Lékaři zahájili svůj sjezd. Budou řešit platy, ukrajinské lékaře i e-recepty

Do Prahy dnes přijely stovky lékařů na sjezd České lékařské komory. Očekává se i návštěva ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a jeho střet s lékaři. Hlavně nad kontroverzními tématy, jako je import ukrajinských lékařů, personální devastace nemocnic nebo neuhrazená zdravotní péče.

Lékaře čeká běžná agenda. Už na začátku svého sjezdu třeba stihli volbu viceprezidenta komory, kterým se opět stal lékař Zdeněk Mrozek, jenž je i předsedou vědecké rady komory.


Lékaři se chystají na ministra. Výbušných témat mají dost

Mnohem větší pozornost ale poutá další program. Na sjezd má totiž dorazit i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se kterým komora, potažmo lékaři, nemají v současné době zrovna dobré vztahy.

Ministr má dorazit až odpoledne a vystoupit se svým projevem. Pak s ním lékaři chtějí probírat poměrně výbušná témata. Těmi je zejména zaměstnávání lékařů cizinců bez potřebných zkoušek, personální devastace nemocnic, stárnutí lékařů a demografická hrozba, která kvůli tomu hrozí českému zdravotnictví. Bavit se s ministrem ale lékaři chtějí i o neuhrazené zdravotní péči, kterou jim každoročně pojišťovny neproplácejí. Za posledních pět let jim tak dluží přes čtyři miliardy korun. Více v článku Pojišťovny okrádají lékaře. Dluží jim neproplacenou péči za miliardy.

Vášně zřejmě budou i kolem tématu elektronizace zdravotnictví, tedy povinného zavádění e-receptů, e-neschopenek a EET. Očekává se také debata o posledních útocích ministra na lékařskou komoru, kdy ji nepřímo označil za zbytečnou a zvažuje zrušení povinného členství lékařů v ní. Více v rozhovoru s prezidentem komory: Kubek: Štve mě papalášský přístup politiků. VIP péči pro sebe, lidé je nezajímají.


Úkoly komory na příští rok

Prezident komory Milan Kubek lékařům také představil dvanáct úkolů pro příští rok. Jsou to tyto:

Budovat dům lékařů

Vytvořit nový e-learningový portál a rozvíjet celoživotní vzdělávání

– Dokončit tzv. nový registr ČLK

Bránit tomu, aby násilná elektronizace poškodila lékaře, snížila dostupnost lékařské péče a odosobňovala medicínu

Chránit pacienty před nelegální prací cizinců

Snažit se očistit lékařský stav od podvodníků a šarlatánů

Bojovat proti zbytečné administrativě

– Snažit se o kultivaci právního a ekonomického prostředí ve zdravotnictví

– Nepřipustit rozvrat specializačního vzdělávání a podporovat mladé lékaře

Bojovat za spravedlivější ohodnocení lékařské práce a za dodržování zákoníku práce v nemocnicích

Snažit se sjednocovat lékaře či alespoň bránit jejich rozdělování

Bojovat za udržení autonomie lékařského stavu


Ministrovy útoky na komoru zajímají i lékárníky a stomatology

Pozváni jsou i prezidenti dalších dvou komor – za stomatology Roman Šmucler a za lékárníky Lubomír Chudoba. I je bude nejspíš zajímat otázka povinného členství. Pokud by ministr dosáhl jeho vyškrtnutí ze zákona, byl by to nebezpečný precedent i pro komory stomatologů a lékárníků. 

Mezi hosty bude také předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Věra Adámková a šéf senátního výboru Petr Koliba. Ze zahraničí má přicestovat prezident Slovenské lékařské komory Marián Kollár. Mezi účastníky sjezdu jsou také generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek, šéfové zdravotnických organizací či děkan 1. LF UK Aleksi Šedo.


Komora zastupuje přes 50 tisíc lékařů. Každého v Česku

Sjezd potrvá dva dny a v neděli mají lékaři v plánu řešit i stav svého nového sídla, Domu lékařů. Tuto pětipatrovou budovu koupila lékařská komora loni a plánuje se do ní přestěhovat. Důstojné sídlo má být také místem pro školení a vzdělávání lékařů.

Česká lékařská komora je zákonem zřízenou samosprávnou organizací lékařů. Každý lékař, který v Česku vykonává praxi, má členství v komoře povinné. V současné době komora sdružuje přibližně 52 tisíc lékařů, aktivních je zhruba kolem 43 tisíc. Komora dohlíží na lékaře a na jejich dodržování etických zásad i zákonů. Zaručuje jejich odbornost a to, že smějí vykonávat povolání lékaře. Kromě toho ale hájí také jejich zájmy a práva.

David Garkisch

Foto: David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům