Hlavička
Rady a tipy -
19/11/2021

Jaké tarify nabízí mobilní operátoři pro lidi se zdravotním postižením?

Zůstat ve spojení je v dnešní době nutnost, pro osoby s hendikepem to ale platí dvojnásob. Jaké tarify nabízí mobilní operátoři držitelům průkazu ZTP a ZTP/P?

reklama

reklama

Mobilní telefon je nedílnou součástí naší každodenní výbavy, a ještě více potřebné jsou pro lidi, kteří mají hendikep, ať už omezení pohyblivosti, nebo třeba hluchotu či nevidomost.

Nedávno zařadil Vodafone nově do nabídky pro osoby se zdravotním znevýhodněním i tarif Neomezený Super, který si mohou pořídit za 599 korun měsíčně, tedy s dvousetkorunovou slevou oproti stejnému tarifu v běžné nabídce. Získají tak neomezené volání, SMS i objem dat s rychlostí připojení 10 Mb/s, která umožňuje například sledování filmů v HD rozlišení nebo videohovory ve vysoké kvalitě. 

„Pro lidi se specifickými potřebami jsou často právě mobilní data prostředkem, jak své zdravotní postižení kompenzovat a žít kvalitnější život. Věříme, že právě naše zvýhodněná nabídka pomůže tomu, aby byly výhody digitalizace dostupné všem lidem bez rozdílu,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.

reklama

Do podoby výsledného tarifu se podepsala také spolupráce s organizací Signslate, která se zabývá podporou komunikace lidí se sluchovým postižením a byla zároveň součástí minulého ročníku Laboratoře Nadace Vodafone. „Naskytla se nám možnost sdělit zpětnou vazbu k plánovanému tarifu nejen díky našim zkušenostem a každodenním potřebám, ale hlavně díky snaze bourat bariéry v mezilidské komunikaci. Náš tým se skládá z lidí, kteří jsou neslyšící nebo nedoslýchaví. Moc dobře tedy víme, že v dnešní době je jakákoliv forma komunikace, pro nás tedy hlavně na bázi mobilních dat, velice důležitá,“ říká Robert Jungmann z týmu Signslate. 

Vodafone kromě neomezeného tarifu nabízí osobám se zdravotním znevýhodněním i další alternativy. Neomezené volání i SMS, 1000 minut do zahraničí, roaming v EU a 40 GB dat si mohou pořídit za 550 korun měsíčně. K dispozici mají také základní tarif za 299 korun měsíčně s neomezenými SMS zprávami, 250 minutami volání a Chat Passem, díky kterému se zákazníkům nepočítají data při chatování například v aplikaci WhatsApp nebo Messenger.


Státní příspěvek u dalších operátorů

Tarif u O2, který zahrnuje neomezená data s rychlostí připojení 10 Mb/s, volání a SMS, se jmenuje Neo modrý a v současné době vyjde na 899 korun měsíčně.

Využít lze ale státní příspěvek ve výši 200 korun na všechny mobilní i fixní hlasové tarify včetně O2 Spolu. Státní příspěvek ve výši 200 korun je vyhláškou stanoven již od roku 2006. 

„Věříme, že by vláda vzhledem k vývoji cenové hladiny a nárůstu důležitosti přístupu k službám elektronických komunikací mohla v blízké budoucnosti na základě diskusí s asociacemi dotčených osob a společenskou poptávkou tuto částku navýšit,“ říká k příspěvku tisková mluvčí O2 Kateřina Neumannová.

Od 1. ledna příštího roku nabude účinnosti nové znění zákona, které předpokládá rozšíření slevy také na internet.

Pro stejný rozsah zákazníků nabízí společnost O2 také pronájem a prodej speciálních telefonů a příslušenství, které ulehčují život zejména osobám s postižením zraku či sluchu, za dotovanou cenu. Provozuje například bezplatnou Linku pro neslyšící a nevidomé.

O výhody mohou obecně žádat všechny osoby s průkazem ZTP/P, osoby s průkazem ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty a osoby závislé na pomoci jiné osoby se stupněm závislosti II a výše. Příspěvek lze poskytnout také osobě pečující o nezletilou osobu splňující uvedená kritéria.

U T-mobilu odpovídá předchozím tarifům tarif Neomezeně XL, který také zahrnuje neomezené volání, SMS a data s rychlostí připojení 10 Mb/s za cenu 875 Kč měsíčně. K nabídkám pro lidi se zdravotním postižením se nám T-Mobile nevyjádřil. Pokud byste měli zájem o dodatečné nabídky, ty jsou dostupné jen na infolince.


Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama