Ministerstvo schválilo ivermektin pro Čechy. Experti i výrobce před ním varují

Některé české nemocnice podávají pacientům s covidem-19 léčivý přípravek ivermektin. O jeho užívání, efektu a bezpečnosti panují mezi lékaři ostré spory, přesto teď ministerstvo posvětilo jeho podávání s varováním, že jde jen o experimentální péči.

Ministerstvo zdravotnictví se tím de facto legislativně zbavilo odpovědnosti v odborném sporu, jestli je lék proti covidu-19 zbytečný nebo účinný nebo dokonce bezpečný či nebezpečný. Teď bude rozhodovat jen lékař a pacient.



Ivermektin vznikl jako antiparazitikum pro zvířata


Ivermektin vznikl jako účinné veterinární antiparazitikum pro zvířata, která zbavoval především hlístic a parazitního hmyzu. Později se ukázalo, že účinkuje i u lidí při léčbě exotických nemocí chudých zemí - elefantiázy a říční slepoty.


Ve světě i v Česku ho ale někteří lékaři začali používat k léčbě covidových pacientů. Většina odborníků přitom před ivermektinem varuje a zdůrazňuje, že jeho účinek na covid-19 u lidí nebyl prokázán.


Přesto ho na půl roku pokusně povolilo například Slovensko, Maďarsko nebo Rakousko ho dokonce mají i ve volném prodeji. Teď se tedy přidalo oficiálně také Česko. Nejprve před týdnem doporučil použití ivermektinu Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), dnes jeho použití povolilo ministerstvo zdravotnictví.



Pacient musí být poučen o rizicích a vyplnit souhlas


Lékař smí podat tento přípravek po uvážení pacientova stavu a pacient musí být plně informovaný o rizicích užívání ivermektinu. „Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermektin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas,“ uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný.


I on ovšem zpochybnil účinnost přípravku. „Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermektinu na léčbu onemocnění COVID-19,“ dodal Blatný. Nejde tak o standardní, ale experimentální péči s neověřenými účinky.


Spekuluje se, nakolik ministr vyšel vstříc přáním premiéra Andreje Babiše. Ten totiž předtím v Bulharsku vyjednal dodávku deseti tisíc balení ivermektinu pro nasazení v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. A to přesto, že toto antiparazitikum nebylo v Česku ani registrované. Ostatně i sám ministr Blatný v České televizi prohlásil, že on sám by si ivermektin nevzal.



Většina odborníků ivermektin odmítá nebo před ním varuje


Ačkoliv brněnská nemocnice přípravek od loňska skutečně použila u třicítky pacientů, většina lékařů, odborníků a institucí před ním varuje. To ostatně i sám výrobce přípravku farmaceutická společnost Merck Sharp and Dohme - ve svém prohlášení upozornila na „znepokojující nedostatek dat o bezpečnosti“ léčby covid-19.

Proti užívání se postavila řada lékařů a například Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP. Ta koncem února uvedla ve svém stanovisku toto: „Léčba ivermektinem představuje v současnosti (tj. ke dni vydání stanoviska) experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech a nelze ji považovat za součást náležitě odborné péče v léčbě pacientů s covid19.“

Jinými slovy – chybějí dostatečně rozsáhlé a kvalitní studie. Účinek ivermectinu proti koronaviru potvrzují jen některé pokusy takříkajíc ve zkumavkách. I tam ale funguje jen v nereálných množstvích. „Ivermectin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky. Klinické studie s podáváním přípravku u covid-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ uvedli lékaři ve stanovisku společnosti.

Také podle stanoviska Výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP neexistuje pro využití ivermektinu v primární péči dostatek podkladů medicíny založené na důkazech, a to zejména podkladů z prostředí primární péče, pro které je lék určen.

Kromě toho před ivermektinem minulý týden varoval i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Přípravek k léčbě covidu-19 důrazně nedoporučuje. FDA zmínila i praxi, kdy lidé nakupují veterinární přípravky s účinnou látkou a používají ji laicky na sobě nebo blízkých. To podle úřadu může způsobit i smrt, ostatně několik lidí už muselo být po této laické léčbě hospitalizováno. Podobné případy zneužívání antiparazitika ivermektin jsou ve větší míře hlášené z jiných zemí včetně Česka.


Šéf lékařské komory: Je to hazard

Prezident České lékařské komory Milan Kubek oficiálně dopisem požádal ministra Blatného o provedení studie, než bude lék možné podávat pacientům. Mezitím ovšem pro brněnskou nemocnici deset tisíc balení sehnal premiér Babiš, a tak Kubek se žádnou studií od té doby nepočítá. Ministerstvo zdravotnictví ji ostatně odmítá, což potvrdil i jeho dnešní souhlas s podáváním přípravku.

Podle Kubka je to ale pro pacienty hazard. „Ohradil bych se proti tomu, že nemá vedlejší účiny. Působí toxicky na játra a na ledviny. Samozřejmě, záleží i na velikosti dávky. Účinky byly prokázány pouze na tkáňových kulturách, a to s takovými koncentracemi ivermektinu, které by člověka spolehlivě zahubily,“ řekl Kubek v Radiožurnálu.

Podle něj je nutné zachovat chladnou hlavu: „Je to nepříjemné, ale žádnou kauzální léčbu covidu-19 nemáme a musíme léčit příznaky. Snažíme se, aby lidé nemoc přežili. Musíme se pokorně smířit s tím, že se s epidemií vypořádáme klasickými metodami, tedy technickými opatřeními a očkováním, které je jedinou cestou z maléru. Překvapuje mě, že někteří lidé odmítají standardní věc, jakou je očkování, a jedním dechem jsou schopni do sebe ládovat nevyzkoušené léky. Lidská mysl je někdy velmi zvláštní.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0





Anketa

Obávali byste se užívat ivermektin?

Celkem hlasovalo 30 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Povinné očkování? Ve světě ho zavádějí, v Česku se o něm zatím mluví

Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit

Konec českého namlouvání vakcíny Sputnik. Rusové platí za Vrbětice