Hlavička
29/06/2019

Kubek: Ministr zdravotnictví vyvolává závist a zlou krev. Zdravotníky nehájí

Platy ve zdravotnictví nerostou a není ani pravda, že jsou na evropské úrovni, jak tvrdí ministr Vojtěch. Zdravotníkům se vysmívá namísto toho, aby je hájil. Je načase, aby právníka nahradil lékař, který nebude kolegy dehonestovat, píše v komentáři prezident lékařské komory Kubek.

reklama

reklama

Prezident České lékařské komory reagoval na výroky ministra zdravotnictví k odměnám českých lékařů a sester. Adam Vojtěch totiž prohlásil, že zdejší platy ve zdravotnictví se už vyrovnaly průměru EU, a sestry se dokonce mají stejně jako v Německu.

O rozruchu, jaký to vyvolalo mezi zdravotníky, jsme psali v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy. Touto „analýzou“ Adama Vojtěcha se dokonce zabýval výbor sněmovny. Poslanci jím prezentovaná čísla odmítli a doporučili mu analýzu dopracovat. Více v článku Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec.

Milan Kubek, prezident České lékařské komory, se domnívá, že ministr cíleně útočí na nejprimitivnější lidské pudy, aby mezi pacienty a zdravotníky vyvolal „závist a zlou krev“. Podle něj se ministr neumí zdravotníků zastat, a proto by podle Kubka měl být jeho dalším nástupcem lékař nebo zdravotník. Přinejmenším by, jak Kubek doufá, své kolegy nedehonestoval...

reklama

(Komentář vyšel v nejnovějším čísle časopisu lékařské komory Tempus medicorum.)Milan Kubek: Zlá krev

Ekonomika v posledních letech roste a konečně i mzdy se v České republice zvyšují nad míru inflace. Nejinak je tomu i ve zdravotnictví, kde se příjmy lékařům zaměstnancům v loňském roce zvedly o 8 %. Navzdory ekonomické prosperitě jsme se však ani nepřiblížili 15procentnímu skokovému navýšení příjmů, které si nemocniční lékaři v roce 2011 vybojovali akcí „Děkujeme, odcházíme“.

Tenkrát se příjem kvalifikovaného nemocničního lékaře se službami zvýšil v poměru k průměrné mzdě z 207 % během jediného roku na jejích 232 %. Od té doby již bohužel tento poměr prakticky stagnuje, když osciluje okolo 240 % průměrné mzdy. Teze o tom, že s politiky se jedná dobře, ale s politiky, kteří jsou pod tlakem, se jedná ještě lépe, zůstává tedy nadále v platnosti.


Lékařům se daří stále stejně špatně

Nemocniční lékaři, kteří již několik let „drží ústa a krok“, se nemohou divit, že se jim daří stále stejně špatně. Příjmy lékařů zaměstnanců, s nimiž operují politici i oficiální statistiky, v žádném případě nejsou za základní pracovní dobu. Porušování zákona, falšování výkazů práce a další podvody jsou v našich nemocnicích stále běžnou praxí. Lékaři, kteří zůstávají existenčně závislí na přesčasové práci, riskují a porušují platné předpisy jen proto, aby si vydělali.

Uspokojení tedy v žádném případě není namístě a slova pana ministra Vojtěcha o tom, jak se platy lékařů vyrovnaly průměru Evropské unie, znějí přímo nejapně. „V posledních letech jsme svědky skutečně nebývalého růstu platů ve zdravotnictví. Platy ve zdravotnictví jednoznačně rostou nejrychleji ze všech segmentů ekonomiky. Lékaři a sestry již nejsou žádné popelky, ale patří zaslouženě mezi nejlépe placené profese v ČR,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Plat lékařů a sester pracujících v českých nemocnicích se vyrovnal průměru Evropské unie. V poměru příjmu sester k celkové průměrné mzdě státu jsme se dostali již na úroveň Německa. A predikce pro rok 2019 ukazuje, že se naše pozice dále zlepší,“ dodal ministr. „Samozřejmě tam, kde je to potřeba, porostou odměny i v příštím roce. Nicméně musíme si uvědomit, že v posledních letech šly do platů téměř veškeré peníze a  již nezbylo na rozvoj nemocnic. Nyní jsme stabilizovali odměny zdravotníků a je nutné se soustředit také na investice do modernizace nemocničních areálů a jejich medicínský rozvoj,“ vysvětlil ministr.


Letošní zvýšení platů vymazala inflace

Škoda že raději nemlčel. Tarifní platy kvalifikovaným lékařům stát v letošním roce zvyšuje o pouhá 2 %. S ohledem na 3% inflaci je to tedy pro kolegy, kteří z altruismu či jenom ze zvyku ještě drží nemocnice nad vodou, opravdu „výhra“.

Pokud by byla pravda to, co pan ministr tvrdí, pak by nemocnice jistě nebyly závislé na nelegálním zaměstnávání cizinců bez předepsaných jazykových a odborných zkoušek. Pokud by bylo vše v pořádku, pak by ministerstvo nemělo důvod bránit lékařské komoře zkontrolovat dodržování zákona.

Skutečnost, že nám již téměř rok odmítají sdělit, kde jednotliví cizinci na základě povolení ministerstva pracují a kdo nad nimi vykonává ono přímé odborné vedení, svědčí spíše o tom, že pan ministr lže. A pokud již vědomě nelže, pak prokazuje svoji naprostou  nekompetentnost a neznalost toho, jak zdravotníci pracují.


Ministr zájmy zdravotníků nehájí

Ať tak či onak, pan ministr Vojtěch svým hloupým vyjádřením prokázal, že nehájí zájmy svěřeného resortu a už vůbec ne zdravotníků, kteří v něm pracují. Zatímco ministr školství Plaga, který má za sebou praxi vysokoškolského pedagoga, kudy chodí, tudy zdůrazňuje, jak nízké jsou platy učitelů a jak nezbytné je jejich rychlé zvyšování, pokud se nemá naše školství rozpadnout, tak právník Vojtěch bohorovně občanům vzkazuje, že doktoři vydělávají dost a další nárůst jejich platů, které v jeho představách dosáhly evropské úrovně, není nutný. 

Takové mediální výstupy cílené na ty nejprimitivnější lidské pudy vyvolávají v lidech závist a zlou krev. Zdravotnictví se personálně rozpadá a nekompetentní ministr se lékařům vysmívá. Je na čase, aby v čele resortu zdravotnictví znovu stanul lékař nebo jiný zdravotník, který by měl pro své kolegy více uznání a který by jejich práci ve společnosti hájil, a nikoliv dehonestoval.


Milan Kubek


reklama

reklama

reklama

reklama