Na pandemii jsme nebyli připravení ani náhodou, ale s notnou dávkou štěstí jsme obstáli, zhodnotil první vlnu nákazy koronavirem prezident České lékařské komory Milan Kubek. Poděkoval za její zvládnutí, ale práci Ministerstva zdravotnictví označil jako nedostatečnou.
Kubek zároveň varoval, že epidemie neskončila a že nám ještě připraví horké chvilky. „V prvním kole zápasu s pandemií covidu-19 jsme byli díky disciplíně a vzájemné ohleduplnosti nad očekávání úspěšní. Byla by škoda, kdybychom si to nyní, v čase rozvolňování karanténních opatření, naopak nedisciplinovaností a sobeckou bezohledností pokazili,“ uvedl šéf lékařů v posledním čísle časopisu lékařské komory Tempus medicorum (celý text viz níže).
Poděkování Babišovi, Hamáčkovi a Prymulovi
Milan Kubek také poděkoval jmenovitě několika lidem. Premiérovi Babišovi za odvahu s jakou prosadil nepříjemná a omezující opatření hned v začátku šíření koronaviru. Ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi vyjádřil dík za to, že dokázal zajistit zdravotníkům ochranné prostředky.
Připomněl u toho, že by někdo měl nést za chybějící ochranu odpovědnost: „Pokud je na světě alespoň trocha spravedlnosti, tak ze šlendriánu, když ve státních hmotných rezervách nebyly ochranné pomůcky, což ohrozilo životy a zdraví desítek tisíc zdravotníků i pracovníků sociálních služeb, tak z toho se někdo zodpovídat musí.“ Více například v článku Za nedostatek roušek musí nést někdo odpovědnost, říká šéf lékařů Kubek.
Kubek: Krize odhalila neschopnost Ministerstva zdravotnictví
Kubek ocenil i náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který na sebe podle něj vzal roli „zlého plukovníka“, když oznamoval další a další zákazy a jiné špatné zprávy. „Opravdu nevděčná, ale pro zachování disciplíny nás všech nezbytná role,“ dodal Kubek.
Prymulův dosavadní šéf, ministr Adam Vojtěch, si od Kubka naopak vysloužil kritiku. Prezident lékařské komory dokonce označil Ministerstvo zdravotnictví za neschopné, právě kvůli zmiňovaným chybějícím rouškám, respirátorům, ochranným oblekům a dalším pomůckám.
Vinu za to prezident komory přikládá Ministerstvu zdravotnictví. „Jsem přesvědčen, že i ministr Vojtěch se snažil dělat vše, co bylo v jeho silách, avšak krize naplno odhalila insuficienci jeho úřadu,“ uvedl Kubek. (Insuficience – lékařský termín pro nedostatečnost, selhání, slabost, neschopnost zavírání srdeční chlopně - pozn. red.)
Získali jsme čas, musíme připravit zdravotnictví na další vlnu
Vděčnost ale vyjádřil i veřejnosti a tomu, s jakou disciplinovaností a vzájemnou ohleduplností se lidé podřídili omezujícím opatřením a zákazům. „Symbolem našeho boje s nákazou se staly roušky, jejichž nošení nám vláda sice nařídila, ale dostupnost těchto základních ochranných pomůcek nezařídila. Tisíce občanů tedy začaly šít roušky a stovky lidí z technických oborů vymýšlely ochranné štíty, masky i plicní ventilátory. My Češi jsme opravdu mistry improvizace,“ uvedl prezident Kubek.
Poděkoval i všem lékařům a sestrám, kteří nezavřeli ordinace nebo poskytovali rady alespoň po telefonu. Za hrdiny pak označil zdravotníky, kteří se nechali dobrovolně uzavřít a izolovat v léčebnách a domovech pro seniory.
Zároveň všechny zdravotníky varoval, aby na sebe byli opatrní, protože 11 procent nakažených je právě z jejich řad. A vyzval i k posílení zdravotnictví. „Získali jsme čas a ten teď musíme využít k tomu, abychom dovybavili nemocnice a doplnili personál, abychom nakoupili ochranné prostředky a abychom změnili organizaci práce,“ dodal prezident lékařské komory Milan Kubek.
(gar)
Foto: reprofoto, DV TV
Kubek: Nesamozřejmý úspěch
Na uplynulé dva měsíce asi nikdy nezapomeneme. Na vlastní kůži jsme zažili něco, co jsme dosud znali jen z filmů, knih či zahraničního zpravodajství. Říká se, že štěstí přeje připraveným. V našem případě se však štěstěna rozhodla učinit výjimku. My jsme na koronavirovou pandemii nebyli připravení ani náhodou, přesto jsme s notnou dávkou štěstí obstáli.
Epidemie neskončila a dá se předpokládat, že covid-19 nám v České republice po otevření hranic a rozvolnění protiepidemických opatření ještě připraví nepěkná překvapení i horké chvilky. Na pozoru se musíme mít zejména my zdravotníci, vždyť 11 % všech nakažených bylo a je právě mezi námi.
Díky včasnému zavedení karanténních opatření jsme se vyhnuli katastrofě, kterou jsme mohli sledovat v Itálii, ve Španělsku, ve Velké Británii nebo v New Yorku. Získali jsme čas a ten teď musíme využít k tomu, abychom dovybavili nemocnice a doplnili personál, abychom nakoupili ochranné prostředky a abychom změnili organizaci práce.
Lidská paměť je krátká, všichni máme tendenci zapomínat a považovat současný stav za samozřejmost. Avšak to, že jsme první vlnu epidemie zvládli bez kolapsu našeho podfinancovaného a personálně zdevastovaného zdravotnictví, a tedy bez tisícovek zbytečných obětí na lidských životech, tento úspěch nepřišel sám od sebe. Museli jsme si jej zasloužit svojí disciplinovaností a vzájemnou ohleduplností. „Moje rouška chrání vás, vaše roušky chrání mě,“ vzpomínáte si na ten slogan?
Ještě zdaleka nemáme vyhráno, ale přesto můžeme mít radost. A sluší se poděkovat těm, kteří se o náš nesamozřejmý společný úspěch zasloužili nejvíce.
V první řadě bych chtěl poděkovat předsedovi vlády Ing. Babišovi, který vsadil svoji popularitu a měl odvahu rychle prosadit celou tu řadu velmi nepříjemných, život omezujících opatření. Určitě to nebylo lehké rozhodování. Možná stačilo jen ve dnech 5.–8. března pustit desítky tisíc fanoušků na biatlon v Novém Městě a mohli jsme dopadnout jako Lombardie. Na rozdíl od mediálních klaunů typu Borise Johnsona či Donalda Trumpa se pan Babiš v kritické chvíli zachoval jako odpovědný státník.
Poděkování patří i ministru vnitra Hamáčkovi, který zajistil dovoz a ve spolupráci s kraji i distribuci ochranných prostředků, byť k jejich kvalitě můžeme mít oprávněné výhrady. Lepší něco než nic, a my jsme v polovině března neměli k dispozici opravdu vůbec nic. Ostatně pokud je na světě alespoň trocha spravedlnosti, tak ze šlendriánu, když ve státních hmotných rezervách nebyly ochranné pomůcky, což ohrozilo životy a zdraví desítek tisíc zdravotníků i pracovníků sociálních služeb, tak z toho se někdo zodpovídat musí.
Vděčnost si zaslouží určitě profesor Prymula, který vzal na sebe roli „zlého plukovníka“, když nám oznamoval další a další zákazy a jiné špatné zprávy. Opravdu nevděčná, ale pro zachování disciplíny nás všech nezbytná role.
Přes počáteční chaos (všichni jsme to dělali poprvé) se nám podařilo ve spolupráci s kolegou Běhounkem a dalšími hejtmany zajistit nouzové zdravotnické zásobování. Jsem přesvědčen, že i ministr Vojtěch se snažil dělat vše, co bylo v jeho silách, avšak krize naplno odhalila insuficienci jeho úřadu.
Mé poděkování si zaslouží všichni zaměstnanci a funkcionáři lékařské komory, kteří se, tak jako kolegové ze sdružení praktických lékařů i ambulantních specialistů, snažili dostat ochranné pomůcky co nejdříve do našich ordinací.
Vážím si každého, kdo v krizových dnech zachoval klid a dělal svoji práci. Místo paniky jsme byli svědky obrovského vzedmutí solidarity a pocitu sounáležitosti. Symbolem našeho boje s nákazou se staly roušky, jejichž nošení nám vláda sice nařídila, ale dostupnost těchto základních ochranných pomůcek nezařídila. Tisíce občanů tedy začaly šít roušky a stovky lidí z technických oborů vymýšlely ochranné štíty, masky i plicní ventilátory. My Češi jsme opravdu mistry improvizace.
Skutečnými hrdiny jsou pro mne však ty stovky obětavých zaměstnanců léčeben a domovů důchodců, kteří se nechaly dobrovolně zavřít třeba i na měsíc do karantény se svými klienty, jen aby je ochránily před rizikem nákazy zvenčí. To jsou opravdoví frajeři a frajerky.
V neposlední řadě si poděkování zaslouží všichni zdravotníci i medici, jež pracují v nemocnicích a na odběrových místech, ale i ti ambulantní lékaři, kteří nezpanikařili, nezavřeli své ordinace a zůstali svým pacientům k dispozici pro akutní případy, nebo alespoň pro telefonické konzultace. Od kolegů, z nichž řada patří mezi ohrožené nemocné seniory, jsme více hrdinství očekávat nemohli. Nemocný lékař nebo zdravotní sestra přece nikomu nepomohou.
V prvním kole zápasu s pandemií covid-19 jsme byli díky disciplíně a vzájemné ohleduplnosti nad očekávání úspěšní. Byla by škoda, kdybychom si to nyní, v čase rozvolňování karanténních opatření, naopak nedisciplinovaností a sobeckou bezohledností pokazili. Před měsícem jsme se ujišťovali, že společně to zvládneme. Dnes to leckomu zní jako klišé, ale přesto je to pořád pravda. Držme si palce a přejme si, ať nás štěstí neopustí.
Milan Kubek
Anketa
Koho byste za jeho práci při epidemii koronaviru ocenili nejvíc?
-
pepa je kubek šéfem lékařů? neměl by si sám sobě sypat popel na hlavu? když jako přímý nadřízený ukázal neschopnost zajistit svým podřízeným ochrané pomůcky? -
ola vy si pletete stavovskou komoru se spolkem rybařů. Nebo už jste viděl, aby např. komora architektů zajišťovala svým členům rýsovací pomůcky nebo programy na tvorbu plánů …??
-
-
pepa musím se kubkovi omluvit, on to tak neřekl jak to prezentuje autor, autor je podvodbí a lhář ve smyslu překrucování -
Petr Veselý I E- neschopenka měla svůj velký význam i když k tomu nebyla určená. Lidé se nekupili v ordinacích a tím zabránili šíření nemoci. Výzva vlády tak proběhla bez problémů. Pokud by k tomu došlo ani roušky a další opatření by nebyla tak účinná. -
Pavel ruku na srdce kdo by byl hrdina a nechal se léčit od takovýchto lapiduchů jako je tento pán nebo velkoprimátor hřib nebo mediální hvězda šmucler - ukecaní lemplové - nedávno jsem byl na banální operaci a pan doktor jenž mě operoval mi řekl ted ještě má kdo operovat ale za pár let nevím nevím jeden ze sta je použitelnej zbytek jsou tady akorát kvůli prachům prachy -
ola co to bylo za banální operaci? To, že je něco banální, si myslí spoustu "odborníků" z ulice. A to, že brzy nebude mít kdo operovat, tak si zjistěte v koho kompetenci je vytvořit zákon a k tomu podmínky, aby postgraduální vzdělávání fungovalo. To není v kompetenci komory, ale státu, resp. ministerstva . Nebo chcete, aby každý šel stodovat, vzdělával se a pracoval v lékařství jako z charitativních důvodů?
-
-
Jaroslav Karmelita Další z řady "generálu" po bitvě vylézá z nory aby alespoň štěknul!! -
Libor Panoš Kubek není žádný šéf lékařů.. alespoň můj tedy určitě ne, je to - zřejmě doživotně - zvolený předseda odborové organizace, toť vše.. a dávat mu titul president nebo šéf, to je vůči skutečným šéfům nebo, byť s výhradami, našemu presidentovi, až urážlivé -
Milan Šmid en email je určen všem seniorům, všem vážně nemocným, jak starším tak i mladším. To co se děje v tomto státě je již na pováženou. Vláda u nás v podstatě zachránila tisíce až desetisíce životů. Ale opozice od začátku krize pouze kritizuje, dělá problémy a řve . Jejich slovník sestává pouze z několika slov – chaos, zmatek, lži a neschopnost. Všimněte si jak se vyjadřuje ten ubožák Fiala /ODS/, Staňura/ODS/, Kalousek/TOP09/, Bartoš /PIRÁTI/ a Bartošek/KDU-ČSL/. O co jim jde? Dostat se nazpět ke korytům, aby mohli zase rozkrádat tento stát jako v minulosti, kde rozkradli přibližně 5 a půl bilionu korun. To se netýká Bartoše z Pirátů, ti jsou, ale neschopní, jejich hlavním cílem je zlegalizace marihuany a dostat do země co nejvíce migrantů.. Dříve celá opozice neřvala - pouze každá strana samostatně, teď se spojili /na radu jednoho komentátora/. Všichni, kteří sváděli ty vpravdě nelehké bitvy o zastavení, útlumu nákazy, doslova skoro padali na ústa a vskutku makali dnem i nocí, prali se s problémy i dílčími chybami - neměli žádný recept, vyzkoušený technologický postup a ověřené, vyzkoušené směrnice, jak to zvládat, postupovat, tak všichni ti si zaslouží obrovské díky a obdiv, je jednoznačně dané. Konec konců, výsledky jejich úmorné práce, mluví jasně, čísla nelžou. Jenomže to je asi ten problém pro ty odešlé od moci a koryt, v opozici a od voleb nespokojené, přímo vzteklé, je to všechno špatně. Každý úspěch a dobrý počin této vlády je třeba, nejlépe ihned, poplivat, zatratit, znevěrohodnotit, zpochybnit. Bartošek, si je zcela jist tím, že vládu je třeba pohnat před vyšetřovací komisi parlamentu (a tam ji grilovat a smažit, až vypustí duši). Měla jsem přitom před očima Prohlášení mnohooborové a mezinárodní skupiny expertů o přenosu Covidu-19 aerosolem, vydané začátkem dubna a podepsaný vědci ze všech koutů světa, mimo jiných M. Watheletem, G. Borselinem, F. Decroyem, N. Goldmanem, B. Rowem. Y. Zhaoem, ve kterém, ve zvláštním odstavci nazvaném PRAHA, MĚSTO K NÁSLEDOVÁNÍ, se píše: „Nošení masek na veřejnosti je povinné v několika asijských zemích a v Evropě je Praha jedinou metropolí, kde bylo nošení masek nařízeno všemu obyvatelstvu už 28.března. Čech Petr Ludwig je kromě toho tvůrcem didaktického videa, prokazujícího nutnost nosit masku nejen pro ochranu vlastní, ale i pro ochranu jiných v případě, že nositel masky je infikován, aniž by o tom věděl. Ludwigovo video je citováno i v prohlášení vědců univerzity Cambridge o tom, že chirurgické masky jsou třikrát účinnější, než masky vyráběné doma“. Takže jsem si to spočítala. Šest řádků, čili celá jedna pětina Prohlášení mnohooborové a mezinárodní skupiny expertů o přenosu Covidu-19 aerosolem je věnováno chvále Česka, jeho vlády a jednoho českého publicisty a spisovatele za to, jak přispěli světovému boji s koronavirem. Tohle všechno pan Bartoška obměkčit nemůže. On si to své vyšetřování vlády parlamentní komisí ujít nenechá. To teprve bude pošušňáníčko podle jeho gusta, do toho a pokud možno hned, ať si ti pošuklí vědci světa plkají, co chtějí. Nepodařilo se tyto dobré výsledky zvrátit, znehodnotit, pokazit ani poškodit ani na základě řevů opozice dosazenými do Ústředního krizového štábu. A že se snažili, hlavně tedy miliardářský zubař Šmucler, kterému tam židličku vyštěkali skomírající TOPáci. Nesplnil zadaný úkol, nerozhádal a nerozeštval štáb svými sólo výstupy ve spřátelených médiích, především v jejich ČT, kam se vecpal s razancí koronaviru v Itálii. To byl jeho směšně smutný boj o vstup do politiky, dnes už evidentně marný. Šmucler nejvíce řval, že mu vláda nezabezpečila roušky a res -
Milan Šmid en email je určen všem seniorům, všem vážně nemocným, jak starším tak i mladším. To co se děje v tomto státě je již na pováženou. Vláda u nás v podstatě zachránila tisíce až desetisíce životů. Ale opozice od začátku krize pouze kritizuje, dělá problémy a řve . Jejich slovník sestává pouze z několika slov – chaos, zmatek, lži a neschopnost. Všimněte si jak se vyjadřuje ten ubožák Fiala /ODS/, Staňura/ODS/, Kalousek/TOP09/, Bartoš /PIRÁTI/ a Bartošek/KDU-ČSL/. O co jim jde? Dostat se nazpět ke korytům, aby mohli zase rozkrádat tento stát jako v minulosti, kde rozkradli přibližně 5 a půl bilionu korun. To se netýká Bartoše z Pirátů, ti jsou, ale neschopní, jejich hlavním cílem je zlegalizace marihuany a dostat do země co nejvíce migrantů.. Dříve celá opozice neřvala - pouze každá strana samostatně, teď se spojili /na radu jednoho komentátora/. Všichni, kteří sváděli ty vpravdě nelehké bitvy o zastavení, útlumu nákazy, doslova skoro padali na ústa a vskutku makali dnem i nocí, prali se s problémy i dílčími chybami - neměli žádný recept, vyzkoušený technologický postup a ověřené, vyzkoušené směrnice, jak to zvládat, postupovat, tak všichni ti si zaslouží obrovské díky a obdiv, je jednoznačně dané. Konec konců, výsledky jejich úmorné práce, mluví jasně, čísla nelžou. Jenomže to je asi ten problém pro ty odešlé od moci a koryt, v opozici a od voleb nespokojené, přímo vzteklé, je to všechno špatně. Každý úspěch a dobrý počin této vlády je třeba, nejlépe ihned, poplivat, zatratit, znevěrohodnotit, zpochybnit. Bartošek, si je zcela jist tím, že vládu je třeba pohnat před vyšetřovací komisi parlamentu (a tam ji grilovat a smažit, až vypustí duši). Měla jsem přitom před očima Prohlášení mnohooborové a mezinárodní skupiny expertů o přenosu Covidu-19 aerosolem, vydané začátkem dubna a podepsaný vědci ze všech koutů světa, mimo jiných M. Watheletem, G. Borselinem, F. Decroyem, N. Goldmanem, B. Rowem. Y. Zhaoem, ve kterém, ve zvláštním odstavci nazvaném PRAHA, MĚSTO K NÁSLEDOVÁNÍ, se píše: „Nošení masek na veřejnosti je povinné v několika asijských zemích a v Evropě je Praha jedinou metropolí, kde bylo nošení masek nařízeno všemu obyvatelstvu už 28.března. Čech Petr Ludwig je kromě toho tvůrcem didaktického videa, prokazujícího nutnost nosit masku nejen pro ochranu vlastní, ale i pro ochranu jiných v případě, že nositel masky je infikován, aniž by o tom věděl. Ludwigovo video je citováno i v prohlášení vědců univerzity Cambridge o tom, že chirurgické masky jsou třikrát účinnější, než masky vyráběné doma“. Takže jsem si to spočítala. Šest řádků, čili celá jedna pětina Prohlášení mnohooborové a mezinárodní skupiny expertů o přenosu Covidu-19 aerosolem je věnováno chvále Česka, jeho vlády a jednoho českého publicisty a spisovatele za to, jak přispěli světovému boji s koronavirem. Tohle všechno pan Bartoška obměkčit nemůže. On si to své vyšetřování vlády parlamentní komisí ujít nenechá. To teprve bude pošušňáníčko podle jeho gusta, do toho a pokud možno hned, ať si ti pošuklí vědci světa plkají, co chtějí. Nepodařilo se tyto dobré výsledky zvrátit, znehodnotit, pokazit ani poškodit ani na základě řevů opozice dosazenými do Ústředního krizového štábu. A že se snažili, hlavně tedy miliardářský zubař Šmucler, kterému tam židličku vyštěkali skomírající TOPáci. Nesplnil zadaný úkol, nerozhádal a nerozeštval štáb svými sólo výstupy ve spřátelených médiích, především v jejich ČT, kam se vecpal s razancí koronaviru v Itálii. To byl jeho směšně smutný boj o vstup do politiky, dnes už evidentně marný. Šmucler nejvíce řval, že mu vláda nezabezpečila roušky a res -
Lada Je to tak. Celý demoblok v jednom šiku bojuje jen za svá koryta. Nejvíc se ukázali, když si odmítli snížit poslanecké apanáže. Jasně, že by to nikomu nepomohlo, ale jako výraz vlastenectví a sounáležitosti by to voliči jistě ocenili. Hlavně budeme ve jménu demokracie chodit bez roušek a jezdit do ciziny. Jenže sousedi nejsou blbí, podívejte třeba na Slováky, jak jsou přísní a to tam mají jen minimum mrtvých.
-
-
Boris Takže šéf Lékařské komory, říká: My máme tuto organizaci, pouze k tlaku na co největší tok peněz, do našich kapes! To, že nejsou ochotni si koupit základní, ochranné prostředky (které si všechny ostatní obory, běžně musí zajišťovat sami), jim přijde normální, vždyť oni jsou ti lepšolidé!! To, že naprosto podcenili nebezpečí (oproti Babišovi a spol.), a dlouho bagatelizovali (někteří ještě, setrvačně v tom pokračují) situaci, jim přijde normální. Že všichni ostatní, si musí ochranné prostředky koupit, i když jejich přijmy dosahují 1/5,...normální! Že řvou peníze, peníze, přitom většina obvoďáků, zavřela hned první dny a nechala své ovečky na pospas, normální a je toho spousta dalšího. To chce už opravdu hroší kůži -
ola ...a kde si měli ty ochranné pomůcky koupit, když nebyly? Za tržní ceny třeba za 200 Kč za jednu roušku v hypermarketu od překupníků pochybné kvality? A kdo by lékařům ty zvýšené náklady zaplatil? Pojišťovna ne, vy - tedy pacient taky ne. Za málo peněz moc muziky by chtěl každý, hlavně takoví borisové jako vy. A uvědomte si, že zaplacený zdravotník- to je pro dobro pacienta. Vy jste jako ten komunistický hejtman Ústeckého kraje, který prohlásil, že když lékaři nemají roušky, tak mají ordinovat i bez nich. Vůbec nepochopil, že by tím lékaři mohli nakazit nejenom sebe, ale i své ovečky jako vy.... -
Milena Ochranné pomůcky nebyly a nebylo je kde koupit. Alespoň v nemocnicích byly nějaké zásoby, ale minimální, protože jsme vedeni k tomu šetřit a mít zásoby cca na týden (např. léků, i ochranných pomůcek apod.). Dezinfekce není dost ani teď. Protože peněz není nazbyt. Např. naprosto zanedbaná je údržba a potřebné opravy budov nemocnic. V určité doby nám šila roušky - pro pacienty i personál tchyně vedoucí lékařky oddělení. A já, protože jsem usoudila, že sestry roušky potřebují více než já a byla jsem líná si je prát, vyvářet a žehlit - jsem si roušky cca měsíc kupovala za 40 Kč/1 kus u našeho místního Vietmamce. Ten je - sice předražené.- ale alespoň měl. Dezinfekci i roušky, jednorázové i šité. Stát měl prdlajs. Ve státní rezervě 10 tisíc respirátorů- směšné. -
Lada Zlatá slova. Proč jim manželky neušily dvě roušky na střídačku a mohli si je každý večer vyprat. Jsou zpovykaní až běda. Nechci domyslet, jak by se chovali při skutečné válce, když ani nebyli na vojně a jen čekají, kdo jim co strčí pod nos! -
Milena Ad Lada : Bohužel jste úplná trubka. Roušky totiž nás v podstatě nijak nechrání nebo jen minimálně. Když je používáme, tak chráníme své okolí - pokud budeme infekční. Ale bude-li někdo pracovat naopak s infikovaným člověkem - tak musí chránit sebe a tudíž musí mít respirátor, protože rouška - ani jednorázová, natož nějaký doma ušitý navlhlý hadr na puse ho nechrání. Takže záchranáři a vůbec lidi v první linii v takové situaci musí být chráněni respirátory. Opravdu není jejich povinností nasazovat vlastní zdraví ani život. Naopak povinností zřizovatele zdravotnického zařízení a zaměstnavatele je pracovníky vybavit odpovídajícími ochrannými prostředky. Prostě přesně, jak to napsala ona sestřička z Thomayerovy nemocnice, která pak náhle zemřela v karanténě - že na 12 hodinovou směnu opravdu 1 rouška nestačí ....
-
-
Miloš Sedlák Páni doktoři jen naříkají, ale kam sem musel chodit za socializmu, je dnes vše privátní ordinace /celá poliklinika jednoho lékaře/. Páni doktoři nemají přece peníze. Kdepak je asi vzali? Z té bídy? -
ola Pane Miloši a Jiří níže. Asi jste nezaregistrovali, že máme kapitalismus. Podle Vás by lékařům měl stačit potlesk, zpěv, což je teď v módě. Je to přeci poslání a přísahali, tak ať makají.
-
-
Jiří Jděte s tím debilem někam, doktoři jsou tady jen pro prachy, vystudovali zadarmo a většina z nich státu nic nevrátila a ten ubožák na fotografii? Prezident ničeho. -
Mili On tady někdo jiný snad studoval za peníze ? A kdo je tady debil a ubožák - je tady více než jasné.... Ale nakonec když lékaři tak pohrdáte, tak jejich služby nemusíte vyhledávat. Jděte k tomu, kdo nevystudoval zadarmo a státu něco vrátil. Sice není jasné, kdo by to měl být.. ale to je asi fuk. Zřejmě v životě moc nepřemýšlíte.
-
-
Laďa Stačí, abych se podíval na obličej tohoto chytrolína a hned je mi jasné, o jaké zoufalce a neschopu jde. Proč se jako představitel lékařů hned nezapojil do rozhodování vlády? -
Milena Asi proto, že není člen vlády ? myslíte, že tam jen tak může někdo napochodovat a podílet se na rozhodování vlády ?Představujete si to, jak Hurvínek válku, nejste však sám - a pode toho tato diskuze vypadá tak jak vypadá.
-
-
Duchodce Právě proto,že si lékaři a sestry dlouho nestěžoval,drželi ústa a krok,a práci skutečně považovali za poslani ,tak to tak dopadá a brzy už dopadne. Všichni si na to zvykli,a teď se diví, že to už to drhne. Mladí už takoví nebudou. Zdravotnictví ještě zázrakem funguje,stále ještě lépe, a hlavně daleko levněji, než ve většině zemí. Lekari stárnou, umírají,mladí studují raději jiné obory. Když jsem před 41 lety promoval,bylo obtížné najit místo,dnes je to opačně. Kdybychom my důchodci nepracovali,tak se systém zhroutí. -
katango Souhlas. Taky jsem důchodce, taky pracuju, ze zdravotních důvodů zvládnu jen čtvrtúvazek, ale pracuju. Naše generace je bohužel ještě ta odpovědná. Ale až se poměry ve zdravotnictví přiblíží poměrůmv jiných zemích, my budeme taky biti.
-