Největší pojišťovna VZP má novou správní radu. V čele bude ANO

Poslanci přeobsadili správní a dozorčí radu největší české pojišťovny VZP. Jde o obvyklou proceduru po volbách. V čele správní rady usedne poslankyně ANO Věra Adámková, další posty obsadili i zástupci opozice. Tomio Okamura svou nominaci na poslední chvíli stáhl.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má mezi svými klienty celých 60 procent obyvatel Česka, obsazení jejích rad tedy není nevýznamná událost. Protože jde o pojišťovnu „státní“, nařizuje pravidelnou obměnu členů dokonce zákon. 

Správní rada je významný orgán VZP, protože volí například ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem peněz na léčení klientů. Dozorčí rada pak hospodaření pojišťovny kontroluje. Jde o nezanedbatelnou částku – třeba jen letos na úhradách pojišťovna plánuje vydat 171,5 miliardy korun na zhruba šest milionů svých klientů.


Křeslo správní rady získalo ANO

Obě rady se musí přeobsadit do tří měsíců od ustavení nové sněmovny. Správní rada má celkem třicet členů – dvacet z nich jmenují poslanci, zbytek vláda. Tentokrát jednobarevná vláda ANO Andreje Babiše, v demisi a bez důvěry. 

Post předsedy správní rady VZP obsadila podle očekávání poslankyně ANO Věra Adámková, která je také předsedkyní sněmovního zdravotnického výboru. Společně s ní do správní rady míří dalších deset poslanců. Místopředsedy rady se stali poslanci opozice Bohuslav Svoboda (ODS) a Jiří Běhounek (ČSSD). Jako první o tom informovala Česká televize.


Za SPD bude pojišťovnu spoluřídit sběratel piv

Do správní rady se původně zachtělo i šéfovi SPD Tomio Okamurovi. Strana ale na poslední chvíli jeho nominaci stáhla. Nově se ale do VZP dostal Okamurův poradce Jaroslav Novák „Večerníček“, sběratel světových piv, nad jehož nominací se pozastavili Piráti.

Pokud ale projdou záměry ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (ANO), napříště už nebudou v radách VZP zasedat žádní poslanci. Vojtěch tvrdí, že by jako tvůrci zákonů neměli odpovídat za fungování pojišťovny, které se tytéž zákony týkají.

Ministr přesto připouští, že to bude chtít od poslanců ústupek a že prosadit tuto změnu bude složité. Ostatně není ani jisté, jestli Babiš v budoucí vládě obsadí křeslo ministra stejně (Adam Vojtěch: Nevím, jestli se mnou Babiš dál počítá, OLAF mě nezajímá).

David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons 3.0, ŠJů


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat