Hlavička
Zprávy -
05/04/2021

Nouzový stav skončí za týden. Vláda už ho nebude prodlužovat, řekl Babiš

Po více než půlroce v Česku patrně skončí nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii koronaviru. Premiér Andrej Babiš potvrdil, že vláda už poslance nebude žádat o jeho prodloužení. Nadále se všechna opatření budou řídit podle nedávno přijatého pandemického zákona.

reklama

reklama

Počínaje příštím týdnem tak skončí zákaz cestování mezi okresy i zákaz nočního vycházení. To jsou dvě opatření výhradně vázaná na nouzový stav, většinu ostatních lze vyhlásit a udržovat i za tzv. pandemické pohotovosti, která začne platit od pondělí 12. dubna.



reklama

Babiš: Zákaz cestování skončí


Bude sice záležet na tom, jaká pravidla vláda, kraje či hygienické služby nastaví, ale téměř všechna ostatní omezení mohou platit i nadále, což se týká nejen povinných respirátorů, pravidelného testování zaměstnanců nebo třeba omezení obchodu a služeb.


Faktem je, že nouzový stav končí, prodlužovat ho nebudeme, pojedeme podle pandemického zákona, řekl v rozhovoru pro TV Nova premiér Babiš. Výslovně potvrdil, že od 12. dubna skončí právě zákaz cestování mezi okresy nebo zákaz nočního vycházení.



Nouzový stav jen do 11. dubna


Původně přitom vláda poslance žádala, aby nouzový stav potvrdili až do konce dubna. Jejímu požadavku z části vyhověli komunisté, když podpořili kolegy z ANO a ČSSD. Více jsme psali v článku Komunisté podpořili nouzový stav. Potrvá i přes Velikonoce, opatření platí.


Nouzový stav ovšem komunističtí poslanci zkrátili jen do 11. dubna. Pak by vláda musela sněmovnu o další prodloužení žádat znovu a vzhledem k vývoji politické situace je nejisté, zda by i tentokrát KSČM Babiše podpořila.



Nastoupí pandemická pohotovost


Pandemickou pohotovost, kterou zavedli zákonem poslanci teprve v únoru, vyhlašuje vláda. Není to ještě nouzový stav, ale už je při ní možné zavádět plošná protiepidemická opatření. Vyhlašuje ji Ministerstvo zdravotnictví, krajské hygieny nebo hejtmani, ale vždy ji do dvou dní musí potvrdit vláda. Více například v článku Poslanci schválili pandemický zákon. Co změní v našich životech?.



Vláda pak bude své účty pravidelně každé dva týdny skládat poslancům, což zahrnuje informace o jednotlivých opatřeních nebo jejich změně či rušení. Vždy to ale bude muset vláda poslancům odůvodnit. Sněmovna navíc získává právo kdykoli opatření zrušit, pokud to odsouhlasí prostá většina poslanců.


Změny v legislativě se dotkly i dalších pravomocí vlády, výše pokut za drobné porušování zákona v době pandemie, angažmá armády a podobně. Při pandemickém stavu vláda nově nebude moci omezovat noční vycházení a vyhlašovat pracovní povinnost.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0




reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama