Hlavička
06/05/2019

Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy

Odměny lékařů a sester podle ministerstva zdravotnictví utěšeně rostou, významně převýšily průměrnou mzdu v Česku a vyrovnaly se průměru EU. Dnes to oznámil ministr Vojtěch. Lékaři a sestry ale s takovým výkladem nesouhlasí. Zahrnuje totiž i mnohahodinové přesčasy.

reklama

reklama

Jak jsou na tom čeští lékaři a sestry? Skutečně berou tolik, že už dosáhli na evropský průměr, jak tvrdí ministr? Potíž je právě v užití slova \""odměny\"" namísto \""platy\"". Odměny totiž zahrnují nejen plat, ale i veškeré další příjmy za služby a přesčasy - navíc často nelegální, protože jich mají lékaři a sestry tolik, že to porušuje zákoník práce.


Ministr: Lékaři a sestry už nejsou popelky, ale nejlépe placené profese

reklama

Nejprve výklad ministerstva zdravotnictví. Podle něj si lékaři i sestry v nemocnicích od roku 2014 významně polepšili. Průměrná odměna lékaře vzrostla o 32 procent a odměna zdravotní sestry dokonce o 41 procent. Data Ústavu zdravotnických informací a statistky (ÚZIS) tvrdí, že letos překročí průměrná odměna lékařů částku 84 000 a odměna sester 43 000 korun. V přepočtu na průměrnou mzdu se plat lékaře a sestry v ČR v mezinárodním srovnání vyrovnal průměru EU. 

„V posledních letech jsme svědky skutečně nebývalého růstu platů ve zdravotnictví. Platy ve zdravotnictví jednoznačně rostou nejrychleji ze všech segmentů ekonomiky. Lékaři a sestry již nejsou žádné popelky, ale patří zaslouženě mezi nejlépe placené profese v ČR,“ uvedl na dnešní tiskovce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Plat lékařů a sester pracujících v českých nemocnicích se vyrovnal průměru Evropské unie. V poměru příjmu sester k celkové průměrné mzdě státu jsme se dostali již na úroveň Německa,“ dodal ministr Vojtěch. 


Lékaři a sestry: Odměny si vydřeme jen za služby a přesčasy

Jenže poměr příjmu k průměrné mzdě na úrovni Německa ještě pořád neznamená, že čeští lékaři a sestry berou německé platy. \""Kdyby čísla odrážela realitu, nemuselo by být české zdravotnictví závislé na lékařích z Ukrajiny a všichni lékaři by neprchali do zahraničí,\"" reagoval na ministra pro ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle Kubka jsou navíc průměrné mzdy uváděné včetně mnohahodinových nezákonných přesčasů. Stejnou výtku měla k číslům i Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: \""Pokud se podíváme na ty základy a podíváme se na ten odpočet za přesčasy, tak budeme na úplně jiné úrovni.\""

A pro televizi Nova to naprosto jasně shrnul chirurg z nemocnice v Karviné Lumír Tomala. Na uváděnou průměrnou odměnu českého lékaře 84 000 korun se dostane jen s přesčasy a příplatky: \""To pouze za předpokladu, že sloužím šest, sedm, osm služeb měsíčně, což znamená, že nejsem vlastně celou noc doma, jsou to 32hodinové služby. A za to pak dosáhnu na polovinu německého platu,\"" popsal chirurg z nemocnice v Karviné Lumír Tomala.


Porostou ještě platy nebo se za ně opraví nemocnice?

Ministr dnes navíc naznačil, že ačkoli příjmy lékařů a sester na některých místech porostou, přichází čas investovat také do nemocnic. „Samozřejmě tam, kde je to potřeba, porostou odměny i v příštím roce. Nicméně musíme si uvědomit, že v posledních letech šly do platů téměř veškeré peníze a již nezbylo na rozvoj nemocnic. Nyní jsme stabilizovali odměny zdravotníků a je nutné se soustředit také na investice do modernizace nemocničních areálů a jejich medicínský rozvoj,“ prohlásil ministr Adam Vojtěch.


David Garkisch

Foto: publicdomainpictures.net, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama