Hlavička
Zprávy -
03/11/2021

Listopad ve znamení boje proti rakovině prostaty. Naději přináší nová terapie

Rakovina prostaty tvoří 16 procent všech nádorových onemocnění. Většinou muži přichází až s příznaky, což ale znamená, že se nemoc dostala do pokročilejšího stadia. Naději přináší nová léčebná terapie z Olomouce.

reklama

reklama

Ročně lékaři diagnostikují jen v České republice okolo 8000 případů tohoto zhoubného onemocnění. Možnou léčbu navíc komplikuje i fakt, že 20 procent mužů přichází už v pokročilém stadiu karcinomu. Více než 1300 mužů s touto diagnózou každoročně umírá. 

Zabránit zhoršujícím se statistikám se snaží celosvětové i domácí kampaně. Jednou z nich je již známý listopadový Movember, který upozorňuje na prevenci rakoviny prostaty a varlat. Muži odhazují holicí strojky a nechávají si po celý měsíc narůst knír. 

Ale není to jen o neoholených tvářích. Hlavním cílem charity je získat finanční prostředky a zvyšovat povědomí o zdraví mužů. Jaké jsou možnosti prevence a jak důležitou roli hraje také zdravý životní styl. 

reklama

V ulicích je k vidění také osvětová kampaň Nadačního fondu Muži proti rakovině s názvem Vercajk v cajku, kdy je možnost se nechat po celé republice bezplatně vyšetřit u urologa. Zatím totiž vyšetření prostaty není součástí hrazených screeningových programů. Na druhou stranu řada zdravotních pojišťoven je už v rámci svých preventivních programů proplácí.


Tichý zabiják bez příznaků

Toto onemocnění potkává nejčastěji muže starší 50 let, ale nevyhýbá se ani mladším.

„Nejvíce rizikovým faktorem pro vznik karcinomu prostaty je věk. Mezi šedesátkou a sedmdesátkou mají muži zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost, že touto chorobou onemocní. Proto je nesmírně důležité, aby se po čtyřicátém roce věku nechali vyšetřit všichni ti, kdo mají v rodině maligní onemocnění a zvlášť právě karcinom prostaty, a po padesátce bez výjimek každý muž,“ upozorňuje přednosta Urologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D.

Nebezpečí rakoviny prostaty se skrývá také v její nenápadnosti. Proto je preventivní kontrola nutností zvlášť po padesátce.

Většinou se odhalí právě při preventivním vyšetření na základě odběru krve a zjištění zvýšené hladiny prostatického antigenu (PSA).

Když už nějaké příznaky začínají, většinou se jedná již o pokročilé stadium. Jedním takovým příznakem může být podle České urologické společnosti ČLS JEP problém při močení. Jenže tento příznak je téměř shodný s nezhoubným zvětšením prostaty.

„Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Podobně jako u jiných typů rakoviny je i u této zcela zásadní, aby byla zachycena co nejdříve. Pokud se to podaří v počátečním stádiu, je velká naděje, že se pacient zcela vyléčí,“ sdělil Martin Kučera, primář urologického oddělení zlínské nemocnice.


Zajděte si na testy

V listopadu probíhá na mnoha místech Česka bezplatné vyšetření. „Vyšetření trvá jen chvilku a na výsledky se nečeká – nemocnice je na vlastní náklady klientům rozesílá poštou,“ vysvětluje Lubomír Wenzl, ředitel Nemocnice Kyjov, kde nabízí prohlídku až do 12. listopadu. 

„Vloni se akce kvůli pandemii koronaviru nekonala, v předchozích letech ale byla hojně využívána. Například v roce 2019 možnosti bezplatného vyšetření využilo skoro 1200 mužů,“ vyzdvihuje zájem klientů Rostislav Kotrla, primář oddělení klinické biochemie Nemocnice Kyjov. 

První letošní čísla zveřejnila třeba Uherskohradišťská nemocnice. „Naše nemocnice se do této celosvětové akce zapojila již po páté a už během prvního dne jsme z necelé stovky odběrů zachytili 14 vzorků, které spadají do tzv. šedé zóny. To nemusí nutně znamenat vážný problém, nicméně klientům doporučujeme podstoupit urologické vyšetření nebo opakování testu za 14 dní,“ sdělila dosavadní výsledky primářka oddělení klinické biologie Bronislava Rozhonová.

Vyšetření spočívá v odběru malého vzorku krve a zjištění hladiny zmíněného antigenu PSA. O nenáročnosti testování se dnes přesvědčil i hasič Lubomír Malina: „Na vyšetření chodím už třetím rokem a jsem moc rád, že jsem se letos mohl do akce zapojit i se svými kolegy.“

První zkušenost s odběrem má úspěšně za sebou i jeho mladší spolupracovník ze sboru Lukáš Svoboda. „Movember jsem v minulosti zaznamenal, nicméně nikdy předtím jsem se testovat nedal. Vyšetření opravdu nebolí a trvá jen chvilku, příští rok určitě přijdeme znovu,“ popsal průběh testování profesionální hasič Svoboda z Uherského Hradiště.

K bezplatnému vyšetření prostaty vyzývají společně s Krajskou nemocnicí T. Bati i fotbalisté prvoligového Fastavu Zlín. Ta bude možné podstoupit ve druhé polovině listopadu v urologické ambulanci Baťovky.

Jak probíhá léčba?

Když je karcinom prostaty diagnostikován, následuje v jeho časných stadiích robotická nebo laparoskopická operace. Při pokročilé rakovině se léčba určuje dle stadia pokročilosti, která je rozřazena do tří kategorií.

„Lokalizovaný nádor je ohraničen pouze na prostatu, lokálně pokročilý přesahuje přes pouzdro žlázy nebo postihuje pánevní mízní uzliny a metastatický zakládá vzdálená ložiska, nejčastěji v kostech. Pětileté přežití dosahuje u první kategorie často až sto procent, bohužel v poslední kategorii přežívá pět let pouze třetina pacientů,“ popisuje kategorie na svých stránkách Česká urologická společnost.

V první kategorii lze provést například operaci v podobě radikální prostatektomie.

Například na olomoucké Urologické klinice se prakticky bez výjimek používá k tomuto výkonu americký robotický systém da Vinci Xi. „Od roku 2009, kdy jsme ještě předchozí generaci robota získali, až do konce letošního srpna, jsme na robotovi provedli celkem 2665 roboticky asistovaných radikálních prostatektomií. V tomto směru je Olomoucký kraj jednoznačně na prvním místě v rámci celé České republiky,\"" vypočítává Vladimír Študent Urologické kliniky FN Olomouc.

Jakmile karcinom metastazuje, už není radikální léčba možná a přistupuje se k léčbě hormonální nebo paliativní.


Nová naděje pro nevyléčitelné pacienty

Novou naději pacientům s pokročilým a nevyléčitelným karcinomem prostaty přináší terapie, kterou nyní v klinické studii testují odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc. 

„Tato terapie je indikována pro pacienty s metastatickým kastračně refrakterním karcinomem prostaty po selhání hormonální terapie. Onemocnění je v této fázi nemoci nevyléčitelné. Nová léčba, která zatím není dostupná mimo klinickou studii, však představuje pro nemocné velkou naději na získání kontroly nad touto nemocí,“ říká primářka Onkologické kliniky FN Olomouc Hana Študentová, jež je hlavním investigátorem klinické studie.

Podstatou terapie je aplikování speciálního radiofarmaka 177Lu-PSMA-167, což je vysoce inovativní protinádorová léčba. Mimochodem jeho vůbec první aplikace v České republice proběhla v rámci studie teprve 25. srpna tohoto roku.

„Jedná se o radiofarmakum, které se váže na prostatický specifický membránový antigen (PSMA), jenž se v hojné míře nachází na nádorových buňkách karcinomu prostaty. 177Lu-PSMA-167 se aplikuje intravenózně a radionuklid 177Lu vyzařuje záření beta s velmi krátkým doletem v tkáni, které zničí nádorové buňky. Touto terapií nyní léčíme již dva nemocné a další pacienti se chystají se do studie zapojit,“ popisuje přednosta Kliniky nukleární medicíny FN Olomouc Pavel Koranda.

Nenechejte to ale dojít tak daleko. Využijte listopadové prevence a zajděte k urologovi.


Pavlína Zítková

Ilustrační foto: ShutterStock

reklama

reklama

reklama

reklama