Jen ať není potřeba, přáli všichni univerzálnímu autu. Posvětil ho i kněz

Málokdo by toužil jeho služby využít, přesto za něj bude v nouzi velmi vděčný. Řeč je o unikátním voze, prvním svého druhu v Česku, který zajišťuje tzv. druhosledovou pomoc obětem nejrůznějších neštěstí. Na cestu do ostrého provozu mu požehnal i kněz.

article

Velké požáry, povodně, průmyslové havárie, hromadné nehody, rozsáhlé evakuace - tam všude bývají zranění, ba i mrtví, ale kromě nich také mnoho nezraněných lidí, kteří jsou přesto neštěstím zasaženi.

On někdy stačí třeba zakouřený sklep v paneláku, aby se uprostřed noci musely evakuovat desítky lidí v pyžamech a pantoflích. Pokud je k tomu třeba mrazivá noc, je to problém. O zraněné se postarají profesionální záchranáři, ale i nezraněné oběti potřebují pomoc. I kdyby to měl být jen šálek čaje, kávy, sušenka, vlídné slovo a židle pod střechou, kde neprší a je teplo.

Tomu se říká druhosledová pomoc a patří k úkolům dobrovolníků Červeného kříže. Na místech zásahů se nestarají jen o lidi zasažené neštěstím, ale i o hasiče a další složky záchranného systému, kterým zajišťují zázemí pro odpočinek a načerpání sil.


Lidem v neštěstí schází méně nápadná pomoc: vlídné slovo, teplo, čaj

Pražský Červený kříž má od nynějška významného pomocníka. Darem od města získal vůz upravený pro podobné zásahy v terénu. Oficiálně se mu trochu kostrbatě říká mobilní asistenční centrum (MAC) a je to první podobný vůz u Českého Červeného kříže v republice.

Dosud museli zasahující záchranáři vždy rozbalovat stany a postavit centrum pro zásah jim nějakou dobu zabralo. Univerzální vůz je prakticky připravený už ve chvíli příjezdu. Takřka okamžitě vedle něj může vyrůst zázemí pro kohokoli, kdo potřebuje pomoc.

Není to zdaleka nepodstatné, i když zrovna nepatříte mezi zraněné. Potvrzují to zkušenosti dobrovolníků Červeného kříže. "Podle našich průzkumů většina lidí při podobných událostech špatně hodnotí právě to, co se děje po opadnutí prvního nebezpečí. Musejí čekat, nemají informace, nikdo se s nimi nebaví, nemají si kde odpočinout nebo se občerstvit. S novým mobilním centrem jim nabídneme tolik potřebný bezpečný prostor, kde se jim dostane sluchu, péče, občerstvení a i třeba psychologické pomoci," vysvětlila funkci univerzálního vozu ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Prahy 1 Jaroslava Marková.


Sprcha, záchod, kuchyňka, agregát i zubní kartáčky

Myšlenka pořízení mobilního asistenčního centra byla inspirována projektem Fire and ergency support realizovaným Britským červeným křížem, který obdobný vůz využívá a také zkušenostmi Oblastního spolku červeného kříže Praha 1 z řady reálných zásahů.

"MAC", jak mu dobrovolníci přezdívají, získali vůz darem od města Prahy, kde s ním také budou zasahovat. Vůz stál 2,5 milionu a nabízí potřebným dosud nebývalý komfort. Uvnitř je sprcha s teplou vodou, WC, místo pro odpočinek, kuchyňka i agregát pro výrobu elektřiny a pochopitelně další nepostradatelná výbava pro zasahující i oběti neštěstí. 

Jde o různé balíčky, například ochranné pomůcky, rukavice, roušky až po dámské, dětské nebo univerzální hygienické sady, ve kterých lidé najdou i tak základní věci jako je třeba ručník, mýdlo, zubní kartáček a zubní pasta nebo plenky.


Ať zasahuje co nejméně, přáli novému vozu

Při slavnostním předání vozu Červenému kříži mu požehnal také kněz Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou David Kučerka. Slova přítomných nad novým vozem byla tak trochu nezvyklá. "Paradoxně bych přál Červenému kříži i tomuto vozu, aby byl používán co nejméně," prohlásil s úsměvem poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher, který klíčky od "MACu" předával. 

Stejné přání i s poděkováním vyjádřil také Richard Smejkal, velitel Ústředního krizového týmu Českého Červeného kříže. "Pevně si také přeju, aby takových událostí bylo co nejméně, ale centrum bude nepochybně ještě užitečné," uvedl.

Podle zástupců Červeného kříže je v Praze spolupráce města a této humanitární organizace příkladná a zdaleka není všude tak samozřejmá jako zde. Při přebírání vozu poděkovali nejen za tuto materiální podporu, ale i za pomoc na odborné a lidské úrovni.

David Garkisch

Foto: David Garkisch

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat