Kvůli nehodě vlaku žádala nemocnice lidi o darování krve. Strhla se lavina

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Plzeň požádalo veřejnost o pomoc s darováním krve. Vedl ho k tomu dnešní střet vlaků na Domažlicku. Tři lidé při nehodě zemřeli, desítky dalších se zranily, někteří jsou ve vážném stavu. Zájem lidí krizi okamžitě zažehnal, nemocnice ale vyzývá, až přijdou v příštích dnech.

Nehoda vlaků se odehrála u obce Milavče na Domažlicku v půl osmé ráno. Srazil se tam osobní regionální vlak RegioSharks mezinárodním Západním expresem, který mířil z Bavorska do Prahy. Mezi mrtvými jsou oba strojvedoucí a třetí obětí je žena, která cestovala v regionálním spoji.

Vlaky se srazily na jednokolejové trati asi čtyři kilometry od Domažlic. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček už na Twitteru oznámil, že šlo patrně o lidskou chybu strojvůdce v expresu z Německa. „Vlak Ex 351 projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem,“ napsal nejprve ministr Havlíček a pak doplnil: „Příčiny nehody se vyšetřují, podle všech informací došlo k selhání lidského faktoru u rychlíku, který nezastavil na návěstidle Stůj.“


Zasahovaly vrtulníky i jednotky záchranářů z Německa

Ihned se spustil krizový traumaplán druhého stupně, kdy tragédie ohrožuje až sto lidí, navíc se složitějšími podmínkami pro zásah a u prostředku hromadné dopravy osob. „Na místě zůstávají dva naši lékaři, kteří tam jsou od začátku, je tam také pět vozů z Německa, dva z jižních Čech, pět našich vozů a na místo dorazili také psychologové,“ uvedla dopoledne v České televizi mluvčí záchranářů Plzeňského kraje Mária Svobodová. Němečtí záchranáři si přebírali německy mluvící pacienty do své péče.

Zasahovaly rovněž čtyři vrtulníky letecké záchranné služby, jedenáct jednotek hasičů a na místě pracovaly desítky záchranářů. Celkový počet mrtvých a zraněných po nehodě kolísal, ale odhadovalo, se že by jich mohlo být až do stovky. Nakonec jich je podle záznamů záchranářů 48.


Výzva zabrala. Z „přijďte, pokud můžete“ na „jste skvělí“

Na příjem raněných se připravila i FN Plzeň. Její transfuzní oddělení zveřejnilo na Twitteru informaci o nehodě s mnoha zraněnými s prosbou o darování krve: „Přijďte, pokud můžete. Jsme tady do 17:00.“

Strhla se lavina zájmu o darování krve, kterých nikdy není dost (momentálně v Česku chybí 100 tisíc dárců, více jsme psali například ZDE). Nemocnice po několika hodinách poděkovala za vyslyšení výzvy, omluvila se, že zdravotníci teď nestíhají reagovat na dotazy a oznámila, že krizi se zatím podařilo zažehnat. Všechny zájemce ale vyzvala k odběru v dalších dnech.

„Vážení a milí s krví v žilách! Jste skvělí, děkujeme za obrovskou lavinu solidarity! Momentálně je krize za námi, nemusíte spěchat pomoci přímo dnes, v následujících dnech vás ale všechny rádi uvidíme a odebereme,“ poděkovali zdravotníci lidem.

Dnes transfuzní stanice funguje do 17 hodin, dále pak podle této odběrové doby. Momentálně má zájem o všechny krevní skupiny. Více informací najdete na webu transfuzní stanice FN Plzeň.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr,(CC BY 2.0)Anketa

Darovali jste někdy krev?

Celkem hlasovalo 76 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat