Hlavička
15/06/2022

Nemocnice volají po dárcích krve. V Česku jich chybí na 100 000

Dne 14. června 1868 se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Právě na tento den připadá také Světový den dárců krve a připomínání je, zdá se, čím dál důležitější, protože jen v České republice chybí na 100 000 dárců.

reklama

reklama

Ať už se stane dopravní nehoda, člověk musí jít na operaci, nebo se léčí se závažným onemocněním, bez darované krve se neobejde. Bohužel současná medicína neumí lidskou krev nijak vyrobit ani nahradit.

V České republice je v nemocničních transfuzních zařízeních registrováno přibližně 250 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců. Aby se mohl pokrýt přirozený úbytek daný věkem a nemocemi, je zapotřebí mít v Česku podle prezidenta Českého červeného kříže doc. dr. Marka Jukla alespoň 300 tisíc dárců a 35 tisíc prvodárců ročně. Už z těchto čísel vyplývá, že dárců je nedostatek. 

Po dárcích krve volají všechny nemocnice v Česku. Přehled transfuzních míst najdete i na mapce webu Červeného kříže

reklama

Na darované krvi jsou celoživotně závislí lidé na dialýze či se zhoubnými nemocemi krve. Vyrábějí se z ní také léky pro nemocné s poruchami její srážlivosti, s poruchami obranyschopnosti či pro pacienty s popáleninami.

Nemocnice dohání operace a krve je nedostatek

Některé nemocnice hlásí nedostatek krevních zásob a shání nové dárce různými způsoby, včetně výzev na sociálních sítích. Potřeba jsou všechny krevní skupiny. 
Zvláště nyní, kdy se nemocnice snaží dohánět operační zákroky, které nemohly provádět v posledních dvou letech kvůli pandemii covidu-19, je o transfuzní krev extrémní zájem. 

Jen brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny provedla v jeden květnový den na svých sálech 85 operací. „Aktuálně máme nedostatek zásob ve všech krevních skupinách s výjimkou skupiny AB. Byli bychom velmi rádi, kdyby nám dárci pomohli vysoké tempo elektivní chirurgické péče udržet a přišli k nám darovat krev,“ uvedla primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Jarmila Celerová.

Do karet nemocnicím nehraje ani nadcházející letní dovolenková sezóna, kdy lidé chodí darovat krev obecně méně. Ve Zlínské nemocnici například nejvíce chybí krev s negativním Rh faktorem, konkrétně krevní skupiny A- a 0-.

„Během léta je vždy náročnější období, více úrazů, mnohdy více akutních operací. Což znamená i potřebu většího množství krve. Proto prosím všechny dárce – pokud je to možné – aby přišli darovat krev ještě předtím, než odjedou na dovolenou. Po dovolených totiž vznikají různá omezení, kvůli kterým si musí dát pauzu,“ apeluje MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB.
Po všech krevních skupinách volá i třeba Oblastní nemocnice Mladá Boleslav nebo nemocnice Krajské zdravotní, a.s.
„Během léta nám pravidelně ubývá přibližně dvacet až třicet procent dárců. Nejprve chybějí kvůli probíhajícím dovoleným a následně je musíme často dočasně vyřadit, dle rizikovosti oblasti, ze které se vrátí. Někde je to měsíc, někde i půl roku. Přesvědčujeme proto dárce, aby krev darovali před odjezdem na dovolenou,“ vysvětluje MUDr. Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Na ústeckém oddělení krev každý měsíc daruje kolem patnácti set dárců. „Počet dárců krve postupně pomalu klesá. Populace stárne a mladší generace často raději navštěvují placená plazmacentra. Objevují se ale noví dárci mezi 30 až 40 lety, za což jsme moc rádi,“ těší primáře Masopusta.

Co darování krve obnáší?

Čas hraje při darování a také pak při aplikaci krve velkou roli. Odběr trvá 10 až 15 minut a může zachránit tři až čtyři lidské životy. Krevní konzerva ale vydrží čerstvá jen 42 dní. Proto je tak důležité chodit darovat krev pravidelně.

„Dárcem krve se může stát každý člověk ve věku 18 až 65 let dlouhodobě žijící v ČR, vážící minimálně 50 kg, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by jeho odběr ohrozil jeho zdraví nebo zdraví případného příjemce,“ říká MUDr. Helena Geierová, primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice.

Dárcovství krve je bezplatné a je zapotřebí dodržet jen pár jednoduchých pravidel. „Před odběrem krve jeden den dietnější strava, dostatek tekutin, nepít alkohol, k odběru nechodit nalačno, dietně snídat, nejíst nic tučného a nechodit na odběr po noční směně,“ dodává primářka Geierová. 

Plnou krev mohou ženy darovat maximálně 4krát a muži 5krát v průběhu 12 měsíců.

K dárcovství motivují i pojišťovny

K dárcovství krve motivují i zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) například nabízí dárcům krve příspěvek ve výši 3000 korun. O ten si vloni zažádalo téměř 50 tisíc dárců, dvakrát více než před pěti lety. 
„Rád bych touto cestou poděkoval všem dárcům krve. Těší mě, že těm z řad klientů VZP můžeme poskytnout alespoň malý příspěvek jako poděkování za jejich dar životně důležité a nenahraditelné krve,“ říká Tom Philipp, předseda správní rady VZP ČR. 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR připravila speciální program pro dárce a prvodárce krve. Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá dárcům krve 300 až 4000 korun.
U Oborové zdravotní pojišťovny mají aktivní dárci plné krve a krevní plazmy, kteří v roce 2022 minimálně 2krát darovali bezplatně krev, možnost využít nabídku preventivních programů a nechat si proplatit příspěvek až do výše 1000 korun. Ocenění dárci mají ještě větší výhody.
Pojištěnci a zároveň dárci krve u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) mohou čerpat příspěvky do výše 1 000 korun v rámci programů pro ženy nebo muže a navíc také programy pro dárce. I zde ale zaznamenali velké výkyvy v dárcovství krve.
„Nejvyšší zájem o programy pro dárce krve a plazmy jsme zaznamenali v roce 2019. O příspěvek pro dárce si v uvedeném roce požádalo 4 804 našich pojištěnců, které jsme z fondu prevence podpořili částkou přes 4, 8 milionu korun. O rok později se o příspěvky pro dárce krve a krevní plazmy přihlásilo 4 245 pojištěnců a loni 4 290 pojištěnců,“ upřesňuje mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.  

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama