Hlavička
Kauzy -
03/10/2020

Kubek: Pokud někdo nechá sloužit nakažené zdravotníky, budeme proti

Nakažených zdravotníků přibývá, nezřídka musí pracovat přes to, že měli sami rizikový kontakt. Podle nepotrzených zpráv někdy slouží, i když jsou covid pozitivní. Prezident České lékařské komory Milan Kubek na problém upozornil náměstka ministra zdravotnictví.

reklama

reklama

Kubek přiznal pro Seznam Zprávy, že o praxi, kdy zdravotníci pracují i s pozitivním testem na nákazu koronavirem pouze slyšel, ale důkazy nemá. Přesto se raději obrátil na Ministerstvo zdravotnictví.

„V každém případě jsem včera na tento problém preventivně upozornil pana náměstka Šedo a varoval jsem, že Česká lékařská komora nebude souhlasit s tím, kdyby někdo chtěl nutit nemocné zdravotníky k tomu, aby pracovali. I lékaři a zdravotní sestry jsou přece lidé a mají svá práva. Víme, co je naše povinnost, ale očekáváme od státu větší podporu. Vždyť v současnosti není dokonce ani zajištěno očkování proti chřipce pro zdravotníky, byť nám ministerstvo logicky očkování doporučuje,“ uvedl prezident lékařské komory Kubek.


reklama

Nejohroženější jsou lékaři a sestry z ambulancí

Počty nakažených zdravotníků komora pravidelně sleduje a zveřejňuje. Je to pouhý týden, kdy jsme informovali o smutném rekordu: Počty nakažených zdravotníků znovu vyskočily. Aktuálně jich je 1 500. Od té doby čísla opět narostla a teď je pozitivně testovaných zdravotníků už 1700.

„Již v první vlně epidemie tvořili zdravotníci 11 procent všech nakažených. To dokazuje, jak moc je naše práce nebezpečná. V létě, kdy na základě výzvy lékařské komory, kterou tehdejší ministr Vojtěch odmítl podpořit, většina lékařů požadovala po pacientech, aby chodili do zdravotnických zařízeních pouze s nasazenými rouškami, se nám podíl nakažených zdravotníků podařilo snížit. Průšvih nastal v září, kdy počty nakažených začaly nekontrolovaně růst v celé populaci,“ popsal vývoj situace Milan Kubek.

„Více než pracovníci z takzvaných covidových jednotek, kteří pracují v ochranných oblecích, jsou v současnosti nákazou ohrožení lékaři a sestry z ambulancí, kde není možno takovou míru ochrany zajistit a my přitom nevíme, kdo z našich pacientů je nakažený a kdo není. Je to tak trochu ruská ruleta. Ostatně ne náhodou byl první lékař, který 8. září v důsledku koronaviru zemřel, 68 letým soukromým ambulantním specialistou,“ dodal.


Musíme oploštit křivku nárůstu počtu pacientů

Podle prezidenta lékařské komory je situace vážná a bez důrazných protiepidemických opatření se už neobejdeme. „V současnosti je třeba za každou cenu oploštit křivku nárůstu počtu nemocných a zabránit tak kolapsu zdravotního systému, a tedy zbytečným ztrátám na životech a poškození zdraví pacientů. Bez důrazných protiepidemických opatření to nepůjde. Dobu, kdy k omezování infekce stačila prostá vzájemná ohleduplnost a zvýšená hygiena, tu jsme o prázdninách promeškali,“ uvedl Milan Kubek.

„Situace je opravdu vážná. Z jarních premiantů jsme se kvůli své lehkomyslnosti a chybám politiků propadli tak, že je epidemická situace u nás možná nejhorší v celé Evropě,“ dodal.


Když se nakazí zdravotník, je to nemoc z povolání?

Zdravotníci jsou podle prezidenta lékařské komory už chráněni lépe, než tomu bylo na jaře. „Situace stran dostupnosti osobních ochranných prostředků se samozřejmě výrazně zlepšila. V březnu jsme s výjimkou infekčních oddělení opravdu neměli prakticky nic. Rovněž nikdo z manažerů si nyní již netroufá zakazovat personálu nosit roušky z důvodu, aby se pacienti zdravotníků nebáli,“ popsal posun Milan Kubek.

Upozornil ale také na dosud jasně nevyřešený problém s tím, jak posuzovat nákazu covidem-19 v případě zdravotníků: \""Na druhou stranu je zde snaha riziko nákazy ve zdravotnictví bagatelizovat slovy: „bůh ví, kde se vlastně nakazili“. Zaměstnavatelé se brání uznávat nemoc covid-19 jako nemoc z povolání.\""


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama