Hlavička
Zprávy -
28/04/2020

Nouzová opatření jsou v pořádku, odmítl dvě stížnosti Ústavní soud

Zajímavé a precedentní rozhodnutí vydal dnes Ústavní soud ke stížnostem na postup vlády během epidemie koronaviru. Soud se z některých rozhodnutí sám vyloučil, přestože je paradoxně v budoucnu připustil. V podstatě ale všechny stížnosti na vládu odmítl.

reklama

reklama

Ústavní soud se zabývá deseti stížnostmi proti opatřením vlády a také ministerstva zdravotnictví, včetně vyhlášení nouzového stavu. Ten přitom dnes Sněmovna prodloužila. Více v článku Nouzový stav bude trvat zatím do půlky května, rozhodli poslanci

Stížností k Ústavnímu soudu bylo původně jedenáct, ale jedna byla stažena. Soud zatím rozhodl jen o dvou stížnostech a ani v jednom případě sice je nepotvrdil. Přesto postup vlády kritizoval - zejména ve vztahu k informování veřejnosti.

\""Nemůžeme si představovat, že každý náš občan visí na televizi a sleduje nepřetržitě tiskové zprávy nebo si něco přečte na internetu,\"" prohlásil k závěrům soudce Ústavního soudu Jaromír Jirsa. Podle něj tiskové konference vlády v televizi nejsou dostatečným komunikačním prostředkem ve vztahu k různým množinám obyvatel.

reklama


Ústavní soud: Vláda je odpovědná především poslancům

Jde zatím o rozhodnutí jen ve dvou případech stížností. Od jedné občanky a od člena zastupitelstva Prahy 4. Zajímavé je usnesení Ústavního soudu zejména v prvním případě - stížnost zamítl, protože se sám cítí být povolaný k posouzení, stížnost byla podána někým neoprávněným a některá opatření navíc už byla zrušena.

Především se Ústavní soud ale považuje \""věcně nepříslušným\"" část stížností posuzovat. Podle rozhodnutí soudu patří vyhlášení stavu nouze k \""aktu vládnutí\"" a nespadá pod posuzování soudu, protože vláda je za své jednání z Ústavy odpovědná poslancům.


Soudy už část opatření ministra Vojtěcha zrušily

Role Ústavního soudu ale ani tak není vyloučena. Podle usnesení soudců by do nouzového stavu mohl zasáhnout a dokonce ho i zrušit, pokud by překročil základní principy demokratického státu a měnil podstatu jeho fungování. 

Do vládních opatření přitom už soudy zasáhly. Stalo se tak minulý týden, kdy Městský soud v Praze zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která se dotýkala obchodů a volného pohybu lidí. V tomto případě ovšem pochybila vláda a ministerstvo zdravotnictví v tom, že tato opatření nepřijala podle krizového zákona, ale jen rozhodnutím ministra zdravotnictví.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama