Obrázek
Obrázek
Zprávy -
19/08/2020

Manuál pro fungování škol: Kašel žáka může znamenat okamžitou izolaci

Školy se v Česku 1. září otevřou jako každý rok, ale budou v nich platit pravidla, která by měla zamezit šíření koronaviru mezi dětmi a také učiteli. Manuál pro školy, žáky i rodiče dnes zveřejnilo Ministerstvo školství. Podle potřeby bude možné uzavřít třídy nebo celou školu.

reklama

reklama

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Uzavření Uzavření celé školy v případě nakaženého žáka nebo učitele má být až nejzazší možností, o které budou v jednotlivých případech rozhodovat krajští hygienici. Podle nového manuálu Ministerstva školství by nejprve byl izolován a vyšetřen nejužší kolektiv nakaženého, případně celá třída. Žáci pak přejdou na distanční výuku na dálku.


Roušky všude, ale ve třídě se smí sundat

reklama

Dalším důležitým pravidlem bude povinné nošení roušek. Žáci je nemusí mít po celou dobu pobytu ve škole. Odložit je ale budou moci vlastně jen ve třídách. Naopak na chodbách, toaletách i třeba ve školních jídelnách je musí mít všichni nasazené. Při jídle pochopitelně budou moci žáci a učitelé roušky odložit, ale manuál školám například doporučuje, aby do jídelen chodily jen určité skupiny školáků. Podobně by se na skupiny měly děti dělit i ve školních družinách.

Před školou a při vstupu do ní nebudou žáci nijak omezováni. Neplatí, tak jako tomu bylo s koncem minulého školního roku, ani žádné omezení počtu žáků ve třídách. Nepotřebují ani žádné potvrzení o bezinfekčnosti.

Školní kroužky budou za specifických pravidel fungovat dál, ale ministerstvo školám nedoporučuje pořádání větších hromadných akcí, ani kulturních, ani sportovních. Podobně radí upustit i od škol v přírodě nebo školních výletů.


Kašel, únava, teplota? Takový žák půjde ze třídy hned pryč

Cílem všech opatření je zajistit pokud možno co nejnormálnější výuku. Některé části manuálu pro školy jsou jen informativní, další patří mezi doporučení a poslední skupinou jsou povinné příkazy.

„Zásadní byl maximální možný návrat k normálu, který ale musí odpovídat epidemiologické situaci. Manuál je rozdělený barevně podle toho, co je závazné, doporučující a informativní,“ řekl dnes ministr školství Robert Plaga.

K povinným příkazům patří třeba postup u žáka, který jeví známky nákazy covidem-19. Pokud bude žák kašlat a vykazovat příznaky onemocnění, učitel ho musí hned izolovat od ostatních a kontaktovat rodiče. Ti si pak dítě k lékaři odvedou sami. Povinností učitelů bude jen tohle, dětem tak například už nemusí zjišťovat teplotu, a to ani preventivně.


Školy se musí řídit semaforem 

Pokud bude mít některý z žáků a studentů příznaky typické pro covid-19, bude další postup záležet na lékařích a hygienicích. A to jak v případě konkrétního dítěte, tak u celé školy. Žáka buď lékař pošle na PCR test, nebo ho pouze nechá doma na pozorování. Do školy se přitom může vrátit až po desetidenní karanténě.

Lékař pak musí kontaktovat příslušného hygienika a nakažené dítě mu oznámit. Na něm pak bude, jestli dá do karantény jen nejbližší okolí studenta, celou třídu, nebo celou školu.

Bez ohledu na to, jestli se ve škole najde nakažený žák, nebo ne, se budou muset všechny školy v Česku řídit takzvaným semaforem. Ten určuje přesná opatření, zákazy a příkazy až do úrovně jednotlivých okresů. Pokud by se stalo, že se bude muset některá třída či celá škola uzavřít, učitelé i žáci budou muset přejít na distanční výuku z domova. Pro studenty bude povinná jako běžná docházka a na vynechání hodiny budou muset mít omluvenku, jako by chodili do školy.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama