Hlavička
Zprávy -
19/04/2020

Každý desátý nakažený koronavirem je zdravotník: 141 lékařů, 292 sester

Česká lékařská komora zveřejnila nejnovější statistiky o nákaze covid-19. Vývoj potvrzuje, že zdravotníci jsou nejohroženější skupinou a tvoří celou desetinu všech nakažených. Zdaleka to přesahuje všechny ostatní profese, které navzdory krizi fungují.

reklama

reklama

Lékařská komora sleduje informace o šíření a nákaze koronavirem prostřednictvím ověřených údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V titulku zmíněných 141 nakažených lékařů a 292 sester není úplné číslo. Ve skutečnosti je mezi všemi zdravotníky a lidmi, kteří se starají o nemocné, 677 případů nákazy. Vzhledem k tomu, že v Česku je prokázaných celkem 6 700 případů nákazy, tvoří zdravotníci celou desetinu z tohoto množství.


První linie? Jednoznačně zdravotníci

reklama

Česká lékařská komora se rozhodla pravidelně zveřejňovat údaje o nakažených zdravotnících. „Mají právo vědět, jak moc je v současnosti jejich práce nebezpečná,“ odůvodnil to prezident komory Milan Kubek. O prvních statistikách jsme informovali už v článku Koho v práci kosí virus nejvíc? České lékaře a sestry. Nemají ochranu.

Vývoj pandemie ukazuje, že zdravotníci, a to nejen lékaři a sestry, patří mezi nejohroženější profesní skupinu. Kromě nich se už covid-19 prokázal také u celkem 17 laborantů a dalších 227 zdravotníků.

Pro srovnání, jak rizikové je v současné době pracovat ve zdravotnictví (677 prokázaných případů nákazy), zveřejnila lékařská komora i statistiku ostatních profesí, kde lidé navzdory nákaze rovněž dál pracují. Mezi učiteli, kteří nyní pracují víceméně na dálku, je 148 nakažených. Mezi řidiči veřejné dopravy je 104 případů. V evidenci je také 67 nakažených sociálních pracovníků, 63 policistů, 50 hasičů a záchranářů a zatím dvacet vojáků.


Šéf lékařů Kubek: Všem nám chybí ochrana, nejsme vybaveni

Prezident lékařské komory Milan Kubek opakovaně upozorňuje na to, že za šířením koronaviru mezi zdravotníky je jejich nedostatečné zabezpečení a ochrana. „Většina zdravotníků stále pracuje v naprosto nevyhovujících podmínkách. Důsledkem toho je prudce rostoucí počet nakažených v našich řadách,“ upozornil znovu prezident lékařské komory.

„Opakovaná ujišťování ministra Vojtěcha, že zdravotníci jsou údajně dostatečně vybavení potřebnými osobními ochrannými prostředky, se ani dnes nezakládají na pravdě,\"" dodal ve svém vyjádření k aktuálním statistikám o nákaze. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama


reklama

reklama