Nouzová opatření jsou v pořádku, odmítl dvě stížnosti Ústavní soud

Zajímavé a precedentní rozhodnutí vydal dnes Ústavní soud ke stížnostem na postup vlády během epidemie koronaviru. Soud se z některých rozhodnutí sám vyloučil, přestože je paradoxně v budoucnu připustil. V podstatě ale všechny stížnosti na vládu odmítl.

Ústavní soud se zabývá deseti stížnostmi proti opatřením vlády a také ministerstva zdravotnictví, včetně vyhlášení nouzového stavu. Ten přitom dnes Sněmovna prodloužila. Více v článku Nouzový stav bude trvat zatím do půlky května, rozhodli poslanci

Stížností k Ústavnímu soudu bylo původně jedenáct, ale jedna byla stažena. Soud zatím rozhodl jen o dvou stížnostech a ani v jednom případě sice je nepotvrdil. Přesto postup vlády kritizoval - zejména ve vztahu k informování veřejnosti.

"Nemůžeme si představovat, že každý náš občan visí na televizi a sleduje nepřetržitě tiskové zprávy nebo si něco přečte na internetu," prohlásil k závěrům soudce Ústavního soudu Jaromír Jirsa. Podle něj tiskové konference vlády v televizi nejsou dostatečným komunikačním prostředkem ve vztahu k různým množinám obyvatel.


Ústavní soud: Vláda je odpovědná především poslancům

Jde zatím o rozhodnutí jen ve dvou případech stížností. Od jedné občanky a od člena zastupitelstva Prahy 4. Zajímavé je usnesení Ústavního soudu zejména v prvním případě - stížnost zamítl, protože se sám cítí být povolaný k posouzení, stížnost byla podána někým neoprávněným a některá opatření navíc už byla zrušena.

Především se Ústavní soud ale považuje "věcně nepříslušným" část stížností posuzovat. Podle rozhodnutí soudu patří vyhlášení stavu nouze k "aktu vládnutí" a nespadá pod posuzování soudu, protože vláda je za své jednání z Ústavy odpovědná poslancům.


Soudy už část opatření ministra Vojtěcha zrušily

Role Ústavního soudu ale ani tak není vyloučena. Podle usnesení soudců by do nouzového stavu mohl zasáhnout a dokonce ho i zrušit, pokud by překročil základní principy demokratického státu a měnil podstatu jeho fungování. 

Do vládních opatření přitom už soudy zasáhly. Stalo se tak minulý týden, kdy Městský soud v Praze zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která se dotýkala obchodů a volného pohybu lidí. V tomto případě ovšem pochybila vláda a ministerstvo zdravotnictví v tom, že tato opatření nepřijala podle krizového zákona, ale jen rozhodnutím ministra zdravotnictví.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


Anketa

Měla by se ochranná opatření v Česku už teď "rozvolňovat"?

Celkem hlasovalo 599 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy