Za záchranu nemocnice v Orlové na Karvinsku demonstrovalo asi 150 lidí. Sešli se před budovou krajského úřadu, kde právě zastupitelé jednali o budoucnosti nemocnice. Ta je stále nejistá, kraj chce zrušit většinu lůžkových oddělení a personál přesunout.
reklama
reklama
Situace v Orlové ilustruje stav zdravotnictví v některých regionech a menších nemocnicích v zemi. V Orlové se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu i neblahými výsledky hospodaření. Kraj tedy plánuje \""optimalizaci\"" nemocnice.
Jinými slovy to ovšem znamená zrušení, respektive přesun interny, ortopedie, chirurgie i například lůžkové části rehabilitačního oddělení. Z Orlové se tato oddělení přestěhují do Karviné. V nemocnici by měly zůstat jen některé ambulance a přibude naopak lůžek pro dlouhodobé pacienty.
reklama
Lidé nemocnici chtějí, kraj z ní chce udělat spíše LDN
Pokud ale budou lidé potřebovat dosavadní péči, budou muset dojíždět do Karviné. Dopad by to přitom mělo i pro široké okolí. Upozorňují na to autoři petice za zachování péče a služeb v Orlové: \""Orlovská nemocnice poskytuje kvalitní a dostupnou zdravotní péči pro cca 55 000 obyvatel. Proto požadujeme, aby zůstaly zachovány i další oddělení a ambulance!\"" Kromě pacientů se proti těmto změnám ozývá i personál nemocnice v Orlové.
K demonstrantům před krajským úřadem promluvil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). Přiznal lidem nelítostný stav zdravotnictví v regionu, potažmo i v zemi: \""Je mi zcela jasné, že vám není lhostejný osud nemocnice a úplně stejně mně není lhostejný osud zdravotnictví v Moravskoslezském kraji. Fakta jsou jasná, máme nedostatek zdravotního personálu, který je přetěžován. Za zhruba osm let budeme mít o 15 000 více obyvatel nad 65 let. Že nemáme zdravotníky, za to může systém, na který se ale nevymlouvám.\""
Nemocnice má ještě šanci připravit svůj plán
Krajští zastupitelé definitivní rozhodnutí o nemocnici v Orlové jen odsunuli. Oficiálně \""vzali na vědomí\"", že změny v nemocnici jsou nutné. Dali ovšem šanci řediteli nemocnice Jiřímu Matějovi, aby navrhl vlastní změny. \""Pan ředitel bude mít možnost přijít s vlastní variantou optimalizačních změn, která ovšem bude muset konkrétně specifikovat, čím a jak zlepší hospodaření a zajistí stabilizaci personálu,\"" řekl náměstek hejtmana Gebauer.
Zastupitelé o osudu nemocnice rozhodnou až poté, co jim nemocnice předloží vlastní plán jak zlepšit hospodaření nemocnice a přitáhnout potřebný personál. Ve hře ale stále zůstává plán rušení oddělení a přesunu personálu.
Kraj: Máme hodně nemocnic, ale málo personálu
Kraj tvrdí, že obavy jsou naprosto zbytečné a lůžková část \""jen\"" změní své zaměření, ambulancím pak přibudou další ordinační hodiny a pacienty s nutnou hospitalizací převeze sanitka. Přiznává i potíže s nedostatkem lékařů i sester a dalšího personálu.
\""V regionu je hodně nemocnic a málo zdravotnického personálu. Žádný kraj nemá 17 nemocnic jako náš a tak blízko vedle sebe. Restrukturalizace je nutná, ne každá nemocnice může dělat všechno. Navíc na Karvinsku klesl počet obyvatel, zároveň se výrazně zvýšil jejich věkový průměr. Všechny tyto okolnosti musíme vzít do úvahy. Myslet musíme hlavně na prospěch pacienta. Díky lepšímu hospodaření bude například možné více investovat do moderního vybavení nemocnic. Ano, čekají nás změny, na které bude třeba si zvyknout, ale vše směřuje ke zvýšení kvality péče a spokojenosti všech pacientů v celém Moravskoslezském kraji,\"" hájil plány náměstek hejtmana Martin Gebauer.
Lidé se bojí o dostupnost lékařské péče
Lidé o svoji nemocnici nebojují poprvé. Ani peticemi, ani demonstracemi. V létě se jich na demonstraci v Orlové sešlo dokonce kolem šesti stovek. Už tehdy autorka petice a předsedkyně Odborového svazu orlovské nemocnice Denisa Stolarczyková prohlásila, že tato optimalizace lidem zhorší lékařskou péči.
\""Zrušení nemocnice by znamenalo zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Odbory již dlouho upozorňují na nedostatek peněz ve zdravotnictví. To je podfinancováno - požadujeme zvýšení plateb od pojišťoven. To, že jsme ve ztrátě, je systémová chyba a měl by ji řešit kraj a stát,\"" řekla Stolarczyková.
\""Město Orlová je město havířů a pracovníků těžkého průmyslu, kteří zde celý život pracovali a nechali zde své zdraví a nyní jim chtějí za jejich těžkou práci vzít i nemocnici. Co by jim zde vlastně zůstalo?\"" ptá se Denisa Stolarczyková, spoluautorka petice za nemocnici.
Existuje ještě jedna možnost, jakou by se osud nemocnice mohl ubírat. O převedení do své správy ji totiž žádá vedení radnice v Orlové.
David Garkisch
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama