Hlavička
Kauzy -
15/07/2021

Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit

Z epidemie vede jen jediná cesta a tou je očkování. Potvrzují to i data, vakcíny před covidem chrání výborně. Teď je ale nutné dostat očkování i k lidem, kteří ho odmítají nebo se koronaviru nebojí. Shodl se na tom šéf lékařské komory Milan Kubek s ministrem Vojtěchem. Zatím neuvažují o nařízeném povinném očkování.

reklama

reklama

Situace kolem epidemie koronaviru, pokrok v očkování, jeho odpírači i šíření mutace delta – to byla některá z témat, která spolu dnes řešili ministr Adam Vojtěch a prezident České lékařské komory Milan Kubek. V téměř hodinovém brífinku po společném jednání pak novinářům a veřejnosti vysvětlovali, k čemu došli.


Vojtěch: Kolují tu naprosté lži, nesmysly a demagogie

reklama

Až nečekaně se přitom v názorech a úvahách tentokrát shodli. Především na tom, že epidemii covid-19 nelze bez rozsáhlého očkování obyvatel a vybudování kolektivní imunity porazit. Proto by se teď všechny síly měly zaměřit na dosud neočkované skupiny, což jsou teď typicky mladí a zdraví lidé, kteří covid podceňují a vakcinace je nezajímá nebo přímo odmítači očkování.

Podle ministra Vojtěcha jsou obětmi mylných nebo přímo lživých informací. „Tady se ve veřejném prostoru odehrávají různé debaty o tom, jak je očkování škodlivé a vůbec nechrání před tou infekcí, jak ti očkovaní naopak umírají a podobně. To jsou samozřejmě naprosté lži, nesmysly a demagogie, které jsou prezentovány a bohužel v tom prostoru u některých lidí mohou rezonovat,“ řekl Vojtěch a poděkoval České lékařské komoře a Kubkovi za podporu v úsilí očkovat.

„S panem ministrem jsme se jednoznačně dohodli na tom, že máme společného nepřítele. To je covid. Máme společný zájem – to je už nedopustit, abychom museli zažívat to, co jsme zažívali. Musíme zabránit tomu, aby se rozjela epidemie a abychom ji museli řešit záchrannými brzdami v podobě nejrůznějších lockdownů,“ přitakal Vojtěchovi prezident lékařské komory Kubek.


Po dvou dávkách vakcíny se nakazí už jen zlomek lidí

Oba se rovněž shodli na tom, že očkování funguje. Vojtěch argumentoval daty ministerstva zdravotnictví a ÚZIS – po druhé dávce vakcín se covidem nakazí jen naprostý zlomek očkovaných: „Po aplikaci druhé dávky bylo u 3 868 252 očkovaných osob dosud zachyceno jen 4 030 nákaz. To znamená, že z téměř čtyř milionů očkovaných pouze přes čtyři tisíce lidí se nakazilo, přestože byli očkováni.“

Vakcína je ovšem ochránila alespoň od těžkého průběhu nemoci. Z očkovaných dvěma vakcínami muselo do nemocnic jen 0,01 procenta, což je další záměr ministerstva – nedopustit znovu zahlcení nemocnic těžkými případy. „Já bych chtěl požádat všechny, kteří prezentují své názory a domněnky, aby se podívali na ta data, protože ta jsou naprosto jednoznačná, varoval znovu před šířením nesmyslů ministr Vojtěch.


Kubek: Zdravotníci jsou důkazem, že vakcíny fungují

I Milan Kubek argumentoval daty a výsledky očkování. Tentokrát mezi zdravotníky. „My jsme jako lékařská komora bojovali za to, aby zdravotníci byli prioritní očkovanou skupinou hned na začátku, což se podařilo. V současnosti máme 83 procent všech lékařů plně očkovaných, 75 procent zdravotních sester a 70 procent ostatního zdravotnického personálu. U lékařů tedy jsme na té kýžené hranici kolem 85 procent, která je zmiňovaná v souvislosti s tou nakažlivou mutací delta k té kolektivní imunitě,“ předeslal prezident Kubek.

Srovnal přitom výsledky z loňské vlny epidemie s těmi dnešními: „V současnosti je situace úplně jiná. Zatímco v tom listopadu nám za jediný týden onemocnělo 900 lékařů, tak v současnosti za těch sedm dní se nenakazil žádný lékař. Teď evidujeme 37 nemocných zdravotníků, z toho jsou tři lékaři. Takže ta situace je nesrovnatelně jiná a pokud se podobně nechají naočkovat i ostatní lidé, tak situace může zůstat dobrá pro všechny.“


Nemůžeme hradit testy jako vstupenku do hospody. Na to je očkování

Podle prezidenta lékařské komory dál musí pokračovat některá protiepidemická opatření a stát se musí připravovat i na zhoršení situace a špatné scénáře vývoje. „Ale – a o tom jsem hluboce přesvědčen – nemůžeme si dlouhodobě dovolit platit někomu něco, co jest pouhou vstupenkou na koncert, do hospody nebo ke kadeřníkovi, když je zde účinná alternativa, a tou je očkování,“ doplnil Kubek.

Vzápětí to i vysvětlil: „My máme bohužel jistou část obyvatel, kteří mají mentalitu černých pasažérů. Oni by rádi využívali té výhody kolektivní imunity, ale nejsou ochotni pro to nic udělat. A naší společnou snahou musí být přesvědčit je, aby nám pomohli tu kolektivní imunitu vybudovat, aby si tedy koupili svůj lístek, aby přispěli těm ostatním.“


Delta tu převládne. Bez očkování se nakazí každý

Ministerstvo zdravotnictví už zvažuje vedle kampaně za očkování i další metody. V pondělí začnou všechny zdravotní pojišťovny v zemi například rozesílat dopis sestavený ministerstvem zdravotnictví, který by měl klienty přesvědčit k očkování a těm ostatním poděkovat za jejich rozhodnutí. K dalším avizovaným metodám patří rozšíření sítě očkovacích center, kam se už nemusí člověk objednávat a registrovat, ale pouze se zastavit, až půjde kolem.

„Delta varianta, která tady logicky, velmi brzy, možná za dva měsíce na konci léta převáží, protože je mnohem infekčnější, tak zkrátka bude zasahovat ty lidi, kteří nejsou očkováni. Platí to, že kdo není naočkován, ten se velmi pravděpodobně dříve nebo později nakazí. Musíme dělat všechno proto, aby takových lidí bylo co nejméně, protože je to bezesporu na individuální zodpovědnosti každého, ale nakonec na to doplatí celá společnost,“ uvedl ministr Vojtěch.

Kubek navíc upozornil, že mnoho času na očkování nezbývá. „Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří teď třeba váhají a otálí, tak v momentě, kdy se nedejbože epidemická situace zhorší, tak už bude pro jejich očkování tak trochu pozdě, protože třeba nebude dostatek kapacit pro očkování. Hlavně, pokud chcete mít imunitu v září, pak je třeba jít na první dávku očkování už dnes,“ dodal šéf lékařské komory.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0reklama

reklama


reklama

reklama