekl Krebs.

Česká lékárnická komora proto začala problém diskutovat se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, její správní radou i ministerstvem zdravotnictví, zatím však bez konkrétního výsledku. „Bez bonifikace je udržení dostupné péče pro pacienty nereálné. Lékárny v menších obcích a odlehlejších oblastech často získávají nižší odměnu za stejnou práci, někdy 50 až 60 %, což zapříčiňuje nerovné postavení některých poskytovatelů péče. Systém odměňování lékárenské péče je v tomto směru nespravedlivý, protože se odvíjí většinově od ceny vydávaných léčivých přípravků, nikoliv výkonu lékárníka. Aktuálně tak je ohroženo 44 lékáren a OOVL,“ dodal prezident České lékárnické komory.

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shuttertock

reklama

reklama


reklama

reklama