Hlavička
Zprávy -
13/06/2024

Novou hlavní hygieničkou se stane Barbora Macková. Jaké jsou její hlavní cíle?

Na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Ve středu o tom rozhodla vláda na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Jejím hlavním úkolem bude podle ministerstva zdravotnictví dokončení a realizace návrhu transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví, včetně nastavení jasné vzájemné komunikace a jednotného řízení procesů.

reklama

reklama

Macková zůstane nadále také v pozici ředitelky Státního zdravotního ústavu. „Na základě doporučení výběrové komise jsem navrhnul na pozici hlavní hygieničky současnou ředitelku Státního zdravotního ústavu Barboru Mackovou. Jedná se o zkušenou odbornici s dlouholetou praxí a jsem přesvědčen, že bude vynikající hlavní hygieničkou. Její pokračující kompetentní vedení Státního zdravotního ústavu je vzhledem k nezbytné úzké spolupráce obou institucí pro výkon funkce hlavní hygieničky velkou výhodou,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Vážím si důvěry, kterou ve mě ministr zdravotnictví i vláda vložili a děkuji za ni. Co se mého vedení Státního zdravotního ústavu týče, tak dle organizačního řádu Státního zdravotního ústavu odborně řídí činnosti jednotlivých center jejich vedoucí, v řízení provozu instituce mne zastupují náměstkyně pro právo a strategii a ekonomický náměstek. Pro chod ústavu se tak nic nemění. Na Ministerstvu zdravotnictví bude mým zástupcem, stejně jako u předchozí hlavní hygieničky, pan ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum, který dlouhodobě kvalitně zastává tuto důležitou pozici,“ řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Nová hlavní hygienička také dodala, že hygienická služba má rezervy v komunikaci a řízení procesů. „Hygienická služba plní svůj účel dobře, ale celý systém, tedy ministerstvo, krajské hygienické stanice, Státní zdravotní ústav a zdravotní ústavy, má rezervy ve vzájemné komunikaci a jednotném řízení procesů," uvedla Macková.

reklama

Další problém vidí u finančního ohodnocení hygienické služby, které je podle ní zejména u odborných pracovníků velmi nízké. „Po zaměstnancích je vyžadována vysoce zodpovědná činnost, ve všech složkách systému, která je bohužel ohodnocena platy, které ve většině případů nedosahují ani průměrného platu v ČR," doplnila s tím, že systém má také generační problém, kdy se za odcházející seniory nedaří najít náhradu.

Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze. Ve Státním zdravotním ústavu působí od roku 1995, kdy nastoupila jako klinická mikrobioložka. V rámci praxí prošla všemi odbornými centry Státního zdravotního ústavu, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici.

Od roku 2010 se věnuje oblasti managementu a řízení systémů, a to jako manažerka kvality nebo jako vedoucí odborného centra. V rámci pandemie Covid-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří a je také stálou členkou Centrálního řídícího týmu na Ministerstvu zdravotnictví.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

reklama

reklama


reklama

reklama