Jak najít zubního lékaře? Otázku, kterou si klade minimálně 17 procent pojištěnců, včetně ukrajinských uprchlíků 21 procent. Vyplývá to z posledního šetření České stomatologické komory (ČSK), které vzniklo ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami. A právě pro ně a pro další, kteří se třeba i v budoucnu dostanou do podobné situace, vznikla nová brožura s návodem, jak a kde svého stomatologa hledat a na co mají pacienti nárok.
reklama
reklama
Nejvíce pojištěnců bez zubního lékaře je v Praze (27,7 %) a Karlovarském kraji (26,8 %). Nejméně jich je naopak na Vysočině (14,6 %) a ve Zlínském kraji (12,4 %). Z celkových 2,2 milionu lidí bez stomatologa je podle viceprezidenta ČSK Roberta Houby ale zhruba milion lidí, kteří se k zubaři registrovat nechtějí, další část si péči platí sama.
Tabulka: Procento registrovaných pojištěnců z celkového počtu pojištěnců v kraji (zdroj: Česká stomatologická komora)
Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera se povedlo v posledních čtyřech letech zaregistrovat 2,2 milionu lidí s tím, že buď stomatologa změnili, nově se k němu přihlásili nebo změnili pojišťovnu. „Na preventivní prohlídku přitom podle dostupných dat chodí pravidelně alespoň jednou ročně 50 procent registrovaných, ostatní řeší jen akutní obtíže,” dodal Šmucler.
reklama
Graf: Procento registrovaných pojištěnců všech zdravotních pojišťoven (zdroj: ČSK)
Akutní stav musí řešit každý stomatolog
Jestliže už tedy zubního lékaře hledáte, podle brožury ČSK záleží především na stavu, ve kterém se jako pacient nacházíte. Pokud vás totiž náhle nebo intenzivně bolí zuby, je povinen vám pomoci každý zubní lékař ve svých ordinačních hodinách, a to ať už mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, nebo nemají.
„Někteří zubní lékaři mají pro neodkladné případy vyčleněnu část ordinační doby (obvykle ráno). Je jistě výhodné tuto dobu využít, není-li to ale vzhledem k vývoji zdravotního stavu možné, lze poskytnutí neodkladné péče žádat kdykoliv v ordinační době. Zubní lékař není povinen a často ani schopen se neobjednanému pacientovi věnovat okamžitě, nesmí jej však poslat pryč, aniž by jej alespoň vyšetřil," popisuje brožura.
Další možností je pohotovost, která ale slouží jen v situacích, kdy nastane prudké zhoršení zdravotního stavu mimo běžnou pracovní dobu. „Pacient, který
se dostaví večer na pohotovost s tím, že jej od rána bolí zub a neměl čas zajít ke svému zubnímu lékaři přes den, může být po vyšetření odmítnut s tím, že jeho zdravotní stav není neodkladný," vysvětlují autoři v brožuře.
Zajistit zubaře musí pojišťovna
Jestliže stav pacienta není akutní, ale potřebuje nového zubního lékaře, tak ho čas tak netlačí a může v klidu hledat. Dostupnost stomatologické péče má povinnost ze zákona zajistit třeba zdravotní pojišťovna. Její síť smluvních poskytovatelů by měla být dle brožury nastavena tak, aby nejdelší dojezdová vzdálenost k ambulantnímu zubnímu lékaři nepřesáhla 35 minut autem.
„Loni hledalo zubního lékaře 44 000 lidí u jiných pojišťoven mimo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, všem ho pojišťovny do roka našly," řekl Roman Šmucler na včerejší tiskové konferenci tím, že pokud v některém místě reálně chybí, měla by podle něj pojišťovna přistoupit k přidělení smlouvy.
Stejné doporučení udává i ministerstvo zdravotnictví, které pro vyhledávání lékařů nabízí webovou stránku Nedostupná péče.
„Pokud pojišťovna říká, že má zubařů dostatek, tak ho musí do 30 dnů pro svého pojištěnce sehnat. A nemůže mu poslat seznam, ale musí ho opravdu sehnat," uvedl pro ČTK ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Využít čekacích listin
Jestliže zatím máte zubaře příliš daleko a raději byste k někomu, kdo sídlí blíže, ale má plnou kapacitu, doporučuje prezident komory využít čekacích listin, které řada stomatologů nabízí.
„Někteří zubní lékaři evidují zájemce o registraci z řad pacientů a zapisují je na různé čekací listiny. Taková praxe je žádoucí. Jakmile se zubnímu lékaři uvolní kapacita, ihned postupně oslovuje pacienty z čekací listiny, zda mají ještě zájem o registraci, a objedná je na první návštěvu, kdy proběhne vlastní registrace. Naopak nevhodné a v konečném důsledku protiprávní jsou hromadné registrační akce, kdy poskytovatel oznámí, že v určitý omezený čas bude na určitém místě provádět registrace nových pacientů," upřesňuje brožura.
V Česku máme podle Šmuclera jednu z nejhustších sítí zubních lékařů v Evropě. Působí zde celkem 6800 stomatologů a zhruba 1000 nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami. „Objektivně podle čísel máme nejvíce lékařů a sester v EU na hlavu včetně stomatologie. Naše zdravotnictví je ale zoufale neefektivní," dodal již dříve v rozhovoru pro web Našezdravotnictví.cz.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama