Jeho život byl skutečně pozoruhodný. Jako lékař prošel dvěma válkami, kde prokázal neobyčejnou odvahu. Byl komunista, který se proti komunistům nakonec obrátil. Zásadním zlomem v jeho životě byl rok 1968. František Kriegel si zachoval čest, Sovětům se nepodvolil.
Příběh Františka Kriegela je až neuvěřitelně plný paradoxů, které ilustrují celé dvacáté století i s jeho konflikty, včetně studené války. Přesto svým životem dokázal Kriegel projít tak, že si až do jeho smutného konce, kdy umíral pod dohledem StB, zachoval čest a ukázal odvahu jako málokdo.
Právě teď o Kriegelovi vychází kniha "Muž, který stál v cestě". Napsal ji režisér, scénárista a pedagog Ivan Fíla. Zachycuje drama unesené československé vlády, tehdejší intriky Sovětů i souboj mezi Františkem Kriegelem a Gustávem Husákem.
Autor se v knize opírá i o dokumenty z ruských archivů, které dosud nebyly publikovány. Sestavil zajímavý románový portrét neobyčejného muže i stejně neobyčejných událostí minulého století. Křest má tato kniha o Františku Kriegelovi ve středu 29.8. v 17 hodin v Knihkupectví Luxor na Václavském náměstí.
Kniha má být předlohou stejnojmenného filmu, a proto se autogramiády zúčastní i herci Tomáš Töpfer, Táňa Medvecká a Miroslav Donutil, kteří by se měli stát hlavními postavami plánovaného filmu. (Úryvky z knihy najdete pod článkem.)
Lékař Kriegel: Nejstatečnější politik pražského jara?
Františka Kriegela dodnes můžeme považovat za jednoho z nejstatečnějších mužů Pražského jara, sovětské invaze a okupace i následující normalizace. O jeho předchozím životě nemluvě. Podrobněji je shrnutý v článku z časopisu Tempus medicorum: František Kriegel - příběh lékaře, který svůj národ nezradil.
Jako důkaz Kriegelovy statečnosti lze zmínit základní body jeho životopisu. Pocházel z rodiny haličských Židů. V Praze ovšem vystudoval medicínu paradoxně na německé univerzitě. Záhy zachraňoval životy v řadách dobrovolníků Interbrigády ve španělské občanské válce proti armádě generála Franka podporované nacisty a italskými fašisty. Dosáhl tehdy hodnosti majora.
Když pak vypukla druhá světová válka, odjel jako lékař Červeného kříže do Číny napadené Japonci. Stal se smluvním lékařem americké armády u čínských jednotek a jeho statečnost dosvědčuje i nejvyšší americké vyznamenání pro civilisty Emblem for Meritorious Civilian Service. Podle svědectví chodíval hned za tanky a raněné zachraňoval přímo pod palbou.
Pád, vzestup a znovu pád
Paradoxům života Františka Kriegela ještě ale stále není konec. Spojenec vyznamenaný Američany se stal přesvědčeným komunistou a v roce 1948 se aktivně podílel na komunistickém převratu v Československu. Tehdy už jako organizační tajemník pražské organizace KSČ a zástupce velitele Lidových milicí.
Vzápětí začala jeho kariéra stoupat a stal se náměstkem ministra zdravotnictví. A zase přišel pád - při komunistických čistkách v padesátých letech byl několikrát vyšetřován, odvolán z funkce a skončil jako řadový závodní lékař.
Přesto se znovu vypracoval na primáře a náměstka revmatologického ústavu. Po smrti Stalina a pádu kultu jeho osobnosti začala s uvolňováním poměrů Kriegelova rehabilitace mezi komunisty. Získal Řád práce, Řád února i Řád rudé hvězdy a odcestoval na Kubu jako poradce pro zdravotnictví. Když se vrátil do Československa, stal se poslancem Národního shromáždění, ale přesto navíc dál pracoval jako lékař a primář Thomayerovy nemocnice v Praze.
Kriegel: Odvaha ve správnou chvíli
Zvraty, které Kriegel do té doby zažil, by možná vydaly na několik životů, ale přesto jim nebylo konce. Patrně ten nejdůležitější přišel v roce 1968. Společně s Dubčekem a dalšími ministry byl unesen do Sovětského svazu. Jak známo, tato "delegace" zajatců podlehla a před padesáti lety podepsala tzv. Moskevský protokol, který zemi znovu uvrhl na dvacet let do tvrdého sovětského komunistického područí.
Jediným, kdo protokol nepodepsal, byl lékař František Kriegel. Na podzim 1968 k tomu zasedání ÚV řekl: „Odmítl jsem podepsat tzv. Moskevský protokol. Odmítl jsem to proto, že jsem v tomto protokolu viděl dokument, který všestranně svazoval ruce naší republice. Odmítl jsem jej podepsat proto, že podepsání se dělo v ovzduší vojenského obsazení republiky, bez konzultace s ústavními orgány a v rozporu s cítěním lidu této země … Hlasoval jsem proti ratifikaci smlouvy o dočasném pobytu vojsk na našem území … Tato smlouva o dočasném pobytu vojsk na našem území postrádá základní náležitost řádné smlouvy, tj. dobrovolnost … Smlouva byla podepsána nikoliv perem, ale hlavněmi děl a samopalů…“
Přepadli a rdousili jeho ženu
Potom František Kriegel zažil ve svém životě znovu pád. Přišel znovu o funkce, primariát v nemocnici a nakonec skončil v jakémsi domácím vězení. Odposlouchávaný, s kontrolovanou poštou, předvolávaný k výslechům na StB, s výhrůžnými dopisy i telefonáty.
V roce 1976 jeho byt dokonce přepadli maskovaní muži a rdousili jeho ženu. Kriegela to nezastrašilo. Bojoval za politické vězně, žádal o odvolání sovětské armády z Československa, obnovení suverenity země a respektování lidských práv.
Smrt pod dohledem StB
Jako jeden z prvních lidí vůbec a také jako jeden ze tří prvních lékařů podepsal Chartu 77. Odpovědí komunistického režimu bylo přitvrzení represí - další výslechy, ztráta řidičáku, odříznutí telefonu a nakonec znovu domácí vězení...
U bytu Františka Kriegela nepřetržitě hlídkovala StB. Když v září 1979 dostal těžký infarkt, estébáci ho doprovázeli i do nemocnice a tam ho dál hlídali. Zemřel pod dohledem státní bezpečnosti téhož roku v prosinci. Zpopelněn byl neznámo kdy a přesně ani kde. Přátelům se přesto podařilo urnu s jeho popelem zachovat.
Nadace Charty 77 po Františku Kriegelovi pojmenovala cenu, která se dává za „mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii“. Dne 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.
David Garkisch
Úryvky z knihy Ivana Fíly Muž, který stál v cestě:
Kriegel seděl v kupé, píchl si injekci do podkoží břicha. Doléhaly k němu hudba a smích. Myslel na slova spisovatele Ludvíka Vaculíka v manifestu Dva tisíce slov: „Pravda nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje!“
Myslel na přítele Jana Wericha, jehož životní motto bylo, že „nejkrásnější hudba je lidský smích“, a na jeho slova v oblíbeném televizním pořadu Co tomu říkáte, pane Werich?
„Nikdy jsem nebyl členem žádné strany, nejsem a doufám nebudu, to konstatuju. A konstatuju taky, že naše komunistická strana si činí nárok na to, aby měla vedoucí místo ve státě. Prosím. To je možný. Víte, ten, kdo dovede zajistit ve státě občanovi bezpečnost tělesnou i duševní, blahobyt tělesný i duševní a bez rozdílu barvy pleti, bez rozdílu víry, pro jeho děti, a kdo dovede zajistit občanovi ve státě právo na pravdu a právo na omyl, tak taková osoba, ať už je to osoba fyzická, nebo osoba právnická, beze sporu má nárok na vedoucí místo. Ovšem postup je ten, že nejdřív to musí udělat a pak teprve může uplatňovat ten nárok...“
Myslel na dlouhé noci, kdy se na to téma s Werichem hádali, někdy u něj v domě na Kampě a jindy zas u Krieglů na Vinohradech, kde s Rivou zuby nehty hájili to nejzásadnější komunistické dogma: monopol vlády KSČ. Teď, po dvaceti letech boje za „lepší zítřky“, si musel přiznat, že se mýlil a že se z něho stává už jen jakýsi pocitový komunista bez konkrétní vazby na strany a hnutí. Mají snad pravdu ti, kdo říkají, že socialismus je nejdelší a nejbolestivější cesta od kapitalismu ke kapitalismu?
(...) „Co je, Franz, co seš takovej skleslej?“ řekl (Černík) a podíval se na ostatní. „Helejte, Kriegla to nějak sebralo!“
Uchechtl se, nalil slivovici a podal ji Krieglovi. „Pojď, kopni to do sebe! Člověče, proč tě ty Rusáci tak nenáviděj?“
„Protože se z nich neposere!“ utrousil Smrkovský.
Černík se k němu otočil. „No, to já taky ne, Pepo, já taky ne! Ja su ostravsky chachar, a u nas se na každu sviňu vaři voda!“
„Voni uvařej nás. Neslyšels je?“ řekl Kriegel.
„Hovno! Nevodvážej se!“ vyhrkl Černík. „Viď, Sašo?“
Dubček se podíval na Kriegla. „Získali jsme čas, musíme to s nimi uhrát do sjezdu.“ „A pak už nás nezastavěj! Pak už nás nikdo nezastaví!“ vykřikl Černík a hodil do sebe dalšího panáka. Zpíval s Gottem.
-
Petr Mauer Takových lidí jako byl on je strašně málo,co se stalo s těmi kteří ho pronásledovali,psychicky mučili,deptali?Už je to omleté,ale proč komunisti nebyli souzeni dle skutků,vše jim prošlo,vysmívali se a vysmívají dál,po domluvené,nucené revoluci měli jen oni vzdělání,finanční možnosti,známosti.Ničili člověka jak se jim to hodilo.Neříkám soudit každého,ale každého dle ,,zásluh".Tedˇuž je ale pozdě.Smekám před dr.Krieglem. -
Jiří Kadlec Bohužel tento národ má málo takových hrdinů...také jsem kdysi komunistům věřil,ale brzy jsem zjistil,jací mezi nimi se derou na vedoucí místa,neschopní atd....nebo spíše všeho schopní.Je to na nás,jak vychováme budoucí generaci,aby se to už neopakovalo,a pokud to nedokážeme,bůh s námi...čeká nás občanská válka,nebo znovu ohneme hřbet?Vždy jsem byl proti násilí,ale na hrubý pytel patří hrubá záplata,jinak skončíme znovu v něčím područí,v jakém,to asi všichni tušíme,vodka a tanky tam řeší všechno,vždyť ,,nas mnogo,,... -
Jan Pechánek Ano, takových politiků bylo velmi málo, byli u nás vůbec tací? Stále ještě opěvujeme Dubčeka, Svobodu, Černíka, Smrkovského a pod. Tito si na jaře r. 68 i ještě nějaký čas po něm užívali popularitu, slávu, plácání po ramenech doma i v zahraničí. Když jim však teklo v Moskvě do bot, podlehli strachu. Jinými slovy, vrcholný politik, či státník musí počítat nejen se slávou ale i třeba položit život, za svoji vlast, za svoje přesvědčení, za svobodu! V Moskvě s výjimkou dr. Kriegela zklamali, neobstáli. -
Luboš Szmatana Vůbec jsem neměl ponětí o bližším osudu Dr. Františka Kriegela...Přitom je to velikán našich dějin, srovnatelný s kýmkoli v jejich historii... -
Surcuf Kdo chtěl zná, kdo nechtěl nezná...………, nicméně je pravdou, že takých lidí je třeba v každé době, i když ne vždy jsou tak vidět. Lidé, kteří vedou národ mají být v1. řadě bojovníky s rovnou páteří, Churchillové ne Chamberlainové...………. -
BeeWee sláva je pomíjivá i politická - Dubček,Svoboda,Smrkovský a jiní byli jen a jen slaboši, zbabělci, tlučhubové a nevěděli kudy kam a tak podepsali a zradili, celá naše země je plná podobných slabochů dodnes,ovládají nás ekonomicky,politicky,nic se s nimi neudělalo, nikam se neodstavili,získali jen obrovská privilegia a bohatství, těm starým je 70 a více mladším kolem 40 jak se stejné naučili doma od fotříků- lži,podvody,kdo zná ten ví a vidí,kdo tu je a co tu hlavně kolem nás je za rezervaci plné špíny, nenávisti , arogance,totální devastace morálky a kdo jí dal prostor to dnes víme .. " ... nejsme jako oni ", přesto věřím že mnoho stále není ale dost je a stále bude v zemi kde právo nikdy nebylo,neexistuje,kde právo absentuje a kde lidský jedinec nemá cenu , vyšší má jakýkoli potulný pes či kočka , -
Jiří Kött Prožil sem srpnovou okupaci a bylo to frustrující pro většinu obyvatel. Únos představitelů pražského jara byl brán jako nejtěžší zločin. Proto je třeba odvážný postoj dr. Kriegela neustále připomínat. Přesto je zajímavé, že ho nevyznamenal Václav Havel a ani Václav Klaus. O takové osobnosti mocní tohoto světa nikdy moc nestáli. Čest jeho památce. -
Karel Hradecký Také jsem ty osudné a ostudné dny zažil a až do dnešního dne jsem nevěděl co se s F.Krieglem stalo. Díky za článek.
-
-
Jarda V celosvětových, revolučních "sladkých šedesátých, bylo riziko následků možného úspěchu socialismu s lidskou tváří stejně nebezpečné pro Moskvu i Západ. Jak si jinak vysvětlit reakce operetními projevy nesouhlasu Západu s okupací 1968, naopak dnes od Krymu ? -
Kamil Urbanec No a František Kriegel by především Žid a to není jako něco záporného,ale naopak velmi kladného. Dokázal strčit do kapsy ty ostatní rádoby vlastence. Byl prostě super a jediný kdo měl charakter.Sláva mu ! -
Milan Daněk "sláva je pomíjivá i politická - Dubček,Svoboda,Smrkovský a jiní byli jen a jen slaboši, zbabělci, tlučhubové a nevěděli kudy kam a tak podepsali a zradili" ...píše nějaký BeeWee. Musí to být určitě veliký hrdina, když se ani nepodepíše a pravděpodobně jej v blázinci omylem pustili k počítači. Všichni, co tady žvaníte o zrádcích nemáte ani zdání o tom, co to slovo znamená. Nic by se nezměnilo i kdyby všichni nepodepsali a vy všichi hrdinové, co jste dělali za komunistů ? Lezli jste po hospodách a tam na ně nadávali. Kašpaři. -
Pavel Vaniš Jasně, každý komentář má trochu pravdy, ale skoro nikdo nezpochybňuje odvahu Fr.Kriegla. Ona konfrontace skutečná není pro sralbotky. Pamatuji se osobně na plamenné řeči Smrkovského v bývalém parku "Juldy Fuldy" , příjezd a projev uplakánka Dubčeka čím nám všem vytuhly rysy i frenetickou radost Svobody, když mu nabídli doživotní prezidenství, protože (kromě bohoslovce Husáka) byl spojkou s okupantem už od Dukly. A potom už to jelo ze svahu až k dnešku, kdy většině nevadí, že nám velí STB-ák. Nějak lámu nad tímto národem hůl. I když mne občas zvednou ze dna lidé, jako ti dva podnikatelé, co skoupili náklad knih o tomto období a rozdali je do škol. Smekám před nimi i proto, že silně zpochybnili Klausův theorem o všemocné ruce trhu ...
-
-
Honza Pod všechny příspěvky zde bych se mohl podepsat. Statečnost p.Kriegla je nepopiratelná a bohužel ojedinělá. Když to shrnu napříč dějinami:zbabělé opuštění sudet a podvolení se Hitlerovi bez boje(směšné výmluvy na Mnichov),zrádná smlouva Beneše se Stalinem z r.1943=ztráta podkarpatské rusy,1945-infiltrace nkvd do našich tajných služeb jehož výsledkem je vražda Jana Masaryka,kolaps demokratických sil a nástup komunistických hord k moci 1948. Zde bych podotkl že členové ksč byli proruskými separatisti ve službách Kremlu než čímkoliv jiným=zbabělý"čurdovský"zvací dopis Bilaka a kolaps r.1968.Následuje psí plazení,líbání ruských válenek a Brežněva. Odporná záležitost. Vyslýchání,mučení a zabijení našich lidí našimi lidmi-vše režírováno ruskými politickými komisaři a na příkaz Ruska(1948-89) Po revoluci 89,po celá devadesátá léta planované rozkrádání a poškozování ekonomiky servilními spolupracovníky kgb zemanem a klausem,nepotrestání komunistických zločinů,kolaborace politických špiček s Ruskem-jejich rutiní návštěvy ruské ambasády a neschválené návštěvy ruska a kremlu....trpěný kyberterorismus šířící ruskou propagandu po českém internetu. Je toho hodně...nemáme být na co pyšní.. Kdy v sobě konečně najdeme Krieglovu odvahu.. Víte co o nás říkají samotní rusové? Že jsme zbabělci a buraci-prý nás zaberou kdy budou chtít... -
Ostravský Honzo o ostatní nenávistní tupci školení dnešním polofašistickým režimem: Kriegl byl totiž komunistou a takovým zůstal až do své smrti! -
Josefia Něco zlé je na něco dobré. Už nás žádná Internationalni pomoc nečeká! Kdo by si to dovolil, dočkal by se ozbrojeného odporu! Dnešní generace mladých a svobodě věrných vlastencu to nedovolí!! Na rozdíl od zbabelcu v 68m!
-
-
Woody Čest všem lidem,kteří se neohnuli před jakoukoliv zvúli v jakékoliv době. Nechápu však z článku toto - Zpopelněn byl neznámo kdy a přesně ani kde. Přátelům se přesto podařilo urnu s jeho popelem zachovat.- To zní jako,že země je placatá,přesto se nám podařilo zakonzervovat kouli. -
Milan Vše to co jsem si tu přečetl je snad pravda.Ale co se týče všech co tu píší tak ani jeden nebyl u žádné akce která se tenkrát udála tak jak můžou něco tvrdit aniž by byli u informace.Co se týče oslav 50 let okupace tak v médiích jsme slyšeli jen PRAHA,PRAHA,PRAHA,.Nikde jsem neslyšel zmínku o Plzni kde jsme seděli na schodech do rozhlasu a proti nám stál TANK S HLAVNÍ NAMÍŘENOU NA NÁS.Stačilo málo a bylo by zle.Totéž udělali vojáci v Borských kasárnách kde do brány postavily čs.TANK,a rusy tam prostě nepustili.Myslíte si že jsme byli hrdinové,né nebyli, ale 90% z nás mělo u toho rozhlasu naděláno v kalhotech strachy.Ale vydrželi jsme a plzeňský rozhlas vysílal jako jediný do celého československa NE PRAHA ALE PLZEŇ.Navíc plzeňská PRAVDA Vycházela každý den i když tiskárna byla zabrána okupanty.Oni totiž zabrali tu část kde se noviny netiskli.Tiskli se ve sklepě v protější budově kde bylo ředitelství.Výtisky jsme dostávali ven přes vybouranou díru v plotu vedlejší firmy a to byli Spoje.Ti dali dodávky a vozilo se to až na Slovensko.Vše toto mohu podepsat neb jsem byl toho účasten,jako tiskař.Doufám že taky dostanu řád za HRDINSTVÍ. -
Jiří Když čtu komentáře, neubráním se dojmu, že je psali lidé, kteří dobu, kterou komentují neprožili, ale to mě vadí asi méně, ale hlavně se ani nesnažili poznat to, že takových poctivých lidí jako byl MUDr. František Kriegl byla většina, a tito rádoby kritici všeho, co jen zavání komunismem uráží všechny poctivé lidi uplynulé doby, kteří v té době žili. -
Josef Lze shrnout , že životní cesta dr.F.K. byla naplněním Husova poselství "Hledej pravdu. Braň pravdu....." a ne každý je toho schopen. -
peta rok 1968 byl zinscenovaný potřebovaly se dostat rakety ss20 a21 s atomovými hlavicemi k hranici německa atomové zbraně múže obsluhovat pouze rus nebo američan jak to udělat....vojenskoprúmyslový komplex s rozvědkou toto plánuje léta dopředu kdyby tady byl americký radar přesto že jsme v nato obsluhovali by jej američtí vojáci v rámcspolupráce a demokracie a občana v referendu by se na to nikdo neptal když někdo nechápe co je mocnost a že mocnost nepotřebuje rebely ale spolupracovníky pak se měl narodit na jiné planetě.okupoval nás němec později rus a večer byli otevřeny vinárny s tancem dnes máme demokracii a můžete si zatančit před televizní obrazovkou tak kde je chyba..... -
Honza. to Ostravsky:Ano Kriegel byl komunista,to je pravda,ale byl také patriot a vlastenec.Tuto vlastnost drtivá většina členů ksč naprosto postrádala a postrádá...pane ostravský pravděpodobně jste zhrzený zapšklý komouš protože typickým znakem lidí jako vy je,že si pletou termíny"fašismus"a"nacismus",když už chcete dnešní režim trapně přirovnávat k hitlerovskému.... to Jiří:píšete že že lidí jako Kriegel byla většina.Musím vás vyvést z omylu.Po obsazení naší země ruskými vojsky a hanebném podepsání moskevských protokolů, v říjnu 1968 schválilo národní shromáždění smlouvu o podmínkách"DOČASNÉHO"pobytu ruských vojsk na uzemí čssr.Jak myslíte že hlasování dopadlo? Proti hlasovali jen čtyři poslanci:Božena Fuková,Gertrůda Sekaninová-Čakrtová,František Vodslon a náš známý František Kriegel(!)Pro ilustraci:v národním shromáždění bylo 300 poslanců!!! Čtyři stateční proti 296 ustrašencům.Tak to je ta vaše většina.Je pravda že na na poslance mířily hlavně 5000 tanků(Hitler napadl rusko jen s 2500 tanky),přesto je to neomluvitelé... -
rojen Ono to mohlo být i trochu jinak. V Moskvě se dr. Kriegel, a myslím že věděl proč to říká před ostatníma, na jednáních před podpisem rozčiloval, že nepodepíše. A když s nimi promluvil generál Ludvík Svoboda, všichni včetně Kriegela souhlasili že podepíší. Ale sověti to dali podepsat všem, jen ne dr. Kriegelovi. O jeho podpis už nestáli. Nevěřili mu. -
Jirka Byl to nebezpečný komunista, který jako zástupce velitele lidových milicí způsobil českou tragédii v roce 48. Rok 68 byl pouze boj komunistů mezi sebou a s ruskými-sovětskými komunisty, s tím neměli slušní lidé nic společného. Proto jeho jménem pojmenovali za cenu chartisté 77, protože to byli většinou fanatičtí komunisté 40. tých a počátku 50. tých let, kteří po 68. byli svými soudruhy likvidováni. I po roce 89. se ukázalo, že bývalý komunista je něco jako bývalý černoch, protože tu fanatickou ideologii mají pořád v sobě. -
Bohumil Richter v první řadě delegace vlády odletěla nebyla unesena , ale byla zadržována v Rusku ,bylo jim vyhrožováno tak to podepsali , jediný Krieger to nepodepsal , taky do letadla nasedali bez něho , odmítli ale odletět bez něho tak ho dovezli těsně před odletem , jinak každý rok to Svobodná Evropa vzpomínala , co tak mu udělit k tomu hnusnému výročí nějaké vyznamenání za statečnost !!! -
Pepa53 Vůbec Vám nebudu brát Vaše názory, jen řeknu své, zrádná smlouva Beneše se Stalinem z r.1943 vyústila zrádnou Mnichovskou, kdy veškerý náš spojenec v mylné iluzi, že zachoval pro svůj stát mír, obětoval nás! Komu měl pan Beneš důvěřovat ? Zbabělé opuštění Sudet - pohled na mapu ČSR - Rakousko, Maďarsko, Slovensko vše sympatizanti s Hitlerem, i když ČSR bylo vyzbrojeno nemohlo by udržet vojenský tlak z několik stran a opevnění nebylo hotové na 100% Ztráta podkarpatské Rusy by dle názoru historiků přišla stejně. O dalších Vašich blábolech jako jsou infiltrace NKVD atd. jsou plácáním do vody, Vaše plácání, jako smrt Jana Masaryka, otočila kolem dějin ? Pokud vím žádný historik neřekl, že smrt J. Masaryka byla vraždou, zdá se, že Vy víte vše. Tanečky s Brežněvem bych snad ani nezmiňoval, kde byl Brežněv, když bylo Vaše zbabělé opuštění Sudet. Článek byl o jednom význačném komunistickém funkcionáři, aly Vy píšete o Sudetech, Zakarpatské Rusy, vražda J. Masaryka, čurdovský zvací dopis - co má společného s II.světovou válkou, Rok 89 a jeho rozkrádání atd. Nástup komunistických hord k moci 1948, jak píšete, zde bych já podotkl a laskavě vezměte na vědomí, že, komunisty volilo ve svobodných volbách přes milion lidí a tím čím byly členové KSČ není podstatné, podstatné je proč komunisty volilo tolik lidí ? Kdy v sobě konečně najdeme Krieglovu odvahu ????? Pane odvahu soudruha Kriegla není třeba vyhledávat, páč on byl další z těch, který si myslel, že zítra se bude tančit všude a je zodpovědný za hon na čarodejnice, za zestátnění holičů, ševců, pekařů, je spoluviníkem za tragédii té doby. kdyby si nezadal s komunisty, mohl léčit a do Moskvy mohl jet jako turista. Jednu radu na závěr Vám dám, je-li téma v diskusi soudruh Kriegl, věnujte se tématu a ne Klausovi, Mnichovu a dalším nepodstatným
-
-
Erik Na google je mozne si najit, ze jen 4 poslanci odmitlo pobyt Sovetu na nasem uzemi, 280 bylo pro! Nikdo nebyl po roce 1989 odsouzen za vlastizradu! Co chcete od takoveho naroda. Nasledne rozkradani statniho majetku, taktez temer nikdo a ze tech pripadu je spousty. Nejaky pravo v CR, to je jen vysmech, protoze ten stat je veden lidmi, jako bylo onech 280 poslancu! Vrahove se pousti zpatky do spolecnosti po 10 letech, vrahove za volantem dostavaji za zabiti podminky atd. At uz je USA jaka je, na spravedlnost a pravo se tam 100% muzete spolehnout. Pak se clovek nemusi divit, ze je to narod hrdy, cesi tohle nikdy nepoznaj, to je slabouckej stat, ktery ma spousty zvanilu, ale zadne skutecne politiky cinu! Od listopadu 1989 tam zadny Krieger nebyl jen se stridaji zvanilove. -
Vuk Tehdy skutečně probíhala kontrarevoluce, hrozil návrat zpět do kapitalismu, rozkradení republiky, členství ve zločineckém Severoatlantickém paktu, okupování cizích zemí, tedy to, co máme teď. Naopak normalizace byla jedním z nejlepších období naší historie. Takže kdo z nich byl a kdo nebyl zrádce? -
jana Novakova Vuk je kreten -
Honza Milej Pepo53:nic jste nepochopil.Článek není jen o Krieglovi.Je to odkaz a poselství..o odvaze,vlastenectví a patriotismu,o rovné páteři. Průřez částí našich dějin není od věci.Jde o úvahu jak jsme se zachovali a selhávali v kritických,vyhrocených,klíčových situacích jako jednotlivci,nebo národ. Historické události dávno minulé ovlivnují přítomnost a události budoucí.Tok dějin je jedna velká spojená nádoba,víme? O vlivu ruska na našem území 1945-48 se nedá pochybovat..o únorovém puči je potřeba si také něco přečíst,nestačí čerpat informace jen z občanské nauky minulého režimu. A vražda Jana Masaryka?Jan měl brutálně rozdrcené paty-už jste někdy viděl sebevraha urputně se snažícího dopadnou na nohy?Kdybyste znal azbuku a chodil i na ruské weby tak by identita jeho dvou vrahů pro vás nezůstala utajená.Potomek jednoho z nich o celé události chtěl dokonce vydat knihu.Jestli ho Putin po tomto nerozvážném sdělení nechal na živu mně není známo.Smrt Jana je lemována mrtvolama našich lidí.Po příjezdu ruských tanku 1968 málokdo zůstal na živu z těch co s kauzou měli cokoli společného. Pasivita-národ který nebojuje a opakovaně se podvoluje vysílá signál do vzdálené budoucnosti příštímu agresorovi že to bude mít opět velmi snadné. Masaryk kdysi řekl:"Kdyby mně někdo sáhl na svobodu a já měl holé ruce..,já bych byl schopen snad ze zdi cihlu vyrvat..!" A to mu bylo už přes osmdesát.Raději by zemřel,než by se podvolil moskevským protokolům...a ani neuvažuji o tom co by udělal kdyby věděl,že rusové sáhnou na život jeho syna..
-
-
A.Kadlec Fílova kniha bohužel pomíjí jeden zcela závažný fakt. František Kriegel byl bezesporu statečný člověk, byl jedním ze čtyř poslanců, kteří na historickém zasedání Národního shromáždění členů ÚV KSČ, odmítli hlasovat pro SMLOUVU ...( "O podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československé socialistické republiky"), kterou už 16.října podepsali nejvyšší představitelé vlád SSSR a ČSR: Alexej Kosygin-předseda Rady ministrů SSSR a Oldřich Černík-předseda vlády ČSR). Další 3 poslanci, kteří hlasovali proti Smlouvě byly ženy: Gertruda Sekaninová-Čakrtová a Božena Fuková, proti byl i bývalý nejvyšší představitel ČSTV František Vodsloň). Celkem 10 poslanců se hlasovali zdrželo. ALE!! V Moskvě František Kriegel byl držen v přísné izolaci, jednání o "moskevských protokolech" se vůbec nezúčastnil (!) - existuje dohledatelný výrok Nikolaje V.Podgorného, který na otázku prezidenta Ludvíka Svobody doslova uvedl: : "Kriegel nesmí ani palcem své nohy vstoupit na posvátnou půdu moskevského Kremlu!" . Jedině odvaha a statečnost L.Svobody dosáhla toho, že Kriegel se s delegací části "unesených" politiků z ÚV KSČ a vlády ČSR + delegace, která za nimi přiletěla (L.Svoboda...) mohl vrátit zpět do vlasti. Na letiště byl dovezen odděleně a do izolace byl v letadle i posazen (byl podle slov ostatních velmi zničený a skleslý- nebavil se s nimi, neodpovídal na otázky...). TEPRVE ON SÁM NA ZMÍNĚNÉM ZASEDÁNÍ NÁRODNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ UVEDL, ŽE ODMÍTL PODEPSAT..., ČÍMŽ ZAVRŠIL - V TÉ DOBĚ UŽ V ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI KOLUJÍCÍ INFORMACI, ŽE POD MOSKEVSKÝMI PROTOKOLY JEDEN PODPIS CHYBÍ...! -
Mejla Neuvěřitelný blábol Michala Sojky. František Kriegel patřil ke Gottwaldovu gangu nejhorších komunistických zločinců, sociopat přitahovaný násilím. Že se ve válce gangů přidal na stranu, která později prohrála, z něj slušného člověka nedělá. Bajka o cestě do SSSR je nedoložená a ruské archivy zamčené. Rusům bylo nakonec jedno, zda podepíše, většinu podpisů měli a Kriegla mohli zašlápnout jako veš, ale nechali si ho v záloze.