Hlavička
21/04/2022

Klíšťata se probouzí a s nimi i riziko encefalitidy. Rostou počty nakažených dospělých i dětí

V letech 2017 až 2021 vzrostl počet případů klíšťové encefalitidy oproti předchozím pěti letům o 43 procent. Chytit nemoc můžete po celé České republice, ať už na horách, nebo v městském parku, a to nejčastěji přisátím klíštěte obecného infikovaného virem klíšťové encefalitidy.

reklama

reklama

V roce 2020 bylo v České republice vykázáno v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) celkem 854 případů klíšťové encefalitidy, z toho 503 (59 procent) u mužů a 351 (41 procent) u žen.
 

Incidence nad průměrem populace byla podle Státního zdravotního ústavu mezi dospělými od 40 do 74 let, nejpostiženější věkovou skupinou byli šedesáti- až čtyřiašedesátiletí. Incidence stoupla i u dětí, oproti předchozímu roku se zdvojnásobil počet onemocnění u nejmenších a předškolních dětí.


 

reklama

Obrázek: Výskyt počtu případů klíšťové encefalitidy v letech 2012 až 2021 (zdroj: www.pozorkliste.cz)

Onemocnění je sezonní, protože klíšťata jsou nejvíce aktivní od května do září. Ale nakazit vás může nejen klíště. Dále je možný přenos při odstraňování klíštěte. K přenosu může dojít i pitím nepasterizovaného mléka ovčího, kozího, kravského a konzumací nepasterizovaných sýrů nebo jiných výrobků z tepelně nezpracovaného mléka, které může obsahovat virus. 

 

Nejúčinnější je prevence

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány a způsobuje ji virus z čeledi Flaviviridae. Mezi nejčastější příznaky patří teplota, bolesti hlavy a neurologické příznaky. 

Při těžší formě průběhu jsou trvalé následky poměrné časté, jako například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění a rovnováhy, deprese, třes, obrny svalů. Přibližně jedno procento případů končí fatálně. U dětí do sedmi let mívá encefalitida většinou lehčí průběh. 

Při potvrzení diagnózy je naprosto nezbytná okamžitá hospitalizace v nemocnici pod dohledem odborníků. Specifická antivirová terapie neexistuje, léčba je pouze symptomatická. Proto třeba ani neplatí, že při encefalitidě vám pomohou antibiotika.

Při léčbě klíšťové encefalitidy se tlumí projevy nemoci například pomocí léků proti bolesti a zvracení, sráží se horečka a užívají se léky na zmírnění otoku mozku.

Proděláním klíšťové encefalitidy lze získat dlouhodobou imunitu v řádu 20 až 30 let. Aby ale člověk neriskoval trvalé následky, stále zůstává nejúčinnější prevencí očkování. Ochrana se vytvoří u 99 procent naočkovaných. 

Nejlépe je začít s očkováním v chladných měsících, tedy v době, kdy nejsou klíšťata aktivní. Základní očkovací schéma tvoří tři dávky: druhá dávka se provádí 1 až 3 měsíce po první dávce, třetí dávka 5 až 12 měsíců po druhé dávce. 

Absolvování základního očkovacího schématu poskytne podle odborníků dostatečnou imunitu proti klíšťové encefalitidě po dobu tří let. Následně se podává první posilovací dávka. Další přeočkování je vhodné provádět každých pět let, u starších osob se doporučuje přeočkování každé tři roky.

V letních měsících je možno použít i zkrácené schéma, pokud nebylo očkování provedeno v zimních měsících. V tomto schématu druhá dávka následuje už 14 dní po dávce první. Přibližně za dva týdny od této chvíle dosáhne organismus dostatečné imunity. Tělo si během těchto čtyř týdnů postupně vytváří protilátky proti klíšťové encefalitidě. 

Do této doby je zapotřebí se před klíšťaty chránit, jako kdyby člověk očkován nebyl. Třetí dávku je třeba aplikovat 5 až 12 měsíců po druhé. Další přeočkování za tři roky a pak co pět let (u seniorů co tři roky).

 

Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny

Od 50 let je očkování proti klíšťové encefalitidě od letošního roku hrazené ze zdravotního pojištění. 

Ostatním věkovým kategoriím na tuto vakcínu přispívají všechny zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních a bonusových programů. 

„U čerpání příspěvku na klíšťovou encefalitidu zaznamenáváme každoročně mírný nárůst. Například v uplynulém roce 2021 jsme našim pojištěncům přispěli na toto očkování částkou 32,4 milionu korun, což je meziročně o 816 tisíc korun více. Příspěvek lze samozřejmě čerpat po celý rok, ale naši klienti o něj nejvíce žádají v měsících březen, duben a květen,“ uvádí mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová. 

Nejčastěji se očkují děti do 17 let, z celkového počtu klientů ČPZP, kteří příspěvek loni využili, jich bylo 44 procent. 

O výši příspěvku na očkování se můžete informovat i u své zdravotní pojišťovny. V současné době platí tyto příspěvky:


 

Tabulka: Příspěvky pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě (zdroj: https://www.pozorkliste.cz/ockovani#prispevky-pojistoven)

 

Jak správně odstranit klíště?

Pokud už se na vás klíště přisaje, pak je důležité jeho správné odstranění, abyste minimalizovali nákazu. 

Místo přisátí nejdříve dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Na vyndání klíštěte použijte pinzetu, gumové rukavice nebo ubrousek. Určitě ale na klíště nesahejte holýma rukama. Klíště pinzetou vyviklejte, pohybujte jím jemně ze strany na stranu. Po dvou až třech minutách se většinou samo uvolní. Klíštětem ale neotáčejte, protože se tím zvyšuje riziko přetržení.

Po odstranění klíštěte místo opět vydezinfikujte. Klíště nejlépe zabalte do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapalte. Pokud chcete vědět, jestli bylo klíště infekční, můžete ho poslat do jedné z laboratoří. Například ZDE.

 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Rozhovory -
03/12/2024

Jsme schopni ošetřit i nálezy, které jsme dříve posílali kardiochirurgům, popisuje vývoj v kardiologii primář Michael Želízko

Vedoucí lékař oddělení intervenční kardiologie v Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM MUDr. Michael Želízko, CSc., patří mezi významné osobnosti kardiologie, protože tento obor neustále posouvá dál a inovuje ho. Patřil mezi první lékaře, kteří se podíleli na zavedení primární koronární plastiky u akutního infarktu myokardu, díky čemuž jsou dnes schopni zachraňovat i dříve beznadějné případy. V roce 1993 jako první zavedl metodu implantace koronárních stentů a v roce 2008 provedl první perkutánní implantaci aortální chlopně. Kam se kardiologie za poslední desetiletí posunula? Proč se zvyšuje průměrný věk lidí s infarktem? A jaké jsou hlavní rizikové faktory infarktu? Které výkony dnes může intervenční kardiologie nabídnout?


reklama

reklama