Jarní únava může přejít až do depresí. Jak se s ní vyrovnat dřív, než bude pozdě?
Jaro je tu. Přechod ze zimy ale bývá mnohdy zdlouhavý. Rána jsou stále chladná. Teplé paprsky slunce se střídají se stále studeným větrem. Den se prodlužuje, je tepleji a nás tak láká čím dál více venkovních aktivit. Pobyt na vzduchu krásně vyčistí hlavu, ale zároveň také unaví. Na někoho pak může ruku v ruce s únavou dopadnout i jarní deprese.
reklama
reklama
V letošním roce může být jarní únava ještě intenzivnější. Po dvou letech, kdy jsme čelili mnoha omezením kvůli covidu-19, se ještě přidala válka na Ukrajině. To vše může jen přispět k dalšímu psychickému vyčerpání.
Za jarní únavou ale může stát mnoho příčin. „Myslím, že existují různé teorie, které se snaží jarní únavu vysvětlit. Jedna z nich je založena hlavně na úbytku vitamínu C po dlouhé zimě, bez přísunu čerstvé zeleniny ve stravě. Ten je důležitý pro celkové fungování organismu, odolnost vůči respiračním infektům,“ říká pro web NašeZdravotnictví.cz MUDr. Ondřej Sobotka, zakladatel projektu sestra Emmy.
S delšími dny se též nastavuje nová hormonální rovnováha zejména hormonu serotoninu v mozku, kterého je nedostatek a spánkového hormonu melatoninu, kterého je naopak nadbytek. To vše má vliv na naši náladu a spánkový režim.
reklama
„Tělo má po období zimy přirozeně méně energie, dojíždí rezervy. Jarní změny jsou pro tělo obecně energeticky náročné: přechod ze zimy, změny času, změny teplot, změny návyků spojených s příchodem nového ročního období. To vše vede k únavě a oslabení. Je důležité si proto uvědomit, že jde o přechodné období, kterým se naše tělo vypořádává se změnami a dopřát mu dostatek péče a respektu, aby nastavilo nový režim,“ říká pro NašeZdravotnictví.cz klinická psycholožka a psychoterapeutka PhDr. Lucie Lebdušková.
S tím souhlasí i doktor Sobotka: „Změny, ke kterým dochází během jarních dnů, kdy dochází ke zkracování tmy a prodlužování dne jsou pro organismus stresorem, se kterým chvíli trvá, než se plně vypořádá. Paradoxně čas, kdy se všechno začíná probouzet k životu může u některých jedinců vyvolávat naopak stavy deprese, případně skutečně vést k rozvoji tohoto onemocnění, které právě s nedostatkem serotoninu souvisí,“ dodává.
Podle klinické psycholožky Lebduškové ale naštěstí výrazně nepřibývá pacientů s jarní depresí: „V tomto roce, z mého pohledu, je trochu jiná situace. Vzhledem k tomu, že jsme dlouhou dobu měli spoustu omezení, letošní jaro vnímám spíše jako dozvuky tohoto dlouhého období, ne jako novou vlnu depresí.“
A když už jsme u probouzení přírody k novému životu, k jaru patří i start pylové sezóny. Mnoho lidí má spojeno rozkvétání stromů a travin s prvními alergickými projevy.
„Jedním z příznaků alergie může být i únava. Starší léky proti alergii pak také měly významné nežádoucí účinky ve formě ospalosti. A zvláště po prvním probuzení do pracovního dne po změně na letní čas jsem přesvědčený, že i tato změna může hrát významnou roli v novodobé jarní únavě. Nutnost organismu přizpůsobit se novému časovému harmonogramu může být pro některé jedince natolik stresující, že může způsobit dokonce třeba i infarkt,“ varuje lékař Sobotka.
Vitaminová pomoc zvenčí
Důvodem únavy může být i nedostatek vitamínů. Nejznámější jsou samozřejmě vitaminy C a D. Stejně tak není radno podceňovat přísun hořčíku.
„Vitamín C jistě hraje významnou roli ve zvýšení odolnosti organismu vůči stresu, infekcím. Což se hodí v období velkých teplotních rozdílů během dne, kdy se člověk snadno prochladne, a pokud není otužilý, může pak onemocnět banálními respiračními infekty,“ vysvětluje Sobotka.
Nedostatek vitamínu D zase podle něj souvisí s jeho menší přirozenou tvorbou v kůži v zimních měsících, kdy se málo vystavujeme slunečnímu záření.
„I vitamín D souvisí s naší odolností vůči virózám. Není to tedy důležité jen pro růst a pevnost kostí, jak se všeobecně ví,“ doplňuje Sobotka.
Jedná se o velmi efektivní bojovníky za naši psychickou pohodu, a proto bychom měli dbát na jejich dostatečný příjem.
Pomoci mohou i doplňky stravy, třeba s obsahem aminokyseliny L-tryptofan. Jelikož naše tělo neumí tento prvek vyrábět samo, je nutná pomoc zvenčí právě v podobě vhodných suplementů. L-tryptofan je totiž skvělým pomocníkem – právě on odpovídá za vznik serotoninu (tzv. hormonu štěstí), melatoninu (záruka dobrého spánku) a niacinu (podpora našeho nervového systému).
„Na L-tryptofan se v souvislosti s duševním zdravím často zapomíná, přitom je to sice nenápadný, ale zcela klíčový pomocník pro naši dobrou náladu a psychickou pohodu. Pokud nás delší čas trápí deprese a únava, je namístě svůj stav změnit a vyhledat pomoc právě v podobě užívání vhodných doplňků stravy s vhodnými prvky,“ uvádí Nicole Hlavatá, výkonná ředitelka České a slovenské asociace pro speciální potraviny.
Jaké jsou příznaky deprese?
Nakonec ale psychika je podle zakladatele projektu sestra Emmy Psychika určující, jak se s jarní únavou popereme.
„Pozitivně naladěný člověk lépe zvládá pooperační stavy, léčbu rakoviny i zvládání obyčejné rýmy. Důležité je, nepoddávat se splínu, nevyhýbat se společnosti druhých lidí a začít se hýbat. Sportovní aktivity, ale i alespoň dlouhé procházky v přírodě, působí jako přirozené antidepresivum,“ doporučuje.
Věnování času sobě samotnému doporučuje i psychoterapeutka Lebdušková.
„Doporučuji chodit co nejvíce na sluníčko, nasbírat vitamín D, který pomáhá proti únavě i depresi. Též doporučuji chodit hodně na čerstvý vzduch, protože mozek potřebuje dostatek kyslíku. Pak je důležitý pohyb, zejména kardio, ať už kolo, běh, intenzivní procházky. Doporučuje se 10 tisíc kroků denně. Také je třeba dbát na psychohygienu – relaxace, meditace, klidná hudba v pozadí… V neposlední řadě je důležitá péče o zdraví, pít dostatek tekutin, doplňovat vitamíny, odlehčit jídelníček. Nezapomínejte také na koníčky ani své přátele, se kterými se cítíte spokojení,“ shrnuje Lebdušková.
Pokud máte ale pocit, že vás všechno štve, nemůžete spát, v noci se budíte, vstáváte smutní, rozlámaní, každá maličkost vás vyvede z míry, nic vás nebaví, míváte vlny nekontrolovatelného pláče či vzteku, bylo by dobré podle Lebduškové zkusit vyhledat nějakou odbornou pomoc. Může se jednat právě o příznak deprese.
Autor: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama