Hlavička
09/04/2021

Obří očkovací centrum začne fungovat o měsíc později. Nejsou vakcíny

V pražské hale O2 dnes zátěžovým testem ověřují provoz velkokapacitního očkovacího centra. Problém je v tom, že se veřejnosti otevře nejdříve v květnu. Češi nemají dost vakcín, což je částečně i vina premiéra Babiše, vlády a Ministerstva zdravotnictví. Očkování v Česku vázne.

reklama

reklama

Velkokapacitní očkovací centrum by za den mělo zvládnout očkování asi 7 000 lidí. Dnes do něj zamířila tisícovka hasičů, vojáků, policistů a lékařů, aby v zátěžovém testu ověřili jeho provoz. Tak jako tak se ale centrum otevře nejméně o měsíc později, než bylo plánováno. Důvodem je podle premiéra Babiše, který dnes místo navštívil, nedostatek vakcín. Teď Babiš slíbil centrum spustit 3. května.reklama

Na očkování s QR kódem


Až – a pokud bude fungovat, bude patřit k těm nejmodernějším v zemi. A bude také digitalizované. Objednaný zájemce bude mít svůj QR kód přidělený už před vstupem a podle něj pak bude monitorován od stanoviště ke stanovišti. Lékař ve speciální aplikaci potvrdí informace o očkovaném, pak ho odešle sestře k aplikaci vakcíny a zanese informaci do systému. Tak se bude sledovat počet očkovaných i zásoby vakcín. Lidé se mohou do centra hlásit od 26. dubna, ale jen v případě, že spadají do kategorie, která má na očkování nárok.


V plném provozu bude chod centra zajišťovat až 150 lidí, včetně lékařů, sester, dalšího zdravotnického personálu i mediků, externistů a dalších dobrovolníků. Personál pro očkovací centrum bude zajišťovat Ústřední vojenská nemocnice Praha (ÚVN).


Očkovací centrum bude stát v Libni v komplexu O2 universum, který přiléhá k O2 aréně a v celkem čtyřech podlažích má skoro 50 000 metrů čtverečních. Do tamního největšího sálu se vejde 4 500 lidí.


Obě O2 haly patří skupině PPF prostřednictvím její firmy Bestsport. Nedávno zesnulý majitel PPF, miliardář Petr Kellner, nabídl pronájem zadarmo, stát za něj po celou dobu, kdy bude očkovací centrum potřebovat, zaplatí symbolických tisíc korun. Jinak jsou náklady na stavbu a přípravu centra podle odhadů 11,8 milionu korun.V Česku se očkuje pomaleji než jinde


Jenže očkování v tuzemsku vázne. Vláda přitom slíbila, že po velikonočních svátcích bude každý den očkováno sto tisíc lidí. Realitou například včera bylo pouze 58 928 dávek podaných vakcín.


Děje se to kvůli výpadkům dodávek vakcín a pociťuje to celý svět, jenže Česko zaostává více než jinde. Třeba Německo včera lidem podalo 719 927 vakcín, přes desetkrát více než v tuzemsku. V současné době už v Německu aplikovali lidem 8 654 vakcín na milion obyvatel, v Česku toto číslo dosahuje jen zhruba 5 510 dávek na milion lidí. Češi tak podle tohoto ukazatele o víc než třetinu zaostávají za Němci. Nejinak je tomu i proti většině ostatních zemí v Evropské unii.Babiš prý vakcíny neodmítl, žádná vážná nabídka nepadla


Právě nedostatkem vakcín odůvodnil premiér Babiš měsíční odklad otevření tohoto Národního očkovacího centra. Česko mělo původně přislíbeno na duben 2,6 milionu vakcín, ale nakonec jich bude jen 1,56 milionu, upozornil Babiš.


Zčásti je to problémy u výrobců vakcín, dodávky zpožďuje zejména AstraZeneca. Jenže Andrej Babiš selhal i při vyjednávání o rozdělení přebytku vakcín evropských zemí, a svým neústupným jednáním tak připravil Česko o 70 tisíc dávek z přebytků.


Teď se ukázalo, že premiér při jednání v EU odmítl i nabídku koupit pro Česko navíc dokonce 750 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca. Podle zjištění Deníku N Babiš upřednostňoval očkování od firem Pfizer/BioNTech.


Deník N získal dokument z jednání pracovní skupiny EU o rozdělování vakcín. V kolonce SOS vakcíny od AstraZenecy se uvádí právě tři čtvrtě milionu nabízených dávek, kterých má Česko objednáno o polovinu méně, než kolik by mohlo získat.


Tuto nabídku při jednání Babiš nevyslyšel. Sám to vysvětluje tím, že nešlo o přímou nabídku, ale pouze o nekonkrétní návrh Německa. „Žádnou konkrétní nabídku na dodání AstraZenecy jsme ve vyjednávání o rozdělení deseti milionů dávek Pfizer/BioNTech nedostali,“ řekl premiér v reakci na zjištění Deníku N. Dodal, že nikdo nebyl schopen ani naznačit“, kdy a kde by se toto množství vzalo.


Česko na podzim nevyužilo ani možnosti objednat maximální počty dávek vakcín, na což aktuálně doplácí. Více jsme psali v článku Česko nemá ambice rychle očkovat. Vláda prý chtěla raději ušetřit.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama