Hlavička
Kauzy -
23/07/2019

Nemocnice v problémech. Varují premiéra před kolapsem péče v Česku

Stát dluží nemocnicím stovky milionů za poskytnutou péči. Mnoho z nich tak bojuje o přežití, další omezují péči. Devět velkých organizací proto požádalo o schůzku premiéra Babiše a žádají urychlené řešení situace. Chtějí peníze, které pojišťovny zadržují na svých účtech.

reklama

reklama

Nemocnice po celém Česku bojují s nedostatkem peněz i personálu a opakovaně varují, že nebudou schopné pacientům zaručit péči, na kterou mají ze zákona nárok. Hrozí tak kolaps celého systému. Zástupci devíti organizací sdružujících nemocnice, lékaře, zdravotníky i pacienty společně upozornili na vážnost situace premiéra Andreje Babiše a vyzvali ho, aby problém osobně a urychleně řešil.


Stát dluží nemocnicím stovky milionů

reklama

Asociace českých a moravských nemocnic, Česká lékařská komora, Svaz pacientů ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, Charita ČR, Rada seniorů ČR a Diakonie Českobratrské církve evangelické společně požádaly předsedu vlády o urychlenou schůzku a řešení vážné situace.

„Stát, respektive zdravotní pojišťovny dluží nemocnicím za provedené úkony stovky milionů korun. Nemocnice se tak dostávají do kritické situace, kdy nejsou schopny udržet kvalitu současné péče a budou nuceny péči omezovat. To se samozřejmě nejvíce dotkne pacientů,“ upozornil předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.


Kubek: Pojišťovny nezákonně zadržují miliardy na účtech

Paradoxní je, že zdravotní pojišťovny v této situaci zadržují na svých účtech přes 60 miliard korun. „Zdravotní pojišťovny vybírají od pacientů zdravotní pojištění a mají průběžně financovat zdravotní péči, na kterou mají pacienti nárok. Tím, že v tuto chvíli neoprávněně a protizákonně zadržují na svých účtech desítky miliard korun, omezují dostupnost péče pro pacienty a dostávají nemocnice, ale i soukromé lékaře do existenčních problémů. Ze zákona mohou pojišťovny vytvářet rezervy pouze ve výši 1,5 % vybraného pojistného, na jejich účtech ale leží nezákonně více než desetinásobek povolených rezerv,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Nemocnice se letos nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradové vyhlášce pro příští rok. Ta je přitom klíčová pro jejich plánování a hospodaření. Vyhlášku nyní musí stanovit ministr zdravotnictví. Asociace nemocnic proto společně s dalšími osmi organizacemi už před měsícem ministra Vojtěcha vyzvala, aby kritickou situaci řešil a úhrady pro rok 2020 stanovil tak, aby nemocnice měly po celý příští rok zajištěný základní provoz. Za tímto účelem požadují uvolnit z účtů zdravotních pojišťoven pro příští rok na úhrady 25 miliard korun.


Unie pacientů: V regionech lidem chybí péče

Společně s nemocnicemi premiéra Babiše k jednání vyzývají také Charita ČR, největší nestátní poskytovatel sociálních a zdravotních služeb v zemi, a další poskytovatelé domácí péče. Ti státní pokladně a rozpočtu zdravotnictví paradoxně šetří výdaje za pacienty v nemocnicích. Ve skutečnosti jim ale úhrady od zdravotních pojišťoven nepokrývají ani náklady

„Průměrná mzda je necelých 33 tisíc korun, zdravotní pojišťovny ale poskytovatelům domácí péče proplácejí mzdy v průměrné výši jen 18 tisíc. V takové situaci je pro poskytovatele domácí péče nemožné udržet sestry a ostatní zaměstnance,“ upozornila Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

„Ministr zdravotnictví bohužel problém adekvátně neřeší. Pacienti v regionech mají už dnes prokazatelně hůře dostupnou zdravotní péči než lidé ve velkých městech. Liknavost a nečinnost ministerstva špatný stav regionálních nemocnic ještě prohlubuje. Příkladem mohou být nemocnice v Rumburku či Sušici. Rozhodli jsme se proto společně žádat o řešení situace přímo předsedu vlády,“ vysvětlil prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 


reklama

reklama


reklama

reklama