NÁVOD: Plošné testování. Kdo se smí přihlásit? Jak a kde to udělat?

V Česku se dnes rozjela rozsáhlá testovací studie, která má odhalit, jak moc se nákaza covidem-19 rozšířila mezi populací a jejími jednotlivými skupinami podle věku či zdravotního stavu. Přihlásit k testu se může každý, ovšem jen za určitých podmínek. Přinášíme návod.

Plošné testování začalo na několika místech země dnes a další testovací místa se otevřou v pátek. Někteří lidé budou úřady přímo osloveni, jiní se mohou přihlásit dobrovolně. Zájem veřejnosti je enormní - jen v Praze se kapacita všech míst naplnila za pouhých 15 minut a podobná situace byla i v Brně. Ve frontách na test stály stovky lidí. 


K testům by měli chodit zdraví lidé

Test se dělá z kapky krve z prstu a jeho výsledek se lékaři i testovaní lidé dozvědí přímo na místě. Cílem plošného testování je statisticky určit, jak se nový koronavirus šíří populací, jak moc a které skupiny lidí nakazil, kolik se jich už vyléčilo nebo například kolik z nich je tzv. superpřenašečů bez známek nákazy.

Lékaři tak budou testovat různé skupiny lidí napříč populací - podle pohlaví, věku, zdravotního stavu a dokonce i podle velikosti měst a obcí, kde žijí nebo je později rozlišovat podle jejich vzdělání a zaměstnání a dalších možných sociálních kontaktů.

Pro účely studie je důležité, aby k testům chodili lidé, kteří dosud neměli a nemají příznaky onemocnění Covid-19, tedy zejména zvýšenou teplotu nebo například kašel či dušnost.


V zemi je jen pět testovacích míst

Zapojit se do studie a testování může za určitých podmínek každý, i když se testování odehrává jen na několika místech Česka. Je to Praha, Brno, Olomouc, Litoměřice a Litovel a Uničov, tedy regiony, kde v posledních týdnech propukla epidemie nejvíc.

Přesná místa najdete ZDE na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V Praze jsou tři odběrová místa - v Zítkových sadech, na Náměstí Míru a v Kateřinské zahradě, kde dopoledne testují pouze seniory nad 60 let a odpoledne od 15 hodin zase jen děti a dorost.


Některé lidi úřady s prosbou o test přímo osloví

Plošné testování začalo dnes v odběrových stanech, které postavila armáda. Odběry budou trvat od 23. do 30. dubna. Jen v Uničově a Litovli, které spadaly pod nedávnou nařízenou karanténu, bude trvat testování asi dva týdny.

Podle ministerstva zdravotnictví bude pro účely studie testováno až 27 000 lidí. Někteří z nich budou osloveni cíleně Akademií věd nebo Českým statistickým úřadem a s testem mohou nebo nemusí souhlasit, u dalších se předpokládá, že se přijdou sami nechat vyšetřit a studie se tak dobrovolně zúčastní.


Jak test vypadá a probíhá? Kdy budou výsledky?

Testuje se pouze malým odběrem krve z prstu a výsledek je hotový do patnácti až třiceti minut. Na něj si lidé přímo na místě počkají. Pokud jsou negativní, odejdou domů.

Pokud u testovaných první test prokáže přítomnost koronaviru, podstoupí ještě další test výtěrem vatovou tyčinkou z nosohltanu. Tak jako tak je lékaři odešlou domů - ovšem s nařízenou karanténou. Ověření z posledního testu jim pak dají vědět asi do dvou dnů.

Součástí tohoto testování je i vyplnění jednostránkového dotazníku se základními údaji například o velikosti domácnosti nebo o sociálních či pracovních kontaktech. Dotazník všichni testovaní vyplňují na místě odběru. Na testování se nelze předem registrovat ani objednat, ale stačí přijít rovnou na místo.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Tom Wolf, (CC BY 2.0)Anketa

Měli byste zájem o testování protilátek na Covid-19?

Celkem hlasovalo 249 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy