Ledvinové kameny mohou být krásné, ukázal výzkum. Pomůže je rozbíjet

Vypadají skoro jako šperk, připomínají strukturu mořských korálů, drahých kamenů nebo umělecké dílo. I tak se dá pohlížet na nenáviděné ledvinové kameny. Jejich takřka "geologický" výzkum by mohl pomáhat při léčbě a rozbíjení této krásy.

article

Kdo si někdy prožil kvůli ledvinovým kamenům koliku, asi jen s obtížemi na ně bude pohlížet se zalíbením. Přesto nepochybně svou krásu a kouzlo mají. Pod mikroskopem ji odhalil tým vědců z University of Illinois, který detailně zkoumal složení ledvinových kamenů. Snímky a informace z jejich výzkumu pak vydal magazín Nature.


Poznání kamenů usnadní jejich rozbíjení

Vědci ale ledvinové kameny nezkoumali proto, aby se kochali jejich krásou. Tenké řezy kamenů prohlíželi pod různými světelnými i elektronovými mikroskopy a nasvěcovali je ultrafialovým světlem různých vlnových délek. Tím se jim podařilo zřetelně zvýraznit jednotlivé minerály a lépe pochopit vznik ledvinových kamenů.

Ne vždy je totiž současná léčba dokáže rozbít a tělo pak vyplavit, navíc to bývá bolestivé. Vědci si od nového výzkumu slibují, že by lékařům mohl ukázat měnící se složení kamenů a vést tak k cílenější léčbě. Kameny by pak dokázali po vrstvách rozpustit zcela a tělo by je lépe vyloučilo. Pacienti by se při tom obešli bez bolestí při průchodu kamenů močovými cestami a vyhnuli by se i případné operaci.


Ledvinové kameny stejné jako koráli a usazeniny hornin?

Výzkum se v podstatě příliš nelišil od práce geologů, provokativní byl spíše tím, jak zkřížil cestu s medicínou. "Když lékaři zjistí, že je to škaredé a nudné a vyhodí to, odhazují nejpřesnější knihu, kterou máme - minutu po minutě vrstvenou historii ledvinové fyziologie," komentoval výzkum šéf projektu, profesor geologie a mikrobiologie na illinoiské univerzitě Bruce Fouke.

Téma výzkumu ho napadlo při lyžování v Yellowstone a při potápění na Velkém bariérovém útesu v Austrálii. Našel tam totiž nápadnou podobnost korálových útesů nebo horninových usazenin s lidskými ledvinovými kameny. Interakce mezi živými věcmi, vodou a růstem nerostů vzniká ve všech třech případech.

"Teď, když známe proces, jakým kameny rostou, můžeme hledat způsob, jak přepnout vypínač a kameny obráceným způsobem rozbít," řekl k výsledkům výzkumu urolog a chirurg nemocnice Johna Hopkinse Brian Matlaga.


Jak a proč ledvinové kameny vznikají?

Potíže s ledvinovými kameny má podle některých odhadů až deset procent lidí na celém světě. Nejde ani o žádnou novinku - tato obtíž provází lidstvo celou jeho historií. Onemocnět může každý, včetně malých dětí. Nejčastěji to jsou ale lidé mezi 20 a 40 lety nebo nad 60 let věku. Častější jsou ledvinové kameny u mužů než u žen.

Jak a proč kameny vznikají? Když minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy a hromadí se, začnou krystalizovat. Nejprve jsou z nich jen malé krystalky, které snadno vyjdou s močí z těla ven. Někdy se ale z malých krystalů tvoří velké a ty pak nezřídka zablokují močové cesty, což člověku většinou oznámí výrazná bolest v bederní krajině, dolní polovině břicha nebo v tříslech.

Za vznikem ledvinových kamenů je mnoho faktorů. Rizikový je zejména nedostatečný příjem tekutin, špatné složení jídla a vyšší příjem látek, ze kterých kameny vznikají.


David Garkisch

Foto: Mayandi Sivaguru, Jessica Sawová z laboratoře Bruce Fouke, Institut pro genomovou biologii Carl R. Woese, University of Illinois


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Proč chybí léky? Za vším jsou peníze. Co dělat, když lék neseženete?