Hlavička
22/03/2023

Inkontinence není jen problémem našich babiček. Jak jí předcházet?

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 procent žen a 5 procent mužů v produktivním věku, ve vyšším věku pak každé druhé ženy a každého pátého muže. Mnoho lidí se však za tento problém stydí, a nevyhledá proto lékaře. Ten jim přitom může s inkontinencí výrazně pomoci.

reklama

reklama

„Únik moči je bohužel stále tabu téma, o kterém se příliš nemluví. I to je důvodem, proč se za inkontinenci mnoho lidí stydí, přestože není vůbec neobvyklou diagnózou. Za svůj život má s únikem moči potíže až 50 % žen, řeší ho jen asi 10 % z nich. Přitom výrazně snižuje kvalitu života a týká se i velmi mladých žen a mužů,“ vysvětluje doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se inkontinenci věnuje v rámci kampaně Dole dobrý.

Jak se inkontinence projevuje?

Inkontinence se může projevit náhlými úniky moči například během kašle, smíchu nebo pohybu, ale také nucením močit, které je tak silné, že člověk nestihne dojít včas na toaletu. Množství uniklé moči se může pohybovat od občasných nepatrných úniků několika kapek až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.

Na inkontinenci má vliv hned několik faktorů. Věk je pouze jedním z nich. Se zvyšujícím se věkem se snižuje pružnost svalů pánevního dna, svou roli hrají také hormonální změny v menopauze. Únik moči může způsobit také operace v oblasti malé pánve, dlouhodobé zvýšení nitrobřišního tlaku například při kašli nebo těžké fyzické práci, nadváha, kouření, změny na prostatě, infekce močových cest, onemocnění nervové soustavy, některé druhy léků a jiná onemocnění, jako je například cukrovka.

reklama

Inkontinenci může způsobit také těhotenství. Únik moči postihuje až třetinu těhotných žen, mívá však přechodný charakter. A svůj vliv má také vaginální porod, během kterého může dojít k poškození struktury pánevního dna. Každá žena by proto měla po šestinedělí navštívit fyzioterapeuta. Únik moči může zesílit také alkohol, kofein, bublinková voda, čokoláda, chilli papričky, vysoký příjem cukru i vysoké dávky vitamínu C.

Jak úniku moči předcházet? 

Základem je dodržování zdravého životního stylu, tedy udržování adekvátní tělesné hmotnosti, nekouření, omezení kofeinu a alkoholu, jezení více vlákniny. Důležité je také dodržování zásad správného vyprazdňování. Při močení nikdy netlačit a nespěchat, nikdy vědomě nepřerušovat proud moči, významně omezit takzvané preventivní močení (například před odchodem z domu), při kterém močový měchýř ztrácí svou jímací funkci.

„Důležité je nestydět se a při mimovolních únicích moči včas vyhledat pomoc u praktického lékaře, urologa nebo gynekologa, poradit se s nimi o možnostech podpůrné či chirurgické terapie a začít svou situaci řešit. Často je inkontinence dočasná a dá se s ní pracovat. Navíc se může jednat o jeden z příznaků jiného závažnějšího onemocnění, jehož diagnózu může pacient kvůli studu z úniků moči výrazně zpomalit,“ dodává Kateřina Šédová.

Autorka: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Rozhovory -
27/03/2024

I malé zlepšení klinického stavu pacienta s pokročilou fází rakoviny je velmi obohacující, říká vědkyně Palová Jelínková

Uběhlo pět let a nový lék se konečně dostal k pacientovi s pokročilým nádorem, který už nemá jinou možnost léčby. Dostal možnost účastnit se první fáze klinické studie. Jeho imunitní systém už je velmi oslabený. Někteří pacienti na léčbu reagují pozitivně, nádor se hodně zmenší nebo skoro zmizí a život se zlepší a prodlouží. U takto pokročilých pacientů je úplné vyléčení spíše raritou. Někteří na léčbu vůbec nezareagují. I malé prodloužení života ale dává Lence Palové Jelínkové, ředitelce translační vědy ze společnosti SOTIO, impuls, že práce ve vývoji takových léků má smysl a že má smysl pokračovat, i když celý proces provází i nezdary.


reklama

reklama