Hlavička
Zprávy -
11/11/2024

Ministr Válek má rakovinu prostaty. Nepodceňujte preventivní vyšetření, apeluje na muže

Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem mužů (kromě nemelanomových kožních nádorů). Každý rok onemocní tímto nádorem v Česku okolo 8 100 mužů a přibližně 1 400 mužů ročně na rakovinu prostaty umírá. K úspěšné léčbě je nezbytné včasné odhalení, na což apeloval na páteční tiskové konferenci i ministr Vlastimil Válek, u kterého byl během screeningu rakoviny prostaty pozitivní nález.

reklama

reklama

Listopad je tradičně věnován mužům a jejich zdraví. V tomto měsíci si řada mužů nechává narůst knír jako symbol podpory celosvětové charitativní iniciativy, jejímž cílem je zvýšit povědomí o prevenci rakoviny prostaty a dalších závažných onemocnění mužů. 
Dle Českého statistického úřadu ročně onemocní karcinomem prostaty téměř 8 tisíc mužů, každý šestý z nich zemře.

Screeningovým vyšetřením, které bylo v populaci 50+ zavedeno letos v lednu, prošlo už například 60 tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z dat České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) vyplývá, že počty vyšetření v průběhu roku mírně kolísají. 

„V lednu to bylo méně než tisíc pojištěnců, v dalších měsících se počty provedených vyšetření zatím pohybují mezi 1000 až 1600. Vstup do programu odmítla jen dvě procenta oslovených pojištěnců,“ přibližuje mluvčí ČPZP Elenka Mazurová s tím, že hodnocení úspěšnosti tohoto nového screeningového programu bude vhodné provést po dalším roce jeho fungování.

reklama

Riziko rakoviny prostaty stoupá po 50. roce věku. Výskyt se zvyšuje také v případě, že se už rakovina vyskytla v rodině dříve. Dalšími rizikovými faktory je ale také vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, obezita a kouření. 

Nádor prostaty se projevuje se krví v moči nebo ejakulátu, otoky dolních končetin, a zejména potížemi při močení. Může se jednat o obtíže při zahajování močení, slabý a přerušovaný proud, pocit nedokonalého vyprázdnění a časté nutkání na močení. Prostata se totiž nachází v malé pánvi hned pod močovým měchýřem a objímá močovou trubici. Má velikost vlašského ořechu, při problémech může být ale veliká i jako pomeranč.

Problém je, že jakmile začnou takové příznaky, už může být léčba složitější, protože rakovina už může být v pokročilém stádiu.

Jednoduchý test, rychlé výsledky

Proto byl v lednu letošního roku zahájen populační program časného záchytu karcinomu prostaty, který organizuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Tento program je zaměřen na muže ve věku 50 až 69 let (včetně), které do něj může zařadit jak jejich praktický lékař, tak například ošetřující urolog, který je sleduje pro jiné zdravotní potíže. 

U příznivého výsledku (nízké hladiny PSA v krvi) je muž ošetřujícím lékařem přizván k další kontrole (odběru krev) za dva, resp. za čtyři roky. Pokud je hladina PSA vyšší než stanovená hodnota, převezme klienta do péče urolog. Ten provede následná vyšetření jako například sonografii. Na základě výsledků těchto následných vyšetření je stanoven další postup podle Metodiky populačního pilotního programu časného záchytu karcinomu prostaty v ČR Ministerstva zdravotnictví ČR.

V případě, že je stanovena diagnóza zhoubného karcinomu prostaty, je pacient předán do odborné péče onkologického zařízení. Pozitivní nález rakoviny prostaty měl i v rámci screeningu nedávno ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„V nejbližších dnech se podrobím zákroku, který nádor odstraní. Naštěstí to bylo odhaleno ve skutečně raném stádiu, takže by se to mělo obejít bez dalších kroků, nicméně i tak budu zhruba dva týdny indisponován. Pro chod Ministerstva zdravotnictví se tím nic nemění. Zastupovat mě bude náměstek Jakub Dvořáček, který ve spolupráci s kolegy vše bez problému zastane,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek s tím, že apeloval i na ostatní muže, aby se nebáli na screening zajít.

Screening rakoviny prostaty, který jsme spustili v lednu tohoto roku, již ve svém důsledku zachránil mnoho životů. Je-li nádor diagnostikován v časném stadiu, je plně vyléčitelný. Zásadní je ale právě časné zachycení. Apeluji na občany, aby se screeningu zúčastnili, může jim to bez nadsázky zachránit život,“ doplnil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Rakovina prostaty se dlouho totiž neprojevuje žádnými varovnými příznaky. „Neměl jsem žádné potíže, jen jsem si chtěl vyzkoušet, jak funguje ten screening," dodal k tomu ministr. 

Incidence díky screeningu mírně stoupá

I když je incidence (počet nově nemocných za konkrétní časový úsek) karcinomu prostaty v České republice stabilní, v roce 2022 jsme mohli vidět poměrně prudký nárůst nových případů. Zatímco v roce 2021 bylo 7857 nových případů, tak v roce 2022 to skočilo na 9839 nových případů. 

Tabulka a grafy: Vývoj nádoru prostaty v České republice (zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR / zdroj dat: Národní onkologický registr a Český statistický úřad) 

„Zhoubné nádory rakoviny prostaty považujeme za jedny z nejrychleji rostoucích malignit nejen v české populaci. Předběhl i neslavný zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku,“ varoval Dušek. Podobně se situace ukazuje i v jednotlivých krajích. K vyššímu výskytu ale mohl pomoci ale i screening, který odhaluje rakovinu v raném stádiu.

„Ve Zlínském kraji incidence stoupla na 178,5 mužů na 100.000 obyvatel ve výskytu rakoviny. Díky zdokonalení diagnostického postupu, fúzní biopsii prostaty, se daří v naší nemocnici diagnostikovat více dříve nejasných případů. Odhaduji tedy, že se počet bude nadále zvyšovat i díky zapojení osvěty při screeningovému programu. V současné době v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně tuto diagnózu ročně sdělíme asi třem stovkám mužům. Stran výskytu nádorů varlat vidíme mírně snížený počet,“ uvedl MUDr. Martin Kučera, primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Průběh onemocnění vám může přiblížit také příběh Aleše.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Ministerstvo zdrvotnictví ČR (facebook)

reklama

reklama


reklama

reklama