Méně papírování a úsporu času by měla přinést pacientům i lékařům novela zákona o specifických zdravotních službách
Snížení administrativní a finanční zátěže pro zaměstnavatele a úspora času pro lékaře a pacienty. To si slibuje ministerstvo zdravotnictví od novely zákona o specifických zdravotních službách, kterou představilo v úterý. Stanoví nová pravidla nejen pro asistovanou reprodukci a genetická vyšetření, ale také pro posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, ke sportu a pro uchazeče o zaměstnání.
reklama
reklama
„Navržené změny byly pečlivě diskutovány napříč odbornou i laickou veřejností. Mimo jiné razantně snižujeme papírování v řadě oblastí, což je v souladu s vládními antibyrokratickými balíčky a doplňuje to již realizované kroky jako například zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek u nerizikových profesí či potravinářských průkazů. Jde o výsledek intenzivní a dlouhodobé spolupráce našich odborníků a legislativců ve spolupráci s dalšími resorty, krajskými úřady, profesními komorami, odbornými společnostmi a dalšími partnery,” uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Méně papírování pro pediatry a úspora času i peněz pro rodiče
Dnes je běžné, že pokud se dítě hlásí například na střední školu, tak před jeho přijetím se vyžaduje posouzení zdravotní způsobilosti ke studiu, a to i u oborů, které nemají zdravotní kontraindikaci. Posudek je tak ve výsledku většinou vždy kladný. Podobné je to při docházení na kroužky, kdy stačí, aby dítě docházelo do kroužku jednou týdně a už musí mít každoročně posudek o zdravotní způsobilosti.
To se s novelou změní. Pokud není stanoveno zdravotní omezení, nebude povinnost provádět posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a bude možné sloučit posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a k praktické přípravě, s výjimkou pro praxe, v rámci, které může být žák přiřazen k rizikové práci nebo k tzv. profesnímu riziku.
reklama
U sportu se bude provádět posuzování zdravotní způsobilosti pouze u „sportovních profesionálů“, u nichž je posouzení zdravotní způsobilosti nezbytné.
„Spousta povinností, která v zákoně je, je historická a vznikla za předchozího politického režimu. V rámci antibyrokratického balíčku jsme se kriticky zamysleli nad tím, zda je třeba, aby se například pediatr zatěžoval posuzováním zdravotní způsobilosti ke vzdělávání nebo sportu, a udělali jsme některé úpravy,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum.
Nepovinná vstupní lékařská prohlídka
Posuzování zdravotní způsobilosti se v současností týká také osob ucházejících se o zaměstnání. Povinnost se dotýká podle ministerstva zdravotnictví cca 1,8 miliónu zaměstnanců. Proto nová právní úprava navrhuje dobrovolné provádění pracovnělékařských prohlídek u těch prací, jež jsou zařazeny v kategorii první a jejíž součástí není činnost, jež by upravovala zdravotní způsobilost podle prováděcího právního předpisu, nebo jiného právního předpisu.
Zaměstnavatel i uchazeč provedení vstupní lékařské prohlídky mohou vyžadovat. Na zaměstnance bez zdravotní prohlídky bude pohlíženo jako na zdravotně způsobilého do doby, než by byl prokázán opak.
„Cílem je snížení administrativní, finanční i časové zátěže na straně zaměstnavatelů i na straně posuzujících poskytovatelů,“ uvádí tisková zpráva ministerstva zdravotnictví.
Limit pro dárkyně vajíček
Novela zákona o specifických zdravotních službách dále upravuje výši náhrady za prokazatelně vynaložené výdaje spojené s darováním zárodečných buněk. Ženy tak budou moci darovat za život maximálně šestkrát a při nedodržení hrozí pokuta až půl milionu korun.
Limitace pro dárkyně vajíček
Další oblastí, kterou novela ošetřuje, je asistovaná reprodukce a genetické testování. V oblasti asistované reprodukce bude formou vyhlášky limitována maximální výše náhrady za dárcovství vajíček, přičemž za porušení bude hrozit pokuta až půl milionu korun.
Novinkou je i finanční omezení. Centra asistované reprodukce jsou povinna, aby úhrada účelně, hospodárně prokazatelných výdajů spojených s darováním zárodečných buněk, včetně jiných srovnatelných výhod spojených s darováním zárodečných buněk, nepřesáhla za jedno darování částku uvedenou v novém prováděcím právním předpise.
„Náhrada dnes není regulovaná, takže dárkyně může dostat 50, 60 či 70 tisíc, které „přebijí“ riziko, které podstupuje. My chceme, aby cena byla jasně daná a nedala se zvyšovat. Zdůrazňuji, že cena není za to, že osoba prodala část svého těla nebo si nechala udělat rizikový invazivní výkon, ale jde o kompenzaci za hospitalizaci, kdy člověk nemůže do práce. Cena by neměla být nástrojem pro firmy, jak nalákat mladé ženy, aby si vydělaly darováním vajíček,“ dodal pro Zdravotní deník ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Novela dále upravuje genetické vyšetření. Upřesňuje terminologii pro zvýšení jistoty poskytovatelů zdravotních služeb provádějících tato laboratorní vyšetření, že i v případech určení otcovství, kdy se provádí vyšetření, založena na principu zjišťování polymorfismu DNA u vyšetřovaných jedinců, kdy se srovnává profil DNA dítěte s profilem DNA domnělého otce, nejsou genetickým vyšetřením a není u tohoto vyšetření třeba poskytovat klinické vyšetření lékařem v oboru lékařská genetika nebo klinická genetika.
Dále je upraven význam novorozeneckého laboratorního screeningu jako součásti preventivní péče, kterou garantuje stát. Navrhovaná úprava zákona upřesňuje aplikační praxi ministerstva zdravotnictví v oblasti uveřejňování seznamu onemocnění vyhledávaných v rámci novorozeneckého laboratorního screeningu.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama