Hlavička
20/02/2020

Kubek: EET je jen další způsob, jak „podojit“ soukromé lékaře

EET, tedy elektronická evidence tržeb, od května dopadne i na lékaře. A to přes to, že pacienti v ordinacích takřka nikdy nic neplatí. Podle prezidenta lékařské komory je to po eReceptech a eNeschopenkách další absurdní byrokratická zátěž, která bude z lékařů jen tahat peníze.

reklama

reklama

Dokážete si představit pokladnu jako ze supermarketu v ordinaci u lékaře? Také by vám tam připadala zbytečná, až nepatřičná? Od května to bude v ordinacích realita. Lékaři pochopitelně nebudou sedět za stejnou kasou jako prodavači, ale budou muset elektronicky evidovat své tržby – společně s řemeslníky, taxikáři nebo zemědělci na ně dosáhne třetí vlna EET.

Přichází přitom ve chvíli, kdy se od lékařů stále častěji začínají ozývat protesty proti přebujelé administrativě a byrokratickým povinnostem. Naposledy se tak ozvali například mladí praktici, tedy přesně ti, na které EET dopadne. Více v článku Nejsme úředníci, chceme léčit, kritizují mladí lékaři české zdravotnictví.


reklama

Další byrokracie a administrativa pro lékaře

Že se třeba taxikář nebo kadeřnice živí prodejem svých služeb a od zákazníků vzápětí vybírá peníze, je jasné každému, kdo někdy jel taxíkem nebo zašel k holiči. Vzpomenete si ale, kdy jste naposledy něco platili u lékaře? Ano, stává se to, třeba když potřebujete potvrzení k řidičáku nebo zbrojnímu průkazu.

Přestože pacient musí u lékaře vytáhnout peněženku jen zcela výjimečně, budou lékaři muset tyto platby elektronicky evidovat. Vláda se totiž obává, že by mohli stát obírat na daních.

Lékařské komoře se navzdory vší snaze nepodařilo toto rozhodnutí zvrátit. Podle prezidenta komory Milana Kubka jde o další absurdní zátěž pro lékaře. „Je nesmysl zavádět elektronickou evidenci tržeb pro lékaře, kteří v hotovosti většinou žádné peníze neinkasují. To, že budeme evidovat něco, co prakticky téměř neexistuje, by bylo úsměvné, pokud by s touto nesmyslnou a z pohledu státního rozpočtu naprosto zbytečnou povinností nebyly spojeny nemalé náklady,“ říká ve svém komentáři Kubek.

Pozastavuje se nad tím, že byrokraté na ministerstvu financí nevidí „rozdíl mezi hospodou a lékařskou ordinací“, a rovněž upozorňuje, že navzdory všem výzvám a prosbám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch „pro lékaře nehnul ani prstem“.

„Po eReceptech a eNeschopenkách nám tedy pustí žilou ještě EET. Jako oslíci si budeme pořizovat pokladny, platební terminály anebo další softwarové moduly do počítačů. Stát, který nám v práci moc nepomáhá, nám ukládá pouze další a další povinnosti, které nás stojí drahocenný čas a peníze. Doktor dře a úřední šiml vezoucí se na jeho zádech si vesele řehtá,“ píše prezident České lékařské komory ve svém nejnovějším komentáři pro časopis Tempus medicorum.


Milan Kubek: EET – další způsob, jak „podojit“ soukromé lékaře

Jedním ze symbolů, kterých se současná vláda za žádnou cenu nevzdá, je elektronická evidence tržeb (EET). Má-li stát fungovat, pak daně vybírat musí. V minulosti ležela tíha přímých daní zejména na zaměstnancích a jejich zaměstnavatelích. Není tedy asi nic špatného na tom, když vláda chce, aby se o daňovou zátěž s nimi podělili také živnostníci. Jen škoda, že se stejnou vehemencí si erár nedošlápne na oligarchy a nadnárodní korporace, které se placení daní v naší zemi tak úspěšně vyhýbají. Inu, co svět světem stojí, bylo pro všechny vládce vždy snazší brát těm, kdo nemají sílu se bránit. Nihil novum sub sole.

Vedle dalších osob samostatně výdělečně činných dopadne současná třetí vlna EET také na poskytovatele zdravotnických služeb, tedy i na soukromé lékaře, kteří patřili vždy mezi tu skupinu podnikatelů, kdo daně platil. Neměli jsme ostatně ani jinou možnost, vždyť drtivá většina našich příjmů byla a je dávno přesně evidovaná, když probíhá bezhotovostním způsobem od zdravotních pojišťoven hezky z účtu na účet.

Na první pohled musí být tedy každému jasné, že je nesmysl zavádět elektronickou evidenci tržeb pro lékaře, kteří v hotovosti většinou prakticky žádné peníze neinkasují. To, co by pochopilo malé děcko, však odmítají uznat úředníci Ministerstva financí.

Déle než rok jsme se snažili vyjednat pro soukromé lékaře nějakou výjimku. Já sám jsem hovořil s ministryní Schillerovou několikrát. Marně. Cokoliv nám paní ministryně slíbila, to vše „zazdili“ byrokraté na jejím ministerstvu, kteří odmítali uznat rozdíl mezi hospodou a lékařskou ordinací.

Komora požadovala nejprve generální osvobození pro poskytovatele zdravotních služeb, kteří mají smlouvy s veřejnými zdravotními pojišťovnami. Poté jsme navrhovali, aby osvobození od povinnosti EET bylo podmíněno nějakým maximálním objemem hotovostních plateb, například 200, eventuálně  100 tisíc korun za rok. Alternativou bylo omezení podílem hotovostních plateb na platbách od pojišťoven v objemu například 5 nebo 10 procent.

Zcela zbytečně jsem rovněž prosil o pomoc ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Pan ministr pro lékaře nehnul ani prstem. Výsledkem je povinnost pro soukromé lékaře elektronicky evidovat své tržby od 1. května letošního roku. To, že budeme evidovat něco, co prakticky téměř neexistuje, by bylo úsměvné, pokud by s touto nesmyslnou a z pohledu státního rozpočtu naprosto zbytečnou povinností nebyly spojeny nemalé náklady. Po eReceptech a eNeschopenkách nám tedy pustí žilou ještě EET. Jako oslíci si budeme pořizovat pokladny, platební terminály anebo další softwarové moduly do počítačů.

Ministerstvo financí coby úlevu pro drobné podnikatele přichystalo tzv. zvláštní režim evidence tržeb, který spočívá v tom, že si živnostníček bude chodit na finanční úřad pro speciální očíslované účtenky, které bude zákazníkům vydávat a jejichž kopie bude pravidelně odevzdávat na finančním úřadu. Nic moc pomoc, primitivní a byrokratický systém. Avšak ani tato úleva nemůže řadě lékařů pomoci. Proč?

Po delších tahanicích sice Ministerstvo financí souhlasilo s tím, že vedle fyzických osob budou tuto možnost smět využít i společnosti s ručením omezeným. To se nám hodilo. Zároveň však úředníci stanovili jako omezující podmínku, že taková firma nesmí mít více než dva zaměstnance, přičemž za zaměstnance je považována dokonce i osoba pracující na dohodu. Limit 600 tisíc korun hotovostních plateb na jedné straně udělá z celé EET děravý cedník, ale omezení počtu zaměstnanců je v podmínkách zdravotnických zařízení velmi nepříjemné.

 Škoda že ministr Vojtěch své stranické kolegyni Schillerové nevysvětlil, že ambulantní sektor v personálně zdevastovaném zdravotnictví funguje pouze díky souběhům, vedlejším pracovním poměrům, zkráceným úvazkům a dohodám.

Klasický model ordinace s jedním lékařem a jednou sestrou na plný úvazek je na ústupu a s pokračující feminizací a stárnutím lékařů bude stále vzácnějším. Abychom mohli fungovat, musíme se snažit maximálně využívat veškeré pracovní síly, které ještě existují. Stát, který nám v práci moc nepomáhá, nám ukládá pouze další a další povinnosti, které nás stojí drahocenný čas a peníze. Doktor dře a úřední šiml vezoucí se na jeho zádech si vesele řehtá.


Milan Kubek

Ilustrační foto: peakpx.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama