Hlavička
Rady a tipy -
30/03/2020

Nenoste respirátory s výdechovými ventily. Jsou opakem roušek

Sehnat a nosit respirátor v současné době, kdy jsou nedostatkové i roušky, se zdá jako výhra. Je v tom ale problém - plní přesně opačnou funkci než roušky. Kvalitní respirátory totiž mají výdechové ventily a ty nijak nebrání šíření viru do okolí. Chrání tak svého nositele, ne naopak.

reklama

reklama

Věta \""moje rouška chrání tebe, tvoje rouška mě\"" u respirátorů tak úplně neplatí. Mívají totiž výdechové ventily a přes ně se virus nijak nefiltruje a volně šíří ven. Takový respirátor sice chrání toho, kdo ho nosí, protože filtruje vzduch z okolí, ale pokud by ho nosil nemocný člověk, virem ohrožuje všechny ostatní.

Povinné nošení roušek má přitom úplně jiný smysl - zabraňuje šíření virů tím, že brání kapénkové infekci. Více jsme o tom psali například v článku Rouška nebo respirátor? Jak je vybrat a jak používat? Má to vůbec cenu?


reklama

Respirátory by měly být především pro zdravotníky

Respirátor je dobrá ochrana pro svého nositele, musí mít ovšem nejvyšší třídu FFP 3. Nejenže respirátory lépe přiléhají k tváři než roušky, ale ty nejlepší filtry zachytí dým, prach, aerosoly a právě i bakterie či viry. Z principu jsou tak tyto pokročilé respirátory s výdechovým ventilem určené především lidem, kteří se musí sami chránit a pracují v infekčním prostředí - typicky tedy zdravotníci. 

Pokud už je máte a nosíte, měli byste přes takový respirátor ještě dát roušku. \""Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí a nevytvářelo aerosol,\"" prohlásil náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.


Covid-19 podlehlo už 31 lidí v Česku

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku překonal třítisícovou hranici a stoupl na 3 257 případů. Nákaze už v tuzemsku podlehlo 31 lidí, 25 se jich naopak už vyléčilo. Nákaze podlehla i zdravotní sestra - více v článku První oběť zdravotníků: Zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice

Přibývá také pacientů v ústavech a domovech pro seniory, a to včetně personálu. Mezi těmito seniory už má nákaza Covid-19 i některé oběti. Masivní šíření koronaviru mezi klienty těchto domovů hlásí Praha i domovy v Litoměřicích, Českém Krumlově, Havlíčkově Brodě i jinde.

Od pondělí smí podle nařízení vlády domovy pro seniory podobná sociální zařízení přijímat pouze ty klienty, kteří projdou testy na koronavirus s negativním výsledkem. I potom ale budou muset strávit další dva týdny v karanténě v samostatném pokoji. Právě senioři jsou totiž u nákazy novým koronavirem tou nejohroženější skupinou s nejvyšší úmrtností.


David Garkisch



reklama

reklama

reklama

reklama