Hlavička
15/10/2020

Koronavirus se nezastavuje. Včera padl rekord, skoro 10 tisíc případů

Přes všechna opatření epidemie koronaviru v Česku dále graduje. Za včerejšek přibylo rekordních téměř deset tisíc případů nově nakažených za jediný den. Dosud je to nejvyšší číslo od počátku epidemie v březnu. Celkem jde o skoro 150 tisíc potvrzených případů.

reklama

reklama

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v současné době v Česku 82 126 pacientů s aktivně probíhající nemocí covid-19. To už přesahuje počet dosud vyléčených, kterých je nyní zhruba šedesát tisíc.


Na covid-19 už v Česku zemřelo 1 218 lidí

reklama

Bohužel stoupají i ukazatele mrtvých. Dosud v zemi na nákazu koronavirem zemřelo 1 218 lidí. Patrně nejdůležitějším ukazatelem o zvládání epidemie je ovšem počet hospitalizovaných pacientů, který vyšplhal na 2 920 lidí.

Mezi nimi je i mnoho zdravotníků, jak upozorňuje Česká lékařská komora. Jde o varující údaj, protože zdravotníci jsou klíčovou profesí pro zvládnutí epidemie.


Počet volných lůžek ARO a JIP pro pacienty s covidem? Asi dvě stovky

Mezi nejdůležitější údaje o tom, jak Česko zvládá boj s epidemií covid-19, patří i čísla o volné kapacitě nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví je zveřejňuje teprve od začátku října a aktualizuje je jednou denně.

Počty volných lůžek sleduje mimo jiné web Hlídač státu. Na odděleních ARO a JIP je v Česku zhruba čtyři tisíce lůžek, přičemž volných jich je nyní necelá tisícovka. Znamená to, že s covidem-19 v nemocnicích leží asi tři tisíce lidí. Důležité je ovšem i jejich rozdělení na lůžka s pacienty s koronavirem nebo s jinými problémy.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nyní na ARO a JIP volných lůžek pro covid pozitivní pacienty 207, pro všechny ostatní jich zůstává 751. Na umělé plicní ventilaci je teď v nemocnicích (nejen kvůli koronaviru) necelá tisícovka lidí, což je zhruba polovina všech kapacit v Česku. 


(gar)

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama