Celý rok si policie přehazovala trestní oznámení České lékařské komory ve věci zhruba 300 milionů korun utracených za elektronický recept. Když spis doputoval na správné místo, policie vyslechla tři lidi. A trestní oznámení pak odložila. Informoval o tom prezident komory.
reklama
reklama
Na to, že elektronické recepty stály 318 milionů korun a jejich využití přitom bylo minimální, upozornil už před dvěma lety Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Tehdy byly ještě nepovinné a téměř nikdo je nevyužíval. Tvořily jen 1,5 procenta všech vydaných receptů. Dnes musí eRecept pod hrozbou sankce lékaři vystavovat povinně a pacienti jsou rovněž touto povinností donuceni je přijímat.
Kontrola NKÚ sledovala období mezi roky 2007 až 2016. Právě tehdy stát za centrální úložiště receptů utratil zmiňovaných 318 milionů korun. Komora trestním oznámením chtěla prozkoumat nejen vynaložení těchto nákladů, ale i „možnost korupčního pozadí za poměrně násilním prosazováním povinných eReceptů“.
Oznámení přitom směřovalo k neznámému pachateli. „Tady se utratilo 300 milionů korun veřejných peněz a to není málo. Recepty mají údajně něco ušetřit, nikdo ty peníze neviděl, ale my tady reálně vidíme peníze, které zmizely,“ řekl tehdy k trestnímu oznámení prezident komory lékařů Milan Kubek. Nebylo to z jeho libovůle, komoru podáním trestního oznámení pověřili delegáti jejího celostátního sjezdu.
reklama
Podezřelý nepoměr: starý systém za stamiliony, nový za 14 milionů
Z dnešního pohledu je pikantní fakt, že s prověřením pozadí eReceptu souhlasil i tehdejší poslanec ANO a člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Adam Vojtěch. Později už jako ministr zdravotnictví navzdory kritice lékařů i lékařské komory elektronické recepty prosadil jako povinné.
„Je pravda, že když se podíváme, kolik ten systém stál do roku 2016, kdy to bylo, myslím, 318 milionů korun podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, a teď ho Státní ústav pro kontrolu léčiv vysoutěžil za 14 milionů na čtyři roky, tak ten nepoměr je obrovský. Tady by někdo měl vysvětlit, čím je dán ten rozdíl,“ řekl tehdy poslanec Vojtěch.
Jde o to, že zmiňovaný starší systém za stamiliony byl kvůli sporům o licence a autorská práva nahrazen novým. Ten se ale ukázal jako až podezřele levnější, a to mnohonásobně. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za něj zaplatil jen 14 milionů korun a jeho měsíční provoz vyjde jen na 100 tisíc korun. Více jsme o tom psali v článku Lékařská komora podala trestní oznámení kvůli zavádění eReceptu.
Trestní oznámení policie odložila
Jaký byl osud trestního oznámení? Lékařská komora ho podala v prosinci 2017 k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Ještě tentýž měsíc byla věc postoupena policii k vyšetření – převzala si ji Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ta o dva měsíce později oznámení postoupila pražskému obvodnímu ředitelství policie.
Stejně tak si trestní oznámení předala i státní zastupitelství – to vrchní poslalo věc na obvod v Praze 10. Případ si zároveň převzala kriminálka v Praze 4. Protože se pak několik měsíců nic nedělo, zeptala se loni v září lékařská komora oficiálně policistů na to, jaký je v případu posun.
Policie v odpovědi informovala, že vyslechla dva lidi: ředitele odboru informačních technologií SÚKL Petra Kouckého a Vilibalda Knoba, který rovněž ve stejném ústavu pracoval jako šéf IT. V plánu byl podle dopisu kriminalistů ještě výslech bývalého ředitele SÚKL Zdeňka Blahuty.
Kubek: Komentář je zbytečný, byl by ostrý
Letos dorazila na adresu komory od policie už jen jediná zpráva: věc byla ukončena odložením. Trestný čin se nestal.
„Domnívám se, že bližší komentář je zbytečný, neboť by byl zřejmě negativní a velmi ostrou polemikou nad postupem institucí, které mají hájit zájmy občanů této země,“ uvedl k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek v časopise Tempus medicorum.
David Garkisch
Foto: Pixabay.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama