Hlavička
Kauzy -
17/02/2020

Nejsme úředníci, chceme léčit, kritizují mladí lékaři české zdravotnictví

K nezvyklému kroku přistoupili mladí praktičtí lékaři po své konferenci v Brně. Vůbec poprvé sepsali memorandum, ve kterém se velmi kriticky opřeli do českého zdravotnictví. Vadí jim přebujelá administrativa a byrokracie, zmínili především eRecept i eNeschopenky.

reklama

reklama

Pro zdravotnictví to není příliš dobrá zpráva. Potýká se s personální krizí, chybí lékaři, sestry, ošetřovatelé, a dokonce i provozní personál nemocnic. Demografické vyhlídky jsou ještě neradostnější (viz článek Budoucnost zdravotnictví? Máme posledních 15 let na to, připravit se na šok). Kromě toho část absolventů medicíny odchází hned po škole do zahraničí. A už teď se nedostává především praktických lékařů.


Kritiku schytal eRecept i eNeschopenka

reklama

Ze všech těchto důvodů je nezvyklý vzkaz mladých praktických lékařů varovnou zprávou. Ačkoli sami přiznávají, že jsou teprve na začátku své kariéry, přesně pojmenovali aktuální problémy, kterými podle nich české zdravotnictví trpí.

Ve zkratce řečeno: vadí jim, že se z jejich profese stále více stává administrativní a byrokratický moloch, který jim bere čas pro skutečný smysl jejich práce, léčení. „Příkladem je elektronický recept s velkou složitostí inicializace a nebezpečím zneužití elektronického podpisu, ale zejména aktuální eNeschopenka, která přesouvá práci úředníků na zdravotníky a díky její nepřipravenosti musí být prosazována výhrůžkami,“ uvádějí mladí praktičtí lékaři v memorandu, které sestavili na své páté lékařské konferenci v Brně.

Není to poprvé a zdaleka ani jen od mladých praktiků, co zaznívá podobná kritika. Více jsme psali například v článku Problémy e-neschopenek: Vystavení trvá i 40 minut. Lékaři zvažují žalobu.

(gar)


Celé znění memoranda zde:

My, mladí praktičtí lékaři shromáždění na V. Praktické konferenci pro praktické lékaře, kteří stojíme na začátku své profesní kariéry, prohlašujeme, že nejsme zcela spokojeni se situací v našem oboru.

Přicházíme do něj s nadějí, že budeme především pečovat o své pacienty, ale vidíme realitu plnou přebujelé administrativy a byrokracie. Dlouhodobé sliby politiků o jejím snižování se bohužel nenaplňují.

Papírová administrativa je jen vyměňována za elektronickou, která však obvykle neplní svou hlavní funkci ušetření času. Příkladem je elektronický recept s velkou složitostí inicializace a nebezpečím zneužití elektronického podpisu, ale zejména aktuální eNeschopenka, která přesouvá práci úředníků na zdravotníky a díky její nepřipravenosti musí být prosazována výhrůžkami.

Prohlašujeme: My mladí praktici chceme dělat práci, kterou jsme studovali a na jakou se těšíme: léčit pacienty, vzdělávat sebe a další nastupující generaci lékařů, nechceme úřadovat – to ať dělají úředníci, kteří jsou za to placeni, přidáváním administrativy je ohrožováno zdraví pacientů.

Mladí praktici z.s. a účastníci V. Praktické konference pro praktické lékaře.


Ilustrační foto: Pickpik.com


reklama

reklama


reklama

reklama