Ledvinové kameny mohou být krásné, ukázal výzkum. Pomůže je rozbíjet

Vypadají skoro jako šperk, připomínají strukturu mořských korálů, drahých kamenů nebo umělecké dílo. I tak se dá pohlížet na nenáviděné ledvinové kameny. Jejich takřka "geologický" výzkum by mohl pomáhat při léčbě a rozbíjení této krásy.

article

Kdo si někdy prožil kvůli ledvinovým kamenům koliku, asi jen s obtížemi na ně bude pohlížet se zalíbením. Přesto nepochybně svou krásu a kouzlo mají. Pod mikroskopem ji odhalil tým vědců z University of Illinois, který detailně zkoumal složení ledvinových kamenů. Snímky a informace z jejich výzkumu pak vydal magazín Nature.


Poznání kamenů usnadní jejich rozbíjení

Vědci ale ledvinové kameny nezkoumali proto, aby se kochali jejich krásou. Tenké řezy kamenů prohlíželi pod různými světelnými i elektronovými mikroskopy a nasvěcovali je ultrafialovým světlem různých vlnových délek. Tím se jim podařilo zřetelně zvýraznit jednotlivé minerály a lépe pochopit vznik ledvinových kamenů.

Ne vždy je totiž současná léčba dokáže rozbít a tělo pak vyplavit, navíc to bývá bolestivé. Vědci si od nového výzkumu slibují, že by lékařům mohl ukázat měnící se složení kamenů a vést tak k cílenější léčbě. Kameny by pak dokázali po vrstvách rozpustit zcela a tělo by je lépe vyloučilo. Pacienti by se při tom obešli bez bolestí při průchodu kamenů močovými cestami a vyhnuli by se i případné operaci.


Ledvinové kameny stejné jako koráli a usazeniny hornin?

Výzkum se v podstatě příliš nelišil od práce geologů, provokativní byl spíše tím, jak zkřížil cestu s medicínou. "Když lékaři zjistí, že je to škaredé a nudné a vyhodí to, odhazují nejpřesnější knihu, kterou máme - minutu po minutě vrstvenou historii ledvinové fyziologie," komentoval výzkum šéf projektu, profesor geologie a mikrobiologie na illinoiské univerzitě Bruce Fouke.

Téma výzkumu ho napadlo při lyžování v Yellowstone a při potápění na Velkém bariérovém útesu v Austrálii. Našel tam totiž nápadnou podobnost korálových útesů nebo horninových usazenin s lidskými ledvinovými kameny. Interakce mezi živými věcmi, vodou a růstem nerostů vzniká ve všech třech případech.

"Teď, když známe proces, jakým kameny rostou, můžeme hledat způsob, jak přepnout vypínač a kameny obráceným způsobem rozbít," řekl k výsledkům výzkumu urolog a chirurg nemocnice Johna Hopkinse Brian Matlaga.


Jak a proč ledvinové kameny vznikají?

Potíže s ledvinovými kameny má podle některých odhadů až deset procent lidí na celém světě. Nejde ani o žádnou novinku - tato obtíž provází lidstvo celou jeho historií. Onemocnět může každý, včetně malých dětí. Nejčastěji to jsou ale lidé mezi 20 a 40 lety nebo nad 60 let věku. Častější jsou ledvinové kameny u mužů než u žen.

Jak a proč kameny vznikají? Když minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy a hromadí se, začnou krystalizovat. Nejprve jsou z nich jen malé krystalky, které snadno vyjdou s močí z těla ven. Někdy se ale z malých krystalů tvoří velké a ty pak nezřídka zablokují močové cesty, což člověku většinou oznámí výrazná bolest v bederní krajině, dolní polovině břicha nebo v tříslech.

Za vznikem ledvinových kamenů je mnoho faktorů. Rizikový je zejména nedostatečný příjem tekutin, špatné složení jídla a vyšší příjem látek, ze kterých kameny vznikají.


David Garkisch

Foto: Mayandi Sivaguru, Jessica Sawová z laboratoře Bruce Fouke, Institut pro genomovou biologii Carl R. Woese, University of Illinois


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat