Hlavička
Rady a tipy -
18/07/2021

Nová pravidla: Na Slovensko jen s očkováním, jinak vás čeká karanténa

Cestování do zahraničí je kvůli pandemii covidu zase o něco složitější. Počínaje pondělkem 19. července se zásadně přiostřují pravidla na Slovensku. Změnil se i cestovatelský semafor, který určuje rizikovost zemí, kam se lidé chystají vydat. Vysoce rizikový je teď nově Kypr, oblíbená destinace českých turistů.

reklama

reklama

Vyrazit na dovolenou nebo třeba pracovní cestu za hranice je teď rizikem nejen kvůli možnosti nákazy. Hrozí totiž i nečekané komplikace způsobené neustále se měnícími pravidly pro cestování. To měl sice vyřešit systém evropských covid pasů pro snadnější cesty, který bývá tak jako tak vyžadován, ale nadto si ještě jednotlivé země v EU i mimo ni stanovují svá vlastní protiepidemická opatření. Například na Slovensku tak nepřipravenému turistovi od pondělí hrozí, že skončí v karanténě.


Covid pas mít musíte, ale volné cestování nezaručuje

reklama

Vyznat se v pravidlech pro vstup na Slovensko není jednoduché. To ostatně platí i pro mnoho dalších zemí, přestože opatření mají v zásadě jediný cíl – prokázat a potvrdit, že příchozí je bezinfekční. To může obvykle znamenat, že je očkovaný, důkladně testovaný nebo onemocnění covid-19 již prodělal. Pro každou z těchto variant navíc platí různé časové termíny, které bývají často v každé zemi jiné.

Situace na Slovensku je pro Česko důležitá nejen proto, že patří mezi přímého a důležitého souseda. Zpřísnění tamních pravidel totiž může cestovatele uvrhnout do nečekané karantény, pokud nesplňuje nejnovější podmínky pro volný vstup do země. Slovenská vláda se k tomuto kroku rozhodla z obav před šířením nakažlivějších mutací koronaviru a sklidila za to kritiku tamních podnikatelů i protesty na hraničních přechodech.


I slovenské vládě opravuje opatření soud

Přísnější režim na slovenských hranicích začal platit už 9. července. Každý, kdo se neprokázal po vstupu do země jako očkovaný, musel do karantény na pět dnů až dva týdny. Hlavní hygienik ale zároveň udělil výjimku lidem, kteří za sebou i jen první dávku vakcíny – takový člověk ale není považovaný za dostatečně chráněného a bezinfekčního ani na Slovensku, ani jinde.

Do věci se tedy podobně jako v Česku vložil slovenský ústavní soud, který tuto výjimku napadl. Z vyhlášky proto od tohoto pondělí výjimka vypadla, což v důsledku znamená další zpřísnění opatření na hranicích.


Jak správně cestovat na Slovensko? Snadné to není

Kdo tedy smí na Slovensko přicestovat bez následných omezení? Zjednodušeně řečeno každý, kdo má plně ukončené očkování proti covidu a od poslední dávky uplynuly dva týdny (v případě jednodávkové vakcíny to musí být týdny tři). „Očkování lze prokázat digitálním EU COVID pasem nebo národním certifikátem s QR kódem,“ podotýká k tomu cestovatelský portál ministerstva zahraničí.

Všichni ostatní by měli podle slovenské vyhlášky „nastoupit izolaci v domácím prostředí“. Děti mladší 18 let se při tom řídí režimem rodičů. Karanténě se nelze vyhnout, protože ukončena smí být jen negativním PCR testem, ovšem nejdříve po pěti dnech.


Prodělali jste covid? Očkování platí víc

Ale tak jednoduché to úplně není, protože i přes rozhodnutí soudu stále platí nejrůznější výjimky. Pokud jste dostali první dávku vakcíny do 9. července, až do začátku srpna budete na Slovensku nadále posuzováni stejně jako plně očkovaní lidé.

Jednu dávku vakcíny Slovensko uznává také v případě, že jste ve lhůtě 180 dnů před ní prokazatelně covid prodělali. Paradoxně ale to, že máte nákazu už za sebou, samo o sobě nic neznamená. „Prodělání onemocnění covid-19 NEZAKLÁDÁ výjimku z povinné izolace; tzn. i  osoby, které prodělaly covid-19, se musí buďto očkovat, nebo po příjezdu na Slovensko nastoupit karanténu,“ upozorňuje české velvyslanectví v Bratislavě.


Výjimky z karantény? Pro kamiony, autobusy, pohřby či průjezd

Úplná výjimka z povinnosti registrace a očkování platí i nadále pro tranzit a řidiče nákladní dopravy. Přeshraničním pracovníkům stačí mít kromě registrace negativní PCR test ne starší 7 dnů. 

Pro cesty na pohřeb stačí kromě registrace negativní PCR test ne starší než 3 dny. Zmiňovanou registraci musí přijíždějící lidé vyplnit prostřednictvím formuláře e-hranice (odkaz zde).

Výjimku z karantény mají také posádky autobusové a železniční dopravy nebo lidé, kteří Slovenskem jen projíždějí. Musí ovšem dodržet stanovené tranzitní trasy a přejet zemi do osmi hodin. Zastavit smí jen kvůli čerpání paliva.

Pokud vás zajímají další detaily o podmínkách pro vstup a pobyt na Slovensku, o podmínkách návratu domů nebo jak postupovat při onemocnění covidem a kam se obrátit, najdete je na cestovatelském portálu. Psali jsme o něm v článku Kam a jak na dovolenou v době covidu? Usnadní to nový web ministerstva


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel, CC0



reklama

reklama


reklama

reklama