Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku překročila hranici epidemie. Dominuje chřipka
Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku vzrostla ve čtvrtém kalendářním týdnu letošního roku o 22,2 procenta oproti minulému týdnu na 1750 nemocných na 100 000 osob. Při překročení hranice 1600 nemocných na 100 000 osob se již hovoří o epidemii. Mezi akutními respiračními infekcemi převažuje chřipka. Informoval o tom Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
reklama
reklama
Podle informací profilu Hygienické služby ČR na sociální síti X, který spravuje ministerstvo zdravotnictví (MZd), nebylo zatím hodnoty pro epidemický práh dosaženo ve všech krajích, i když nárůst ve všech krajích i všech věkových kategoriích proběhl. Aktuálně nejvyšší nemocnost je v Jihomoravském, Karlovarském kraji a na Vysočině.
„Z lokálního hlediska lze epidemiologickou situaci v některých krajích ČR hodnotit jako rozvíjející se epidemii," doplnil mluvčí MZd Ondřej Jakob.
Dominuje chřipka
„V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) je také evidován další výrazný nárůst počtu nemocných, a to o více než 75 %. Dominantním původcem akutních respiračních onemocnění jsou v současnosti viry chřipky,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.
reklama
V rámci aktivního hlášení závažných případů respiračních infekcí (tzv. SARI) bylo v aktuální chřipkové sezoně do 26. ledna 2024 hlášeno celkem 90 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadujících hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 18 osob infekci podlehlo.
Nejvyšší nemocnost je podle MZd u malých dětí do pěti let věku, nejnižší u seniorů nad 65 let. Nejvyšší nárůst nemocnosti lékaři zaznamenali mezi dětmi ve věku šest až 14 let, kde se zvýšila o více než 25 procent.
Naopak podle Jakoba klesá od přelomu roku počet pozitivně testovaných na covid-19. Od předchozího týdne se jejich počet snížil zhruba o pětinu na 11 případů na 100.000 obyvatel. V nemocnicích bylo 78 pozitivně testovaných, osm na jednotkách intenzivní péče.
Chřipka se šíří hlavně kapénkovou infekcí a je velmi nakažlivá. Inkubační doba je několik hodin až pět dní. Stačí blízký kontakt s kašlajícím nemocným přibližně do jednoho metru. Virus přežívá v prostředí až 14 dní, proto je možné se nakazit z kontaminovaných předmětů v MHD nebo podáním ruky. Mikroorganismy se pak dostanou do těla nejčastěji přes nosohltan a oční spojivky.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama