Přes všechna opatření epidemie koronaviru v Česku dále graduje. Za včerejšek přibylo rekordních téměř deset tisíc případů nově nakažených za jediný den. Dosud je to nejvyšší číslo od počátku epidemie v březnu. Celkem jde o skoro 150 tisíc potvrzených případů.
Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v současné době v Česku 82 126 pacientů s aktivně probíhající nemocí covid-19. To už přesahuje počet dosud vyléčených, kterých je nyní zhruba šedesát tisíc.
Na covid-19 už v Česku zemřelo 1 218 lidí
Bohužel stoupají i ukazatele mrtvých. Dosud v zemi na nákazu koronavirem zemřelo 1 218 lidí. Patrně nejdůležitějším ukazatelem o zvládání epidemie je ovšem počet hospitalizovaných pacientů, který vyšplhal na 2 920 lidí.
Mezi nimi je i mnoho zdravotníků, jak upozorňuje Česká lékařská komora. Jde o varující údaj, protože zdravotníci jsou klíčovou profesí pro zvládnutí epidemie.
Počet volných lůžek ARO a JIP pro pacienty s covidem? Asi dvě stovky
Mezi nejdůležitější údaje o tom, jak Česko zvládá boj s epidemií covid-19, patří i čísla o volné kapacitě nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví je zveřejňuje teprve od začátku října a aktualizuje je jednou denně.
Počty volných lůžek sleduje mimo jiné web Hlídač státu. Na odděleních ARO a JIP je v Česku zhruba čtyři tisíce lůžek, přičemž volných jich je nyní necelá tisícovka. Znamená to, že s covidem-19 v nemocnicích leží asi tři tisíce lidí. Důležité je ovšem i jejich rozdělení na lůžka s pacienty s koronavirem nebo s jinými problémy.
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nyní na ARO a JIP volných lůžek pro covid pozitivní pacienty 207, pro všechny ostatní jich zůstává 751. Na umělé plicní ventilaci je teď v nemocnicích (nejen kvůli koronaviru) necelá tisícovka lidí, což je zhruba polovina všech kapacit v Česku.
(gar)
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Myslíte, že se letos nakazíte koronavirem?
-
Standa Píšete hned v první větě: "Přes všechna opatření epidemie koronaviru v Česku dále graduje." Uvědomujete si, že tato věta je silně zavádějící a mystifikuje ty lidi, kteří to nejsou schopni kriticky posoudit? Z takového vyjádření si tito lidé mohou udělat zdánlivě logický, ale ve skutečnosti ničím nepodložený závěr, že tato opatření jsou vlastně neúčinná, a tudíž zbytečná... Možná je to tím, že autor věty problém sám nechápe...? Snad víte nebo aspoň tušíte, že existuje nějaká inkubační doba. To znamená, že aktuální data (data získaná daný den) o počtu nakažených ve skutečnosti odpovídají dnu v MINULOSTI!, tj. NEODPOVÍDAJÍ AKTUÁLNÍMU DNU, jsou zpožděná. Odpovídají zhruba době {den získání dat} minus {inkubační doba}. Jinými slovy, dnes získaná data odpovídají ve skutečnosti podmínkám šíření nákazy (a replikačnímu číslu) ve dni o cca inkubační dobu zpět. To znamená, že udělají-li se nějaká opatření v den D, NELZE Z PRINCIPU v následujících dnech poté, až minimálně DO UPLYNUTÍ INKUBAČNÍ DOBY, OČEKÁVAT ŽÁDNÉ ZLEPŠENÍ (jedině snad vlivem nějakého zázraku)... Ti nakažení, kteří jsou vyhodnocení v tomto období, se totiž nakazili ještě PŘED ZAVEDENÍM TĚCH OPATŘENÍ. Takže ta opatření nemohou nárůsty v průběhu této doby nijak ovlivnit, a tudíž jejich účinnost logicky nelze během této doby ani posuzovat. Teprve v situaci, kdy ode dne D uplyne minimálně inkubační doba, lze mluvit o účinnosti nebo neúčinnosti (příp. i způsobené jejich nedodržováním) zavedených opatření a lze případně použít v úvodu zmíněnou a kritizovanou větu. Do té doby jsou to "hospodské kecy"...