Hlavička
12/01/2019

Největší problém zdravotnictví? Málo sester, shodl se Vojtěch se Zemanem

Co nejvíc pálí současné zdravotnictví? Problémů je víc, ale tím největším je nedostatek sester. Na schůzce na zámku v Lánech se na tom dnes shodli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s prezidentem Milošem Zemanem. Sestry si ale nově možná trochu polepší.

reklama

reklama

Nedostatek sester je ve zdravotnictví už výrazně citelný a projevuje se i přetížením zbývajícího personálu. Podle Vojtěcha i Zemana jde o největší současný problém resortu. Na společné schůzce ale probrali i další těžkosti českého zdravotnictví a jejich řešení.


Sestry by mohly dostat až 6 tisíc měsíčně na bydlení, navrhuje Babiš

reklama

V případě zdravotních sester padl nově od premiéra Babiše (ANO) nápad, že by jim stát mohl přispívat na bydlení - šest tisíc korun měsíčně. Babiš podle svých slov se zavedením tohoto příspěvku počítá už v rozpočtu na příští rok. Původně se uvažovalo, že by sestry dostávaly výsluhy jako třeba policisté, nově ale tento plán nahradil nápad s příspěvkem na bydlení. \""Bohužel náš stát těch bytů moc nepostavil a nájemné je drahé, takže je to jedna z alternativ,\"" vysvětlil to premiér Babiš.

Sestry ve směnném provozu si už letos přilepší o pět tisíc korun měsíčně a sanitáři o dva tisíce. \""V tomto roce chceme podpořit personál, který je nejvíce problematický a nedostatkový, a to jsou zejména zdravotní sestry ve směnném provozu a nižší zdravotnický personál,\"" řekl po setkání v Lánech ministr Vojtěch.

Zmínil, že vláda chce podpořit i systém stipendií. Podle představ kabinetu by nemocnice podporovaly zdravotní sestry už při studiu a zajistily si tak jejich nástup po dokončení školy.


Více práce praktickým lékařům, aby se ulevilo nemocnicím

Ulevit nemocnicím by podle plánů ministerstva mělo i posílení role praktických lékařů. \""Měl by se starat o pacienty, měl by mít určitou ordinační dobu a případně sloužit pohotovosti v rámci nemocnic tak, aby možná trochu odlehčil přetíženým urgentním příjmům v nemocnicích,\"" řekl dnes po setkání s prezidentem Vojtěch.

Zemanovi představil i své záměry s elektronizací zdravotnictví, které prezident se svým \""expertním týmem\"", rovněž přítomným na setkání, údajně odsouhlasil. \""Byl prakticky jednotný názor, že je naprosto nezbytná. Byl oceněn projekt elektronického receptu,\"" řekl Vojtěch.


Poplatek za jídlo v nemocnici? To je politická otázka, řekl Vojtěch

V Lánech se mluvilo i o financování zdravotnictví obecně. Ministr připomněl, že letos si resort polepší o 23 miliard a bude hospodařit celkem s 320 miliardami korun. Úvahy šly ale daleko za letošek.

Diskutovalo se například o znovuzavedení poplatku při pobytu v nemocnici. \""Často kolegové zmiňovali otázku příspěvku na hospitalizaci, na stravu v rámci hospitalizace. Já jsem právě říkal, že to je otázka čistě politická,\"" řekl k tomu Vojtěch.


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama