Hlavička
Kauzy -
11/07/2019

Lékař: Na průměrný doktorský příjem musím mít osm služeb po 32 hodinách

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch znovu zopakoval svůj slib, že platy ve zdravotnictví už neporostou. Odměny jsou podle něj dostatečně vysoké. Další z řady lékařů mu ale vzkázal, jak by na lékařský průměr mohl dosáhnout – musí odsloužit osm 32hodinových směn.

reklama

reklama

Ministerstvo zdravotnictví se zřejmě postupně připravuje na spor lékařů a sester o platy. Svědčí o tom dvě zprávy: Nejprve Adam Vojtěch prezentoval statistiku, podle které si lékaři i sestry významně polepšili. Ministr tvrdí, že letos jejich průměrná odměna překročí u lékařů částku 84 000 a u sester 43 000 korun.

V přepočtu na průměrnou mzdu se tak podle Vojtěcha plat českého lékaře a sestry v mezinárodním srovnání vyrovnal průměru EU. „Plat lékařů a sester pracujících v českých nemocnicích se vyrovnal průměru Evropské unie. V poměru příjmu sester k celkové průměrné mzdě státu jsme se dostali již na úroveň Německa,“ tvrdí ministr Vojtěch. Více v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy.


reklama

Kubek: Příjmy nejsou platy, lékaři musí porušovat předpisy

Takové závěry ale mezi zdravotníky vzbudily vlnu nevole a nesouhlasu. Statistiku jako chybnou odmítli kromě nich ovšem i poslanci výboru pro zdravotnictví. Pozoruhodně nejvíc kritiky se na hlavu ministra sneslo od lékařů-poslanců z ANO. Psali jsme o tom zde: Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec.

Výbor ministerstvu uložil, aby zprávu přepracovalo, protože nezohledňuje platy a mzdy, ale celkové odměny, na které lékaři musí nezřídka sloužit tolik přesčasů, že to dokonce odporuje zákonu.

Totéž tvrdí i Česká lékařská komora. „Příjmy lékařů zaměstnanců, s nimiž operují politici i oficiální statistiky, v žádném případě nejsou za základní pracovní dobu. Porušování zákona, falšování výkazů práce a další podvody jsou v našich nemocnicích stále běžnou praxí. Lékaři, kteří zůstávají existenčně závislí na přesčasové práci, riskují a porušují platné předpisy jen proto, aby si vydělali,“ reagoval na výroky ministra prezident lékařské komory Milan Kubek.


Vzkaz ministra: Platy se zvyšovat nebudou, raději investice

Později ke svým výrokům ministr opakovaně přidal další vzkaz – příští rok se budou peníze investovat do nemocnic, ale už ne do platů. Jejich zvýšení o dvě tři procenta pokryje vlastně jen inflaci.

Teď to ministr zopakoval v rozhovoru pro Lidové noviny, když prohlásil: „Pokud chceme, aby se nemocnice rozvíjely, tak už není možné veškeré příjmy, které získají v rámci úhrad, dávat pouze do platů. Nevylučujeme, že se některá nemocnice může rozhodnout, že prostě navýší platy výrazněji, ale zatím předpokládáme, že to bude kolem dvou tří procent jako u ostatních státních zaměstnanců.“


Lékař: Dva dny nepřetržitě v práci. Krát osm

Jaká je realita údajně vysokých lékařských platů? Úplně odlišná od prezentovaných 84 000 korun průměrné odměny lékaře. Odměna totiž směšuje i veškeré příplatky a služby – plat je ve skutečnosti poměrně nízký. Podle odhadů Milana Kubka se u kvalifikovaného lékaře pohybuje mezi 45 až 55 tisíci korun.

Do diskuse o výši příjmů se v článku Seznamu naposledy zapojil také lékař-chirurg z nemocnice v Karviné. Jednoznačně vzkázal, že příjem a plat jsou dvě odlišné věci. „Abych se dostal na 84 tisíc, musel bych odsloužit třeba až osm dvaatřicetihodinových služeb měsíčně a doma bych vůbec nebyl,“ uvedl pro Seznam nemocniční lékař z Karviné.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama