Obrázek
Obrázek
Zprávy -
01/09/2020

Je po prázdninách, jsou tu znovu roušky. Jaká opatření platí? Přehled

Počínaje dneškem jsou v Česku opět plošně povinné roušky ve veřejné dopravě, na úřadech, v nemocnicích či domovech pro seniory. Znovu se omezují hromadné akce, roušky budete muset mít u voleb, na nádražích, ve vestibulu metra či na letišti. Zkracuje se ale karanténa.

reklama

reklama

Počty nemocných covidem-19 v Česku poměrně strmě stoupají, dokonce tak, že se rozsah nákazy dostal nad všechna dosavadní čísla (viz Koronavirus v Česku nebývale nabral na síle i rychlosti. Je to druhá vlna?). Do toho začal školní rok, což může být pro šíření nemoci další impuls, jak přiznávají hygienici a epidemiologové.


Nová pravidla měla být ještě přísnější

reklama

1. září je tak přechodem Česka na nový stupeň opatření - nejsou už tak tvrdá jako za nouzového stavu na jaře, ale přesto se znovu zavádějí plošně v celé zemi. Ještě koncem srpna přitom ministerstvo zdravotnictví chtělo do života zasáhnout mnohem drastičtěji. Na první pohled ovšem byla vyhlášená opatření poměrně chaotická a vyvolala vlnu kritiky. Více jsme psali v článku Jak šel čas s rouškami i bez nich. Výroky dokládají zmatek ministerstva

Do rozhodnutí ministra zdravotnictví zasáhl premiér a omezení zmírnil. Jinak bychom si ode dneška například nasazovali roušky ve všech restauracích a obchodech. Detaily najdete v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos


Ministerstvo: Roušky proti covidu-19 pomáhají

Roušky ministerstvo obhajuje jako účinnou ochranu proti šířní koronaviru: \""Důkazy o vlivu roušek na prevenci přenosu SARS-CoV-2 jsou stále četnější a ochranu nosu a úst doporučují na jejich základě veřejnosti i významné odborné organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických (CDC).\""

Ministr Vojtěch, který po příkazu premiéra ustoupil z přísnějších pravidel, dnes říká, že ministerstvo roušky nařizuje jen tam, kde je to nezbytné, lidem je ale přesto doporučuje všude, kde není možné mít od ostatních bezpečný odstup: \""Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme.\""


OPATŘENÍ OD 1. ZÁŘÍ:

Jaká opatření tedy dneškem začala platit? Rozhodně si s sebou z domu berte do kapsy roušku, protože se vám v mnoha situacích bude hodit. Zapomeňte na velké hromadné akce uvnitř i venku. Jistá pravidla se zavádějí i pro cizince nebo lidi, kteří se vracejí do Česka z rizikových zemí a oblastí. Naopak se zkracuje doba karantény. Přinášíme přehledný souhrn toho nejdůležitějšího z nových opatření proti covidu-19:


Roušky

Roušky, mezi které ministerstvo zdravotnictví řadí i \""respirátor, ústenku, šátek, šál nebo jiné prostředky\"" budou povinné na všech úřadech, ve všech zdravotnických zařízeních i v zařízeních sociální péče, jako jsou \""týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a zařízením poskytujícím odlehčovací sociální služby v pobytové formě\"".

Kromě toho budeme muset nosit roušky i ve veřejné dopravě, a to včetně například budov nádraží. Jen pokud si v autobuse nebo ve vlaku koupíte kávu nebo občerstvení, budete si moci roušku na chvíli sundat.

Protože začátkem října budou v celém Česku krajské a senátní volby, myslela tentokrát opatření i na ně, takže roušky budou povinné i ve volebních místnostech a bez ochrany úst a nosu vás dovnitř nevpustí.

Z nošení roušek ovšem budou platit i některé výjimky. Nemusí je mít děti do dvou let, autisté nebo lidé s duševním onemocněním. Povinnost neplatí také pro pacienty s lůžkovou péčí v nemocnicích nebo pro klienty v domovech sociální péče.

Na \""dobu nezbytně nutnou\"", pokud to práce vyžaduje, mohou roušky odložit i zdravotníci. Nemocnicím a ošetřujícím lékařům umožňují nová pravidla stanovit výjimky pro \""další případy zřetele hodné\"".

Roušky nemusí nosit ani řidiči veřejné dopravy, pokud nepřijdou do přímého kontaktu s cestujícími. Bez ochrany rouškou všech přítomných se budou také odehrávat soudní přelíčení - ovšem přítomná veřejnost roušky bude muset mít nasazené, pokud přímo na místě jinak nerozhodne soudce.

Na jaře povinnost nosit roušky překazila i mnoho svateb - tentokrát už nebudou při obřadu a dokonce ani i při fotografování novomanželů, rodiny a blízkých potřeba.


Cestování

Každý, kdo přicestuje do země a pocítí na sobě příznaky infekčního onemocnění, to bude muset \""vzdáleným přístupem\"" (!) oznámit svému lékaři. Znamená to buď zatelefonovat, poslat lékaři SMS nebo email. Mezi příznaky takové infekční nemoci ministerstvo zařazuje \""zvýšenou teplotu, kašel, dušnost, zažívací obtíže, ztrátu čichu, celkovou slabost, případně další příznaky\"".

Pokud se vracíte ze země, která je na semaforu oranžová nebo dokonce červená a pobyli jste v ní více než dvanáct hodin, musíte to oznámit hygienické stanici ve vašem bydlišti. A \""bezodkladně\"" se také na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu. Výjimku mají řidiči a pracovníci mezinárodní dopravy, diplomaté, úředníci a také děti do pěti let.

Pokud lidé nepředloží hygienikům požadovaný test do 72 hodin, hygienici na ně uvalí karanténu. To platí pochopitelně i o těch, kteří budou mít test na covid-19 pozitivní.

Cizinci z oranžových a červených zemí mají do Česka zákaz vstupu. I z něj ovšem platí řada výjimek, podle toho jestli zde mají trvalý či přechodný pobyt, dlouhodobé vízum nebo jde třeba o řidiče, piloty, letušky a podobně. Podrobněji to mohou zjistit z tohoto nařízení vlády.

České ambasády v rizikových zemích mají zákaz přijímat žádosti o víza a přechodné a trvalé pobyty. Další opatření se vztahují i na zaměstnavatele cizinců z rizikových zemí.


Hromadné akce

Zapomeňte na velké veřejné akce - ty pod širým nebem se zakazují nad 1 000 lidí, ty vnitřní nad 500 lidí. Zákaz tak patrně dopadne na některé sportovní akce, trhy, veletrhy, divadelní a filmová představení a podobně.

Organizátorům ale pravidla umožňují - tak kde to jde - rozčlenit prostor na různé sektory. Diváci a účinkující na těchto akcích musí být od sebe nejméně dva metry daleko nebo odděleni alespoň plexisklem.

Pokud půjdete na nějakou větší akci pod střechou, budete muset povinně nosit roušku, jestliže se vás sejde více než 100 lidí na jednom místě. Ovšem například divadla už nemusí mezi diváky v hledišti dělat povinné rozestupy.


Karanténa

Pokud máte nařízenou karanténu, ať už jste covidem-19 nakažení nebo jste jen někým takovým přišli do kontaktu, zkracuje se její délka z dosavadních 14 dnů jen na 10 dnů.


David Garkisch

Ilustrační foto: 



reklama

reklama

reklama

reklama