Hlavička
Zprávy -
13/12/2022

Nemocnost v Česku vzrostla o více než 20 procent. Stojíme na prahu epidemie akutních respiračních infekcí, varuje SZÚ

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje v tomto týdnu pokračující vzestup nemocnosti akutních respiračních infekcí včetně chřipky (ARI). Nemocnost aktuálně dosáhla hodnoty 1 754 na 100 000 obyvatel, což představuje vzestup o více než 20 % (20,4 %) v porovnání s minulým týdnem. V populaci kolují především viry chřipky, SARS-CoV-2 a RS virus.

reklama

reklama

Podle SZÚ stojíme z hlediska nemocnosti v rámci České republiky na prahu epidemie akutních respiračních infekcí. „Nárůsty nemocnosti nadále evidujeme ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních původců v populaci. Nemocnost se výrazně zvyšuje i u tzv. chřipkových onemocnění (ILI – influenza like illness), což je na počátku chřipkové epidemie typické. V této kategorii se nemocnost v porovnání s minulým týdnem zvýšila celkově o 112 %,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

„Situace se nehodnotí snadno, neboť v současnosti se ve vyšší míře uplatňuje několik původců respiračních onemocnění, kteří současně vedle sebe cirkulují v populaci, zejména viry chřipky, SARS-CoV-2 a RS virus. Lze předpokládat, že v dalším týdnu se počty nemocných s chřipkou budou dále zvyšovat,“ dodává MUDr. Jan Kynčl.

Očkování jen v dobrém zdravotním stavu

Proti chřipce se mohou lidé stále nechat naočkovat. Je potřeba ale počítat s tím, že ochranný účinek nastupuje až zhruba za 14 dnů od aplikace vakcíny. I proto je vhodné se očkovat pouze, pokud je člověk aktuálně v dobrém zdravotním stavu, tedy nikoli například s právě probíhající respirační infekcí. Stejně tak přeočkování proti covid-19 je stále aktuální, ale opět platí, že člověk by na očkování měl jít zdravý. To je ostatně doporučení platné pro všechny druhy očkování.

reklama

„Vakcíny, které jsou k dispozici, jsou podle předběžných analýz dobře zacílené na aktuální směs virů chřipky, které se objevují v České republice a v Evropě. Jak v naší, tak v evropské populaci cirkuluje především chřipka typu A, přičemž se vyskytují oba dva její subtypy, H3N2 i H1N1. Chřipka typu B cirkuluje omezeně, přičemž zachycena je jen linie Victoria," uzavírá Kynčl.

Co jsou RS viry?

Vedle chřipky a covidu-19 se ještě mezi lidmi, zejména mezi dětmi, rozšiřují RS viry. S tímto respiračním syncytiálním virem se lze nakazit několikrát během života a nejčastěji se s ním setkají děti do dvou let a v předškolním věku. Může způsobit jak běžné nachlazení, tak v horším případě dýchací obtíže nebo zánět plic. Typickým příznakem je neustávající kašel, ale může ho doprovázet rýma, teplota, nechutenství či pískání během dýchání.

Nejvíce ohrožené jsou předčasně narozené děti, děti s onemocněním srdce nebo plic, s vrozenými anomáliemi, s neuromuskulárním onemocněním, senioři a lidé s oslabenou imunitou.

Nejvážnější situaci mají nyní v Německu, kde vlna respiračních infekcí u kojenců rychle sílí a nemocnice podle Deutsche Welle přestávají z kapacitních důvodů zvládat. „V dětských nemocnicích máme v tuto chvíli katastrofální situaci,“ řekl Florian Hoffmann, přednosta dětské nemocnice v Mnichově a generální sekretář Německé mezioborové asociace pro intenzivní a urgentní medicínu.

Jak ale uvedl epidemiolog Petr Smejka pro CNN Prima News, podobnou situaci jako v Německu u nás neočekává. „Vzhledem k tomu, že v případě RS viru jde většinou o krátkodobou hospitalizaci, tak se nebojím, že by nastala podobná situace jako v covidových letech,“ uvedl.

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama