O recepty přes SMS a email nikdo nemá zájem. Kódy se tisknou na papír

Čísla za první měsíc fungování povinného elektronického receptu jsou tu. Ministerstvo zdravotnictví jimi dokládá, že systém funguje, ale čísla ukazují, že mu chybí smysl. Lidé si měli recepty vyzvedávat na mobilech a v emailech. Udělalo to necelé procento z nich.

Když přijdete k lékaři a dostanete elektronický recept, v drtivé většině případů je to stále jen papír s vytištěným kódem. Lékaři jich v lednu předepsali 4,4 milionů. Ministerstvo zdravotnictví si pochvaluje, že eRecept běží dobře. "První měsíc fungování ukázal, že systém funguje dobře, přihlášeni jsou téměř všichni lékaři a většina receptů v ČR se již předepisuje elektronicky," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

To má pravdu. Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) téměř dohnal zpoždění a na registraci do systému čekají už "jen" asi tři tisíce lékařů. V systému je jich zapojeno už více než 43 tisíc, z toho jich aktivně eRecept používá asi 26 tisíc. Rozdíl ukazuje ty lékaře - například stomatology, kteří sice byli nuceni se k eReceptu přidat, ale v praxi recepty vydávají jen výjimečně.


Recept na mobil nebo email nikdo nechce

Zveřejněná čísla ale ukázala ještě něco jiného. Jak už bylo v úvodu řečeno, naprosto drtivá většina vydaných elektronických receptů je papír s vytištěným kódem. Jedním z argumentů pro zavedení povinného eReceptu přitom bylo to, že si lidé budou moci recept nechat předepsat a poslat emailem nebo v SMS.

Jaká je skutečnost? Z vydaných 4,4 milionů receptů jich jen naprostý zlomek měl formu SMS zprávy nebo emailu. Přesněji řečeno to bylo 34 500 takto vydaných receptů. Jinými slovy - počítač nebo mobil u receptu nevyužilo ani jedno celé procento lidí (0,78 %). O službu, která byla vydávána za přednost eReceptu není zjevně zájem.


Ministerstvo: Lékový záznam dopracujeme

K nenaplněným slibům projektu eRecept patří i lékové záznamy. Ty sice existují, ale lékaři do nich nemají přístup. Systém je tak nemůže upozornit na případy, kdy pacientovi hrozí užívání stejných léků nebo jejich nepříznivé či škodlivé kombinace. 

Tato služba měla patřit k dalším přednostem eReceptu. Při jeho hodnocení se k tomu vrátil sám ministr zdravotnictví a slíbil nápravu. "Ministerstvo nyní intenzivně pracuje na slíbených funkcionalitách, jako je lékový záznam, které předchozí vedení resortu nezvládlo připravit. Lékový záznam by měl být součástí eReceptu od roku 2019,“ uvedl ministr Vojtěch.


Vojtěch: Odkládat eRecept nemá smysl

Pro lékaře tento slib je i není dobrá zpráva. Pokud vláda a ministr v demisi vůbec zvládnou za rok vyřešit poměrně složitý problém s ochranou dat a zároveň jejich uvolněním pro lékaře, eRecept by dostal větší smysl. 

Jenže lékaři - ústy České lékařské komory (ČLK) - stále doufají, že by poslanci a senátoři mohli povinný elektronický recept znovu zrušit a vrátit se k variantě, že ho lékaři i pacienti používají dobrovolně. Už v chodu je i další varianta - senátoři požadují odklad povinného receptu až na rok 2020. Více například zde: Senát vyslyšel lékaře! Chce odklad povinného eReceptu o dva roky

Ministr v demisi Adam Vojtěch (ANO) má jiné plány. Ačkoliv sám navrhl novelu, která osvobozuje lékaře od pokut za nevydání eReceptu na celý letošní rok, chce projekt táhnout dál. "Jakýkoliv odklad povinnosti by v tuto chvíli neměl žádný smysl," prohlásil ministr.


Rok bez pokut musí stačit

Lékaři jsou povinni vydávat elektronické recepty od 1. ledna 2018. V opačném případě jim ze zákona stále hrozí pokuta až dva miliony korun. Poslanci sice minulý týden schválili odklad pokut pro lékaře o jeden rok, ale novelu musí ještě stále potvrdit senátoři a podepsat prezident.

Odložení sankcí je podle ministra Adama Vojtěcha spravedlivé vůči lékařům, protože příprava ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebyla řádně a včas dotažena. Navíc tak podle ministerstva budou lékaři mít čas k tomu, aby se seznámili s novým systémem v praxi. 

Při hodnocení rozjezdu povinného eReceptu ministerstvo zdravotnictví připomnělo lékařům i pacientům, v jakých případech je možné vydat i klasický listinný recept


- recepty na léčivé přípravky obsahující omamné látky nebo psychotropní látky

- žádanky

- recepty na léčivé přípravky vystavené „smluvním lékařem“ poskytujícím zdravotní služby sobě, manželce či manželovi, rodičům, prarodičům, dětem, vnukům a sourozencům

- žádanka a recept na humánní léčivé přípravky, které předepisuje veterinární lékař při poskytování veterinární péče

- recept na léčivý přípravek předepsaný v rámci klinického hodnocení

- recept, který je určen pro uplatnění v jiném členském státě Evropské unie

- činnosti v rámci zdravotnické záchranné služby

- poskytování odborné první pomoci

- poskytování zdravotní péče ve vlastním sociálním prostředí pacienta

- z prokazatelných objektivních technických důvodů není možné vystavit lékařský předpis v elektronické podobě: výpadek elektrické energie, výpadek internetového připojení, výpadek informačního systému předepisujícího lékaře, výpadek služeb webového rozhraní centrálního úložiště

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům