Kardiochirurg Pirk končí jako přednosta IKEM. Proti své vůli, odvolali ho

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk odchází na konci června ze své funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Odvolal ho ředitel nemocnice, údajně kvůli výstavbě nového pavilonu. Pirk rozhodnutí respektuje, ale upozorňuje, že nešlo o dohodu, ale odvolání.

Kardiochirurg Pirk měl podle vlastních slov v plánu z funkce přednosty IKEM odstoupit, ale později. Odvolání nečekal. „Překvapilo mě, jak to šlo rychle. Já jsem chtěl skončit, ale později,“ řekl serveru Seznam Zprávy.


Pirk se raději nechal odvolat

Odchod Pirka provázejí dohady o tom, jak ho interpretovat. Nemocnice na svém webu uvedla, že šlo o vzájemnou dohodu. Pirk to ovšem popírá a ohradil se proti tomu. „Pan ředitel odpovídá za chod IKEM a pan ředitel za mnou přišel, že potřebuje změnu na mé pozici, protože se zahajuje výstavba a vybavení nového pavilonu. Potřeboval někoho, kdo u toho bude déle než já,“ prohlásil Pirk.

Ředitel nemocnice Michal Stiborek prý Pirkovi nedal na vybranou. „Já jsem chtěl skončit, ale chtěl jsem skončit později. Pan ředitel ale řekl, že to potřebuje k 1. červenci, protože se zahajuje výstavba. Chtěl to mít hotové do voleb, protože během voleb tady bude blázinec a bude tady určitě nějaké pnutí. Takže pokud bych nechtěl sám odstoupit, tak mě musí odvolat,“ uvedl Pirk.


IKEM: Vážíme si pana profesora, v institutu zůstává

Nemocnice přiznává, že výstavba nových budov měla na odchod Jana Pirka opravdu vliv. „V souvislosti s plánovanou výstavbou strategické vládní investice – nových pavilonů G1, G2 a vzhledem k jeho plné vytíženosti operačními výkony, výukou studentů i stále se rozrůstajícími „mimoikemovými“ aktivitami nadešel čas, kdy je potřeba jmenovat jeho nástupce do čela Kardiocentra IKEM,“ oznámila nemocnice v tiskové zprávě.

Přesto se vyjádření IKEMu nese vůči Janu Pirkovi v obdivném a děkovném duchu: „Vedení IKEM si velmi váží jeho celoživotního působení v institutu, jeho odborné erudice a znalostí i přínosu celému IKEM. Prof. Pirk nadále zůstává nepostradatelným členem Kolegia ředitele, aktivním kardiochirurgem a vedoucím mnoha výjimečných programů.“

I ředitel nemocnice Michal Stiborek nešetřil díky a navíc doufá, že s Pirkem bude dál spolupracovat. „Je mi ctí, že mezi zaměstnanci IKEM je člověk, který svůj profesní život zasvětil celému institutu, nejen pacientům či kolegům - mladým lékařům, ale i nebývalému rozvoji pracoviště, prezentaci institutu navenek a celkové pomoci ve všech odvětvích, kterým se IKEM věnuje. Velmi si vážím jeho způsobu vedení pracoviště, které se po právu stalo uznávaným doma i v zahraničí, jeho erudice a znalostí, které si zaslouží především úctu. O to víc jsem rád, že nadále zůstává v IKEM, a to nejen jako nepostradatelný člen Kolegia ředitele, ale především jako emeritní přednosta, který ze své pozice bude nadále pomáhat svým nástupcům vést Kliniku kardiovaskulární chirurgie i Kardiocentrum IKEM tak, aby dosahovaly takových výsledků, jaké mu už nyní a po právu připisuje sama historie,“ uvedl ředitel nemocnice.


Novým přednostou bude Pirkův zástupce

Nástupcem Jana Pirka v pozici přednosty kardiocentra se stane jeho dosavadní zástupce a současný přednosta kliniky kardiologie Josef Kautzner, který v IKEMU působí už skoro 25 let. I on má za sebou úctyhodnou kariéru a zkušenosti podobně jako Pirk.

V roce 1983 vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1983). Po získání odborné kvalifikace ve vnitřním lékařství a v kardiologii na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 2,5 letech strávených v klinickém výzkumu v St. George´s Hospital v Londýně začal v roce 1996 pracovat jako specialista v oboru elektrofyziologie na Klinice kardiologie IKEM a o čtyři roky později se stal jejím přednostou.

V roce 2005 byl jmenován profesorem vnitřního lékařství. Je mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru arytmologie, držitelem titulu „Fellow of the European Society of Cardiology“, členem Evropské asociace srdečního rytmu (EHRA) a od roku 2010 členem výboru Evropské kardiologické společnosti (ESC). Dále je řádným členem americké Heart Rhythm Society a čestným členem několika evropských národních asociací srdečního rytmu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům