Lékařka píše odmítačům roušek: Co vaše svědomí? Co vaše odpovědnost?

Minulý týden zemřela na covid ve "své" jihlavské nemocnici zdravotní sestra, matka malé holčičky. Její smrt ve srovnání s demonstracemi proti rouškám pohnula brněnskou lékařku k napsání otevřeného dopisu odmítačům roušek. Nijak je v něm nešetří, ale přísně odsuzuje.

"Každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice. Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic.  A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou!!!" vzkazuje odmítačům roušek anestezioložka Úrazové nemocnice v Brně Lenka Doležalová.

Její dopis zveřejnila na svém facebookovém profilu i Česká lékařská komora, která dlouhodobě varuje před rozvolňováním protiepidemických opatření a rizikem šíření nákazy mezi zdravotníky, které by mohlo české zdravotnictví zcela ochromit. Lékařská komora k tomu připojila komentář: "Mluvíte nám z duše, kolegyně. I my se ptáme. Co Vaše svědomí? Dodáváme: To jste tak sobečtí?"


Otevřený dopis všem odmítačům roušek 

Dnes námi v nemocnici hluboce otřásla zpráva, že na covid zemřela mladá zdravotní sestřička, matka malé holčičky. Ne nebyla z naší nemocnice, ani jsme ji osobně neznali, ale i u nás máme řadu nemocných sestřiček, lékařů a dalších zdravotníků. A moc si přejeme, aby se všichni vrátili zpátky, moc si přejeme, aby se všichni nemocní zdravotníci uzdravili. A přitom víme, že všichni už se nevrátí, i mezi zdravotníky si covid vybírá své oběti. 

Dívám se na včerejší demonstrace odmítačů roušek, na vystoupení celé řady známých osobností, kteří odmítají všechna opatření a zdůrazňují své právo na svobodu. Svobodu?  Nebo spíš pseudosvobodu? 

Skutečně někdo může nošení roušek a dodržování hygienických opatření považovat za porušení osobní svobody? 

Každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice. Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic.  A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou!!!!

A tak se Vás ptám – jakým právem žádáte, aby zdravotníci za vaší rádoby svobodu platili vlastním zdravím a vlastními životy?  Skutečně si svojí svobody nenosit roušky vážíte víc než životů sestřiček a lékařů a všech ostatních?  Co Vaše svědomí? Co Vaše odpovědnost?  


V Brně 18. 11. 2020

MUDr. Lenka Doležalová


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0Anketa

Nosíte roušky podle pravidel?

Celkem hlasovalo 225 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Rozvolňovat se bude už od soboty, kvůli táborům. Přehled nových opatření

Stát zvyšuje platby pojištění za děti a seniory. O dvě stovky měsíčně

WHO: Jedno ze 100 úmrtí je sebevražda. Horší než války nebo vraždy