Padla poslední překážka, která dosud bránila nástavbě budovy Fakultní nemocnice Plzeň. Vláda jednoduše řečeno odsouhlasila, že stát nebude střechu budovy potřebovat. Registr dárců kostní dřeně na ní postaví své nové centrum podle návrhu architektky Evy Jiřičné.
reklama
reklama
Projekt „Obláček nad Plzní“ se připravuje devět let a už čtyři roky má stavební povolení, přesto se dosud nepoložila jediná cihla. Poslední potíží bylo to, že nástavba je hrazená ze soukromých peněz, ale má vzniknout na státní budově nemocnice. Hrozilo tak, že by se nemocnice a registr dárců dřeně mohly někdy v budoucnu dostat kvůli spojení soukromého a státního majetku do komplikovaných soudních sporů.
Tento poslední problém dnes vyřešila vláda udělením výjimky, která střechu de facto prohlásila za trvale nepotřebný pozemek pro stát. Nástavba se tak může začít stavět. Nejde přitom o ledajaký projekt, ale komplex navržený světoznámou architektkou Evou Jiřičnou. Nástavba (viz foto) citlivě navazuje na současnou osmipatrovou nemocnici a dá se říct, že ji architektonicky dokonce zkrášlí.
reklama
Architektka Jiřičná: Ten projekt jsme dělali srdcem, výhled je úžasný
Hlavní je ovšem účel nové přístavby. Připravuje a financuje ji obecně prospěšná společnost Český národní registr dárců kostní dřeně, která se v tuzemsku stará o nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců dřeně.
Ve skleněném komplexu budou ordinace, pokoje pro pacienty a dárce a také laboratoře i kanceláře registru. Kromě toho projekt počítá i s restaurací nebo přednáškovým sálem pro lékaře. \""Je to práce, kterou jsme s mými kolegy udělali srdcem. Doufám, že se ten obláček jednou uskuteční,\"" řekla po zpracování projektu architektka Eva Jiřičná. Její jméno má ve světě zvuk - česká emigrantka proslula svými interiéry londýnských a newyorských obchodů a butiků, ale projektovala například i přístav v Brightonu.
Jiřičnou oslovil primář plzeňské hematoonkologie a zakladatel registru dárců dřeně Vladimír Koza. \""Byl to člověk, kterého jsem si vážila téměř nejvíc. Jednou v noci mi napsal e-mail, zda bych pro něj chtěla udělat malý obláček nad nemocnicí. Chtěl, aby pacienti i jejich blízcí trávili čas v krásném prostředí. Ten výhled z horního patra je úžasný,\"" vzpomínala Eva Jiřičná na vznik projektu.
Každý čtvrtý pacient dárce dřeně nenajde. Je jich potřeba víc
Registr dárců si dnes prostory v budově pronajímá. Je ale pravděpodobné, že je bude nemocnice potřebovat, takže by se registr jednou musel stěhovat. Nové prostory mu navíc pomohou v rozvoji a předpokládá se, že i k navýšení počtu potenciálních dárců. Ti jsou pro záchranu lidských životů nejdůležitější a pro pacienty jedinou možností jak přežít. Každý čtvrtý člověk přitom vhodného dárce nenajde. Více v článku Dárců kostní dřeně se loni zapsalo nejvíc v historii. Zachránili desítky lidí
\""Navýšením počtu potencionálních dárců v registru se zvyšuje pravděpodobnost záchrany životů. Výstavba sídla registru přímo v rámci budovy fakultní nemocnice dá této velmi důležité veřejné službě prostor na další rozvoj a pomůže snaze zvýšit počet dárců,“ uvedl dnes k rozhodnutí vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ideální spolupráce: Komplex pomůže i nemocnici
Výhodou nového komplexu bude také to, že poslouží i nemocnici a místním pacientům. \""Umístění nové budovy na střeše nemocnice je ideální vzhledem k blízkosti s hemato-onkologickým oddělením,“ podotkl ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.
Český národní registr dárců kostní dřeně je obecně prospěšnou společností, která zajišťuje nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců kostní dřeně v České republice a odběry k transplantaci nemocných s leukémií, nádory a jinými nemocemi krve. Poskytuje obecně prospěšné služby v oblasti dárcovství a transplantace kostní dřeně.
David Garkisch
Foto: AI - DESIGN, s.r.o., Český národní registr dárců kostní dřeně
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama